Jump to content

Moto Zajednica

11Kw sa B kategorijom

Recommended Posts

  • Drug član, 745 postova
  • Lokacija: Lazarevac

Vidim po oglasima par skutera od 125ccm,gde se u opisu navodi ''vozi se sa B kategorijom'' a sa više strana čujem da će da se usvoji (po nekom EU zakonu)i kod nas i time će da se omogući da se sa B kategorijom voze motocikli snage do 11Kw.Zna li ko išta o tome i ima li osnova ovim tvrdnjama?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

Pre će bit da su to skuteri od 125cc preko veze registrovani na 50cc. Pa onda može sa B kategorijom. Dok te ne uhvate...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 26 postova
  • Lokacija: Sombor
  • Motocikl: Sachs X-Road 125

izvinjavam se na offtopicu, ali da ne otvaram novu temu samo zbog jednog pitanja. Koja je razlika izmedju B1 i B kategorije, tj. sta je B1 kategorija?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5472 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Ovo nije bezveze pitanje...

Pre mesec-dva citam u hrvatskom Moto Pulsu diskusiju na slicnu temu. U Evropi postoji tacno naziv tog dokumenta na osnovu kojeg se sa B kategorijom voze motori do 125ccm (ogranicene snage), umesto do 50ccm. Kod njih, isto kao i kod nas, vlast kad je prepisivala zakon, to je izostavila...pa postoji mogucnost (obaveza) da se i taj deo zakona uskladi sa tim evropskim dokumentom.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 91 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Malecni Sprint Eagle i Suzuki GSX750F

Ja sam skoro dobio novu dozvolu pa imam sve te silne kategorije i B je vozac automobila i ono blablabla (kako li vec ide), a B1 je pocetnik kako mi je objasnjeno, znaci isto kao i B ali mora imati nalepnice, nekoga uz sebe sa B ukoliko vozi od 22h do 06h ujutro itd. Ove sitnice treba proveriti, kao i to da je vozac pocetnik valjda godinu dana od polaganja pa tada stice punu dozvolu tj B.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5472 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Ovo nije bezveze pitanje...

Pre mesec-dva citam u hrvatskom Moto Pulsu diskusiju na slicnu temu. U Evropi postoji tacno naziv tog dokumenta na osnovu kojeg se sa B kategorijom voze motori do 125ccm (ogranicene snage), umesto do 50ccm. Kod njih, isto kao i kod nas, vlast kad je prepisivala zakon, to je izostavila...pa postoji mogucnost (obaveza) da se i taj deo zakona uskladi sa tim evropskim dokumentom.

 

U pitanju je Direktiva Evropskog Parlamenta 2006/126/ES koja u detalje propisuje kako zemlje clanice Evropske Unije treba da usklade svoje pravilnike o vozackim dozvolama do 2013.. Neki propisi su obavezujuci, a neki fakultativni.

Inace u pitanju je voznja motora od 125ccm sa ne vise od 15KS, sa B kategorijom.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 952 postova

To je primer onoga na šta stalno upozoravam, vlasti se igraju evrope, biraju najrigidnije evropske zakone kojih u toj najvećoj svetskoj birokratiji ne manjka potom ih dodatno prepravljaju u cilju maksimiziranja profita i osiguranja sopstvenih pozicija i takve bez mnogo rasprave izglasavaju. Pa onda čudo što je evro entuzijazam spao na niske grane, nema mesta preteranom oduševljenju ni kad bi se dosledno primenila pravila a ne za ovu karikaturu sa kojom misle da se dočepaju predpristupnih fondova.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 159 postova
  • Lokacija: Novi Bgd
  • Motocikl: Transalp 650

Citiracu SAT Dva tocka:

"Clanom 195, Stavom 5 'Zakona o bezbednosti saobracaja na putevima', propisano je da vozac koji poseduje vozacku dozvolu B kategorije ima pravo da, kada napuni 21 godinu, izmedju ostalog, upravlja i teskim triciklima cija snaga motora nije veca od 15 kW."

 

Znaci po ovom nasem zakonu sa B kategorijom mogu da se voze tricikli do 15 kW kada napunite 21 godinu zivota. Znaci nikako motocikli.

 

Dok ne izmene zakon nema niste od voznje motocikala preko 50 kubika sa B dozvolom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 745 postova
  • Lokacija: Lazarevac

Znači ipak je moguće da će se to ostvariti....Pored svih zabrana,mislim da treba nešto i da nam dozvole,jer taj dvotočkaš je sigurno ekološki prihvatljiviji,u saobraćaju efikasniji a i manje mesta zauzima od automobila.Siguran sam da bi veliki broj vozača automobila rešilo da kupi neku 125-icu,ali namaju nameru da polažu,tako da bi,realno govoreći bio sevap da se taj zakon i usvoji.Znam za mogućnost vožnje tricikla sa B kategorijom,ali ko će od nas da kupi Piaggo MP3?!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1665 postova
  • Lokacija: Cacak
  • Motocikl: XF650 Zrakoprc :)

toj izmeni zakona bi se moj matori opasno obradovao jer mu se vozi skuter veci od 50ccm po gradu umesto auta, a zestoko ga mrzi da polaze za A

 

a sto se A tice, polaganje za nju je cista glupost

nista ili gotovo nista novo ja tokom "obuke" nisam naucio u odnosu na prethodne godine iskustva sa B i C kategorijom

kod nas je A kategorija samo legalizovanje voznje motora i uzimanje para

da se prvo polaze A, pa onda vece kategorije, to podrzavam jer vozac nista ne zna o saobracaju, pravilima, a auto je po vecini stvari teze i komplikovanije voziti od motora, kamion jos vise.... dakle, doobuka za prelaz na visu kategoriju ako se tim putem ide

 

ali, ako neko vec ima B, C ili koje vec sve kategorije i recimo ispuni staz od "n" godina, treba mu dozvoliti da vozi motocikle do te i te snage i kubikaze, a preko toga, ako zele da postoji A kategorija, da se organizuje osposobljavanje vozaca za upravljanjem snaznih dvotockasa, a ne da su novi motociklisti samo legalni pred murijom, a sto se voznje tice osudjeni na igranje glavom i samostalno ucenje cak i osnovnih stvari

 

ili, ako hoce da zadrze ovakvu obuku za A, onda svako ko ima visu kategoriju, treba da ima i A, jer sa visom kategorijom poseduje sva znanja o saobracaju i upravljanju vecim motornim vozilima

realno, totalna je nebuloza da ja koji sam polozio tipovanje za C, dakle, najteze tipovanje, ponovo polazem za A

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5812 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

Obuka za A će biti ozbiljnija nego sada, samoobuka je privremena i biće ukinuta čim budu doneli pravilnike i osposobili auto škole.

 

Motor, kao vozilo sa dva točka u jednoj liniji, vozi se znatno drugačije od automobila ili kamiona, tako da svakako treba polagati i nije to baš tako bezveze.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6284 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Bez obzira na to sto sam dozvolu posedovao,u Italiji sam morao ponovo da polazem.

I za A i za B

Prvo B,zbog posla i sve to.....i niko te ne pita znas li jezik ili ne :stabre:

Neki su mogli (Hrvati) samo da zamene dozvolu bez ikakvog polaganja :stabre:

Ko poseduje dozvolu B kategorije i ima vise od 21 godine polaze na motoru koji MORA da bude jaci od 25KW.i to samo voznju (prakticni deo).MOzes da polazes i na slabijem,ali onda sam sebi lupis zabranu :stabre:

Ko ima B i vise 18 a manje od 21,a nema A,moze da vozi dvotockase do 11KW (15KS)i QVAD-ove.Uzgred QVAD mora da ima ugradjen (homologiran) sistem koji koji pritiskom na bilo koju komandu kocnice,rucnu ili noznu,aktivira kocnice NA SVIM TOCKOVIMA.

I sad da vas vise ne davim...ocigledno je da je zakon prilicno komplikovan i u srpskom slucaju trapavo prepisan.Greskom ili sa namerom,kako god da okrenete,postoji pravilo,ima i neki latinski termin za to...da zakon mora da se zna.to sto ti (mi) ne znas (mo) to njih ne interesuje.

 

Poenta price je,da mora da se zavrsi pravni fakultet da bi se vozio motor :moto3:

 

salim se naravno.Mislim da bi moglo,s' obzirom na (nadam se) ozbiljnost foruma i aktivnost nekih clanova,da osvane tema sa doslovno prepisanim i ako je moguce interpretiranim zakonom o saobracaju koji se odnosi na dvotockase.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1817 postova
  • Lokacija: Beograd
postoji pravilo,ima i neki latinski termin za to...da zakon mora da se zna.to sto ti (mi) ne znas (mo) to njih ne interesuje.

 

Ignoratio iuris nocet

 

 

Poenta price je da ni u EU nije svuda jednako definisano, a da ovi sto prodaju skutere sto kao mogu da se voze na B debelo lazu ili muljaju nesto ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6284 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran
postoji pravilo,ima i neki latinski termin za to...da zakon mora da se zna.to sto ti (mi) ne znas (mo) to njih ne interesuje.

 

Ignoratio iuris nocet

 

 

Poenta price je da ni u EU nije svuda jednako definisano, a da ovi sto prodaju skutere sto kao mogu da se voze na B debelo lazu ili muljaju nesto ;)

I ti si izgleda citao Politikin zabavnik kad si bio mali ;)

 

U Italiji skoro svaki moto casopis ima na jednoj strani manje ili vise pregledan graficki prikaz,sta i kako

 

Evo jednog primera,ne bas najbolje fotografisanog :zvizduk: ,ali mislim da cete otprilike provaliti o cemu se radi

KVMBS_dozvole.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Eto ovako nesto je dovoljno da se odagnaju sve sumnje

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 159 postova
  • Lokacija: Novi Bgd
  • Motocikl: Transalp 650

Niko od nas ovde nije naučio da vozi u auto školi a ne verujem da će i ubuduće.

Mislim da nisi u pravu. Ja znam bar dvoje ljudi koji su prvi put seli na motor u auto skoli i upravo tamo naucili da voze. :moto3:

Naravno dodju i oni koji vec "znaju" da voze motor da bi i ozvanicili A kategoriju...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1817 postova
  • Lokacija: Beograd
postoji pravilo,ima i neki latinski termin za to...da zakon mora da se zna.to sto ti (mi) ne znas (mo) to njih ne interesuje.

 

Ignoratio iuris nocet

 

 

Poenta price je da ni u EU nije svuda jednako definisano, a da ovi sto prodaju skutere sto kao mogu da se voze na B debelo lazu ili muljaju nesto ;)

I ti si izgleda citao Politikin zabavnik kad si bio mali ;)

 

U Italiji skoro svaki moto casopis ima na jednoj strani manje ili vise pregledan graficki prikaz,sta i kako

 

Evo jednog primera,ne bas najbolje fotografisanog :zvizduk: ,ali mislim da cete otprilike provaliti o cemu se radi

G4jF8_dozvole.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Eto ovako nesto je dovoljno da se odagnaju sve sumnje

 

Koji crni Politikin zabavnik veruj mi na fakultetu nije toliko zabavno uciti o tome

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3087 postova
  • Lokacija: The very heart of southern Banat

Чекај, а колико је могуће срочити писмо са аргументима за омогућавање вожње два точка са 125 и 11 киловата свима са Б категоријом, па послати у надлежно министарство?

 

Мислим, можда понекад овде и упали неки нормалан начин за постизање неког нормалног циља.

 

Није нека велика промена, аргументи су сасвим у реду, па можда изгласају неки амандман на ЗОБС.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 952 postova

Šta smeta da polažu za A? Košta nekog novca jel tako? To je i razlog zašto je pisanje pisma nekome da se odrekne prihoda uzaludno, moglo bi uspeti tek ako bi izračunali da im taj potez može doneti nešto na drugoj strani, recimo da se registruje više motora. Može da se proba kad sledeća vlada napravi ministarstvo ali do sada su sve "tekovine" samo nadogradjivane i u opšte liberalizacija zakona se nikad ne dešava dok se država ne slomi načisto, znači samo se pomalo steže dok ne pukne, još nije puklo i prema tome se ne može očekivati ništa osim novih restrikcija i nameta.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 745 postova
  • Lokacija: Lazarevac

Zorge isto razmišljamo :takoje: Ovih dana cu da pošaljem par meilova u redakcije auto i moto časopisa(auto bild,sat,2točka...),čisto da se raširi priča i da se dobije neka dinamika.Ako uopšte budu hteli da objlavljuju takvo pismo....samo da ga lepo sročim i osmislim,a baš nemam vremena jer dajem neke ispite za prekvalifikaciju.Moglo bi da bude nešto od toga,jer mislim da ova vlast ako je pohlepna i nezasita nije baš toliko glupa,kapiraju i oni da treba malo i da počaste a ne samo da uzimaju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 25 postova
  • Lokacija: obrenovac
  • Motocikl: keeway hurricane

Zorge isto razmišljamo :takoje: Ovih dana cu da pošaljem par meilova u redakcije auto i moto časopisa(auto bild,sat,2točka...),čisto da se raširi priča i da se dobije neka dinamika.Ako uopšte budu hteli da objlavljuju takvo pismo....samo da ga lepo sročim i osmislim,a baš nemam vremena jer dajem neke ispite za prekvalifikaciju.Moglo bi da bude nešto od toga,jer mislim da ova vlast ako je pohlepna i nezasita nije baš toliko glupa,kapiraju i oni da treba malo i da počaste a ne samo da uzimaju.

potpuno se slazem sa tobom.ja NECU da polazem za A kategoriju a ZELIM da vozim skuter od 125ccm.ne trazimo toplu vodu nego ako vec to moze tamo negde u njihovoj evropi za koju se toliko zalazu i cije zakone prepisuju ali samo one koje njima odgovaraju sto da i ne prepisu taj zakon.ako vec hoce pare dobice ih na drugi nacim,kroz PDV prilikom kupovine motora od 125 kubika,kroz registraciju istog,taj motor ce vise trositi benzina a znamo da u ukupnoj ceni benzina sam benzin je mala stavka,najveci deo od cene ide na razne poreze akcize...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja