Jump to content

Moto Zajednica

Kako napraviti brtvu ?!?!? (dihtung)

Recommended Posts

  • Drug član, 2288 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

Ajmo ispočetka... :D :D

 

prvo: ako ovo budete sami radili, radite to na vlastitu odgovornost i ja s tim ne želim imati nikakve veze, i za svu moguću nastalu štetu odgovarate sami sebi ili onome kome ste to radili .. :takoje:

 

drugo: izbor materijala za izradu brtvi također prepuštam vama samima jer nije svaki materijal pogodan za svaku brtvu ....

 

a sad ajmo polako ...

 

U ovom slučaju se radi o lijevom prednjem deklu sa suzukijeve mašine, ali postupak je vrlo sličan i za ostale brtve...

 

Prvo dobro očistimo dekl i površinu na koju dolazi brtva.... zatim tu površinu lagano namažemo sa totmasti (univerzalna mast za podmazivanje ili nešto slično) kako bi mogli točno "precrtati" željeni oblik brtve..

 

P5313404.jpg

 

P5313403.jpg

 

Slijedeći korak je bušenje rupa .... ovo je obavezno prvi korak jer ako rupe bušimo kasnije, brtva će popucati i raspast se ... Potreban alat je manji čekić, lohajzi i podloga

 

P5313408.jpg

 

zatim škarama režemo prvo unutarnji dio brtve ... i ovo je korak koji je potrebno izvesti prije ostalog kako se brtva nebi raspala...

 

P5313409.jpg

 

a zatim režemo i po vanjskom rubu ....

 

P5313410.jpg

 

P5313411.jpg

 

Usporedimo brtvu koju smo dobili sa površinom dekla na koju ide i eventualno popravimo ako gdje treba, ali ako smo sve pažljivo rezali, nema potrebe za popravkom...

 

P5313412.jpg

 

P5313413.jpg

 

U zavisnosti gdje brtva dolazi i koja joj je uloga, po potrebi mažemo sa diht masom ili samo natopimo u ulje ...

 

P5313414.jpg

 

 

to bi bilo to za sad ... :jee:

  • Podržavam 20

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Nadrkani komšija, 1231 postova
  • Lokacija: Đeram
  • Motocikl: Bandit 1200S

A za manje delove (kao što su španeri lanca, poklopci filtera ulja...) mogu se praviti na "licu mesta". Tj. uzmemo materijal od kog želimo da napravimo dihtung, stavimo ga na deo gde bi isti trebalo da dođe, kuckamo lagano čekićem po ivici i samim time ga isecamo iz površine materijala. Naravno, kao što je Strašilo rekao, prvo unutrašnji pa spoljašnji deo. Za tanje dihtunge su odlične korice đačkih svesaka ili kartonske fascikle.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Nadrkani komšija, 1231 postova
  • Lokacija: Đeram
  • Motocikl: Bandit 1200S

Mali čekić, kao iz onih školskih kompleta za tehničko, je sasvim dovoljan. Neće napraviti nikakvu deformaciju, a iseći će materijal za dihtung.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Самарићанин, 794 postova
  • Lokacija: тамо где Дунав љуби небо
  • Motocikl: коњусина с педес' коњића

Ako nekom treba klingerit ima u karadjordjevoj ulici prodavnica tehnohenije.

Pošto neće niko, evo ja ću da ti se zahvalim, s obzirom da je informacija veoma korisna i važna.

PS

Stašilo, izvini za off.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2288 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

Ja pre neki dan napravio za španer lanca i stvarno mu ništa nije falilo.

 

samo ti daj ... nemam ja ništa protiv.. :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Elbow dragger, 2405 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBR 1KRR Luna Nera / BMW S1KRR Lexa

hvala za ovu temu, definitivno chu se poigrati ovim :takoje:

 

U zavisnosti gdje brtva dolazi i koja joj je uloga, po potrebi mažemo sa diht masom ili samo natopimo u ulje ...

mozhda glupo pitanje, ali zashto je mazhemo uljem? tj potapamo u isto?

 

dal diht masa ne mozhe sama da vrshi posao? mora li brtva (dihtung)?

 

dal ovo mozhe da se primeni za bilo koji dihtung na motoru ili smo ogranicheni nechim osim komplikovanim oblikom?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2288 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

u ulje se natapa da se brtva smekša i nabubri, pa kad se stegne, da zaista vrši svoju funkciju ... ali kako sam naveo, sve zaviti od materijala koji se koriste ..

 

a diht masa ide na suhu brtvu... u izuzetno tankom sloju.... i u zavisnosti od površine na koju ide ..

 

ali to su već stvari za koje je potrebno neko iskustvo i praksa i gotovo je nemoguće to objasniti putem foruma...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 110 postova
  • Lokacija: Nis
  • Motocikl: Honda CM125,GPz 550 Uni-trak

A sta ako se radi o dihtungu glave / cilindra ?

neki poseban materijal? kako resiti nedostatak bakarnog/mesinganog prstena po obodu cilindra?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2288 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

brtva glave se ne radi u kućnoj radinosti ... tj. potreban je određeni alat koji nema svatko .. ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 110 postova
  • Lokacija: Nis
  • Motocikl: Honda CM125,GPz 550 Uni-trak

Znao sam da ima neka caka.Dok nadjem sve sto mi treba da osposobim moj moped verovatno ce se taj model proglasiti opasnim za endemske kanadske veverice na podrucju galibabinca i bice zabranjen.

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 755 postova
  • Lokacija: Donji Milanovac

Ako bas nema druge moze i dihtung za glavu , neku jednocilindricnu. Radi se od armiranog klingerita a ulogu bakarnog prstena odigraju dva aluminijumska prstena , sa obe strane po jedan , napravljeni od tanjeg aluminijuma ( pakovanje za pastete na pr. ).

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 83 postova
  • Lokacija: Bela Crkva
  • Motocikl: Honda CB500 / MZ ETZ 150

EEE, ja mislim da sam ovo pravljenje dihtunga doktorirao u svojim srednjoskolskim danima kada sam svojerucno vrsio sve popravke na mom MZ u:).Korisne informacije.Verovatno ima gomila njih kojima ce pomoci.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 37 postova
  • Lokacija: Kragujevac,Serbia
  • Motocikl: Trenutno nemam,ali se nadam da će biti jednog dana.

Osim mesta,kao što su cilindri, odlično može da služi grafitni armirani klingerit.A namazati dekli mašću,pa precrtati oblik na klingerit , je super ideja.Sve pohvale.Pozdrav. 1zvizduk.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 37 postova
  • Lokacija: Kragujevac,Serbia
  • Motocikl: Trenutno nemam,ali se nadam da će biti jednog dana.

Još nešto. Za gumene dihtunge, možete koristiti silikonski kit.U kanal se nanese silikonski kit.Pa kad samo malo očvrsne, postavite deo,(deo predhodno namažite malo sa mašću,da se ne bi zalepio za silikon) koji tu treba da stoji,pa ga samo malo vijcima prišrafite.Kad silikon potpuno očvrsne,pritegnite ga malo jače.I tako imate originalni dihtung. 0takoje.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 183 postova
  • Lokacija: Ivanjica
  • Motocikl: XRV-750-RD04

Ja imam malo drugaciji pristup u izradi dihtunga. Dobro ocistim deo na kojem stoji dihtung a onda ga skeniram i uradim dihtung u nekom od vektorskih programa. Zatim ga isecem na klingeritu laserom. Naravno ovo je moguce samo za dihtunge od klirita, ne one koje u sebi imaju metala, i za one delove cija povrsina moze nesmetano da se stavi na staklo skenera.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6298 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Ja imam malo drugaciji pristup u izradi dihtunga. Dobro ocistim deo na kojem stoji dihtung a onda ga skeniram i uradim dihtung u nekom od vektorskih programa. Zatim ga isecem na klingeritu laserom. Naravno ovo je moguce samo za dihtunge od klirita, ne one koje u sebi imaju metala, i za one delove cija povrsina moze nesmetano da se stavi na staklo skenera.

Sto prosto kad moze komplikovano :D

 

Kako ja znam klirit je vrsta pleksiglasa, jos nisam cuo da neko pravi dihtung od toga.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 235 postova
  • Lokacija: Beograd - Žarkovo
  • Motocikl: Suzuki DL 650 V-Strom

Neko je gore rekao korice od sveske - može, ali je najbolje ako se nađe PREŠPAN. to je karton od koga su se ranije pravile korice za sveske. PREŠPAN je masniji, žilaviji.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 183 postova
  • Lokacija: Ivanjica
  • Motocikl: XRV-750-RD04

Ja imam malo drugaciji pristup u izradi dihtunga. Dobro ocistim deo na kojem stoji dihtung a onda ga skeniram i uradim dihtung u nekom od vektorskih programa. Zatim ga isecem na klingeritu laserom. Naravno ovo je moguce samo za dihtunge od klirita, ne one koje u sebi imaju metala, i za one delove cija povrsina moze nesmetano da se stavi na staklo skenera.

Sto prosto kad moze komplikovano :D

 

Kako ja znam klirit je vrsta pleksiglasa, jos nisam cuo da neko pravi dihtung od toga.

E Aco, Aco, bas si me nasao. I sam znas da sam mislio na klingerit. A to i pise u recenici iznad ko zna da cita. Ja radim sa oba materijala i oba secem laserom. Verovatno sam zato pogresio. Pozdrav Paracinu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 751 postova
  • Lokacija: Bor
  • Motocikl: yamaha fz 750 genesis

@Bimba

E,kad smo kod klirita,od njega se prave mra viziri i maske za motore.Koliko kosta 1 metar kvadratni tog materijala,providnog naravno, debljine 3-4 mm?Zato si me i zbunio sa kliritom za dihtunge :stabre:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja