Jump to content

Moto Zajednica

Vraćanje kilometraže

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 595 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Liman
  • Motocikl: Yamaha FZS600, Piaggio Free, Suzuki GN125

Pozdrav stručnjacima,

 

Neki dan me čovek pita da li znam ko vraća kilometražu na motorima? Kao, zeza ga motor, ne može da ga popravi (meni zvuči kao gremlini, sve je pokušano i opet zajebava) pa bi ga se rešio. OK, verovatno će vičniji majstor znati da namesti, nije to loš motor siguran sam, ali onda je sledilo to pitanje. "Znaš gde može da se vrati malo kilometraža".

 

Možda sam ja staromodan, ali ostao sam bez reči. Znam da se to radi, kod nas pogotovo, ali sam opet ostao bez teksta. Čovek je OK, normalan. Šta tek rade mufljuzi. Kapiram da se teško živi, ali ovo meni izgleda kao čista prevara. Baš baš.

 

Elem, stvarnost je daleko od ideala i mojih pogleda na svet:

Gde to može da se uradi, koliko novaca? Može i na PP.

 

P.S. Bila bi dobra fora da napravimo neku bazu, pa da svako može upisivati broj šasije, motora i mesečnu kilometražu. Kad već nema na nivou zemlje, da napravimo na sajtu. Kada kupim nov motor i član sam BJB-a, da svako može videti koliko sam KM kog meseca upisivao, pa posle 10 godina kad taj motor dođe u 4. ruku, a piše 30.000 km pređenih, on ukuca broj šasije na sajtu i vidi da je ta kilometraža bila kod prvog vlasnika već 4. sezone. Eto, samo jedan predlog.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2810 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: CBF 1000

Postoji baza na tehničkim pregledima samo što dosad nije bila jedinstvena, a po novom bi trebala biti.Tako da kad odeš na tehnički možeš da vidiš kolko je bilo unazad.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 952 postova

Što se groziš toga, vraćao sam ja i mehaničke, jedan kontigent kamiona je išao na ~150k a i digitalne ali ne tako serijski flesuje se čipić ima za večinu modela upute pa i gotovi romovi na netu. Kilometraža je tu najmanje bitna, opšte stanje se ne može sakriti, ne piše koliko je prešao na zadnjem a na kraju to je obraz prodavca. Mislim to sa bazom podataka bi trebalo uvesti za imovinu i poslove političara a krntije su manje-vuše nebitne.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6287 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Zato ja svima pricam da pri kupovini motora uopste ne obracaju paznju na kilometrazu, bukvalno kao da nema brojaca, jer sam gledao kako se vraca kilometraza na motoru za 10 minuta, a od alata je potreban jedan mali srafciger. Prvo sto mi napomeni drugovi koji prvi put kupuju motor je "presao je samo toliko" :)

 

Jedino me interesuje da li se isto tako lako vraca i digitalna kilometraza ?

Ja bi stvarno voleo da znam koliko je moj motor stvarno presao zbog raznih servisa i svega ostalog, ali nikad necu biti siguran u kilometrazu bilo kog motora i automobila.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 17 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki V-strom DL1000

Po meni super predlog za bazu podataka. Makar ovde na forumu. Ukoliko se desi da krenem u prodaju mog skutera (prvi vlasnik) i napisem da je 2000 godiste i da je presao 1400 km niko mi nece verovati :) a to je stvarno cinjenica jer je blejao 10 godina u garazi u vikendici i vozio se samo leti po 10 dana:)

Stoga, kao sto je rekao aca-pn, gledas stanje motora, gume, creva. Isto kao kod kola, 'ebes brojke.

A ja inace, pri prodaji bilo kog vozila pravim interni ugovor sa slikama. Otkud znam na kog cu bizgova naleteti. Slikam kilometrazu, slikam ostecenja ako ih ima i celo vozilo. Potpisem ja, potpise kupac svaku stranu i sliku i nema sutradan e nisam video. Lepo u fajlu u registrator i u plakar. Postali smo divlji zapad, to je cinjenica. Zato, svaki dodatni papir samo ti moze obezbediti miran san.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 175 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: Zephyr 750

Prosle godine odem ti ja do bivšeg vlasnika mog motora da odradimo ovlascenje.On mi tu ispricu pricu o ovoj temi u Švajcarskoj,odakle je inace motor i uvežen.Kaže da vozila uvezena iz te zemlje imaju 100% tačnu kilometražu.Da se ta radnja,zezanje oko kilometraže,kažnjava i to prilično.Tipa,vlasniku placa,koji je i na jednom vozilu menjao kilometražu,mogu da zaplene sva vozila na placu,novčana kazna i plus zatvorska :staa2: .Da li je to moguće??Inače,motor nije njegovo vlasništvo već neku godinu (promenio par vlasnika)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 73 postova
  • Lokacija: Vojvodina, Subotica, Đurđin
  • Motocikl: Keeway Speed 150

Imoa fora za vracanje analognih satova, jako jednostavno. Skine se sajla sa pinjona i stegne u busilicu, ulkjuci da vrti u kontra smeru i polako vraca :)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Prosle godine odem ti ja do bivšeg vlasnika mog motora da odradimo ovlascenje.On mi tu ispricu pricu o ovoj temi u Švajcarskoj,odakle je inace motor i uvežen.Kaže da vozila uvezena iz te zemlje imaju 100% tačnu kilometražu.Da se ta radnja,zezanje oko kilometraže,kažnjava i to prilično.Tipa,vlasniku placa,koji je i na jednom vozilu menjao kilometražu,mogu da zaplene sva vozila na placu,novčana kazna i plus zatvorska :staa2: .Da li je to moguće??Inače,motor nije njegovo vlasništvo već neku godinu (promenio par vlasnika)

 

Pravila važe ista i za privatnu kupovinu ne samo od registrovanih firmi-plačeva. I kod nas je bila regulativa koja kupca štiti od takozvanih skrivenih mana al u praksi nije bilo previše pravde. Sad po novom će biti znatno oštrije. A mi smo proklet narod, volimo da smo lagani po sistemu što je babi milo to joj se snilo. Prodao sam pre mesec skuter kojim sam za godinu prešao cca 7.500 km i na komentare kupaca o "velikoj" kilometraži sam imao odgovor, ladno mogu da vratim na 0 i metem u salon ne bi prepozno da je vožen. Naravno, nisam hteo da vratim kilometražu i baš insistiro na njoj jer u garantnom roku se mora vršiti redovan servis i krajnje bi bilo drsko da sam nekog obmanuo. I na kraju realan momak ga uzeo i voza se u sreći i veselju. Pri kupovini motora uopšte nisam pogledao kilometražu, čak je ni sad ne znam napamet iako zapisujem zbog merenja potrošnje. Prvom prilikom ima da vratim na 0, sebe radi, jer tako ću lakše da se orjentišem šta dospeva za održavanje. I naravno, sledećeg neću obmanjivati.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja