Jump to content

Moto Zajednica

A kako.. nizbrdo

Recommended Posts

  • U prolazu, 28 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kinroad 250-16

Nekako je ovo pitanje uslo u temu "A kako.. stajete", ali sam odlucio da izdvojim da lakse ispratimo, a i za buduce novajlije, da imaju bolje izdvojene teme.

 

Dakle, danas sam prvi put stvarno vozio motor, ulicama (100 km). Divno. Ali, sasvim neocekivano, imam problema na nizbrdicama, vec ih se grozim. Na bajku, nizbrdo se uvek drzi sto veca brzina na menjacima. Ako zatreba, to ce omoguciti da vrtenje pedala ima efekta, daje dodatnu brzinu i omogucava izbegavanje.. situacija. Ali, na bajku, pred samo zaustavljanje, mogu da prebacim i po 3 brzine odjednom, pa cak i svih 9, ako koristim prednji menjac.

 

Sta raditi na motoru, na nizbrdici? Recimo, Gazela (sa NBgd) i odvajanje desno za Sajam. Preko mosta idem u 4. oko 60-70 na sat. Onda malkice popustim gas, za ulazak u krivinu. Krecem nizbrdo. Pustam gas, jer ispred mene ima vozila, a i zato sto u podnozju moram da obratim paznju na vozila koja dolaze sa Petlje. Ako pokusam da prebacim u 3. brzinu, motor se nesto pati, kao da mu je to prebrzo za trecu, pa kocenje motorom pravi sranja. Ako usporim toliko da lepo prede, onda idem toliko sporo da ometam saobracaj. Ako ne usporim tada, nego cekam podnozje, dolazim u situaciju da nemam vremena za lagano usporavanje i spustanje brzina, nego stanem u 3.

 

Svi saveti izuzetno dobrodosli, pa da sutra eksperimentisem i mozda predjem i vise od 100 km. A od ponedeljka bih da idem motorom na posao (sto ce biti dovoljno stresno), pa cu ici niz Kneza Milosa, ugao sa Nemanjinom, ljudi nervozni... Hvala svima unapred.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1854 postova
  • Lokacija: NBG

neko pravilo je kojom brzinom uzbrdo tom i nizbrdo, mislim na stepen prenosa.

 

e sad, u vožnji ne može biti sve lepo i lagano, pogotovo u gustom saobraćaju gde moraš da se prilagodiš ostalima.

 

ako ti je četvrta brza za to spuštanje onda lepo stisneš kvačilo, malo daš gas da motor baci obrtaje i u tom trenutku zabodeš menjač u treću, i pustiš kvačilo. ali ne puštaš gas do kraja kako ne bi cimnuo ili ti usporio više nego što želiš, znači držiš gas malo otvoren i tad možeš i da ubrzaš i da usporiš pomoću dasa ako ti se ukaže potreba. nigde ne piše da moraš da se spuštaš nizbrdo sa skroz zatvorenim gasom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 272 postova
  • Lokacija: Blok 38 LatN44°48'57.18 LonE20°24'17.19
  • Motocikl: Honda XL600V Transalp 1987.

Evo da i ja dam mojih 5c

Posto koristim istu petlju (Mostar) kad idem na posao i, sto je vaznije za tvoj slucaj, kad se vracam.

Posto skrecem ka Rudu za posao to je uzbrdo i to sad ne pricamo. U povratku, preko Mostara Kneza Milosa i onda lepa VEEELIKA nizbrdica desno za ukljucenje na auto-put. TU cetvrtom sve do samog iskljucenja. Onda, ko sto rece gosn Ra$a, spric gas pa lagano u trecu da ima lep broj obrtaja da ne bi stucao. Kad krenes da skreces, pustas gas da ti motor drzi konstantnu brzinu niz ceo nagib. Moras da gledas malo dalje ispred sebe, da ti nesto ne istrci ili neki genijalac koji je pogresio skretanje, pa ide u rikverc! ( a desavalo se i to). I kako se polako krivina odmotava, a nizbrdica smanjuje, motor te jos uvek koci, a ti lagano dajes gas da odrzis konstantnu brzinu i lagano se izvlacis iz zavoja. Gas i u cetvrtu.

Tako ja petljam po Mostarkoj petlji.

Pozdrav Rista "oboreni Transalp"  :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2314 postova
  • Lokacija: Staro Selo
  • Motocikl: Yamaha XT600

Za sve teme, stajanje, uzbrdo, nizbrdo vazi pravilo prilagoditi voznju uslovima na putu! U tu jednacinu bih dodao i motor koji vozite (snaga, kocnice itd...) jer je velika razlika izmedju 15hp i 150hp... Ono sto niko nije pominjao na forumu (bar ja nisam video) je podloga po kojoj se vozi! Pod podlogom mislim na asfalt koji nije svuda isti i ne drze gume na svakoj vrsti asfalta isto...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 28 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kinroad 250-16

Da li, prilikom spustanja, kocite samo motorom ili paralelno dozirate i kocnice?

 

sstruja: naravno da voznju treba prilagoditi uslovima. "A kako" teme su zamisljene tako da "neupuceni" nauce na koji nacin odraditi to prilagodjavanje. :) Recimo, kako pravilno zaustaviti motor, da njemu bude lakse i da vozac ne pogine. Dok mi motor cima, kuka i place kad prebacujem u manju brzinu, poreklo bitumena u asflatu i raspolozenje radnika koji su ga postavljali predstavlja mi suvise naprednu temu na vec ionako sludjenu svest. :) Bez uvrede, prosto zelim da idem nivo po nivo, a trenutno sam u trening sobi, ucim komande i kreiram profil.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2314 postova
  • Lokacija: Staro Selo
  • Motocikl: Yamaha XT600

Ako motor ne moze da uspori onoliko koliko ja zelim pomazem mu i kocnicama... Pitanje podloge je veoma bitno! Ja sam vezbao naglo kocenje i kako cu se najbolje zaustaviti, da li da blokiram zadnji tocak da struze po asfaltu ili ne, koliko smem na kojoj podlozi da doziram prednju kocnicu da mi prednji tocak ne izgubi grip...

I rezultati se strasno razlikuju od vrste asfalta (stali, uglacani i izlisani sa flekama od ulja; novi, crni hrapavi; stari hrapavi; pa mesavina sa krpacinama najcesca pojava i najcesce kocnje usled rupa, domacih zivotinja itd..) i u tu jednacinu dodas temperaturu asfalta i stepen zagrejanosti guma, pa onda farba na kolovozu (smer traka za prestrojavanje pred raskrsnicu - izuzetno klizavo), zatim ako je kisovito vreme da li je kisa tek pocela ili pada dugo pa je sprala onaj prvi slos prasine i ulja...

Ako vec tako temeljno pristupas teoriji voznje onda treba i o tome da razmisljas... Ja iskreno nisam o svemu tome razmisljao, kada sam kupio prvi motor, seo sam na njega i odvozio turu od 100km iz cuga... kad sam se izvozio onda sam poceo da se upoznajem sa motorom i da usput hvatam cake... Sve dodje na svoje, nekome brze nekome sporije...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1854 postova
  • Lokacija: NBG

Da li, prilikom spustanja, kocite samo motorom ili paralelno dozirate i kocnice?

 

a zamisli da prilikom spuštanja ne kočiš uopšte, nego daš gas.  ::)  ima i toga.  ;D

 

kočim i motorom i kočnicama i nogama kako god je potrebno u datom trenutku:

 

čini mi se da ti mnogo teoretišeš, sedaj na taj motor i vozi, tako ćeš najbolje naučiti. isprobavaš dok ne vidiš kako najbolje funkcioniše,

 

imaj na umu da motor ne sme da ti cima, da se guši, trza, da radi u blokadi, da kočiš sa njim dok se malte ne ne ugas...i i prilagođavaj se tome. vožnja (normalna) treba da ti bude tečna, ako već poteraš makinu onda je druga priča.

 

i što kaže sstruja uvek obrati pažnju na vrstu i stanje podloge ispod sebe, to može da ti bude presudno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 175 postova

Ljudi, citao sam dosta tema vezanih za voznje nizbrdo 2t masinama, vecina kaze da se izbegava motorno kocenje.
Koji je vas savet za voznju nizbrdo manuelnim 2t motorom?
Nov sam sto se tice motora, a imam manuelnu 2t masinu, pa bi bilo lepo da procitam neki savet oko toga.
Pogotovo ako je nizbrdica od 1-2 km i prilicno strma?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Pa, lepo, prilagodiš brzinu nizbrdici i uslovima na putu. Ako voziš dvotaktni skuter, sa njim možeš uglavnom kočiti samo kočnicama, a ako voziš dvotaktni motor sa menjačem - onda kočiš i motorom i kočnicama.  Samo prvo moraš znati nešto i o samom dvotaktnom motoru. 

  Dvotaktni motor ima samo dva radna takta. Nema ventile, bregastu i sve ostalo što ima četvorotaktni, a nema ni karter za ulje ( osim za menjač ), pa samim tim on nema ni ulje kojim bi se podmazivao.  Dvotaktni motor ( pokretni delovi u njemu ) se podmazuje mešavinom goriva i dvotaktola. Dvotaktol je specijalno ulje prilagođeno za podmazivanje dvotaktnih motora i osim što podmazuje motor ima i neka ispirajuća svojstva ( sprečava taloženje gareži u motoru ). Dvotaktol za podmazivanje dvotaktnih vanbrodskih motora ima još i neke antikorozivne dodatke u sebi . 

  Najveći problem kod kočenja motorom je taj što kad se oduzme gas ( da bi se kočilo motorom ) , smanji se dotok goriva, a samim tim i maziva pa postoji mogućnost da se motor pregreje pa i zariba ( zbog lošeg podmazivanja ) . Pravilno kočenje dvotaktnim motorom se radi tako da kočiš motorom par stotina metara, a onda stisneš kvačilo pa dodaš nekoliko puta gas da bi motor dobio gorivo i mazivo. Dok to radiš, ujedno blago doziraš kočnicu da motor ne bi mnogo ubrzao - i tako dok ne prođe nizbrdica.  Isto tako ni kočnicama ne treba kočiti duž cele nizbrdice stalno ( pogotovu ako je nizbrdica dugačka ), jer ako se kočnice pregreju - neće više ni kočiti. 

  • Sviđa mi se 3
  • Hvala 2
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 563 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Integra 700

Covek je sve lepo objasnio. Ja sam sa 2t na dugackim nizbrdicama imao malo drugaciji pristup. Na svakih 10-ak sekundi malo druknem gas. Ne zavrcem da ne poleti motor vec samo malo druknem da masina dobije gorivo (i ulje).

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 175 postova

Hvala puno momci, tako cu i raditi ubuduce. Nego neki ljudi pricaju da se samo koriste obicne kocnice, neko kaze moze motorno, ali na svakih 10-15 sek da malo gas, dok treci pak, drze kvacilo dok idu nizbrdo. Tu su i cetvrti koji sve vreme drze blagi gas. Ima zaista veliki broj tehnika za voznju nizbrdo.

Hvala puno na pomoci default_0a-smiley.gif

 

 

 

 

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 610 postova
  • Lokacija: Surčin
  • Motocikl: GSF 1200 S

Beše to davno... :popovanje:, ali ja sam uvek koristio tehniku spustanja u leru :lol2:, pogotovo ako je duža nizbrdica...

Greo'ta bilo kočiti, jedino tako sam mogao da ga teram preko 50-60 km/h...

Usput, to je bilo lako kod APN-ca jer je imao ler između svake brzine. 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 175 postova

Ahahaha... default_1oda.gif

Meni to bas ne ide u korist, iz 5. da spustam i trazim ler izmedju prve i druge xD

I ovako kad stanem, retko kad ubacim iz prvog pokusaja u ler, obicno omanem par puta xD

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2729 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Cvajka jebto! Samo gaaaas!!!!! :jee3:

Salim se malo. Ono sto je kolega @drumskalisica napisao je potpuno tacno i jedno od najboljih resenja. Nikako se ne treba spustati u neutralu. Najvise prija agregatu, ali najmanje bezbednosti. I drzi agregat u stepenu prenosa koji ga nece uvesti u bas visoki broj obrtaja. 

Ja sam praktikovao (npr kad sam isao niz Cetinje sa 50cc) da kad se motor zaleti od inercije, dok kocim kocnicama da ga usporim, zavrnem par puta pun gas na brzinu da ga zalijem. 4 KS pa nisam imao problem da snaga savlada kocnice za tih par desetinki, a onda nastavim kocenje motorom...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I'm the fear addicted, a danger illustrated !, 3919 postova
  • Lokacija: Lyon
  • Motocikl: Klx650,a Tdm u srcu.

Angell_bg, prijateljski savet. 

Nikada ni jedno vozili nemoj spustati nizbrdo u leru. To se ne radi. Previse je opasno. 

Moras biti u nekom nizem stepenu prenosa 2-3-4 , u leru nikako. Po zvuku i vibracijama ces osetiti dali si u dobrom stepenu prenosa, kocnice doziras pa pustis da se ohlade, doziras ponovo,hladis ponovo. 

Ako je agregat u obrtajima visim nego inace, nije to nista strasno, on je konstruisan da izdrzi i vece napore, cak i da nije, bolje da se ti bezbedno spustis pa makar i motor patio, motor mozes kupiti nov,sebe ne mozes. 

Samo polako,doci ce sve vremenom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3110 postova
  • Lokacija: Arandjelovac-Darosava
  • Motocikl: Blackie

Prosta je to računica...ako ti je draži  život onda motorno kočenje,a ako ti je bitniji motor ili auto onda ler...motorno kočenje nije dobro za sistem kvačila i td...

Sećam se kada sam se spuštao sa Bukulje,pre oko 25 godina,tad vozio stojadina...čuvam ja kvačilo,na leru...na dnu osetim miriše nešto...pozadi paknovi se usijali,samo što se ne zapale...da su otkazale kočnice na pola spusta,ništa,udri u drvo neko...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 175 postova

Hvala Drumskalisica i Astral. Ukombinovacu nesto. Sad mi je malo lakse, nije mu vise toliki problem posle vasih saveta.
Kada vozim nizbrdo, ako je veca niz reica i duza, ubacim u 4.-5. i kocenjem kocnicama odrzavam neku brzinu, ali gledam da ne ide visoko u obrtaje, da bih povremeno, na 10ak sekundi, pritisnuo kvaciloi zaturirao motor 2-3 puta.
Nadam se da je to ok za voznju nizbrdo.
U koliko je duza nizbrdica, kao sto je Bulevar na Zvezdari, onda se stvari malo menjaju, ali nadam se da sam shvatio sustinu :)
Hvala svima puno

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja