Jump to content

Moto Zajednica

Radio veze - nikad sami na putu

Recommended Posts

  • Drug član, 1604 postova
  • Lokacija: NBG
  • Motocikl: SUZUKATI SV650N

tako nekako, samo frekvencija nema jačinu :), to je nešto kao brzina...broj neke promene u sekundi... :) ili učestanost...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12217 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

...sve se nadam javiće se neki dugogodišnji radioamater da ne moram ja da se mučim :D

 

E 'vako, radioamater sa položenom C klasom sam od 1977. godine, 1984 položio D klasu, pa 1986 B klasu...KT, UKT, gomila raznih amaterskih stanica (pa i malo CB osamdesetih godina kada je to bilo "in" :). Godinama predsednik ispitnih komisija za radioamaterske klase...od '93. počeo profesionalno da se bavim Motorola RU do pre dve godine...otad Vaš moto-električar i elektroničar :lol:

 

Na sajtu RATEL-a imaš ceo jedan deo o radioamaterskim opsezima rada, načinu dobijanja dozvole pa pogledaj. Najbolje informacije naći ćeš na sajtu našeg Saveza Radioamatera Srbije http://www.yu1srs.org.rs/.

 

Drago mi je da te interesuje radioamaterski pokret i da se distanciraš od "divljanja" kojekakvim sklepanim radio predajnicima :)

 

Pitaj šta te interesuje, ako mogu pomoći ću :zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 450 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: otisao...

Hvala na pomoci i na ponudi :)

Mislim da mi taj sajt pre neki dan nije radio, slao me direktno na Google. Evo sad radi pa cu da bookmarkujem sta mi treba i da citam redom :)

 

EDIT: ne mogu bas nesto da nadjem bas na sajtu, ali jel ima nesto odakle mogu da ucim teoriju za ispit da bas ne odem previse "svez" u radio klub?

 

EDIT2: nadjoh etiku i preporuke. Sad mi samo treba nesto vezano za elektronski deo posla.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MK SO Zandarmerije, 567 postova
  • Lokacija: Smederevska Palanka
  • Motocikl: KAWASAKI ER5, pre SUZUKI BANDIT 1200, APRILIJA ATLANTIC 500 CLASSIC

nema lepseg hobija od radioamaterizma..ceo zivot se ljudi bave i ne isprobaju sve mogucnosti... evo jedne moja veza,tj QSO :) navikavaj se na tu terminologiju hehehe...radio veza sa pilotom holandskog putnickog aviona

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1604 postova
  • Lokacija: NBG
  • Motocikl: SUZUKATI SV650N

ima li ko možda, kojim slučajem, šemu za "President George FM" ?, a da je dobro čitljiva? sve što sam naš`o na internetu, i baš deo koji me zanima se ne vidi dobro, čak deluje nemoguće.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1604 postova
  • Lokacija: NBG
  • Motocikl: SUZUKATI SV650N

nije, imam skoro sve što mi treba. inače sam prčko oko "Changing the configuration" , i dislplej totalno iščeznuo...trebalo je da na vreme promenim jedan elektrolit, i da vidim šta je uzrok tome. kao da je izgubio napajanje, sumnjam na IC403, samo je na šemi nešto nelogično. kao da je IN i OUT ista linija što je nemoguće. pitam se da nisu pogrešili još negde...jedva čekam da stignem kući...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1604 postova
  • Lokacija: NBG
  • Motocikl: SUZUKATI SV650N
nema lepseg hobija od radioamaterizma..ceo zivot se ljudi bave i ne isprobaju sve mogucnosti... evo jedne moja veza,tj QSO :) navikavaj se na tu terminologiju hehehe...radio veza sa pilotom holandskog putnickog aviona

kakvu li je taj imao antenu na vazduhoplovu, kad radi na 21 metar,ili si ti to dobacio do holandije :/

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MK SO Zandarmerije, 567 postova
  • Lokacija: Smederevska Palanka
  • Motocikl: KAWASAKI ER5, pre SUZUKI BANDIT 1200, APRILIJA ATLANTIC 500 CLASSIC

14 mhz je 20.metarski opseg. ako se dobro secam bio je iznad spanije kad smo odrzali vezu..ima on u avionu sve moguce frekvencije i vrste rada,a antena je integrisana u krilo aviona,casto i ne postoji fizicka antena nego neka vrsta zareza u krilu koji rezonira.a sto da ne dobacim i do holandije,pa to je za kt opseg preblizu,cak nije ni dx(preko 3000km se racuna u dalju vezu)...iz mog iskustva tvrdim da sve do 10000 km se odradi relativno lako sa 100w snage(legalni limit je 1500w) kad su dobri uslovi i postoji red na bandu.taj pilot je iskusan radioamater i zna da ce pola sveta navaliti da ga uradi dok leti i bice guzve i gazenja pa je radio veze po listi.prozove 10 puta i kaze koga je cuo i upisao i dodeli ti redni broj.i onda poziva po rednom broji i javlja se samo ta stanica umesto 1000 odjednom.i nema guzve.zato sam ga i ja lagano odradio a bila je bas navala

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1604 postova
  • Lokacija: NBG
  • Motocikl: SUZUKATI SV650N

šta znam ja podelio 300 sa Mhz i ispalo 21, nešto...inače bar meni je taj sport jako zabavan. igrao sam se nekad na ST, a KT mi je neostvareni san. sad se više nema ni vremena, ni uslova za antenu, a treba i dozvola...zato bih se igrao malo na CB, inače sredih ga večeras, ne treba šema više.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 82 postova
  • Lokacija: Trstenik
  • Motocikl: cbr900rr-xl1000v varadero

Pre svega zelo bih da pozdravim sve kolege radioamatere i da kazem da mi je veoma drago da vidim da nas i ovde ima u velikom broju! Inace ja sam u radioamaterskim vodama kos od davne 90-te,normalno kao i vecina krenuo sa neizbeznim cb bandom pa nadalje.... Kolko je to zarazan hobi (bar za mene) govori i to da takoreci nigde ne krecem bez mog ljubimca yaesu vx3,a kada putujem autom u njemu imam instaliran 8900r(takodje yaesu)! Posto vidim da ima drugara prisutnih na echo linku mogu i tamo da me potraze posto sam prisutan (jer nisam u Srbiji),jos jednom veliki pozdrav od YT1VPS, 73-pa se cujemo

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 82 postova
  • Lokacija: Trstenik
  • Motocikl: cbr900rr-xl1000v varadero

E batana to ti samo mislis da su nas pojeli.....raspitaj se samo sta smo radili 99,ja sam cak nosio uredjaj i na kosovo....jos jednom pozzz

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 4_tocka_i_karoserija, 1539 postova
  • Lokacija: N44 37.451 E20 22.527
  • Motocikl: -

Pošto površna pretraga ponekoliko sajtova ne daje rezultate, da li neko od vas zna - da li postoji ograničenje snage za "walki talkie", da ne kažem PMR.

 

Koliko je meni poznato, frekvencija na kojima oni rade (466 MHz) je slobodna, odnosno ne trebaju nikakve dozvole ili sl. ali sam od nekoliko ljudi čuo da postoji ograničenje snage, pa ako neko zna nešto tačnije...

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1604 postova
  • Lokacija: NBG
  • Motocikl: SUZUKATI SV650N

koliko sam ja uspeo da razumem tu problematiku, CB opseg kanda, uopšte nije regulisan, što ima i dobrih i loših strana; dobra je što možeš da ga koristiš bez ikakvog odobrenja,dozvole; imaš ga, a kao da ga nemaš :lol:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja