Jump to content

Moto Zajednica

Radio veze - nikad sami na putu

Recommended Posts

  • BJB Maxi Scooter Club, 507 postova
  • Lokacija: Beograd - epicentar
  • Motocikl: BMW R1150RT

auuu, ovde davno niko nije zalazio...pa jel živ taj CB, dobih juče neki uređaj, pa bi ga trebalo isprobati...

 

Gde iskopa temu? :-)

 

 

Au gde me nadje?

Nisam ni znao da ova tema postoji.

Nekada sam noći i noći provodio uz stanicu i to su bila fantastična druženja CB-jaša, što preko stanice, što lično po kafanama (normalno ne zbog alkohola, nego kao zborno mesto, na pr Marš na Drinu, Dva ribara, itd). Ako je neko bio aktivan od 80-e, pa do neke 87-e (normalno prošlog veka), nick mi je bio isti ovaj, možda se i znamo iz te priče. Sada me podseti da potražim kutiju sa stanicama sa kojima sam završio rad ,Yeasu FT212, Jaws Mark 2 (sa linearcem koji je džemovao samo tako),Higen VII i Cobrinim tokcima koji su to vreme bili zamena za današnji mobilni. Bilo ih je još onoliko, ali ko zna gde su završile. Ovo što je ostalo, možda bi i moglo da radi, ko zna ili da leti u neki muzej.

Sve u svemu ako postoji interesovanje, mogli bi da negde napravimo neki susret sa evociranjem lepih uspomena, plakanjem na ramenima sa onim - gde je ono vreme naše, što nekad bejaše?

:zdravo:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • VKV skupljač puževa, 219 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: TRABAKULA

Još i da montirate jednu "Sigmu" na kacigu... Hehe

Ja svaki dan provedem šest sati pored tri radio stanice i pričam toliko, da mi je više dosadilo... Doduše, to mi je posao! Mislim da je CB sjajna stvar, ali pomalo zaboravljena. Ideja je sjajna i nadam se da će ponovo zaživeti!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1604 postova
  • Lokacija: NBG
  • Motocikl: SUZUKATI SV650N

@Niksloter, pa ‚hteo da otvorim, al` reko` `ajd da vidim, možda već ima...kad ono stvarno ima

 

@štampar, antenu još nemam. tj imam neku sa magnetom, valjda je četvrtinka. moraću do SD-a, da je potražim u podrumu, kao i kablove. inače nemam uslove za neku bolju antenu od dipola. a treba i dovršiti napajane. pitanje je da li je i uređaj uopšte ispravan, makar da mu zamenim elektrolit što se naduo i da turim neko limče na ttranzistor pored, odlemio se koliko se grejao...

 

eto meni zanimacije za zimske dane :D

Promenio član Lug

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 450 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: otisao...

Ja se izvinjavam sto ulecem ovako u temu neinformisan, ali zanima me ovo jako i pitao bih samo gde se moze naci takav neki radio klub u Novom Sadu.

O ovome sam razmisljao i ranije, a jedan bi zakacio na motor i jedan u auto.

Jos jednom se izvinjavam sto ovako ulecem.

 

Naravno zanima me i kako tacno ide to sa obukom i polaganjem za licencu, i naravno koji bi starterski uredjaj uzeo kada to sve zavrsim, naravno nesto budzetno, ipak sam jos uvek student :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1604 postova
  • Lokacija: NBG
  • Motocikl: SUZUKATI SV650N

taj naš CB nije "radio amaterski" uređaj, i kanda nije ni regulisano njegovo korišćenje :neznam:

 

edit: a ono što nije zabranjeno, dozvoljeno je :D

 

 

Promenio član Lug

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 507 postova
  • Lokacija: Beograd - epicentar
  • Motocikl: BMW R1150RT

Najbolje ćeš se informisati u nekom radio klubu (Google je majka sveg znanja :lol: ),

a dotle probaj po radio forumima, ima ih dosta. Mislim da je za CB opseg ukinuta bilo kakva dozvola-licenca, polaganje, već da je to sada slobodna frekvencija (normalno limitirana snaga uredjaja do mislim 4W,tehnička ispravnost uredjaja - da ne prska po drugim kanalima itd.

:zdravo:

 

Što se korišćenja na motoru tiče, probaj da na našem tržištu pronadješ neki kvalitetniji tokac (starije proizvodnje, najbolje neku Cobru ili Motorolu), jer ovo što se sada uvozi je sve izuzetno slabe snage, oko 0,5W, a i sumnjivog kvaliteta.Povežeš ga žičkom sa kacigom i - Bog te veselio,(normalno u kacigu ugradiš osnovni-bazični kit slušalica i mikrofon - to ti je ekonomski naj isplatljivije. :aha:

A za savete i ostalo - samo pitaj ono što znamo prenećemo :jee:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1604 postova
  • Lokacija: NBG
  • Motocikl: SUZUKATI SV650N

ja isto nisam ništa korisno izguglo, sve nešto fragmentisano.., te ne treba nikakava dozvola ,te treba... po opsegu frekvencija koje koristi spa da u 11ometarsko područje, i tu koliko sam gledo, niko ne radi. daklem je ovo onda slobodana građanski opseg namenjen za građansko udruživanje :takoje:

 

edit: preteče me Hogar, samo ko što rekoh, 27Mhz nije radioamaterski opseg.

 

 

Promenio član Lug

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 450 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: otisao...

A to znaci?

Inace hvala za link, evo citam pravilnik.

 

Oooook, dosao sam do jednog dela pravilnka gde vise nista nisam razumeo, jbg, pocetnik. Jel moze neko ukratko da preprica za nas laike?

U stilu za sta se treba polagati i koja su pravila (dozvole) te licence.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1604 postova
  • Lokacija: NBG
  • Motocikl: SUZUKATI SV650N

Citam post 6 u toj temi i razmisljam se da li je vredno toga, u proseku ispadne da dobijes za 15 godina...

ali to je post iz 2005e ako mislimo na isti. valjda se nešto promenilo od tad.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 450 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: otisao...

Cim nemas dozvolu i papire, kriv si po difoltu.

Pokusavam malo pojuriti po netu linkove ali su vecina ES linkovi od pre vise godina ili facebook koji ne praktikujem.

I dalje ne mogu da verujem da je tako komplikovan proces za civil band radio, to bi trebalo da je za siroku raju, samo da imam papire i prijavis radio.

No, idem ja ponovo pokusati desifrovati taj pravilnik.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MK SO Zandarmerije, 567 postova
  • Lokacija: Smederevska Palanka
  • Motocikl: KAWASAKI ER5, pre SUZUKI BANDIT 1200, APRILIJA ATLANTIC 500 CLASSIC

pozdrav drugari,vidim da ima radioamatera,a i onih koje zanima radio komunikacija...kao mene recimo...radio sam i na cb,i steta sto izumire taj jeftini i svakome dostupni vid komunikacije i druzenja...jeste da svi imamo sad net i skajp pa se gledamo sa tetkom iz australije,ali nije to izazov to moze svako...i pre cb-a sam radio na srednjim talasima,oko 1600khz,takozvani divljaci:) to je bio radioamaterizam,uredjaji samogradnja,par lampi iz lampasa radija,trafo malo zice mikrofon i radi....to je bilo nesto pre bombardovanja,bilo je na tom opsegu dosta ljudi za druzenje,a culo se lako po celoj srbiji,uvece i grcka rusija itd...onda polozih za 1 i 2 klasu,sad seam na uhf-u najvise, skupljamo se na 22 simpleksu(145.550) ima nas svako vece,smed palanka i okolina...aktivan sam i na kt opsegu ,samo 100w i jednostavnije antene ali padaju zemlja za zemljom,tj radio veze...ameri kazu-najlepsi hobi na svetu,a ja ih podrzavam u tome...pozdrav od YT3KTT

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 450 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: otisao...

Evo i linka sa objasnjenjem za uclanjenje u Radio Klub Novi Sad: http://yu7bpq.org.rs...id=76&Itemid=70

 

Kontam kod njih otici ovih dana da vidim sta i kako tacno.

 

Vidim sakupljamo se lagano :)

 

EDIT: otvorio link za elektronski formular, kad ono trazi broj licence, znaci prvo treba licenca pa se tad ide u klub. Ako sam dobro shvatio.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1604 postova
  • Lokacija: NBG
  • Motocikl: SUZUKATI SV650N

ma mogu da nose sve, ali po kom osnovu bi odneli ovo? mada je ovo srbija, ovde dokazuješ da nisi kriv :stabre:

 

Vidiš da znaš :lol: :lol: :lol: ...nisi ti mali...

 

Sve je ZABRANJENO...a za CB je teže dobiti dozvolu nego za pištolj...jer:Savez radioamatera nije nadležan za to...nego Ministarstvo za saobraćaj i veze...nosiš uređaj kod njih da ga provere da li je u okviru dozvoljene frekvencije...kanali preko četrdesetog nisu dozvoljeni za upotrebu...

Naravno moraš imati račun od RU...

 

Ako je sve OK onda ti neko u Opštini izdaje dozvolu za POSTAVLJANJE stanice...pa ti onda neko izdaje dozvolu za KORIŠĆENJE iste...ali niko ne zna ko...šetaju te iz Opštine u SUP/MUP koji te onda šalje u VO a ovi te vraćaju u Opštinu...a ovi opet ne znaju KO treba da ti izda dozvolu nego te šalju natrag u Ministarstvo za saobraćaj i veze...

 

I tako dok ne odustaneš...

 

A ako radiš bez dozvole onda te uhapse i oduzmu stanicu...

 

Prekinuo sam sa svim tim baš zbog toga...čuo me jedan licencirani radioamater pa mi skrenuo pažnju da se to ne sme bez dozvole...a ne znam kakve veze ima on sa tim s obzirom da savez RA nije nadležan za CB...skrenuo mi ipak pažnju da će me prijaviti gde treba i onda zbogom uređaji...

 

Tako i zato sam se ''isključio'' iz cele priče...

 

a jel taj tvoj licencirani "radio amater", policajac, savestan građanin-pomaže organima reda!? ili ima procenat (dobija oduzetu tehniku za delove) ? a možda si ugrozio bezbednost saobraćaja (radio), pa eto. meni su davno dolazili, neko je prijavio, al se zezn`o :lol:, jerbo je sve visilo u vazduhu, odustali su od odnošenja, a gledali su i u šporet na drva :lol::lol:. stvar je bila čista, korpus delikti na licu mesta,sve je radilo samo nije bilo šasije :lol::lol: .

Promenio član Lug

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MK SO Zandarmerije, 567 postova
  • Lokacija: Smederevska Palanka
  • Motocikl: KAWASAKI ER5, pre SUZUKI BANDIT 1200, APRILIJA ATLANTIC 500 CLASSIC

ne brini nece te niko uhapsiti,ako i dodjes u sukob s policijom prvi put ce te opomenuti...njih se ne tice sta ti imas od radio stanica,ali moraju da postupe po prijavi,ako te neko tuzi da ga ometas,recimo neki sa licencom...naravno tu se nadje i jedno 6 suseda idiota koji cim im zaigra slika kazu da im ti smetas...al im je ratel doskocio tako sto sad po novom pravilu smetnje otklanja onaj ko ih ima,skapirali su valjda koliki smo baksuzi izlobnici kao narod..plus sto su krovovi puni antena sa buvljaka,pojacivaca bez ulaznog filtera,nego pojaca sve sto mu padne pod antenu,pa onda kukaji sto imaju smetnje na tv-u...najbolje resenje-polozi za 2 klasu ,vise je nego jednostavno,dobijes pravo rada na uhf i vhf opsegu,milina za rad,fm modulacija,nema suma kao na cb,pristup repetitorima koji ce pojacati tvoj signal i cuces se dalje,linkovanim repetitorima na uhf-u,okines jedan repetitor a on okida sve ostale linkovane,i sa rucnim uredjajem se cujes po srbiji bez problema...pa ako se zainteresujes,predjes na 1 klasu i izadjes u svet,juris daleke radio veze,egzoticne zemlje,veze sa brodovima,avionima....nema kraja mogucnostima kad je radioamaterizam u pitanju:)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 450 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: otisao...

Za pocetak samo srbija, kasnije mozda i svet :)

Koliko sam citao, repetitore su dobro strateski postavili tako da se moze ogroman domet dobiti sto mi se jako svidja.

Pretpostavljam da su ispiti cisto tehnicke stvari i etika koriscenja radija, zar ne? :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MK SO Zandarmerije, 567 postova
  • Lokacija: Smederevska Palanka
  • Motocikl: KAWASAKI ER5, pre SUZUKI BANDIT 1200, APRILIJA ATLANTIC 500 CLASSIC

pozdrav drugari,vidim da ima radioamatera,a i onih koje zanima radio komunikacija...kao mene recimo...radio sam i na cb,i steta sto izumire taj jeftini i svakome dostupni vid komunikacije i druzenja...jeste da svi imamo sad net i skajp pa se gledamo sa tetkom iz australije,ali nije to izazov to moze svako...i pre cb-a sam radio na srednjim talasima,oko 1600khz,takozvani divljaci:) to je bio radioamaterizam,uredjaji samogradnja,par lampi iz lampasa radija,trafo malo zice mikrofon i radi....to je bilo nesto pre bombardovanja,bilo je na tom opsegu dosta ljudi za druzenje,a culo se lako po celoj srbiji,uvece i grcka rusija itd...onda polozih za 1 i 2 klasu,sad seam na uhf-u najvise, skupljamo se na 22 simpleksu(145.550) ima nas svako vece,smed palanka i okolina...aktivan sam i na kt opsegu ,samo 100w i jednostavnije antene ali padaju zemlja za zemljom,tj radio veze...ameri kazu-najlepsi hobi na svetu,a ja ih podrzavam u tome...pozdrav od YT3KTT

 

hahahaha...Srednji talas...''Mujo kuje da ga selo čuje'' bio naslov u TV reviji 1973-e...

Pa ''radio jagodinac''(imao linear od 500 w za ST)...

 

To je i početak mog druženja sa lemilicom...najpre pojačalo sa jednom ECC 83 i jednom EL 84 kao modulator a onda i predajnik takođe sa jednom EL 84...

radio vihor zove andjeliju :) behu to lepi dani...ja sam radio sa uredjajem koji je u izlazu imao 6 komada pl 519 i 900v anodnog napona...cuo sam se ljudski..pa pojacalo a 3 boje tona,ulaz za muziku...a sve to sklepano na alu sasiji

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja