Jump to content

Moto Zajednica

Radio veze - nikad sami na putu

Recommended Posts

• Svakom po zasluzi, 11123 postova
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Odlicna je i ova Nagoya NA771 antena VHF - UHF ali nije za motor, suvise se savija pri malo vecim brzinama. 

Resenje je plasticna stipaljka kojom se ustipne stap antene negde za vizir (nikako za metal) 

DSC_2069.JPG

Uporedite sa originalnom antenom 

DSC_2068.JPG

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima

Kada bi stajao u mestu, utiče  i povećava domet ali u vožnji motorom gde se okolina stalno menja, talasi se nepravilno odbijaju razlika je dosta manja, iz ličnog iskustva.

Mnogo više dobijate ako max podignete stanicu na motoru - zakačite je na vrh vetrobrana.

Staro radioamatersko pravilo za UHF kaže da antena postavljena 1m više omogućuje 5km veći domet ;)

Savetujem da pročitate knjige Bože Metzgera "Radio priručnik" i Karla Rothamela "Antene", proširićete vidike.

https://docs.google.com/leaf?i...MmItZWUzYjliNTM2MmJj&hl=en

..a pretražite malo sajt 

• Sviđa mi se 1

• 8-bit, 1103 postova
  • Motocikl: KLX300, R1100GS
pre 10 minuta, Arakis je napisao:

Savetujem da pročitate knjige Bože Metzgera "Radio priručnik" i Karla Rothamela "Antene", proširićete vidike.

:) nekad sam Metzgera držao ispod jastuka. Lemio, motao zavojnice... Negde devedeset i pete sam radio maturski po šemi iz Radio priručnika - super heterodini prijemnik, ako se dobro sećam.

• Sviđa mi se 1

• Zainteresovan, 623 postova
  • Motocikl: Piaggio X9
Ne ne treba nista da izvlacis samo recimo kupis ovo 71153206_5c280e562c6bf2-6391397961814027_5b0f77.JPG&key=5b10f6fe3ae9948a2ebc9e3a43f677b03f773461eb751b18a07f40947593c980 M.KUPUJEMPRODAJEM.COM
Prodajem nove Nagoja ut108 magnetne antene sa sma zenskim konektorom ... i montiras na neki metal da mozes da zalepis magnet za njega.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

Купио!
На лето ћемо видети како раде. Ако је неко вољан да се сада мало играмо, слободно нека се јави, имам 3 комада, таман да их испробамо :)2f14fa250c8276fc49620b6e25cc8d89.jpg

• Svrati ponekad, 126 postova
  • Motocikl: ER- 5

u predaju se moze uci preko ptt tastera ili aktivacijom opcije VOX na odredjenoj osetljivosti, gde ce stanica na detekciju glasa preko laringofona aktivirati predjaju..
isprobano,radi ok.Bitna stvar, postavljanje laringofona pravilno na vrat.

poslato pismonosom

Интересантно, баш ћу да видим да ли Кинези то раде и за које паре, пошто је сигурно јефтиније од комуникације и блутут чуда за повезивање исте и радио станице.

Додатак:

Нашао за 20 долара, још толико за радиостаницу и потпуно опремљен.

Probao ja i nezgodno je zato što smeta kaiš za vezivanje kacige za pravilno pozicioniranje laringofona.

A posto ima slušalicu koja ide u uvo, ne znam kako ćeš izdržati taj balvan u uvu?...Posle pola sata sam skinuo kacigu i poskidao tu andramolju za Spec - Opsove :)...Nije to za vesele bajkere.

Купиш 2-3 броја већу кацигу и нема бриге :)

Или оне ноше што покривају само раздељак или ћелу, ко шта може да си приушти :)

• Drug član, 3445 postova
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Ili...

Iseces postavu iz kacige oko tog uveta gde drzis tu bubicu. U krajnjem slucaju malo zagrejes kacigu u predelu uveta i malo je prosiris na tom predelu.

Savane, pričam o debeloj i velikoj slusalici od dosta tvrde plastike koja strašno žulja, bila još kaciga na tome ili ne.

• Drug član, 3445 postova
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Ma ja se šalim samo. Mislio sam da je to više nego očigledno ali sad nisam više siguran pa ajde da naglasim pre nego stvarno neko posluša moj ‘savet’.

A za zuljanje te potpuno razumem. Mene zuljaju i po meri izradjene otoplastike, ali nekako sam sebe nateram da ih nosim. Pogotovu od zadnjeg pregleda gde je ustanovljeno blago oštećenje nekih frekvencija. A nepovratno je..

A mogu da zamislim kako to tek zulja..

Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

• Sviđa mi se 1

• Ne silazi, 6028 postova
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV '90

U međuvremenu mi je stigla Nagoya 771 ali još uvek nisam rešio kako ću da namontiram stanicu na motor.

Kofer nije opcija jer ga ne nosim na vožnje, samo smeta na off-u.

Najverovatnije će da završi u fišekliji tipa ove pa na rame, sa fabričkom antenicom:

A 771 ću koristiti stacionarno i pešaka. Videću još, ništa nije odlučeno dok ne položim klasu.

A kad sam već pomenuo, može li neko od RA odavde da me konkretno uputi gde i kome da se obratim u vezi polaganja? Beograd.

• Ne silazi, 6028 postova
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV '90

Što se tiče diskoteke za nokšir, ja sam u moju MX kacigu ugradio ovo:

Nema neke velike veze sa stanicama ali kad je već neko gore pomenuo.

Odlično se čuje, jasno i glasno, mnogo dugo drži baterija, brzo se konektuje na telefon..

Meni služi uglavnom da slušam navigaciju kad prolazim kroz neku civilizaciju, muziku ne puštam, na pozive se javljam retko.

Jedina mana je što je taster za uključivanje suviše mekan pa uključujem i kad hoću i kad neću.

Da bih ugradio ovo u kacigu, morao sam da produbim umetke od stiropora koji unutar kacige idu preko ušiju. Vade se na čičak pa mi je posao bio veoma olakšan.

Лорде, ако Тошин бунар није далеко, могу да помогнем. Конкретно, РК НБГ, Булевар Зорана Ђинђића 144.

Ахаа, нема табле јер један од нас двојице лупа глупости. Мала помоћ: Ниси ти.

Врло добро, сада када је то рашчишћено, зваћу да питам када имају нови курс.

А свакако би било добро да одеш у понедељак у 18 тамо да се упознаш са свиме и да ти можда и неку литературу препоруче.3bd9b9a7998bebee734637f486d79af4.jpg

• Sviđa mi se 1

• 8-bit, 1103 postova

Nešto se razmišljam da do proleća napravim spravu - interfon koji bi imao ulaze za stanicu, telefon, navigaciju, a na drugoj strani slušalice i mikrofon.

Ovi bluetooth headset-ovi su zanimljivi, ali bih da smanjim zračenje oko glave  :lud:

Trenutno eksperimentišem sa malim zvučnicima:

image.png.53cd11a3f93f92bd8bf03a3dca70c308.png

Ovaj u sredini crni je od headset-a.

Najbolje se čuju ona dva desno. Uzeo bih i neke veće slušalice za kompjuter da probam (samo zvučnik).

Ideja je da ima koliko, toliko dobar zvuk zbog muzike.

Ako odmaknem dalje od ideje, verovatno ću pokrenuti novu temu. Sugestije su dobro došle.

Конструктивно- ништа.

Морална подршка- држим палчеве, ово блутут док се све исповезује, прође ме воља за вожњом.

Закерање- а шта са силним кабловима? Ко ће то да откачиње са рукавицама и да их се сети сваки пут?

Ух, сада ми паде на памет (а вероватно си тако и замислио, него ја споро палим) један кабл у комуникацију, па се он грана при крају у више комада за све уређаје који би комплетно стајали у танк торби, нпр. Изводљиво?

@mradomir ti hoćeš da napraviš neku vrstu Autocoma? Naš dobri @joska je napravio do sad jedno dvadesetak takvih komunikacija sa ulazom za mobilni, radio stanicu, GPS, MP3 plejer i izlazom za dve kaciZe. Sve se napaja sa 12V i radi izvrsno, samo moraš da lepo složiš i upakuješ dolazne i odlazne kablove :)

• 8-bit, 1103 postova
pre 1 minut, Arakis je napisao:

@mradomir ti hoćeš da napraviš neku vrstu Autocoma? Naš dobri @joska je napravio do sad jedno dvadesetak takvih komunikacija sa ulazom za mobilni, radio stanicu, GPS, MP3 plejer i izlazom za dve kaciZe. Sve se napaja sa 12V i radi izvrsno, samo moraš da lepo složiš i upakuješ dolazne i odlazne kablove :)

To je to što mi treba, kontaktiraću ga :takoje:

• 8-bit, 1103 postova
pre 9 minuta, Zuba87 je napisao:

Ух, сада ми паде на памет (а вероватно си тако и замислио, него ја споро палим) један кабл у комуникацију, па се он грана при крају у више комада за све уређаје који би комплетно стајали у танк торби, нпр. Изводљиво?

Tačno tako. Jeste zapetljancija sa kablovima, ali radije bih to podnosio nego da mi zrače mobilni, bluetooth (2 puta) i stanica.

Napravite nalog ili se ulogujte da biste postavili komentar

Morate biti član zajednice da biste mogli ostaviti svoj komentar.

Pridružite se!

Napravite svoj nalog u našoj zajednici. Vrlo je lako!

Registrujte novi nalog

Ulogujte se

Imate nalog? Ulogujte se ovde.

Ulogujte se odmah

• Aktivni korisnici   0 članova

Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja