Jump to content

Moto Zajednica

Radio veze - nikad sami na putu

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 147 postova
  • Lokacija: Inđija N45°2.154' E20°4.473'
  • Motocikl: Nema :(

Prateći aktivnosti moto-zajednice u poslednjih nekoliko meseci, sve više postajem svestan činjenice da postoji još jedan deo mog žvota koji je po mnogo čemu sličan, a istovremeno i veoma komplementaran sa potrebama motociklista u realnim situacijama na putu - Radioamaterizam. Upoznavši na prethodnom BJB druženju Endurca, takođe radioamatera, počeo sam ozbiljnije da razmišljam o praktičnim aspektima posedovanja i upotrebe radio stanice, kao i mogućim načinima da pokušam to da predstavim članovima moto zajednice.

 

U novije vreme, sa pojavom mobilne telefonije i Interneta, klasične radio veze su u velikoj meri pale u drugi plan kod "širokih narodnih masa". Uprkos tome, još uvek postoje mnoge službe i pojedinci koji ih redovno koriste - počev od američkih i svetskih kamiondžija (Citizen Band - popularni CB), preko civilnih radio mreža za opasnost koje izuzetno dobro funkcionišu kada svi ostali komunikacioni kanali zakažu (zemljotresi, uragani, poplave, itd..), pa do orgnizatora masovnih manifestacija, koncerata, snimanja filmova..

 

Ono što radio vezu čini interesantnom za nas jeste njena osnovna karakteristika - komunikacija "jedan ka svima", tj. mogućnost emitovanja većem broju sagovornika istovremeno, i mogućnost javne grupne diskusije. Na primer, kod CB radio stanica standardan domet signala je oko 5km, pa vozač kamiona ima u svakom trenutku mogućnost da se obrati za pomoć ili informaciju kolegama u okolini i lokalnim hobistima koji su skoro uvek na prijemu na određenom kanalu. Osnovni preduslov za visoku efikasnost i verovatnoću da će vas neko čuti i biti u stanju da pomogne je masovnost - što više ljudi na prijemu na uobičajenom kanalu za poziv.

 

Dobrom voljom znalaca iz ove oblasti, u Srbiji je u proteklih nekoliko godina formirana UHF mreža repetitora na radioamaterskom opsegu 432 MHz, koja se sastoji od 7-8 repetitora postavljenih po strateškim tačkama po Srbiji,  povezanih u mrežu dodatnim radio linkovima. Ova mreža je omogućila da se sa ručnim radio stanicama relativno malog dometa može komunicirati na mnogo veće udaljenosti, i da vas pritom čuje svako ko ima domet do bilo kog repetitora u mreži. Povrh svega, kompletna mreža je VoIP tehnologijom povezana na Internet, tako da je dostupna čak i sa računara sa odgovarajućim softverom, a moguće je povezati i radio mreže iz raznih krajeva sveta da funkcionišu kao celina. Imajući u vidu male dimenzije današnjih ručnih radio stanica, pristupačne cene i jednostavnost upotrebe, verujem da nema potrebe posebno objašnjavati kakve prednosti donosi ovaj sistem.

 

Konkretan primer - vozim se kolima po Borči i razgovaram sa drugarom iz Rovinja koji je trenutno takođe u kolima, ide po klince u vrtić.. Divota. Da ne nabrajam mnoštvo slučajeva kada mi je trebala pomoć ili informacija u nepoznatom delu grada ili zemlje, i kada sam je dobio od do tada potpuno nepoznatih ljudi. A uz to, komunikacija je potpuno besplatna - nema impulsa, računa i brige o trajanju razgovora.

 

Među radioamaterima postoji striktan kodeks ponašanja, komunicira se pristojno i organizovano, a volja da se pomogne kolegi u nevolji nije ništa manja nego među motociklistima. Za upotrebu radio stanice potrebna je licenca, do koje se dolazi nakon obuke u najbližem radio-klubu.

 

Ukoliko bude dovoljno zainteresovanih za ovu zaista interesantnu i korisnu stvar, moguće je organizovati poseban početni kurs za radioamatere u mom radio klubu "Novi Beograd", nakon koga polaznici dobijaju licencu, pozivni znak i pravo da koriste amaterske VHF/UHF frekventne opsege i kompletnu infrastrukturu koja u Srbiji za te namene postoji.

 

Iskreno se nadam da će nas ubuduće biti mnogo više na putu opremljenih amaterskim radio stanicama.. :)

 

Linkovi:

 

- Radio Klub "Novi Beograd"

- Savez Radioamatera Srbije

 

 

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1571 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1100RT

Odlican post Six  :)

 

Na nekoliko prethodnih druzenja ili vidjanja, Ceh, Hitmen, Mikka, Hellena, Goran bgd, ja, Cope i josh po neko, isprobali smo, a neki i vise nego prakticno primenili opremu za komunikaciju radio vezom. Ceh je postavio i taster na guvernalu i ugradio slusalice i mikrofon u kacigu, a Goran je uzeo Albrecht uredjaje iz Luisa zajedno sa interfejsom za Passenger to pillion komunikaciju, u koji moze da utakne i K hocu reci MP3 player i svasta josh.

 

Family Band na UHF kanalima su free to use i mozemo ih svi koristiti bez licence.

 

Apsolutno nam je bilo potrebno imati ih onog dana kad smo zaglibili u gudurama Fruske Gore i kada su Najzli i Kvarisha otisli u nepoznato, i stoga predlazem da svako nabavi po komplet UHF uredjaja za slicne situacije *4000 din 2 komada, ili da se ogrebe od nekog za jedan i da im ako je potrebno odrzimo mali cas radiokomunikacije.

 

Mada, za UHF Family Band i nema neke nauke. Uglavnom se osnovne stvari mogu naci na netu.

 

Moj inventar minus josh jedna r stanica i par km kablova:)

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 309 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Piaggio Beverly 200

Ima 7-8 godina da nisam bio u YU1FJK. Inace, polozio sam za B klasu radio amaterau YU1AAV. Ko zna d ali ta licenca jos uvek vazi.

Endurac, koji konkretno uredjaj mislis da je dobro uzeti?

 

@Ceh...sledeci put, na nekom vidjenju, voleo bih da vidim kako si uradio to sa mikrofonom i slusalicom u kacigi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1571 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1100RT

Ima 7-8 godina da nisam bio u YU1FJK. Inace, polozio sam za B klasu radio amaterau YU1AAV. Ko zna d ali ta licenca jos uvek vazi.

Endurac, koji konkretno uredjaj mislis da je dobro uzeti?

 

UHF mali toki voki u paru sledecih firmi a Six nek me ispravi kao gresim, ako naravno zelish samo komunikaciju:

 

-COBRA (odlicna engleska kompanija)

-MIDLAND

-ALAN

-ALBRECHT

-MOTOROLA

 

Rade na 0.7m ili 70 cm lambda duzine radio talasa.

 

Dobro biju kroz zgrade i beton pravolinijski.

 

Nesto su slabije na pravcu od VHF-a (2metarski talas).

 

Frekvence malih UHF uredjaja se uglavnom "gadjaju" iako nisu zavedene pod istim kanalom ali su Family kanali uvek isto obelezeni. Cini mi se da su od 7-14 ili slicno.

 

Ostatak do 30-ak kanala su neki za koje 'kao" treba licenca ali ajd. I njih pocinju da stavljaju u te male uredjaje.

 

Snaga tih malih uredjaja UHF je mala pa uglavnom nema smetnji. Obicno su od 200mw do 0.5w. Mi sa sofosticiranijim DUO BAND uredjajima (VHF i UHF) u jednom ,lako cemo naci kanale tj frekvencije na kojima vi radite. Takodje, nama je raspoloziva snaga, u zavisnosti od napajanja (baterije) od 0.5w do 5w.

 

Ozbiljni stacionarni uredjaji imaju daleko vece snage rada.

 

Ja sam "YT1DOX"

 

Koliko sam snimio u prici na Fruskoj Gori, SIX ipak poznaje detalje bolje od mene:))))

 

I za razbibrigu, ono sto cujete: whisky (whiskey), Tango, Lima, Alfa...to je Internacionalno sricanje kada su shumovi na vezi.

Whisky je "W", Alfa je "A" itd. Kao kod nas Drina za "D", Morava za M itd...

 

Ko pogodi sta je u srpskom za "X" vodim ga na pice:)

 

Moz `ovako do sutra da pricamo.

 

Inace sam par dana bio u Generalstabu za vreme bombardovanja kao ispomoc za navodjenje :))

 

Dole je mala UHF na 400MHz koju mi je poklonila Zverka.

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 147 postova
  • Lokacija: Inđija N45°2.154' E20°4.473'
  • Motocikl: Nema :(

Sorry, bio sam malo van grada za vikend, pa kasnim sa odgovorima..

 

@Peki: Four November One Sierra X-ray standing by..  ;D

 

@Marcony: I ja imam B. :)  U AAV-u ili FJK mora da postoji beleska o svim ispitima, pa verujem da nije problem da dobijes papire ako ih i nemas - makar da uzmes pozivni znak. Sastanci u klubu su (skoro) svakog ponedeljka oko 19:00 :)

 

@Endurac: Mislio sam vise na mogucnost komunikacije po vecem delu, ako ne i po celoj Srbiji. Za to je potrebno koristiti mrezu repetitora, a Family Band ili PMR rucne stanice na 446 MHz to ne mogu.  Ipak je potrebna licenca da bi se iskoristio pun potencijal koji tu lezi.. Pokusacu jednom prilikom da napravim malu demonstraciju mogucnosti UHF mreze kada se nadjemo negde, recimo na sledecem BJB druzenju.

 

Ko pogodi sta je u srpskom za "X" vodim ga na pice:)

 

Je l' mogu ja? :-)

 

73 DE 4N1SX

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1571 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1100RT

Ma da, ja sam to onako sklopio amaterski, jer mislim da vecina ljudi ovde nema ambicije da se ozbiljno bavi radio vezama, vec samo da komunicira na terenu.

 

Sto kazu, svako neka se pronadje.

 

Ko ima ambicije, tu smo da ga dodatno zainteresujemo i ako treba uputimo.

 

Nazalost radio amateri u Srbiji izumiru kao pojava, kanali su prazni, repetitori pomalo...

 

Mozda ce ljudima biti interesantniji Kratki Talasi i veze sa inostranstvom...?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 147 postova
  • Lokacija: Inđija N45°2.154' E20°4.473'
  • Motocikl: Nema :(

Nazalost radio amateri u Srbiji izumiru kao pojava, kanali su prazni, repetitori pomalo...

 

Istina, ali tim pre - vremena na repetitorima koliko hoces, nekada nije smelo da se prica duze vec odmah prelazis na simplex, a sad su stvari dosta liberalnije.

 

Mozda ce ljudima biti interesantniji Kratki Talasi i veze sa inostranstvom...?

 

Uh, ne verujem. U rucnim stanicama i radu preko UHF mreze vidim realnu korist na putu, sto je u stvari i osnovni razlog sto pokrenuh o tome pricu.

 

Nista, tu smo ako bude interesenata.. :)

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1192 postova
  • Lokacija: Bg
  • Motocikl: Dominator

Ja sam CeBejac... Imam 4 radio stanice na 27MHz i nekoristim ih uopšte jer sam uspeo da pronađem još svega trojicu koji me čuju i sa kojima mogu da komuniciram.

 

Radioamaterizam je kul.

 

najzli

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1571 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1100RT

Ja sam CeBejac... Imam 4 radio stanice na 27MHz i nekoristim ih uopšte jer sam uspeo da pronađem još svega trojicu koji me čuju i sa kojima mogu da komuniciram.

 

Radioamaterizam je kul.

 

najzli

 

PIH  ;D Ja moju prodao pre 7 god, cim sam diplomirao na faksu, ali mi je bila pravi drug u nocnim pauzama u ucenju jer sam se cuo na svakih 1h sa drugarima koji nisu znali sta ce sa sobom iz noci u noc.

 

Sarmantan je CB...taj shum...ponekad pomislim da je on jedini pravi...cujesh pa ne cujesh... a onda se jave Japanci, Rusi, Rumuni i pitaju kako ih cujesh...

Prodaj mi jednu pa da pricamo:) Zazeleo sam se.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 309 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Piaggio Beverly 200

Uh taj CB... Zadnji put sam '95-te imao President Jackson-a. Pre pola godine sam slucajno na buvljaku za 200 din kupio neki CB toko-voki. Ukljucim...RADI!!! Slusam kanal 9, NIGDE NIKOGA!!! Jedva da neko progovori koju. Ne znam kakvo je stanje na KT-u sada?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 54 postova
  • Lokacija: Zemun

Tema je na mestu imam dve CB stanice i planirao sam da jednu stavim na motor ali sam imao samo dobru volju a sad kad vidim da ima zaiteresovanih za to mozda i poradim nesto po tom pitanju.

Polagao se mozda pre sedam osam godina  zasta nemam pojma bilo je davno ali mislim da je bilo za dva metra.

Inace cela moja ekipa i ja smo pre ima sigurno petnaest godina imali  CB-e i to nam je bilo glavno sredstvo za komunikaciju jel smo svi ukljuceni u razgovor sto je telefonom nemoguce.

Voleo bi sad da se vidim sa nekim od vas ili da se vidimo u radio klubu  koji bi me malo uputio sta bi bilo pametno uzeti od neke male rucne stanice i od kogaje kupiti jer znam da je ranije to bilo rizicno kupovati jer su ljudi puno cackali po njima a i cene su bile bar tada za mene velike.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 147 postova
  • Lokacija: Inđija N45°2.154' E20°4.473'
  • Motocikl: Nema :(

CB stanicu sam imao par godina dok sam ziveo u Rovinju, i bilo je to izvanredno iskustvo. Krenuo sam u CB vode jer tada u Rovinju nije postojao aktivan Radio klub, a ja sam zeleo da se bavim radiom makar u meri koju situacija dozvoljava.. Onda sam prosirio broj kanala, preradio stanicu da dobijem CW i SSB, i tako malo eksperimentisao cak i na amaterskom opsegu 28MHz.. :)

 

Tada je u Rovinju bilo dosta CBjasa, svaki ribar je imao CB na barci i kod kuce, pa se okupilo zaista fino drustvo. U zimskim dosadnim nocima znali smo da se iznenada dogovorimo da idemo kod nekoga u Medulin ili Pulu na palacinke, imali smo prilike da slusamo kolegu koji je zaspao i hrkao sa ukljucenom predajom, i tako jos mnogo toga.. :)

 

Danas kod nas jos ima zagrizenih CBjasa, ali zbog same frekvencije CB-a koja tehnicki ogranicava zbog velicine antene, kao i zakonskih ogranicenja na vrstu rada AM i maksimalnu dozvoljenu snagu, tesko se sa CB-om moze "mobilati" peske, a da domet bude pristojan. Pored svega, hobi je u opadanju, pa cesto nema ko da se javi na poziv..

 

Na VHF/UHF je malo drugacija prica - prostiranje radio talasa je bolje nego kod CB, sa manjom snagom se postizu bolji rezultati u dometu, a glavna caka je sto je realno potrebno samo "dobaciti" do najblizeg repetitora, a odatle UHF mreza "vozi" signal p celoj srbiji.. :)

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1571 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1100RT

Aj kad je Six pokrenuo nek evo organizuje negde uz kafu upoznavanje pa da vidimo sta cemo. Svakom fali po nesto, meni licno antena, kablovi. Nekom trafo, nekom stanica, nekom informacija.

 

Svake poslednje srede u mesecu u VAtrogasnom domu u Zemunu ima razmena i kupoprodaja opreme i uredjaja po korektnim cenama, pa predlazem to mesto kao izvor opreme.

 

I napomena, cene polovnih ili starijih uredjaja su drasticno pale, kao i  interesovanje, nemojte da vas navlace. Uostalom imacemo meeting a mozemo i zajedno da odemo:)

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 147 postova
  • Lokacija: Inđija N45°2.154' E20°4.473'
  • Motocikl: Nema :(

Aj kad je Six pokrenuo nek evo organizuje negde uz kafu upoznavanje pa da vidimo sta cemo. Svakom fali po nesto, meni licno antena, kablovi. Nekom trafo, nekom stanica, nekom informacija

 

Vazi, dogovoreno! Osmislicu nesto pa cu napisati.

 

Svake poslednje srede u mesecu u VAtrogasnom domu u Zemunu ima razmena i kupoprodaja opreme i uredjaja po korektnim cenama, pa predlazem to mesto kao izvor opreme.

 

A tek sto su cjevapi u Matici.. Uvek kad odem dijeta ode u suspended mode.. ;)

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 147 postova
  • Lokacija: Inđija N45°2.154' E20°4.473'
  • Motocikl: Nema :(

Znaci postoji opasnost da se 25 jula vidimo u matici a kao cemo se prepoznati?

kaciga na glavi.

 

Postoji. :)

Kaciga i/ili jakna definitivno - dovoljan znak raspoznavanja :)

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 309 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Piaggio Beverly 200

Nisam bio u Matici 100 godina. Mozemo da odemo, barem da bacimo pogled na cene.

 

P.S. Pozdravljam one cevape!!!  :) :) :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 147 postova
  • Lokacija: Inđija N45°2.154' E20°4.473'
  • Motocikl: Nema :(

P.S. Pozdravljam one cevape!!!   :) :) :)

 

Cevapi otpozdravljaju, i porucuju: Vidimo se poslednje srede meseca jula..

A i pivce ne ostaje duzno vec se pridruzuje pozdravima. ;)

 

Da ne bude totalno off-topic -- Nisam ni ja dugo bio u Matici, ali ocekuj puno starudije, delova i vojnih uredjaja, i tek po koju pristojnu KT/UKT stanicu.. Meni zaista oni cevapi izvade stvar svaki put, nikad nisam odande otisao sa osecajem da sam uzalud potrosio vreme. :)

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1542 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XLV 1000

Eh... davno sam se pržio na radio, s vremenom i zaboravio.... Nikad nisam polagao, mada ste mi sada probudili staru želju :) A tek ovi ćevapi... Računajte i mene, obožavam da preturam po džanku od tehnike, a ni na ćevape nisam imun :) :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 147 postova
  • Lokacija: Inđija N45°2.154' E20°4.473'
  • Motocikl: Nema :(

Eh... davno sam se pržio na radio, s vremenom i zaboravio.... Nikad nisam polagao, mada ste mi sada probudili staru želju :) A tek ovi ćevapi... Računajte i mene, obožavam da preturam po džanku od tehnike, a ni na ćevape nisam imun :) :)

 

Ja sam polozio davne 1980. u radio klubu u Timockoj, bio aktivan do 1985 izmedju ostalog i u Matici (YU1AVQ), onda se odselio u Rovinj i osim malo CB-a do 1990 totalno "batalio" sve do 2005. Tada mi se stari CB drugar iz Rovinja pohvalio da je polozio klasu, odveo me u svoje potkrovlje i pokazao brdo opreme i stanice. E, rekoh, reaktiviracu se i ja.. Odmah sam od njega na licu mesta kupio onaj moj rucni duobander koji sam imao na Fruskoj Gori, i nakon povratka sa letovanja prijavio polaganje za B.. Posto se morse code ne zaboravlja, polozih ja i to ( ... .. _.._ ), i eto tako, nakon 20 godina ponovo sam relativno aktivan. Pripomogao sam malo i pri realizaciji tzv. Echolinka - Internet veze radio mreze, a takodje i linka u samom klubu YU1FJK na Novom Beogradu.

 

Naravou(vu)cenije - neke.. ma sta neke..  strasti nikada ne umiru.. :)

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ducatista, 2891 postova
  • Lokacija: Pancevo
  • Motocikl: beše Ducati 998

Kako vidim , ovde se okupila malo iskusnija ekipa pa mogu da iskoristim da i ja fljusnem po neku glupost  :D

Imam par pitanja vezanih za ovu temu pa ako moze neko da mi pomogne, posto sam totalni novajlija za ove stvari :

1. Najvise od svega me interesuje kako bi moga da u toku voznje komuniciram sa drustvom sa kojim se vozim, to bi naravno podrazumevalo da oprema bude izuzetno lagana i jednostavna za koriscenje (jer mnogi iz ekipe voze R-ove, pa bi svaka kabastija oprema bila veliki prbolem), da nie nesto tipa onih voki-tokija sa kojima smo se igrali kao deca gde moras da drzis dugme dok zelis da pricas itd.

2. Zanima me gde bi mogla takva oprema da se nabavi i koliko bi kostala

3. Da li bi u tom slucaju mogla ta oprema da se koristi da se u toku voznje cujemo sa jos nekim bajkerom ili bilo kim drugim ko bi eventulano mogao da nam pomogne i tome slicno.

4. Takodje me interesuje da li bi tako nesto moglo i da se koristi samo za komunakicaju sa suvozacem (suvozacicom  ;D)

Hvala unapred za obavestenja i izvinjavam se ako sam pomenuo nesto o cemu je ranije pricano, al ko sto rekoh nisam u toku sa ovim pa mi sve zvuci ako spansko selo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1140 postova
  • Lokacija: Chicago, IL USA
  • Motocikl: 2007 Triumph Daytona 675

Za bike je ovo najbolje resenje, ja sam imao priliku da ga koristim kada nas je jedno destak otislo na voznju a vecina je imala ovo.  Mnogo gotivna stvar, svi te cuju ti cujes sve i slobodno pricas a nije ni skupo.  Ugradis na kacigu i uzivas.  Super za pricu sa saputnicom, kada ti dosadi samo je iskljucis.

http://www.kneedraggers.com/details/Chatterbox_FRS-X2_Communicator--59-CHAT-5.html

 

 

A ima i Bluetooth verzija.

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja