Jump to content

Moto Zajednica

Slovenačka granica, procedura za VAT?

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 700 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: zx6r

Da ne otvaram novu temu, postaviću ovde dva pitanja:

 

1. Da li se povraćaj poreza može uraditi i na granici Mađarska-Srbija?

 

2. Da li se na tu robu onda plaća carina na našoj granici?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 90 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Aprilia Pegaso 650 Cube 1998

Mario mislim da ti i ja toliko mogu odgovoriti .

 

Na svakoj granici mozes unovciti VAT (PDV, porez), naravno pod ulsovom da postoji ispostava/salter za to.

 

Ti sigurno mozes kod carinika overiti TaxFree obrazac, ali ako na granici nema neki Global Refund ili slicno, nista od unovcacanja PDV-a,

to verovatno postoji na nekim malim i neprometnim granicnim prelazima.

 

A na svaku robu se placa carina ako prelazi vrednost od 100€, koliko ja znam, a za tacan iznos koji carna racuna u % validan je originalni racun, bez njega vrse svoju procenu na osnovu, kataloga/interneta/sopstvene procene, tj. klepnu te loma da bude da si nesto platio :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 700 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: zx6r

 

A na svaku robu se placa carina ako prelazi vrednost od 100€

 

Da li to znači da ako kupim 5 stvari po 90 eur, na njih ne plaćam carinu?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 700 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: zx6r

Ne verujem da je tako :lol: , verujem da gledaju ukupnu vrednost robe koju unosiš u zemlju.

 

I meni je logičnije tako, mada bi bilo lepo da je drugačije.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 90 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Aprilia Pegaso 650 Cube 1998

Ne, ne, ukupna vrednost svega sto unosis ("uvozis") u drzavu oslobodjeno je carine za manje od 100€, definitivno.

 

Znaci, kada carinik vidi da imas neku robu koji si kupio a unosis u zemlju, carinice ti na osnovu prilozenog racuna,

u suprotno - procena vrednosti je stvar njegovih principa i volje, tu nista ne mozes, imaju puna prava na to.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5494 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Ja sam pre par godina kupio opremu u Sloveniji, a vracao sam se preko Italije, Ankona (ferry). U luci, na granici je imala mogucnost da uzmem porez, ali su me odbili zato sto sam opremu nosio na sebi tj. nije bila vise nova sa dekleracijom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 90 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Aprilia Pegaso 650 Cube 1998

To je sasvim ispravno shvatanje carine, doktore,

e sad na njima je da odluce da li ce to tako proci ili ne, mogli su da te "puste"za VAT da su hteli, ali nisu.

 

Jedna stvar je jasna: pravila treba znati, te ishode spram njih i ocekivati. Ako bude drugacije, moze pretezno biti bolje, u smislu progledavanja kroz prste, tolerancije i sl. Malo filozofije, sorry. :zvizduk:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 90 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Aprilia Pegaso 650 Cube 1998

BTW,

 

trebalo bi da idem sledece nedelje, 19-tog, pa da se vratim u ponedeljak, 20-tog,

mozda cu iste veceri stici da napisem tacno kako sam u svemu prosao, od Ljubljane do carine...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1050 postova
  • Lokacija: BGD, Serbia
  • Motocikl: CBR600RR , CBR600F , Burgman400

da ne chitam shta su drugi pisali , skoro sam se vratio iz francuske i , kad kupish i platish napomenesh da ocesh detax barem se tako kod njih zove i dobijash 2 papira shta si kupio bla bla , bukvalno kao faktura potpishesh priheftaju rachun , i onda na carini slovenachkoj jer je to izlaz iz EU , odesh na shalter gde se kupuju vinjete i dash papire i pasosh i dobijesh kesh , ah da u radnji te pitaju dal ocesh kesh ili na rachun ili ima i treca varijanta , na 380eura ti vrate 47eura otprilike , e sad ima radnji al to je retkost u EU u danashnje vreme , prodati robu dobijesh papir za vracanje PDV-a ali koji se overava na granici na istom mestu i pokupish kesh u istoj radnji pri sledecem ulasku u zemlju , mozesh i odma da se vratish to ih ne zanima ... ali to je retkost bilo nekad ... pretpostavljam da je razlika ako uzimash kesh ili na rachun ili ovo trece , jer ovo sa povracajem u radnji je 100% od PDV-a a ovo u keshu je sigurno 20% manje ... i isto tako ima stvari na koje nema povracaja poreza npr ...

 

srecan put i srecna kupovina ...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1098 postova
  • Lokacija: New Now
  • Motocikl: Uly

Duch je dao prvi kompletan odgovor...

 

Postoje DVA načina za povraćaj poreza.

 

Jedan je taj tax free obrazac koji ide uz račun i novac možeš da dobiješ na granici ili u centrali Raiffeisen banke kod nas. Dobiješ dosta manje od celokupnog iznosa poreza koji si platio. (SLO - od 20%DDV dobiješ cca. 12.-13%)

 

Drugi je račun radnje sa dopunom koji overiš na granici pa se vratiš u tu istu radnju u roku od 6 meseci i dobiješ ceo iznos nazad.

 

Postoje radnje koje imaju oba načina ali uglavnom se opredeljuju i koriste tax free pošto im je jednostavniji i više kupaca traži baš to. (više se nikad ne vrate nazad)

 

Svakako treba pitati i tražiti ovaj drugi način pošto dobiješ ceo iznos nazad a povraćaj može da uradi svako ko donese overen račun u radnju umesto tebe. Možeš da kombinuješ sa drugarima koji idu za SLO da ti podignu novac.

 

@doktor - to što se tebi desilo je krajnji bezobrazluk (iako je možda to po PS-u) pošto si ti svakako strani državljanin koji je robu izneo iz zemlje. Kakve veze ima što nije upakovana već je na tebi. Ili su carinici tražili mito da ti overe račun ili si trebao da odeš na neki drugi prelaz i dobio bi svoj novac nazad.

Nikad ne odustajte! Ja sam puno puta overio račune za garderobu koja je bila na meni i za gume koje su bile na autu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1050 postova
  • Lokacija: BGD, Serbia
  • Motocikl: CBR600RR , CBR600F , Burgman400

samo da dodam da carinu na srpskoj granici placate samo ako vam ne poveruju da nemate nishta da prijavite :D

 

u principu malo srece i nece vas pitati nishta samo teraj ... ja sam proshli put uneo dve gume za motor skije za skijanje na vodi sa sve torbom u koju staju prsluk za skijanje kanap i bova ... i 12 litara shampanjca i otprilike 10kesa sa garderobom , poshto sam kupovo sve poslednji dan kad sam kretao kuci nishta nije bilo spakovano vec malo je reci nabacano ... u 8 ujutro na nashoj granici , odakle , ja iz francuske ... kaze vozi ...

 

p.s. a i ove godine 5 puta su me pustili ili ti svaki put , dok su me slovenci dva puta i hrvati jednom istresli , dodushe slovenac nije vadio samo pogledo shta imam u gepeku a hrvat je izvadio sve do rezernog tochka otvarao torbe itd ... pa ti vidi ... nema pravila

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 90 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Aprilia Pegaso 650 Cube 1998

Dutchman, PremierRacing, zaista ste dali kompletne odgovore, Ja znam kako sve to funkcionse, jer sam, npr, od septembra 1990te,svakog meseca do 1992-ge isao za Minhen kupujuci ploce za novosadske klubove (WOM, SaturnHansa), a usput o sitnice od elektronike za druge (Conrad Electronic). Svuda sam uzimao TaxFree obrazac (Mehrwehrsteuer/MWST), overavao ga na granici, i pri sledecem dolasku licno unovcio 17% od placene cene u samimi trgovinama . Pri izlasku iz Nemacke (prelaz Bad Reihenhal) nemci su mi uvek trazili robu na uvid na osnovu cega su pecatili TaxFree obrazac. Heh, to sam sve doziveo sa tada samo 18 godina, pre 21 godinu, te1990-te :)))

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5494 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

@doktor - to što se tebi desilo je krajnji bezobrazluk (iako je možda to po PS-u) pošto si ti svakako strani državljanin koji je robu izneo iz zemlje. Kakve veze ima što nije upakovana već je na tebi. Ili su carinici tražili mito da ti overe račun ili si trebao da odeš na neki drugi prelaz i dobio bi svoj novac nazad.

Nikad ne odustajte! Ja sam puno puta overio račune za garderobu koja je bila na meni i za gume koje su bile na autu.

 

Nisam imao drugi prelaz iz Ankone (ferry), mozda bih i probao. Inace, na tax free obrascu medju svim onim pravilima i pise da roba ne sme biti upotrebljena u EU. Mada sam naredni put na granici Slovenije sa Hrvatskom podigao pare, a da me niko nista nije ni pitao, ni da je pogleda, a kamoli da pita da li je koriscena.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 22 postova
  • Lokacija: cacak
  • Motocikl: yamaha yzf 750r

Da ne otvaram novu temu, postaviću ovde dva pitanja:

 

1. Da li se povraćaj poreza može uraditi i na granici Mađarska-Srbija?

 

2. Da li se na tu robu onda plaća carina na našoj granici?

 

-ROBA KUPLJENA U AUSTRIJI I NEMACKOJ A PRIJAVLJENA KOD MADJARA NA GRANICI NEMORA SE PRIJAVITI NA NASOJ GRANICI,A TAX FRE NEMOZES DOBITI NA MADJARSKOJ GRANICI VEC U BANCI NA NIKLESDORFU IZA SELL PUMPE RAIFAIZEN BANKA.ILI U PRODAVNICI GDE JE KUPLJENO.

 

U LOUIS PRODAVNICAMA NE VRACAJU VAT(PDV) ALI KAD KUPUJES MORAS DA NAGLASIS DA IDES VAN EU I DACE TI UZ RACUN PAPIR ZA TAX FRE KOJI SA RACUNOM OVERAVAS NA IZLAZU KOD MADJARA.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 700 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: zx6r

Bio sam u Austriji, kupio neku robu i naravno uzeo TAX FREE obrasce. Kako je bio nenormalan zastoj na Mađarskoj granici (3h bio u redu), samo sam overio obrasce i nastavio za Beograd sa planom da u BG-u u rajfajzen banci podignem pare.

 

Međutim, uspeo sam da povratim porez samo sa jednog obrasca (od 3) jer Rajfajzen ne prima "Austria Refund TAX FREE" obrasce.

 

Kažu da sa nima ne rade već samo sa "Global"-om???

 

U Louisu sam dobio taj "Global" TAX FREE obrazac, a u Hein Gericke "Austria Refund" TAX FREE.

 

Sad me zanima sledeće. Da li ja TAX FREE obrasce npisane na moje ime i overene na carini mogu da dam nekome ko ide u Sloveniju da podigne taj novac???

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 90 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Aprilia Pegaso 650 Cube 1998

Mario Marko,

 

DEFINITIVNO moze bilo ko drugi da ti podigne taj novac - njima u prodavnici je vazno samo da dobiju overenu dokumentaciju,

a ona opet je mogla biti overena samo na ime kupca, tj. na onoga ciji su podaci iz pasosa na papirima, a tvoji jesu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 90 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Aprilia Pegaso 650 Cube 1998

@LuckyVladanoj

 

Uh, pa ja sam poootpuno zaboravio da nesto napisem o TC Motoshop-u, SLoveniji, granici, blah... blah.... blah...

 

UKRATKO:

 

1. popust 20%

2. povracaj VAT-a na slovnackoj granici tacno 14% od racuna

3. kupio sam Maxia E55, jako lep kofer, nesto veci od E52, ALI... malko je "krhk" tj. plastika je def. tanja nego kod E52 koji je MNOGO "jaci" i tvrdji, ali ne i lepsi od E55.

4. preneo kolima, Slovenci mi nisu nista od robe trazili na uvid radi overe Tax Free obrasca, a nasa carina nas nije ni pogledala

 

E sad iskustva su individualna, tako da to uvek treba uzeti u obzir, ja sam se vracao sa slovencima, sluzbeno vozilo jedne jako poznate firme, tako da...

 

Evo par slika TC Motoshop-a, Maxia E55 koja fali na zidu je - moja :)...

 

post-15762-0-03969000-1315403267_thumb.jpg

post-15762-0-72802500-1315403260_thumb.jpg

post-15762-0-90559800-1315403255_thumb.jpg

post-15762-0-40231000-1315403250_thumb.jpg

post-15762-0-92645800-1315403243_thumb.jpg

post-15762-0-42514700-1315403238_thumb.jpg

post-15762-0-23370300-1315403232_thumb.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2234 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200GS ADV 2013

Auuu breee, meni ova radnja izgleda isto kao poslasticarnica deci... :lol:

Cestitam za kofer. mislis li da zbog debljine zidova moze doci do nekih problema u eksploataciji?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 90 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Aprilia Pegaso 650 Cube 1998

Ha ha ha, morao sam da napravim par slika, taman sam "uhvatio" celu radnju u krug,

a sta je na rafovima - lepo se vidi na njihovom sajtu, naravno :)

 

Sti se tice E55 kofera, znaci, dobar je, kako vec da kazem,

ali npr kada ga uzmes u ruke laksi je def. od E52,

a kada oba kofer npr. stavis na pod i pritisnes ih rukom, E55 je osetno tanji, mnogo lakse uleze pod pritiskom,

takodje je isto i sa dnom kutije - na back plate kada pristiskas oba kofera, E55 se malko lakse "utiskuje" na dloe.

Znas sta, ove razlike ne bi bilo moguce shvatiti da ne postoji prilika da se oba loma "iznjakaju".

Zakljucak: oba su dobra, odlicno rade svoj posao, E55 je noviji, lepsi i elegantniji, i za 3l veci od E52,

ali je ovaj drugi jace plastike, stariji i manje moderan.

 

Jbga, kao da se bira Golf 5 i Golf 6, meni je tako delovalo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja