Jump to content

Moto Zajednica

Slovenačka granica, procedura za VAT?

Recommended Posts

  • U prolazu, 90 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Aprilia Pegaso 650 Cube 1998

Pozdrav svima!

 

Uskoro treba da idem u Sloveniju, pa bih nesto usput pazario u Ljubljanskom TC Motoshop-u,

te me interesuje procedura oko povracaja PDV-a (VAT/TaxFree) na slovenačkoj granici.

 

Trebao bih biti oslobođen poreza u visini od 20%, pa me interesuje da li ću na granici dobiti povrćaj u tom ili nekom drugom procentu.

 

Molim nekoga ko ima iskustva da mi kaže nešto o tome, ili još nešto ako je potrebno da znam,

nije na odmet da celu kalkulaciju unapred znam.

 

Hvala puno unapred!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Călător motocicleta, 2361 postova
  • Lokacija: Novi Sad / Mlecni Put
  • Motocikl: Bez... jednog dana ponovo :)

Neko je nedavno pisao neki putopis... isli bas u TC i cini mi se da su pazarili kacige. Mislim da su pisali da su na granici dobili kintu u xy% po zakonu na osnovu prikazanog racuna

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 90 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Aprilia Pegaso 650 Cube 1998

Hvala prikane, ja sam inace pokusao da iskopam neki info o tome ovde na forumu, bas sam bio uporan,

ali nigde nisam nista nasao, ne ynam da li sam ipak nesto preskocio...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MotoDJIR.com, 1338 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Honda Africa Twin AS 2022; Piaggio Beverly 300ie 2010: Vespa 300GTS 2015

Dobices povracaj mislim 12-14%

 

Bitno je da je roba u originalnom pakovanju,tj.da je ne nosis,obuješ ili slično.

 

I u prodavnici naglasi da ti naprave tax free...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 90 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Aprilia Pegaso 650 Cube 1998

Sale, hvala na odgovoru, primljeno k'znanju!

Bas sam se pitao i kakva je varijanta da npr. ako bih isao motorom, i kupim kofere, da sa montiranim potonjim obavim proceduru ok VAT-a.

Dobro je sada da znam da to nije dobra ideja ako hocu nazad VAT..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 155 postova
  • Lokacija: Beograd-Lazarevac
  • Motocikl: BMW R 1200GS

Procedura je ista za svaku robu koju kupis u Eu. Znaci sa racunom i upakovanom robom se prijavljujes na izlazu iz Slovenije, oni ti racun overavaju ali koliko se ja secam nisu oni ti koji vracaju novac nego prodavnica gde si kupio robu....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 90 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Aprilia Pegaso 650 Cube 1998

Kamikaza, to mi je uglavno jasno,

ali taman da ti kazem da sam i pre mesec dana a i juce zvao TC Motoshop te su mi rekli da se kod njih ne vrši povrćaj novca od VAT-a,

nego ili na granici ili npr. kod nas u Raiffeisen banci.

 

Zbog toga mi ni nije jasno, ako će na VAT obrascu biti naveden 20% VAT, gde ga onda mogu u tom procentu dobiti ako ne mogu lično kod njih,

a svugde drugde će biti umanjen za proviziju?!

 

To oko unovcavanja u prodavnici sam radio sa 18 godina, 1990-te npr. u Minhenu, SaturnHansa, Conrad Electronic, znam ja kako to ide,

ali sada eto par pitanja koja mi nisu bas jasna

 

:neznam:

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MotoDJIR.com, 1338 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Honda Africa Twin AS 2022; Piaggio Beverly 300ie 2010: Vespa 300GTS 2015

Ja sam cuo da moze u Reifeissen banci,ali ne znam nikoga ko je to uradio.

 

Na granicnom prelazu između SLO i HR sa leve strane imas mesto/agenciju ili šta već tu menjas...ako si na istom prelazu ulazio tu si morao da kupisi i vinjetu.

 

Ne znam za kofere,ali znam da jedan naš kolega(Doktor) nije uspeo da vrati TAX FREE za odelo pošto ga je obukao.

 

A što se tiče procenta...svi uzmu malo za sebe...mora od nečega da se živi...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 90 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Aprilia Pegaso 650 Cube 1998

Hm, izgleda da cu prave odgovre imati za jedno 3-4 nedelje kada se nadjem na granici.

Verovatno cu vozom ili busom otici do Ljubljane, kupiti u TC Motoshop-u sta mi treba,

pa cu se sa kolegama Slovencima iz jedne slovenacke firme vratiti for a free za Novi Sad.

 

Dovoljno je sta sam sve od vas ovde cuo, imacu na umu,

a vrlo radu cu svoja iskustva od TC Motoshop-a do granice podeliti ovde sa svima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5486 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Ja sam kupovao u TC-u i uzimao porez nazad na granici.

Prvo, imas 20% popust na cene u radnji (za sve iz ex YU), zatim ih zamolis da ti popune TAX FREE formular i za to ti je potreban pasos. Posle se na granici prijavis u agenciji, bas je u zgradi pored carinika, i odmah dobijes porez nazad umanjen za velicinu provizije te agencije.

Pravilo je da ti je roba u originalnom pakovanju sa etiketom.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1433 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Ducati HYM950

Doktor je sve objasnio ali ako se dobro sećam carina prvo treba da overi račun

U slučaju TC Motoshop odmah dobijaš novac nazad na granici ali svakako u radnji traži Tax free račun

Ako ideš kolima nazad čim pređeš Slovenačku granicu staneš na parking desno i pešaka se vratiš nazad 20m do carinika da ti overi račun, ponesi pasoš.

On te pita jel roba sa tobom ti kažeš jeste i to je gotovo sa carinom.

Još 20m nazad imaš Tax free i Vinjeta tablu i na istom mestu ako si tu ulazio gde si uzeo Vinjetu uzimaš Tax free i to je to.

Ovo je za slučaj TC-Motoshop za neke druge koji nisu u tom sistemu možeš da vratiš DDV ali moraš do te radnje ponovo po novac posle overe na granici, ako je daleko od granice onda obično drugi put

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 380 postova
  • Lokacija: Zvezdara
  • Motocikl: KTM 1090 Adv R

c/p iz druge teme:

 

"Pri kupovini tražiš da ti daju Tax-free papir.

Na granici, pri izlasku iz Slovenije, javiš se slovenačkom cariniku sa tim papirom, može da traži da pogleda i robu (mene su savetovali da bude u originalnom pakovanju?). On lupi pečat na taxfree papir, potvrda da je roba napustila Sloveniju (EU).

Pare možeš uzeti na granici (konkretno u obližnoj menjačnici, uzmu neku proviziju) ili u Raiffeisen banci u BG-u.

U banci je niže provizija"

 

Meni nije tražio da pogleda robu, nekima vidiš da jeste...no risk, no fun!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 90 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Aprilia Pegaso 650 Cube 1998

Hvala vam na odgovorima, dragi moji, pa ovde sam cuo vise nego sto sam ocekivao!

Inace, zvao sam TC Motoshop pre dva sata, potvrdjen mi je popust od 20%.

Pa uz taj popust i 12% min. povracaja VAT-a, koferi Givi E41 ce me izaci 227€, u Beogradu su 370€ ...

A E55 Maxia 3 ce me izaci 167€.

Haos!

 

Inace, sve mi je jasno kako i sta na granici treba uciniti, mislim da se sada mogu sracunati s obzirom na skorman budzet za pomenuto.

 

Jos jedanput, PUNO HVALA, za 3-4 nedelje bih trebao sve to odraditi, pa javljam utiske i brojke,

taman da se dopuni cela prica :)

 

Prijatno vece svima, pozz

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8138 postova

Ja sam cuo da moze u Reifeissen banci,ali ne znam nikoga ko je to uradio.

 

 

Znas, znas... samo nisi toga svestan;)).

 

Naravno, mnogo je bolje na granici (nema provizije banke i dobija se povracaj u eur). U RFZ banci (poslovnica u Kralja Milana, pored bioskopa Zvezda - ona jedina to radi) se pare dobiju iskljucivo u din i ima neki lihvarski zamenski kurs, tako da na kraju izadje oko 10% povracaj.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 593 postova
  • Lokacija: Vracar, Singidunum,Legio IIII Flavia Felix

Kako izgleda ''originalno pakovanje'' kad kupite pantalone i jaknu u Luisu na primer? :jee:

Ja sam svoje uredno obukao a carina mi je trazila racune + onu gomilu plasticnih zezalica koje obicno vise na rajfeslusima. Sve sam to uresno skinuo & pokazao namrstenom ciki.Nije mi trazio belu kesu iz radnje :moto3: Posto mi je iznos povracaja bio preko 300 evrica morao sam da ''drezdim'' jedno sat vremena ispred saltera, posto im za sume preko 150e po jednom racunu treba odobrenje iz neke ''centrale'' :zbunjen:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 90 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Aprilia Pegaso 650 Cube 1998

Smajseru,

pretpostavljam da mi tvoja varijanta zvuci normalno, ali situaxcija je svude drugacija.

Ne znam da li se tvoj slucaj kokretno odnosi na slovenacko-hrvatsku granicu?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 718 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: X8
Naravno, mnogo je bolje na granici (nema provizije banke i dobija se povracaj u eur). U RFZ banci (poslovnica u Kralja Milana, pored bioskopa Zvezda - ona jedina to radi) se pare dobiju iskljucivo u din i ima neki lihvarski zamenski kurs, tako da na kraju izadje oko 10% povracaj.

 

Izbegavati RFZ (moze u Dj. Jaksica), jer uzimaju previse za uslugu otkupljivanja ceka. Isplata je u valuti zemlje u kojoj prodajete cek. Prvo se suma upisana na ceku prebaci u evre, ako je roba van teritorije EU, pa onda te evre prodajete banci po njihovom (RFZ) otkupnom kursu, naravno uz proviziju...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Braćala..., 2179 postova
  • Lokacija: Beograd, Lion
  • Motocikl: Honda CB750F 1981

 

Naravno, mnogo je bolje na granici (nema provizije banke i dobija se povracaj u eur).

 

Meni su u agenciji na slovenačko-hrvatskoj granici uzeli oko 20-30% provizije za povraćaj PDV-a <_<

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 90 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Aprilia Pegaso 650 Cube 1998

Taman kada pricamo o Sloveniji,

mozda mi neko moze reci troskove putarine do Ljubljane (naplatne rampe, vinjete ili sl.)?!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lovely jubbly, 895 postova
  • Lokacija: Liguria
  • Motocikl: CB 1300

vec su ti dobrim delom objasnili sve sto te zanima. evo ti i moja iskustva pa nadam se da ce pomoci:

 

na tehnicku robu u italiji je vat oko 20% ali se vraca oko 11%. kupovao sam i moto opremu u luisu u austriji ali se ne secam procenata vat-a i povracaja.

 

novac dobijas na granici uz svu popunjenu dokumentaciju. ukoliko putujes kolima ili motorom to zavrsavas na slovenackoj granici (tj. zadnjoj zemlji clanici eu). ako putujes avionom pare dobijas na posebnom salteru na eu aerodromu odakle poleces za srbiju.

 

na granici imaju pravo da ti traze robu na uvid. ocekuju da je vide zapakovanu i nekoriscenu. gotovo svaki put kada sam putovao kolima trazili su da vide kupljenu robu. kada sam prelazio sa motorom bili su mnogo tolerantniji. na aerodromima su obicno zatrpani turistima tako da se sve zavrsava brzo i bez mnogo zagledanja.

 

2. HR - rupa kod odmorišta Stari hrastovi, na povratku Slavonski Brod - Marsonija ili http://www.hac.hr/hr/cestarina/cjenik/

 

vraze jedan :zdravo: ovo nisam znao :zvizduk:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 90 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Aprilia Pegaso 650 Cube 1998

Hermane, sada su i male nejasnoce skoro pa razjasnjene. Za par nedelja cu ici do Slovenije busom, a nazad kolima sa nekim slovencima, tako da cu videti kako stoji stvar sa svim procedurama. Hteo sam da idem motorom, glavni razlog je bio jednonedeljni treking/hiking od Bleda pa do Triglava, a onda usput, u povratku, TC Motoshop... Medjutim, budzet je transferovan ipak samo za leto, a Motoshop ce biti posecen u malopre pomenutoj varijanti. Hvala ti na info, naravno :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja