Jump to content

Moto Zajednica

Naočare sa žutim staklom

Recommended Posts

  • U prolazu, 1 post
  • Lokacija: Cacak
  • Motocikl: Yamaha Virago 535

Imam ih 3 god. za sumrak i tmurno vreme su odlicne. Za suncan dan treba malo privikavanja, mogu da se nose. Smanjuju odsjaj sa svega sto bljesti ali mi sve deluje neprirodno. Koristim ih i nocu ali mislim da su za noc bolje one bezbojne, samo zadimljene. U Louis-u su 10-tak eura, proizvodjac 3M.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 98 postova

Znam drugare koji se "kunu" da kada stave naočare sa žutim staklom (ili plastikom) imaju osećaj povećanog nivoa svetla, bolje i jasnije vide kada je oblačno, magla. Naročito noću sprečavaju zaslepljivanje od strane drugih vozila i subjektivno povećavaju "osvetljenost" okoline.

 

Imate li vi kakva iskustva sa tim cvikerima i da li možda štetno utiču na oči posle dužeg nošenja?

 

ja imam Americke vojne zute balisticke naocare...92% zaustavlja UV-A i 96% UV-B svetlost...najbolje se pokazuje kad nosis po oblacnom vremenu,pojacava svetlost,i menja kontrast...bukvalno odmara oci...nije abs za sunce,ali i po sunce je lakse nego da nemas naocare...planiram da uzmem i crne...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 12 postova

Imam iskustva sa bicikla, planinarenja, skijanja, vožnje kola, ali ne sa motorom. Na motoru sam probao samo obične tamne, nepolarizovane naočare.

 

1) Naočare za vožnju ne treba da budu polarizovane. To može smetati kod procene brzine kretanja objekata. Tako kažu stručnjaci.

 

 

Verovatno iz razloga što nisi probao ovakve naočare pišeš na taj način.

One i jesu najviše namenjene za vožnju i ribolov jer tamo pokazuju najviše svoje sposobnosti.

Sunčeva svetlost putuje u svim pravcima. Kada se reflektuje sa horizontalne površine kao što je asfaltni put ili voda, svetlost često postaje teško polarizovana na horizontalnoj ravni. Vertikalna svetlost je korisna za ljudsko oko. Ona omogućava da vidimo boje i kontraste, dok koncentrisana horizontalna svetlost stvara odbljesak, koji nam onemogućava da vidimo i tada možemo biti u potencijalno opasnoj situaciji (npr. u vožnji). Polarizovana stakla sadrže vertikalni filter koji efikasno blokira horizontalno svetlo, dozvoljavaju samo korisnoj vertikalnoj svetlosti da dopre do oka, stvarajući na taj način pogled bez odbljeska sa prirodnim bojama i kontrastima.

Evo i link pa koga zanima... http://www.polaroideyewear.com/en/PolaroidPolarization/Polarization.aspx

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5812 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

Ja godinama nosim polarizovane naočare za sunce (više različitih komada) i nisam primetio problem sa bilo kakvim procenama u saobraćaju. Jedino mi displej na motoru pod nekim deluje kao u duginim bojama :moto3:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Kurblaj Khan, 3245 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: motor, da

Generalno imam problem sa jakom svetloscu, bilo da se radi o direktnom suncu ili odblesku od asfalta, vode ili snega.

 

S'obzirom da sam ljubitelj nekih sportova koji egzistiraju iskljucivo u outdoor varijantama, resenje sam pronasao u Ray Ban polaroid naocarima , sa kojima apsolutno nemam nikakvih problema godinama unazad.

 

Sto se tice dubine i kretanja , naprotiv , nepogresive su i na ekstremnom offroad skijanju kao i prilikom voznje motora i pri malim i malo vecim brzinama. :zvizduk:

 

Sto se tice zutog stakla, imam jedne Solenoid-ove brile za skijanje i slicno, koje otvaraju - sire vidike pri magli i ekstremnijim uslovima- smanjene vidljivosti, sto je veliki plus. Jedina zamerka je sto je dubina neizostrena i tesko (bar ja) procenjujem dubinu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 321 postova
  • Lokacija: Zaječar
  • Motocikl: Yamaha FZS600 Fazer

Ja godinama nosim polarizovane naočare za sunce (više različitih komada) i nisam primetio problem sa bilo kakvim procenama u saobraćaju. Jedino mi displej na motoru pod nekim deluje kao u duginim bojama :moto3:

 

Takođe godinama samo njih nosim. Izvorno su namenjene da smanje refleksiju svetlosti od površine vode pri ribolovu varalicom ili veštačkom mušicom ali za vožnju po sunčanom su neprevaziđene i nikada nikakav problem sa procenom daljine ili bilo čega nisam imao. Nosim ih i na skijanju i letenju (paraglajding) gde je procena daljine i konfiguracije terena pri sletanju izuzetno bitna. Osim displeja, kad sunčeva svetlost padne pod određenim uglom i vizir kacige dobije taj neki "preliv" kao u duginim bojama ali to ne smeta ni malo. Svaka bolje opremljena radnja sa ribolovnim priborom ih ima i ko nije probao neka proba. Neće se pokajati sigurno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6298 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

I ja imam polarizovane naocare, odlicne su, ali posto na viziru kacige imam pinlock vizir, kad ih stavim sve mi se preliva u duginim bojama, pa ih na motoru vise ne koristim :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Uploader, 419 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: GSXR 600

Žuta boja stakla smanjuje maglovitost od plavog svetla, tako da stvarno izoštrava pogled, ali izobličuje boje.

Nezamenjive su za oblačno vreme i sumrak.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 595 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Liman
  • Motocikl: Yamaha FZS600, Piaggio Free, Suzuki GN125

Ja godinama nosim polarizovane naočare za sunce (više različitih komada) i nisam primetio problem sa bilo kakvim procenama u saobraćaju. Jedino mi displej na motoru pod nekim deluje kao u duginim bojama :moto3:

 

Takođe godinama samo njih nosim. Izvorno su namenjene da smanje refleksiju svetlosti od površine vode pri ribolovu varalicom ili veštačkom mušicom ali za vožnju po sunčanom su neprevaziđene i nikada nikakav problem sa procenom daljine ili bilo čega nisam imao. Nosim ih i na skijanju i letenju (paraglajding) gde je procena daljine i konfiguracije terena pri sletanju izuzetno bitna. Osim displeja, kad sunčeva svetlost padne pod određenim uglom i vizir kacige dobije taj neki "preliv" kao u duginim bojama ali to ne smeta ni malo. Svaka bolje opremljena radnja sa ribolovnim priborom ih ima i ko nije probao neka proba. Neće se pokajati sigurno.

 

 

 

Koliko se razumem u fiziku:

Polarizovana stakla propuštaju svetlo odozgo, a svetlo koje horizontalno i odole dolazi bi trebalo da fitriraju (ne propuste). Pošto "podaci" o putu ispred motora dolaze putem svetla koje se odbija od puta, polarizovane naočare trebalo bi da otežaju uočavanje masnih fleka, peska i sličnih lepota koje se najčešće vide kao drugačija struktura asfalta. Polarizovana stakla imaju smisla ako sunce sija direkt u oči (rano jutro, sumrak), inače je bolje nositi obična zatamnjena stakla (kvalitetna, naravno). Možda sam ovo loše shvatio, ne znam.

 

Sve u svemu, meni najviše prijaju blago zatamnjene naočare, pa tamnije nisam ni probao na motoru. Polarizovane nosim jedino na bajsu kada znam da ću imati turu istok-zapad u vreme kada sunce sija onako kako ne volim (a često ponesem nepolarizovane pa zamenim kada "prođe opasnost").

 

P.S. Izofovasmo temu o žutim staklima. :sampion:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5812 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

Koliko se razumem u fiziku:

Polarizovana stakla propuštaju svetlo odozgo, a svetlo koje horizontalno i odole dolazi bi trebalo da fitriraju (ne propuste).

 

Fizika ti baš ne ide od ruke :zvizduk:

 

Svetlost je talasne prirode i kao i svaki talas osciluje, a može da osciluje po vertikalnoj ili horizontalnoj osi ili da bude cirkularna.

 

562px-Rising_circular.gif

 

Koga više zanima teorija, neka pogleda ovaj tekst.

 

Kako neko gore reče, polarizovane naočare propuštaju samo vertikalno polarizovanu svetlost, a sve ostalo filtriraju. Razlika izgleda ovako:

 

PE_SideBySide_Woman_Glare.jpgPE_SideBySide_Woman.jpg

Nepolarizovana svetlost (vidi se odbljesak) i polarizovana (čistija slika, veći kontrast).

 

Ulje na putu bi moglo da napravi bljesak, pa bi video bljesak, ali ne bi bio siguran šta blješti, tako da mislim da su sve prednosti na strani polarizovanih naočara.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MC Coyote, 273 postova
  • Lokacija: Pančevo
  • Motocikl: Honda CBR1000 F

Nao__are_za_sunc_4df0edeb347ea.jpg

 

Nasao sam ove,izgledaju extra i ako sam dobro video jeftine su.

Promenio član acim
Sređeni tagovi

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 67 postova
  • Lokacija: Nord of country
  • Motocikl: Kawa V2

Mene je nočna vožja umarala, sve blešti.. Sadsa više ne -imam naočare žutim staklom. Čak i kada netko vozi dugim svetlima prema tebi, ne smeta -vidiš puno svetlo, ali ne blešti. A u magli i kiši, nezamenive su. Kao da sije sunce.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1040 postova
  • Lokacija: Niš-Donji Dušnik
  • Motocikl: Honda NT650V deauville

Polarizovane naocare su majka za sve uslove-to sam mislio do prekjuce kada sam isao na trap shooting i zadnji krug pucao u sumraku, e tu su do izrazaja dosle naocare sa zutim staklima, kaze lik stavi cvike da vidis razliku, majko moja ko da je neko upalio reflektor, tako su lepo obasjale vidokrug i izostrile kontraste

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 425 postova
  • Lokacija: Beograd - Borca
  • Motocikl: Futong 250

Znate li gde u BG-u, pristojnog kvaliteta i cene, imaju da se pazare ovakve naocare? Nikada nisam razmisljao o njima, ali ste me ubedili da ih uvrstim u neophodnu opremu! :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 1 post
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha Super Tenere

Zuta boja nastaklima (naocarima) samo omogucava bolju razdvojenost ivica boja... Ili sto bi laici rekli kontrast... Sto ce reci da zuta boja samo bolje oznacava ivice predmeta u uslovima slabije vidljivosti, narocito magli kada je sve mutno... Rezultat toga je sto onda vozac sa takvim naocarima manje napreze oci i izaziva kod njega realan osecaj da mu se oci manje zamaraju... (Efekat je isti kao kada skiljite na suncu pa stavite tamne naocare, tom prilikom vam se ocni misici opuste)...

P.S. Naravno kao i sve u zivotu, treba voditi racuna o kvalitetu... Ne treba stavljati na glavi neke jeftine bezvezne plastikanere koji vrste distorziju vidnog polja i stvaraju utisak da su predmeti blizi ili dalji nego sto jesu...

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 6 postova
  • Motocikl: TDM 850

Имаш на МОЛ пумпама жуте наочаре за ноћну вожњу, гомила модела, видео сам их на аутопуту, и ценим да их имају и у граду...иде и проспект уз њих где они све нешто као напишу, ал' ја тад баш нисам био купац па се нисам ни интересовао.....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 180 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Z-750

Kao i ostali, imam pozitivno iskustvno sa skijanja sa narandžastim staklima. Mnogo znače u uslovima loše vidljivosti i zato ću obavezno uzeti i jedne za motor.

 

Da li je neko imao iskustva sa ovim modelom iz Louis-a? Jedino sto ne vidim da su polarizovane, ali sve ostalo mi se sviđa... Da uzmem to ili neko ima neki bolji predlog?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 751 postova
  • Lokacija: Bor
  • Motocikl: yamaha fz 750 genesis

Ja ihlicno koristim u ribolovu i sa njima sevidi plovak konkretno u sumrak,dok se obicnim ne vidi.isto tako bolja vidljivost je kad je magla.Pasa ima rejban ikoristi ih za voznju i ekstra je zadovoljan.Moje su polarizovane a predpostavljami njegove.Posto nosim naocareimam takozvane natikace,to jest stakla se samo nabace na postojece naocare.Pozdrav!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja