Jump to content

Moto Zajednica

Razlika izmedju 'stock' sijalice i xenon plasma blue

Recommended Posts

  • Vlasnik sajta, 5341 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200 GS Adv, S1000RR; Beta 350RR

A u cemu je prednosti te sijalice u odnosu na obicnu? (Ako je uopste ima)

 

Cini mi se da je to kod nas zabranjeno ? Ili tripujem nesto... :misli:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2245 postova
  • Lokacija: Beograd

Kod nas su definitivno dozvoljene, ali sa nekim modelima sijalica mozes da imas problema u EU.

Evo http://11109.rapidforum.com/topic=110477910201&search=hid%2Cxenon ovde je bila neka polemika o tome.

Ja licno mislim, da u 99% tih sijalica, osim vizulenog (plaicasta umesto zuckaste svetlosti), nema neke razlike u kvalitetu.

 

Navodno su Philips Vision + odlicne i atestirane/dozvoljene

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • In memoriam, 884 postova
  • Lokacija: Beograd

mislim da je razlika samo hromatografska, odnosno samo u spektru vidljive svetlosti koji sijalica emituje, ne i u njenoj efikasnosti... to prakticno znaci da ce svetlo biti vise plavicasto pa deluje "modernije" ali nece doprineti boljoj osvetljenosti puta... za razliku od pravih xenon farova na kolima, koji zaista osvetljavaju 20-40% bolje nego klasicne halogene sijalice.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 179 postova
  • Lokacija: Atina

Xenon svetla sa tog ebay linka imaju snagu od 100W i temperaturu 4000K za razliku od obicnih halogenih sa temperaturom od 3200K (koje su zbog toga zute nijanse).

 

Za extra jako osvetljenje mogu da se kupe HID sistemi koji osim lampice imaju i uredjaj za napajanje lampi visokom energijom. Takve lampe mogu biti sa svetlom temperature 6000K, 9000K itd...

 

Al zato nisu jeftini - GoHID

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • In memoriam, 783 postova
  • Lokacija: Ottawa, Canada

Meni je pregorela originalna sijalica i kupio sam super jaku, ali ne one skupe od par stotina eura, nego "obicnu" super jaku sijalicu. Snaga je samo 5w jaca, a boja svetlosti je blago plavicasta, cak jedva primetno. Vidljivost je DRASTICNO bolja. Mali Caca je imao priliku da vidi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 143 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: VFR 800

Ako mogu da dodam nessto u vezi rasvjete... :idea: malo sam radio te stvari za film, video reklamu i pozorisste... no ide ovako

 

HALOGENA 3000k -3200k tzv zuta rasvjeta, bolja iskoristivost i jacci svjetlosni intenzitet, ccitaj visse lux-a na istoj snazi do standardne sijalice sa vakumom.

 

XENON sliccna HALOGENOJ 3400k -3600k rjedje 4000k, sliccnih performansi kao h4 sem ssto zbog visse temperature svjetlost joj je hladnija -- ccitaj bjela.

 

HMI, HRS, i sl. sijalice koje rade na principu luka, a ne zzarne niti kao prethodne dvije. Temperature su nominalno 5600k -tvz "daylight" i podrazzavaju dnevnu sunccevu svjetlost kad je malo tankih bjelih oblaka. Kad su nove temp gorenja im mozze biti od 6800k pa vremonom padaju i ispod 5200k. kada ostare "pregore" nakon palenja se vrlo brza ogase jer im se elektrode potrosse i raznaknu. Rade na naponu od 110 - 245v okvirno a za paljenj im je potreban visoki napon 25000 -85000v koje im obezbedjuje injektor, ccim gas plane i formira se luk u plazmi sijalica prelazi u rezzim niskog napon...

Korisnost im je dosta vecca u odnosu na gore pomenute ali je i sijalica i sama podrsska -- ccitaj reflektor mnogo komplikovaniji a samim tim i skuplji.

 

Nedajte se zavarati bojenim --citaj filtriranim sijalicama. U filmu se koriste za korekciju boje i temperature svjetla filteri. Obiccno se goristi plavi kojim se zuta rasvjeta "podizze" na "daylight" cime se temperatura podize sa 3200 na 5600k a intenzitet opada za 50% i visse, ovisno koliko se koristi jak filter. standardan 1/2 BLUE skida 1,4 blende ako se dobro sjeccam, pa za eksperiment slikaj fotoaparatom istu sliku sa otvorom blende 5.6 pa onda sa 8 i pogledaj razliku, ali niko na e-bay-u to ne kaze! Njihov trik je 100w umjesto 55/65w, 1/2 BLUE filtera i dobijess isto ili malo bolje svjetlo za visse para i crkava ti relej, instalacija i akumulator.

 

Razlika koju vidimo na putu u eksploataciji: Bjela (daylight) svjetlost je prirodnija i manje zamara oko od zzute ili neke druge --ccitaj plave. Possto je bjela, sadrzzi u sebi sve ostale svjetlosti i samim tim je uoccavanje detalja na putu laksse jer oko reaguje na subtraktivan metod... svaka pdloga oduzima svoju komplementarnu boju iz svjetla bjele boje i to registrujemo kao promjenu u odnosu na bjelu. Ako je manje zastupljena u nekom svjetlu manje se i oduzima i detalj se manje razlikuje i teze uoccava -- to je princip. Da ne zamaram dalje, prave info o sijalicama kod najvecceg proizvodjacca sijalica, a vjerovatno i najkvalitetnijeg

http://www.osram.com/products/automotive/headlights.html

 

Pravi kvalitetni farovi su "BJELI" a ne "PLAVI" rade na principu luka i ne mogu se tako prosto i jeftino ugraditi.

Sem izgleda, o kome se mozze razglabati stvarnu dobit na putu neccete dobiti. Uh al se napisa.... :shock:

 

Toliko pozdrav!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4259 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори

razlika je velika jer sam ja imao na svom Speed 3 i sada cu da stavim na Daytonu.To je prvo sta ide s motora.Mogu da vam kazen da su kratka kao nekom ko vozi pored mene sa obicnim H4 pored mene

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja