Jump to content

Moto Zajednica

Održavanje kacige

Recommended Posts

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Iako malte ne nisam prekidao sezonu, ipak se našlo malo vremena za generalno sređivanje kacige pred sezonu. Predhodno čišćenje je bilo tokom prošle sezone, onako, na brzinu, suvim pranjem hemijom iz spreja koji ima i bakteriološko dejstvo. Sprej je mali i zauzima malo mesta i kao takav treba ga imati za brzo čišćenje kad se nema vremena za čekanje da se osuši ili za vreme puta.

 

Sprej Mafra, inače renomirana firma za profi kozmetiku.

 

post-6989-0-66241500-1304285114_thumb.jpg

 

Naprskana pena na postavu.

 

post-6989-0-44912400-1304285125_thumb.jpg

 

Ostavljeno dok pena ne počne da splašnjava, par minuta.

 

post-6989-0-26472300-1304285148_thumb.jpg

post-6989-0-16173300-1304285153_thumb.jpg

 

Brisanje magičnom, vidi se skinuta prljavština.

 

post-6989-0-13597500-1304285164_thumb.jpg

 

Rezultat je dobar ali ako je kaciga dugo nošena i ulaštena hemija nije dovoljna, potrebno je mokro pranje vodom i blagim šamponom za kosu. Kaciga se mora skroz rasklopiti.

 

Prvo, skidanje vizira koji mora biti u u otvorenom položaju stiskom na dugmad na šarci.

 

post-6989-0-23187300-1304286338_thumb.jpg

 

Skinut vizir sa pin lokom.

 

post-6989-0-24090300-1304286771_thumb.jpg

 

Odvojen dodatni vizir protiv magljenja u ispravljenom obliku vizira, skine se sa malih zabravljivača sa strane koji su eksecentrični i služe za fino podešavanje odnosno naleganje na glavni.

 

post-6989-0-49594700-1304286907_thumb.jpg

 

Glavni, spoljni vizir se pere sredstvom za pranje stakala, ja koristim onaj sa alkoholom koji je brzo isparljiv i jako dobro čisti insekte. Koristio sam ga i za veliki vizir na skuteru. Po savetu Ivana koji pravi vizire, uvek pokretima isključivo gore dole, nikako levo desno ili kako je uobičajeno kružnim pokretima. Našao sam bočicu nekog atomizera u koji sipam sredstvo i uvek ga nosim sa sobom. Njime isto brišem kacigu spolja kao i unutrašnju školjku od stiropora.

 

post-6989-0-21218800-1304287160_thumb.jpg

 

Za vizir koristim izdvojeno isključivo za tu namenu, parče magične krpe koja je uvek u koferu. Po preporuci profi snabdevača sredstava za perionice, uzeo sam plavu magičnu krpu koja je ujedno najmekša postojeća. Uvek koristim čisti deo i kad doteram do kraja na pranje u mašinu. Za spoljašnost kacige i stiropor običnu magičnu. Napominjem da se dodatni pin lok ne sme brisati ičim osim čistom vodom jer gubi svojstvo, sprečavanje magljenja, zato oprez. Sunčane padajuće isto ko i glavni vizir.

 

post-6989-0-60028900-1304287345_thumb.jpg

 

Sledi dalje.

  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Prvo skidam podbradak, zadnju spoljnu plastiku pažljivim izvlačenjem iz ležišta i unutrašnji plastčni pričvršćivač na stiropor.

 

post-6989-0-58766500-1304288525_thumb.jpg

post-6989-0-98424500-1304288660_thumb.jpg

post-6989-0-39326900-1304288669_thumb.jpg

 

Čeoni deo.

 

post-6989-0-24128400-1304288769_thumb.jpg

 

Obraznike koji imaju plastični kao driker.

 

post-6989-0-52395300-1304288830_thumb.jpg

 

Na kraju metalne kopče uz pomoć ravnog šrafcigera jer zapeku od znoja verovatno pa postoji opasnost da se otkine sa postave.

 

post-6989-0-87623700-1304288975_thumb.jpg

post-6989-0-44416800-1304289331_thumb.jpg

 

Kaciga bez postave, školjka od sivog stiropora na kome se vide kanali za spoljnu ventilaciju kroz koje takođe ulazi prašina pa i to treba obrisati.

 

post-6989-0-12764100-1304289448_thumb.jpg

 

Skidajući umeci od stiropora oko ušiju, vidi se mesto za ugradnju zvučnika.

 

post-6989-0-74123300-1304289671_thumb.jpg

 

Sledi dalje.

post-6989-0-93216800-1304289172_thumb.jpg

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Krpa posle brisanja stiropora.

 

post-6989-0-39810100-1304289995_thumb.jpg

 

Pranje u lavoru, lagano sunđerom.

 

post-6989-0-16635200-1304289935_thumb.jpg

 

3 vode menjane sa šamponom a sve zato jer je prošle sezone kaciga vožena sa podignutim flipom po gradu.

 

post-6989-0-39735900-1304290058_thumb.jpg

 

Sledi dalje.

 

Dobro pranje kaiša za zakopčavanje jer se on najviše ulaštio.

 

post-6989-0-61536600-1304290166_thumb.jpg

 

Dobro ispiranje jer ne volim ostatak bilo kakvog sapuna na koži.

 

post-6989-0-32064700-1304290284_thumb.jpg

 

Dobro ceđenje stiskanjem a ne upredanjem postave. Par štipaljki pa na žicu i sušenje preko noći. Odlepili se mali sunđerčići uz ivicu slepoočnice, oduvo ih vetar sa terase il odnele ptice, iseko nove od kompjuterskog sunđera.

 

post-6989-0-08072700-1304290594_thumb.jpg

 

Detalnjo brisanje spoljne i unutrašnje plastike koliko može da se dohvati jer nisam vadio umetak od stiropora.

 

post-6989-0-66397100-1304290765_thumb.jpg

 

Valjalo bi da se odšrafi i pokretni flip up al nisam imao specijalnu mast za podmazivanje pa ostavio to za neku drugu priliku kad odem do uvoznika pa da oni podmažu mehanizam. Ja sam podmazao iznutra klzne polugice za sunčane naočare, blokator flipa i same bravice čistim vazelinom. Takođe i metalne drikere radi lakše demontaže sledeći put.

 

post-6989-0-40612300-1304291150_thumb.jpg

post-6989-0-43404600-1304291320_thumb.jpg

post-6989-0-56430600-1304291327_thumb.jpg

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Nakon sušenja, pažljiva montaža obrnutim redosledom. Na mojoj kacigi se otro floorescentni sloj ispod vrata a supruzina je ko nova. Unutrašnjosti se praktično ne razlikujuo osim nešto manje čitljivosti slova na etiketama na mojoj koja je baš dosta korišćena po gradu.

 

post-6989-0-94826100-1304291631_thumb.jpg

 

Da bi se smanjilo znojenje i habanje unutrašnjosti, korisno je nositi podkapu ali leti to nije baš zgodno. Kod uvoznika Nolana sam našao interesantne uloške koji dolaze u pakovanju od 2 komada u obliku torbice.

 

post-6989-0-62910500-1304291995_thumb.jpg

 

Plitak umetak sa čičak trakom za fiksiranje na unutrašnjost.

 

post-6989-0-82587200-1304292122_thumb.jpg

post-6989-0-68683000-1304292130_thumb.jpg

 

I na mojoj čatrlji.

 

post-6989-0-72609600-1304292195_thumb.jpg

 

Koristim ga sad stalno, nije vrućina još da bi mogao da ga ocenim, al sam zključio da je mnogo prijatnije podhlađivanje jer nema direktnog uduvavanja vazduha kroz visoko postavljene otvore na samoj kacigi. Meni se nešto zarozava al supruga metula i njoj ne mrda.

 

Inače, isti uvoznik ima i interesantan uložak za već malo starije kacige čije su se postave ulegle i praktično kacige postale isuviše komotne, odnosno prevelike. Ubaci se i nadomeste ono što fali. Nemam slike da bi prezentovao, samo sam video u rafu.

 

O kacigi iz priče u temi:

 

http://forum.bjbiker...-classic-n-com/

  • Podržavam 8

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 617 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: Yamaha SR250 Honda NTV650

Čestitke za praktičnu i iscrpno dokumentovanu temi! Đunta, gde si kupio Mafra? Mene jeza hvata od pranja kacige, ne skidaju se sa nje (Nolan n62) obrazine a ona mi se najviše umaste. Perem ih na kacigi direktno, ali je muka sa ispiranjem, ceđenjem i sušenjem. Ali ovaj sprej bi mogao baš da pomogne.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Mafra generalno ne ide u maloprodaju već to meni učine poslovnu uslugu pa provuku kroz neku maloprodju. Čisti dobro al zaista nije ko vodom, možda bi posle više puta mogla da opere jednako ili ako kaciga nije zapuštena. Imaš i drugih proizvođača, mislim da tu ne bi smelo da bude nekih drastičnih razlika. Ako baš hoćeš Mafru, ajd da se potrudim da ih obezbedim na neki način.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

I zaboravih, prao sam i zaštitnu originalnu navlaku u koju stavljam kacigu čim je skinem s glave. I neverovatno koliko je i ona bila prljava jer sakupi prašinu koja bude na kacigi tokom vožnje. Ovo je isto bitno da se opere da ne bi došlo do grebanja vizira možda.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Banned, 993 postova
  • Lokacija: kg
  • Motocikl: zx7r

Bravo!! Svaka chast!! Znash da skinesh podbradak, vizir, postavu i operesh sve. Zalepiti temu obavezno, ovo se ne vidja svaki dan :staa2: :staa2: :staa2:

  • Podržavam 9

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Pošto sam kacigu prošle sezone koristio vozeći skuter sa velikim vetrobranom, nikad nije bila prljava mnogo i osim fine prašine nije bilo ničeg. Juče okrenemo krug oko Avale po lepom vremenu i malo brže, kad sam je skinuo puna ulepljenih i krvavih raznoraznih insekata koji se jako dobro zalepe i stvrdnu pa se teško kasnije čiste i ako bi takva ostala u torbici, otpadali bi parčići i ostajali u filcu i tako grebali vizir, na stranu samu školjku. Zato sam rešio da uvek nakon takve neke vožnjice ili na par odlazaka u grad, kad vidim da je prljava, uvek očistim onim sredstvom za stakla celu kacigu, očas posla.

 

Zadovoljsdtvo mi je ako sam pružio nešto korisno.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 617 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: Yamaha SR250 Honda NTV650

Ajde bre admini, lepite ovu temu! Svako malo neko pokrene temu o kacigi kao najvaznijem delu opreme (i ja mislim da jeste) a kda covek do tancina objasni kako da odrzavamo taj deo opreme - tema nije zalepljena. Na taj nacin bi se i skupilo sve o odrzavanju kacige na jednom mestu.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Ajde bre admini, lepite ovu temu! Svako malo neko pokrene temu o kacigi kao najvaznijem delu opreme (i ja mislim da jeste) a kda covek do tancina objasni kako da odrzavamo taj deo opreme - tema nije zalepljena. Na taj nacin bi se i skupilo sve o odrzavanju kacige na jednom mestu.

:takoje:

 

 

Slažem se da se pojedine interesantne i značajne teme grupišu, sabere znanje i iskustvo, tako da uvek mogu da budu pristupačne i korisne mnogima.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Glupo pitanje: gde se može naći plava magična krpa? :)

 

Glavni ulaz na novobeogradski OTC, na ulici sa leve strane, plava, najmekša. No, verovatno ni to nije original al je najbolja kod nas, bar mi tako preporučeno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

đunta, ne reče kako pereš pomoćni (pinlock) vizir?

 

Nisi pazio na času, napomenuo sam već da su mi uvoznici skrenuli pažnju da se pinlok pere isključivo čistom vdom jer svaka hemija vrši degradaciju. Oštetio momak na forumu glavni vizir nekom uobičajenom mažom, kineska kaciga, i neko lepo reko savet, nkvasi se krpa vodom, prekrije se vizir i sutradan spadne sva prljavština uključujući i insekte sa kacige. Odličan savet, posebno za pin lok koji je ipak osetljiv na deterdžente a nije toliko umašćen od insekta tako da voda dobro dođe. Recimo rečna voda je mnogo mekša od česmovače i zato bolje pere pa bi destilovana bila možda zanimljiva. Ja ne volim musave vatropbrane i loša svetla pa zato viziru posvećujem baš mnogo pažnje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5812 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

Hvala :takoje: Tek sada sam pronašao rečenicu u kojoj si to napisao, a čitao sam temu od početka :moto3: Aca iz Motolanda (zastupnik Shoei) mi je takođe rekao da se pere samo mlakom vodom. Uzgred, zalepio sam ti temu :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Hvala :takoje: Tek sada sam pronašao rečenicu u kojoj si to napisao, a čitao sam temu od početka :moto3: Aca iz Motolanda (zastupnik Shoei) mi je takođe rekao da se pere samo mlakom vodom. Uzgred, zalepio sam ti temu :takoje:

 

"Njegov" šampion isto to, al nema ko da sluša, mislim na sebe. Ja inače nisam oduševljen ovim sredstvima za stakla. Obriše to kao lepo, al vremenom se uvati ko dim po staklu, valjda mikro prašina šta li već. To mi se nekad dešavalo na izlogu u untrašnjosti tržnog centra a i sad u kolima. Možda bi nakon hemije bilo dobro da se prebriše vodom. A najbolji način za stakla automobila je voda sa par kapi nitro razređivača i mokro brisanje novinom, naravno i za pranje kućnih prozora, ko ih pere :jee2:.

 

A temu nisi zalepio meni, već nama.:BJB-ura:.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Advanced DJ Member, 4305 postova
  • Lokacija: Dunav na vidiku..
  • Motocikl: Šarulja queen RD04

Hvala na iscrpnom izvestaju i opsirnom objasnjenju..

 

koga mrzi da cita i gleda.. ne mora..

 

Bas sam juce prao kacigu, bila je vec toliko mokra da sam povadio sta se moglo .. sve u kadu, sampon i lagano..

Cini mi se da ti sprejevi sa suvo pranje imaju isuvise hemije.. posle su ti ostosu na licu.. a i dises neki djavo sigurno koji ne spada u aromatherapy.. vise je domestos fazon..

 

 

Dodao bi jos u ovu temu i da ne ostavljate kacige na sedistu.. 2-3 puta mi je pala na asfalt, i sada imam brazde po viziru.. a 3 crvene je novi vizir za HJC <_<

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 66 postova

Bravo!! Svaka chast!! Znash da skinesh podbradak, vizir, postavu i operesh sve. Zalepiti temu obavezno, ovo se ne vidja svaki dan :staa2: :staa2: :staa2:

 

 

Hej, cak je i upakovao sve nazad. Zaista se ne vidja ovo svaki dan.:staa2::staa2::staa2:

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 35 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kymco Xciting 250

Ajde da ne otvaram novu temu da probam ovde.

 

Imam Airox J105 kacigu. Kupljena nova, ali sa fabrickom greskom, jedna strana podbratka nece da se "zakljuca". Jel zna neko nekog majstora koji to moze da popravi.

 

Odmah da napomenem da ne vredi da se vraca kaciga, jel je ista bila na reklamaciji i cela serija istih ima tu gresku, zato je toliko i kostala. :neznam:

 

Hvala unapred :Mina:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 35 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kymco Xciting 250

Ajde da ne otvaram novu temu da probam ovde.

 

Imam Airox J105 kacigu. Kupljena nova, ali sa fabrickom greskom, jedna strana podbratka nece da se "zakljuca". Jel zna neko nekog majstora koji to moze da popravi.

 

Odmah da napomenem da ne vredi da se vraca kaciga, jel je ista bila na reklamaciji i cela serija istih ima tu gresku, zato je toliko i kostala. :neznam:

 

Hvala unapred :Mina:

 

Hvala, ne treba vise popravio sam sam :moto3:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja