Jump to content

Moto Zajednica

Ulje u vilama - zamena i određivanje nivoa

Recommended Posts

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Možda bi moglo jedno telo da se napravi sa više (nekih standardnih)promera? Nešto po principu ovog šestouganom adaptera za prednju osovinu?

c09e1c4a4fffd64b9a4181667d6a618c.jpg



Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
Pre 8 sati, Savan je napisao:

Možda bi moglo jedno telo da se napravi sa više (nekih standardnih)promera? Nešto po principu ovog šestouganom adaptera za prednju osovinu?

 

Ma može kako god, zavisi od potrebe. Ovo na ovu temu  se meni čini predugo, radije sam da se napravi šešir debljine 20mm i prećnika većeg od naj debljeg štapa pa da se na njega nabacuju šeširasti diskovi sa prečnikom prema potrebi, znači da se prave kad se za to ukaže potreba. Ja ih imam par komada za svoj raspon potreba i svi su urađeni na knap meru. Veći je problem možda naći dobru cevku, tanku i sa relativno malim unutrašnjim prečnikom a jaku, moja je čelična i prava kao da je brušena i ima razdel na njoj al uvek šublerom merim koliko da  izvučem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 297 postova
  • Lokacija: Bačka Palanka
  • Motocikl: Honda SW 400

Da li neko zna kako odrediti kolicinu ulja u viljuskama ako ne znamo koliko je fabricki propisano.

Naime, u servisnom uputstvu za moj piaggio fly 150 stoji da ide 30cc. To mi je odmah bilo cudno s obzirom da u p;iggio liberty 125 ide 90cc. Nasuo koliko je propisaono tj. 30cc, ali ne radi dobro, imam povratni udar cekic na cekic. Amortizeri su ok sigurno, radili su dobro pre remonta, sem flisovanja na semeringu. Prevrnem net, nisam nista pronasao sto bi mi pomoglo. 

Uzmem da brljam pa sta bude.

Na gornjem delu amortizera ima cep sa oring gumicom i osiguracem koji se skida da bi se sve rastavilo i eventualno dodalo ulje, ali to ide dosta tesko i bili bi komplikovano stalno skidati i vracati radi nekog eksperimentisanja sa dodavanjem ulje malo po malo. Lepo probusim taj cep urezem navoj i zavrnem sraf, tako da mogu dodavati bez problema.

Sad lepo napunim spric i polako 5 po 5cc. Kada sam dosao do 80cc tu se taj povratni udar smirio, ali pri jacoj rupi jos blago prisutan. Dodam lepo jos i svedem sve na 90cc kao kod piaggo libertija. Sad sve deluje ok, na dole ide lepo, povratnog udara nema, ostaje mi da vidim koliki je hod i da li ce doci do nekakvog picvajza. Ako sve bude radilo kako valja, ostaje mi da skinem vile, izjednacim nivo u obe vile i sve ponovo namontiram. Danas je nedelja pa sam stao sa radovima, sutra nastavljam.

Sta mislite, sta mi predlazete.

Da li je neko punio vile za koje nema podatke o kolicini ulja?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Otprilike sve radiš kontra. Ne punis u ml već u mm vazdusnog stuba. Ne punis odokativno već po propisu koji je proračunat.

Ne stajes danas sa radom jer danas je nedelje i nisi sam već imaš pomoć nevidljive sile. Ali ako budeš radio kao sto radiš, ni on ti ne može pomoći pa ga nemoj ni kriviti na kraju ako stvari krenu naopako.

Poz i srećno sa projektom.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 297 postova
  • Lokacija: Bačka Palanka
  • Motocikl: Honda SW 400

Savan-Po propisu tj. po podacima koji stoje u servisnom uputstvu ne radi nikako dobro, ocigledno je da ne ide toliko. Kako odrediti kolicinu ako nemamo podatke, to je sustina. Ako zas reci kako odrediti milimetrtazu, kako kazes.

Nisam stao sa radovima da mi svevisnji ne zameri, nego spremam se na pecanje.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 297 postova
  • Lokacija: Bačka Palanka
  • Motocikl: Honda SW 400

Sto se tice te milimetrtaze, to znam kako cu izjednaciti da bude ista visina u obe vile, to je u ovoj temi detaljno objasnjeno i to nije problem, vec sam napravio alat sa cevkom ib spricem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Mislim da sam pisao u ovoj temi da je firma koja se bavi suspenzijom napravila proračun na osnovu kojeg mi su dali druge opruge, novo ulje kao i novi air gap u mm. Malo sam se kolebao u startu jer se taj gap razlikovao od fabričkih uputstava ali nakon kontakta sa tom firmom objasnili su mi da su u proračun ubacili drugačije parametre od onih kojim se fabrika služi. Npr ja sam daleko od proseka, namena mi takodje nije prosečna(tražio sam malo tvrdje jer neće mi služiti za touring a i od fabrike je proslo više od 15 godina pa je i samo vreme napravilo pomak sigurno.

Drugim recima i ukratko, ja ti ne mogu dati te konkretne podatke a da to bude bazirano na nečemu.

Ako je pecanje u pitanju onda je naravno i više nego razumljivo da se obustavljaju radovi. Ja sam primetio da mi sve sto radim nedeljom ide puno bolje nego inače. Ajde da ne upirem prstom na koga sumnjam da je odgovoran. :D


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 297 postova
  • Lokacija: Bačka Palanka
  • Motocikl: Honda SW 400

Operacija zavrsena, deluje kao da je ok. Ulje u vilama 20w po 90ml, izjednaceno u mm. Hod oko 76mm. Ostaje da pozavrcem plastike, sve pregledam i onda probna voznja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 297 postova
  • Lokacija: Bačka Palanka
  • Motocikl: Honda SW 400

Danas provozao van asfalta, zemljani put, pun neravnina i rupa, sve deluje ok. Posle toga malo testa na asfaltu, kocenje zesce...sve ok.

U postu iznad sam greskom (permutacija cifara) napisao da je hod 76, tacno je da je hod 67.

Najveca mi je bila nepoznanica kako odrediti koliko ulja ide u viljuske za koje se nemaju podaci, ili su kao u mom slucaju ti podaci netacni. Ovde na forumu ocigledno niko ne zna ili neko zna ali ne zeli da podeli sa clanovima. Prevrnuo sam net i dosao do potrebnih informacija KAKO ODREDITI KOLICINU ULJA ZA VILJUSKE iako nemamo nikakvu informaciju o kolicini istog ili podatak u service manualu nije tacan.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1195 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki DL 1000 2014
Danas provozao van asfalta, zemljani put, pun neravnina i rupa, sve deluje ok. Posle toga malo testa na asfaltu, kocenje zesce...sve ok.
U postu iznad sam greskom (permutacija cifara) napisao da je hod 76, tacno je da je hod 67.
Najveca mi je bila nepoznanica kako odrediti koliko ulja ide u viljuske za koje se nemaju podaci, ili su kao u mom slucaju ti podaci netacni. Ovde na forumu ocigledno niko ne zna ili neko zna ali ne zeli da podeli sa clanovima. Prevrnuo sam net i dosao do potrebnih informacija KAKO ODREDITI KOLICINU ULJA ZA VILJUSKE iako nemamo nikakvu informaciju o kolicini istog ili podatak u service manualu nije tacan.
Pa hajde,pošto sada znaš, podeli sa nama kako se to radi.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Ajde biće nekad i kafa a i pivo.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 297 postova
  • Lokacija: Bačka Palanka
  • Motocikl: Honda SW 400

Samo da se vratim iz grada, sve imam na računaru, da sad ne kucam sve ponovo na telefonu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 297 postova
  • Lokacija: Bačka Palanka
  • Motocikl: Honda SW 400

Treba kao prvo rastaviti vilkjusku, istresti staro ulje povaditi opruge i izmeriti slobodan hod viljuske-hromirane cevke na prazno, znaci koliko ulazi-izlazi iz tela. Meriti od vrha prasinarke.

Naspemo ulje. Koliko ulja ako ne znamo koliko ide? Za pocetak neku meru koju nadjete na netu za priblizno isti motor, ono tipa ako je skuter 50cc naspete 40-60ml, za veci skuter 100ml, cisto da ne krecete od nule. Na primer ja sam nasuo 30ml i dogurao do 90ml koliko i treba, a po sercvice manualu ide tih kao 30ml.

Sastavimo i zatvorimo viljusku da bi probali koliki je sada max hod. Da li cete je namontirati na motor pa kocenjem to proveriti ili cete u radionici improvizovati silu na po jednu vilu zasebno. Da bismo znali kolikio je tacno hod, oko hromirane cevke blago zategnemo plasticnu vezicu, onu za kablove, zategnemo je da stoji sigurno u mestu a da ipak moze da seta, vezica ce biti postavljena odmah uz prasinarku. Posle max opterecenja-sabijaja vezica ce biti potisnuta onoliko koliki je sada max hod. Izmerimo i zabelezimo. Hod koji zelimo i trazimo treba da je 6-7mm manji od max hoda koji smo izmerili i zapisali kod rastavljene viljuske. Ako je taj hod, veci, treba dodati ulje, ako je manji, treba oduzeti ulje. Bolje je malo prepuniti, postici da je hod manji pa onda oduzimanjem ulja dovesti da hod bude onaj koji trazimo tj. 6-7mm manji od max hoda prazne rastavljene viljuske.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1195 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki DL 1000 2014
Treba kao prvo rastaviti vilkjusku, istresti staro ulje povaditi opruge i izmeriti slobodan hod viljuske-hromirane cevke na prazno, znaci koliko ulazi-izlazi iz tela. Meriti od vrha prasinarke.
Naspemo ulje. Koliko ulja ako ne znamo koliko ide? Za pocetak neku meru koju nadjete na netu za priblizno isti motor, ono tipa ako je skuter 50cc naspete 40-60ml, za veci skuter 100ml, cisto da ne krecete od nule. Na primer ja sam nasuo 30ml i dogurao do 90ml koliko i treba, a po sercvice manualu ide tih kao 30ml.
Sastavimo i zatvorimo viljusku da bi probali koliki je sada max hod. Da li cete je namontirati na motor pa kocenjem to proveriti ili cete u radionici improvizovati silu na po jednu vilu zasebno. Da bismo znali kolikio je tacno hod, oko hromirane cevke blago zategnemo plasticnu vezicu, onu za kablove, zategnemo je da stoji sigurno u mestu a da ipak moze da seta, vezica ce biti postavljena odmah uz prasinarku. Posle max opterecenja-sabijaja vezica ce biti potisnuta onoliko koliki je sada max hod. Izmerimo i zabelezimo. Hod koji zelimo i trazimo treba da je 6-7mm manji od max hoda koji smo izmerili i zapisali kod rastavljene viljuske. Ako je taj hod, veci, treba dodati ulje, ako je manji, treba oduzeti ulje. Bolje je malo prepuniti, postici da je hod manji pa onda oduzimanjem ulja dovesti da hod bude onaj koji trazimo tj. 6-7mm manji od max hoda prazne rastavljene viljuske.
 
Zanimljivo!

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
pre 21 minuta, keš je napisao:

Hod koji zelimo i trazimo treba da je 6-7mm manji od max hoda koji smo izmerili i zapisali kod rastavljene viljuske. Ako je taj hod, veci, treba dodati ulje, ako je manji, treba oduzeti ulje. Bolje je malo prepuniti, postici da je hod manji pa onda oduzimanjem ulja dovesti da hod bude onaj koji trazimo tj. 6-7mm manji od max hoda prazne rastavljene viljuske.

 

Hod vešanja je koliki jeste, definisan čisto mehanički i ulje nema uticaja ni malo. Ulje služi za kontrolisanje mehaničkih delova, da li je brže ili sporije kretanje potonuća i povrata, ugrubo razdeljeno kao meko ili tvrdo. Viskozitet ulja je određena  inženjerski kao protočnost kroz zapreke unutar sistema da bi se dobile tamo neke krive, jednako važi i za količine, zapremine ulja i gasa, koje u radu iniciraju pritisak kao posledicu sabijanja uspostavljajući  kompresini odnos, što je isto inženjerski proračunato, koliko taj zatvoreni sistem može da izdrži a da ne dođe do proboja, odnosno curenja. Ima niz činilaca i nema neke striktne jednostavnosti, zato se uvek primenjuje fabrički podatak koji uzima u obzir ekstremne kao granicu sigurnosti sa nekom rezervom. Drugim rečima, prepunjeno vešanje vrlo lako može u nekom trenutku da propiša, da ne kažem, eksplodira, sa vrlo nezgodnim posledicama, zamašćen kočioni disk ili pneumatik. Ne znam da savetujem, najbolje komparacijom sa sličnim modelom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 297 postova
  • Lokacija: Bačka Palanka
  • Motocikl: Honda SW 400

Evo samo jedan primer sta je napisao majstor na skuter forumu  "...Preostaje da sipamo ulje, prema tehničkom uputstvu.. Za SR pišu da je potrebno ulje držati na min 103ml zapremini..međutim šta ukoliko sipamo više ulja.. konkretno ja sam probao da naspem 120 ili 130ml, i dobio sam graničnik koji zaustavlja sabijanje viljuške na 40mm hoda.. u tom slučaju se pritisak u velikoj posudi viljuške ubrusi o unutrašnje zidove semeringa i postoji verovatnoća da će na tom mestu pre izbiti ulje... kasnije sam vratio ulje natrag i ustanovio da najbolje radi ukoliko naspem 100ml.."   Nevalja ga presuti kao sto ne vaslja da ga fali, to je jasno, ali kao sto vidis VISAK SMANJUJE SLOBODAN HOD. 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Trenutno očitano nije isto što i puna vrednost ili mera. Višak ulja, naravno da pri sabijanju štapova čini veći kompresioni odnos i pri istoj sili sabijanja oni će potonuti manje, praktično, ako se čizma napuni skroz, neće biti potonuća uopšte ili tek malo. Sa dovoljno velikom silom, štap će ići do kraja punog hoda uvek, bez obzira na količinu ulja, ako se pretera sa njim, izbiće na semeringu jer oni nisu predviđeni da izdrže ne znam kakve pritiske, vrlo prosto. Inženjeringom se uvek uzimaju u obzir granični, ili ekstremni činioci, da bi sistem bio pouzdan, proba po parkingu je potpuno irelavantna.

 

Pre 15 sati, keš je napisao:

Ovde na forumu ocigledno niko ne zna ili neko zna ali ne zeli da podeli sa clanovima.

 

Baktao sam se sa svim tipovima zadnjih amortizera gde se radi sa malim hodovima i vrlo visikom pritiscima gasa, krajnje kritično uslovno, količina ulja u mililitar inače je rizik pucanja recimo. Sa štapovima isključivo po fabričkom podatku sa nekim naknadnim korekcijama ukoliko je to potrebno. Sve to radi po istim zakonitostima generalno, međutim, smatram da sa vilama nemam dovoljno validnog iskustva empirijski, osim za BMW, da bih dao neku sugestiju, osim da naglasim ako zaključim da nešto nije kako treba. Da nije moja tema, verovatno nebih ni napisao to što jesam. Forumsko i jutjubersko znanje je daleko od toga, običan prikaz da je neko nešto lično uradio što upšte ne znači da je tačno, malo ih je dobrih.

  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 297 postova
  • Lokacija: Bačka Palanka
  • Motocikl: Honda SW 400

Ništa od teoretisanja naprazno nije pomoglo meni u problemu gde sam imao nedostatak informacije o količini ulja koje ide u moje viljuške.  Nasuo sam po piaggio service manualu 30ml, ništa nije bilo dobro, radilo je kao dobro pri manjem opterećenju, na malo jacoj rupi-ulegnuću na putu imo sam povratni udar kao da je Feder sam bez imalo ulja. A inace još pri sipanju ulja uvideo sam da ga tih propisanih 30ml nisu dobro ni omastili. I šta raditi, pomiriti se sa sudbinom i prihvatiti da je to tako i da je dosta tih 30ml jer je piaggio tako rekao. Pa po njihovom i semerinzi za moj piaggio fly idu 31,5x40x9, pa kada sam ih kupio i probao staviti ono gaće šire, orginal su 30x40x11. 

Slažem se da je hod vile unapred ograničen, ali samo ako nije sputava drugim silama. 

Ovde nije od značaja koliki će biti hod pod bilo kojom silom, bitno je koliki će hod biti pod težinom našeg skutera+težina vozaca+kada ga kočenjem zakucamo u mestu, to merimo, ne merimo koliki je hod u laboratoriji pod bilo kojim pritiskom, uvek ćemo prekomernom silom postići da hod bude maksimalan, to što će ulje pri toj sili izleteti na semerininge to je već druga prica. Znaci nas ne interesuje koliko će potonuće i hod biti pod silom težine od 500kg i pri tom zavarimo direktno u betonski bedem pri 300 na sat. Nas zanima hod u realnim uslovima eksploatacije. 

Ja sam probao, lično glavom i bradom, uradio posao i sve radi ok. Bolo je tu dosta pokazatelja da idem u dobrom pravcu, nisam se oslonio samo šta su drugu rekli. 

Dok sam imao ulje 30ml, povratni udar je bio žestok, sa 60ml je donekle bilo bolje, sa 85je utihnuo ali se osecao, sa 100ml je skroz utihnuo ali je hod bio mali, sa 95ml povratnog udara nema ali je hod i dalje manji, sa 90ml nema povratnog udara ali je hod zrno veći od propisanog, tu sam završio jer mi se dalje nije dalo a precizna mera bi bila negde oko 92-3 ml ili tu negde.  Rezultat- povratni udar eliminisan, hod zrno veći od propisanog, ponašanje u vožnji po ekstremno lošem terenu i rupama ok, na asfaltu ok, pri naglom kocenu isto ok. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Hod je toliki, kolko mehanički jeste, ulje utiče kako to vešanje radi, a ne da skrati ili po istoj analogiji, produži hod van mehaničke granice i tu je kraj svake priče. Relni uslovi su varjabilni, parking simulacija je samo to. Prekomerna količina zarad sprečavanja takozvanog "botomovanja" nosi rizik izbijanja van hidraulične komore. Gušće ulje u istoj količini ima sličan efekat, ali preterivanje u tom pravcu čini rad suspenzije nepravilnim. Dalje, opruge imaju svoju nosivost i radni vek, u principu one sputavaju potonuće do kraja ali ne apsolutno uvek i dešava se da dođe do punog sabijanja navoja. Opruga može da ima punu dužinu po fabričkom podatku, čak i nešto duža a da je oslabila i tad isto dolazi do neželjenog potonuća. Na kraju, vešanje je klipni zaptiveni sistem sa nekom propustljivošću, cilindar čizme i karika u vidu kliznog ležaja se troše vremenom i dolazi do većeg protoka u pohabanom zazoru i to se samo delom može ublažiti gušćim uljem, jer ko što sam napomenuo, klipna zapreka ima definisane propusne vodove za određeni viskozitet fluida i tek za jedanu gradaciju gušće ulje možda neće praviti nus efekat.

 

Potpuno kapiram tvoju problematiku i izlaganje, ali terminologija nije dobra, pre svega, sa više ulja, manji hod i obrnuto, mada količina ullja i gustina svakako imaju takav efakat u nekom režimu, ali ne kao jedini ili isključivi regulatori rada vešanja, bez obzira na lični zaključak za koji se slažem da je takav, dobar ili bolji od tamo nekog, ali nije zakonitost koja je primenljiva sa aspekta problema, niz činilaca određuje rad,  a ne samo varjabila ulja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 297 postova
  • Lokacija: Bačka Palanka
  • Motocikl: Honda SW 400

"Hod je toliki, kolko mehanički jeste, ulje utiče kako to vešanje radi, a ne da skrati ili po istoj analogiji, produži hod van mehaničke granice i tu je kraj svake priče."

Ovo jednostavno nije tacno.

Naravno da ulje ne moze da produzi hod van mehanickih granica, to je i laiku jasno, ali moze da skrati hod. 

Ne zam da li ti ovo sto pises prepisujes negde sa neta a u sustini....

U svakom slucaju ne razumes sustinu i kako vila funkcionise. Nije bitno da li vila moze na primer u povratku postici puni hod u bilo kojoj jedinici vremena i pod bilo kojom silom. Kada bi vilu nekom silom stiskao i razvlacio ona bi uvek isla do kraja u oba pravca, bez obzira na kolicinu ulja, zarobljenog vazduha , jacine opruge ili bilo cega, hod bi uek bio makcimalan koliko mehanicki jeste, ali ovde je situacija druga, imamo odredjenu proracunatu silu, ogranicavajuce faktore u vidu protoka ulja kroz uska grla, VREME za koje radnja treba a se obavi itd. 

Sustina problema je da vecina  ima objasnjenje kako ne treba posao uraditi, niko ne kaze kako posao obaviti ispravno.

Pitao sam kako odrediti kolicinu ulja za viljuske za koje nemamo podatke o kolicini ulja koje ide u iste. Nisam dobio odgovor.

Ne samo u ovoj temi, i u drugim temama koje sam pratio, i van ovog foruma, ljudi vecinom "znaju" kako nesto nesto ne treba, ali ne znaju kako treba.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Da, vreme jeste parametar, kod vešanja je sadržan u dve opcije podešavanja, potonuće i povrat, ali se time ne podešava hod kao takav, već ciklus po jedinici vremena, a koliko često će doći do graničnih mera je čista statistika formiranja uslova. Pod amortizere spadaju i viljuške i to je naj niži red suspenzije osim savremenih takmičarskih. Ja ne prepisujem nego pišem uvek iz svog iskustva, a kad nije moje, to uvek i naglasim, očigledno nemaš predstavu sa kim debatuješ:

 

https://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/86141-servis-amortizera/&page=5

 

Niko nije obavezan da da bilo kakav komentar, ja sam dao polovičan, upozorenjem da nije dobar smer, bez namere da kritikujem, naprotiv, čak sam ti i dao savet da ako nema podatka iz manuala, da komparacijom sa sličnim vešanjem dođeš do polazne mere, ne moram da kažem ništa više i nemaš prava da reaguješ kako jesi.

 

 

Promenio član đunta

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 297 postova
  • Lokacija: Bačka Palanka
  • Motocikl: Honda SW 400

Dobro, ali opet nisam dobio odgovor na sustinsko pitajnje. KAKO ODREDITI KOLICINU ULJA ZA VILJUSKE ZA KOJE NEMAMO VALIDAN PODATAK O KOLICINI ISTOG?

Izvolite

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 297 postova
  • Lokacija: Bačka Palanka
  • Motocikl: Honda SW 400

Danas lepo vreme, provozao malo od zelje, malo da bih testiraso viljuske, malo svratio na rodjendansku tortu kod prijatelja u Hr.  Presao oko 150km , deo po nasim losim putevima, deo kroz Hr. po veoma dobrom putu. Drugi motor, mislim posle uradjenih vila. Ranije sam imao problema pri skretaju u levu stranu, problema sa odrzavajem pravca na uzduznim ulegnucuma i spojevima novog i starog asfalta koji nisu u istoj visini. Sad sam namerno ciljao ulegnuca i neravnine i jednostavno druga prica, osecaj sigurosti.  Operacija ipak uspelam u potpunosti.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Gost
Ova tema je zaključana za nove odgovore.


  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja