Jump to content

Moto Zajednica

Ulje u vilama - zamena i određivanje nivoa

Recommended Posts

  • Ne silazi, 6478 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Ovde imaš štivo, naći ćeš i Rejstekovu sofisticiranu vilu na nekoj stranici:

 

https://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/121264-prednje-vile-restauracijaupgrade/&page=8

 

Punjenje hidraulčno gasnog amortizera je prikriveno jer zavisi od niza činilaca. Napomenuo sam da sam se uvek sretao sa vilama za koje postoji fabrički podatak i nisam morao da radim proračun ko što jesam za većinu zadnjih amortizera, tako da zbog nedostatka empirijskog iskustva, osim pomenutih BMW vila,  jednostavno se ne smatram kompetentnim da išta kažem bez obzira koliko mislim ili sam siguran da znam. Sem toga, ako proizvođači ćute, zašto bi iko obnarodovao, nema ljutnje jer ćutanje nije osnov za to.

 

Postavio sam pitanje svojevremeno na najmoćnijem moto forumu, advrider.com, apropo BMW štapa, čovek koji po mom mišljenju je vrhunski poznavalac mehanike uopšte  i možda najbolji kad je ova marka  u pitanju, odgovorio je da ne zna i da spakujem kako je bilo, imao sam neke predpostvke i ideje za koje bi samo neko od inženjera fabrike mogao da mi pruži odgovor.

 

@Keš, ako si zadovoljan ponašenjem, kako si napisao i imaš vremena, izvlači po 5% od usute količine do mementa dok ne zaključiš da se degradira vešanje, pa dolivaj nazad za isti precenat da dobiješ prilčno zadovoljenje, ili tako umanjenu količinu zameni gušćim uljem, mada je W20  već prilično gusto. Inače, neko može da oseti razliku od 1% ulja, recimo 5ml na 500ml koliko je neko inicijalno punjenje. Otprilike, preko 10% više od propisanog prelazi u rizičnost u ekstremu.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 297 postova
  • Lokacija: Bačka Palanka
  • Motocikl: Honda SW 400

Znas sta mi je jos ulilo nadu da sam dobro odradio posao. Posto u service maualu za moj skuter podadak o kolicini ulja od 30cc sigurno nije dobar, isao sam logokom da verovato jos neki skuteri koriste iste vile, pa da zavirim u njihovo servisno uputsto i vidim o kojoj se kolicini ulja radi. Nasao sam da su iste vile ugradjivane u jos neke piaggio i aprilia skutere.  Samo bilo je razlike u kolicini ulja. Tamo gde je pisalo da ide 7,5w, stajalo je da ga ide 103ml, viljuska 30mm kao i moja ali ne i gustia ulja. Tamo gde je islo 20w, pisalo je da ga ide 90ml. viljuska 32mm, moja 30mm, iako u service manualu za moj skuter stoji da je moja 32mm i po svemu ista, ali nije. Ali imao sam bar nesto u rukama.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 297 postova
  • Lokacija: Bačka Palanka
  • Motocikl: Honda SW 400

Gledam Piaggio Liberty na parkingu u gradu, iste vile kao moje, mislim po obliku, duizini, debljini...ma kao moje preslikane. Odem da pogledam koliko ulja ide u ciljuskle od Libertija, stoji da ide 90ml, ali vidim da su 32mm, moje 30. Sad da ga hebem.

Posto mi sve deluje ok na mom skluteru, resio sam da ga vozim sa ovih 90ml u viljuskama, ako nije idealno ono je bar pesma kako je bilo ranije pre intervencije.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Logično mi zvuci da zamenom opruge dobiješ ograničeno potonuce. U mom slučaju sam bas to napravio odabirom drugih jačih i linearnih opruga.

Kao laik bi rekao da je to jedino pravo rešenje.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6478 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Dva točka, dva vešanja, ona rade komplementarno, ako jedno nije dobro, motor se neće ponašati dobro i ne može se problem rešavati samo sa jednim, odnosno, samo preko vila iako je to najčešći pristup u održavanju.

 

Opruge su osnov vešanja, na njima motor stoji i radi, imaju svoju nosivost a za pravilan opseg rada moraju se prenapeti podešavanjem takozvanog saga prema opterećenju, znači vozaču i promenama sa dodatnim terećenjem, prtljag i suvozač, jednako ko što se pneumatici doduvavaju na 3 pritiska. Ako su opruge preopterećene, što je najčešći slučaj, puna performansa vešanja nije moguća u većoj ili manjoj meri, preko ulja se samo može kvazi postići neko poboljšanje. Dobro vešanje je ako je kretanje do graničnih vrednosti a nema primetnih udara, naravno, ne pri svakom metru vožnje.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 297 postova
  • Lokacija: Bačka Palanka
  • Motocikl: Honda SW 400
On 30.3.2019. at 23:39, Savan je napisao:

Logično mi zvuci da zamenom opruge dobiješ ograničeno potonuce. U mom slučaju sam bas to napravio odabirom drugih jačih i linearnih opruga.

Kao laik bi rekao da je to jedino pravo rešenje.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

To je tacno samo te jace opruge, kao i one pre njih, treba usporiti u povratku posle max sabijaja, usporiti da ne dodje do povratnog udara, da ne stignu da se razvuku do kraja pre nego ponovo krene sabijanje.To resava ulje, gustia i kolicina ulja koje su uskladjene. 
 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Zato se i ne usudjujem davati savete po pitanju tih parametara jer je potrebna dobra saradnja izmedju njih a ako to nediataje moze situacija postati nepredvidiva.

Verstuurd vanaf mijn Smart-Ex 01 met Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 297 postova
  • Lokacija: Bačka Palanka
  • Motocikl: Honda SW 400
Pre 23 sati, đunta je napisao:

Dva točka, dva vešanja, ona rade komplementarno, ako jedno nije dobro, motor se neće ponašati dobro i ne može se problem rešavati samo sa jednim, odnosno, samo preko vila iako je to najčešći pristup u održavanju.

 

Opruge su osnov vešanja, na njima motor stoji i radi, imaju svoju nosivost a za pravilan opseg rada moraju se prenapeti podešavanjem takozvanog saga prema opterećenju, znači vozaču i promenama sa dodatnim terećenjem, prtljag i suvozač, jednako ko što se pneumatici doduvavaju na 3 pritiska. Ako su opruge preopterećene, što je najčešći slučaj, puna performansa vešanja nije moguća u većoj ili manjoj meri, preko ulja se samo može kvazi postići neko poboljšanje. Dobro vešanje je ako je kretanje do graničnih vrednosti a nema primetnih udara, naravno, ne pri svakom metru vožnje.

Sve je tačno u globalu.

Kažes ovako  "dobro vešanje je ako je kretanje do graničnih vrednosti a nema primetnih udara" 

A zašto ne dolazi do primetnih udara kod dobro podešenog vesanja, u ovom slučaju kod vila?

Prvo o povratnom udaru jer smo tu "zapeli. Dobro podešene vile u povratku posle maksimalnog sabijanja ne dosegnu da se istegnu do kraja da bi "zviznule" o isti, tako su usklađene sa količinom i gustinom ulja kroz jačinu opruge da u ponuđenom VREMENU ne stignu da se opruže do kraja pre trenutka kad kreću ponovo u suprotnom pravcu tj ka sabijanja. Znaci nisu došle do kraja i zato nema udara, što opet znači da se nisu razvukle koliko bi mogle po konstrukciji ili da kažem prazne rastavljene. To su onih 6-7mm o kojim pričam kad sam govorio o hodu.

Tako isto i pri sabijanja, vila ne dođe do kraja,ne dozvoljava joj snaga opruge (i još ponešto) usklađena sa očekivanom silom u očekivanom vremenu delovanja te iste sile. Znaci ni gore ni dole vile ne idu od kraja do kraja, znači HOD JE MANJI od punog hoda koliki je samim dizajnom vila postignut ili koliki je kod rastavljenih praznih vila. 

Šta se desi kad imamo premalo ulja, konkretno na mojim vilama gde sam imao slučaj da sam po uputstvu nasuo 30ml, imao sam jak povratni udar posle maksimalnog sabijanja. Viljuska je u povratku bila usporena uljem, ali tamo negde do trećine puta, onda je ulja nestalo, potrosilo se, nije ga bilo dovoljno i opruga je nesmetano bez prigusivanja  odapela do kraja i došlo je do povratnog udara. Dodavanjem ulja udar je polako bio sve manji i manji, kad sam došao do 90ml sve je utihnulo. Viljuška se nikada više nije vraćala do kraja već je vraćanje zaustavljno 5-6mm pre zakucavanja u kraj. I tu je priča završena.  Dobi sam da mi viljuska ima maksimalan poželjan hod, ali ne toliki da je jednak maksimalno hodu prazne rastavljene viljuske, tačnije minimalno ali dovoljno manji da ne dolazi do udara.

Ustelovana i podesena viljuska ima MANJI hod od maksimalnog mogućeg  hoda dobijenog njenom konstrukcijom!!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Ustelovana viljuska treba da ima hod takav da ispravlja sile koje prouzrokuju neravnine na putu, naglo kocenje i slične situacije. Koliko će taj hod biti zavisi od situacije do situacije, počevši od samog vozača i njegove težine, vrste motora, namene kao i trenutne primene, i na kraju i samog željenog rezultata. Nije cilj samo da hod bude sto manji već da se kontakt guma sa asfaltom sto manje dotiče i da bude uvek maksimalan a pri tom da se održi i neki komfor. Tj proporcija izmedju svega toga.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 297 postova
  • Lokacija: Bačka Palanka
  • Motocikl: Honda SW 400

Naravno da nije cilj da hod bude što manji, niko ni ne kaže da nije tako. Hod treba da je što veći mogući koji se moze izvući iz date viljuške a da pri tom ne dođe do kraja ni dole ni gore tj da hod bude što veći a bez udara. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 297 postova
  • Lokacija: Bačka Palanka
  • Motocikl: Honda SW 400

Dok sam eksperimetisao sa kolicinom ulja, dodavanjem i oduzimajem, paralelno sm probom na terenu i testom koji sam opisao, probao sam s cimanjem vila na gore tj. uhvatim za korman i snazno cimnem kao da hocu da ga podignem na zadnji, ali ne iz polozaja potisnute vile, vec iz polozaja koliko je potisnuta tezinom motora u mirovanju, ako udari da se cuje onda ne valja, sa 30ml se culo metal na metal, sa 80mm jedva onako kao tvrda plastika o plastiku, sa 90ml tajac.  I taj test je pokazao da je 90ml mera koja se trazi. Naravno nisam stalno istresao ulje I merkao ml, napravio sam alat sa cevkom i spricem i cevku izbazdario u mm\ml.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

A možda bi tak isti krajnji efekat postigao sa novim oprugama i 30ml ulja?


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 297 postova
  • Lokacija: Bačka Palanka
  • Motocikl: Honda SW 400

To ni slučajno ne bi ispalo dobro. To sa oprugama je druga problematika. Tek bi nove ili još gore, nove i jače napravile povratni udar sa istom količinom istog ulja.

Opruge jače dolaze u obzir samo ako si pretežak + previše dodatnog tereta i tako to, jer konstrukt u proračunu je morao napraviti kompromise u smislu da svima bude dobro a nikom odlično. Ko hoće, ima volje i para može poboljšati katrakteristike vesanja ili uložiti u mnogo skuplje i bolje, prilagođeno svojim potrebama. Ali to je već druga priča, skupa priča. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Gost
Ova tema je zaključana za nove odgovore.


  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja