Jump to content

Moto Zajednica

Time-lapse fotografija

Recommended Posts

  • Advanced Member, 1766 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: KLE 500/Aprilia Tuareg 660

Oblast fotografije/videografije koja podrazumeva snimanje scene u odredjenom intervalu tokom nekog vremenskog perioda. Kada se fotografije reprodukuju normalnom brzinom (24 snimka u sekundi, moze manje a moze i vise :) ) dobija se ubrzani snimak. Efekat je jako zanimljiv posto pruza jasniji uvid u procese koji se inace odigravaju jako sporo (rast biljaka, izgradnja gradjevinskih objekata, smena godisnjih doba...).

 

Nadam se da ima jos zainteresovanih za ovu oblast i pozivam vas da okacite i svoje radove 0takoje.gif

 

 

 

Ispod je moj prvi rad na ovu temu. Montaza toranjske dizalice na gradilistu preko puta moje zgrade (da, jos jedna dobra stvar od tog gradilista :D ). Film se sastoji od ~3400 pojedinacnih snimaka nastalih tokom 4 dana. Interval izmedju pojedinacnih fotografija sam menjao u zavisnosti od nivoa aktivnosti, od 5s pa do 2min. Fotoaparat na tronoscu povezan sa racunarom preko kojeg se i upravlja samim procesom. Racunar povezan sa eksternim hard-diskom. Napravio sam "gresku" sto sam sve snimao u RAW formatu pa je ceo projekat zauzeo 44GB u sirovom obliku, zatim je trebalo sve te silne fotke obraditi... U sustini to je bio totalno nepotreban potez, sasvim bi zadovoljile i fotke najnize rezolucije jer je i sam film ogranicen time. Sledeci put bih gledao da koristim obicni aprat umesto DSLR-a, Canon sa CHDK firmware-om koji omogucava snimanje u odredjenom intervalu.

 

Ima par propusta koji su posledica neiskustva i samih uslova fotkanja. Kada budu demontirali kran bicu bolje pripremljen :D

 

Evo fotka da vidite kako izgleda "setup".

 

 

2011-04-10368.jpg

 

 

 

A za sve koji su izdrzali da procitaju do kraja sledi nagrada :D Snimak je dostupan i u HD-u, preporucujem full screen ;)

 

  • Podržavam 14

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hard Enduro, 1531 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Africa Twin 750 '01, Honda Dominator 650 '01 bili nekad Suzuki TS 125 R i Tomos ATX 01'

Ja se uvek pitao kako prave ovakve snimke ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 586 postova
  • Lokacija: Bgd
  • Motocikl: ADV T☆34

@Gliga :takoje:

 

Свака част за идеју. Предлажем ти да лимитираш клипове на 60-70 секунди, мањи труд - више тема, а можда се и аматери окураже, овде дефинитивно није битан јак апарат...

Позз.

:zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Advanced Member, 1766 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: KLE 500/Aprilia Tuareg 660

Hvala svima na komplimentima 1moto3.gif

 

@King Duxill:

Nista ja ne ogranicavam, tema je sasvim potpuno sasvim otvorena :) Svi snimci su dobrodosli, samo bi bilo lepo da su vasi :)

 

@zzz:

Nema sta da se zameri, to je to i to se trazi 0takoje.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1826 postova
  • Lokacija: DE

Zanimljivo i edukativno. :)

CHDK je neprevazidjen za ovakve stvari jer ceo ovaj hardverski setap staje na SD. Obozavam ga! :) (Vise na: http://chdk.wikia.com/wiki/CHDK)

Upravo korstenjem CHDK intervalometer skripta i Canon S3IS sam napravio ovaj snimak od svega 400 frejmova. Framerate nije narocito visok, cak nisam koristio ni veliki tronozac, vec onaj dzepni fleksibilni. Ovo je bio vise eksperiment...

 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Rider on the storm, 1272 postova
  • Lokacija: Dojčland
  • Motocikl: Pesadinac

Mogao bih se pozabaviti ovim cim zavrsim sa ispitima.Video sam da moj D5000 ima timelapse opciju..

 

PS:Kako si resio pitanje baterije na aparatu,jel izdrzala bez punjenja?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Advanced Member, 1766 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: KLE 500/Aprilia Tuareg 660

Baterija me izuzetno prijatno iznenadila. Jedan dan je aparat bez prekida radio 10-ak sati a da se baterija nije ispraznila do kraja (u stvari cak ni do poslednje crte nije stigla). Aparat povezan na komp sa iskljucenim displejom. Posle toga je bila na punjenju pola sata a uvece izdrala jos 2-3 sata i 300+ snimaka napolju, sa ukljucenim ekranom i cak ni tada nije crkla. Tek kada sam zavrsio prebacivanje slika na komp :)

 

Upravo baterija je razlog sto nisam koristio idiota. Naime, sve AA baterije koje imam su vec suvise stare i tesko izdrze vise od pola sata rada tako da mi se nije dalo cimati (skidanje sa tronosca, ponovno podesavanje ugla...). Drugi razlog je naravno veca kontrola i fleksibilnost koju sam imao preko racunara, mogucnost pregleda snimaka "uzivo". Zao mi je sto je Canon ukinuo mogucnost kontrolisanja tih jeftinijih idiota preko kompa, matori A60 je to imao a vec sledeca generacija nije...

 

Ovaj moj snimak je sa 18FPS, nista losije ne izgleda ni sa manje ali zato predugo traje :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 228 postova
  • Lokacija: Beograd

Oblast fotografije/videografije koja podrazumeva snimanje scene u odredjenom intervalu tokom nekog vremenskog perioda. Kada se fotografije reprodukuju normalnom brzinom (24 snimka u sekundi, moze manje a moze i vise :) ) dobija se ubrzani snimak. Efekat je jako zanimljiv posto pruza jasniji uvid u procese koji se inace odigravaju jako sporo (rast biljaka, izgradnja gradjevinskih objekata, smena godisnjih doba...).

 

Nadam se da ima jos zainteresovanih za ovu oblast i pozivam vas da okacite i svoje radove 0takoje.gif

 

 

 

Ispod je moj prvi rad na ovu temu. Montaza toranjske dizalice na gradilistu preko puta moje zgrade (da, jos jedna dobra stvar od tog gradilista :D ). Film se sastoji od ~3400 pojedinacnih snimaka nastalih tokom 4 dana. Interval izmedju pojedinacnih fotografija sam menjao u zavisnosti od nivoa aktivnosti, od 5s pa do 2min. Fotoaparat na tronoscu povezan sa racunarom preko kojeg se i upravlja samim procesom. Racunar povezan sa eksternim hard-diskom. Napravio sam "gresku" sto sam sve snimao u RAW formatu pa je ceo projekat zauzeo 44GB u sirovom obliku, zatim je trebalo sve te silne fotke obraditi... U sustini to je bio totalno nepotreban potez, sasvim bi zadovoljile i fotke najnize rezolucije jer je i sam film ogranicen time. Sledeci put bih gledao da koristim obicni aprat umesto DSLR-a, Canon sa CHDK firmware-om koji omogucava snimanje u odredjenom intervalu.

 

Ima par propusta koji su posledica neiskustva i samih uslova fotkanja. Kada budu demontirali kran bicu bolje pripremljen :D

 

Evo fotka da vidite kako izgleda "setup".

 

 

2011-04-10368.jpg

Odlicna ti je ideja sa postavljanjem ove teme.

Svaka cast za trud,odlican ti je filmic.

Verovatno ti je prozor suvise blizu gradilista pa je kadar morao da bude vertikalan da bi dizalica stala u njega bez tiltovanja,to je zamerka.

Mozda bi bio jos zanimljiviji ako bi mu malo produzio noc naravno ako imas materijala.

Nesto se jos desilo pred kraj filma kad se naglo promenila blenda,sta je to?

Srednja ocena:svaka cast za ovaj prvenac. :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Advanced Member, 1766 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: KLE 500/Aprilia Tuareg 660

@ ben10:

Slazem se sa svim zamerkama koje imas, i sam sam ih svestan :) Kadar je morao biti vrtikalan jer je odmah van njega, sa desne strane, izbaceni deo zgrade (u gornjem desnom uglu se ovako vidi cosak nadstresnice, da je okrenuto drugacije bio bi celom visinom). Znaci u normalnoj video orjentaciji bi sama dizalica morala biti blizu ivice a sa leve strane bi bilo mnogo praznog prostora. Verovatno je moglo da se izvede sa "vise zuma" al' od starta mi je ideja bila da sve stane u jedan kadar bez pomeranja. Kasnije se ispostavilo da ni to nije moguce...

 

Noci nemam vise, jedino da stavim 2 fotke da se naizmenicno ponavljaju al mislim da to ne bi bilo to. Tih dana je bilo jako hladno, ceo dan sam proveo zamotan u cebe :D I za ovo malo mraka sam morao da se ubedjujem sa ukucanima (sta imas da slikas, vidis da je mrak) :D Znao sam da ce mi faliti.

 

Na kraju ima jedno neplanirano pomeranje aparata kojeg se uopste ne secam. Da nisam sada ponovo pogledao film bio bih ubedjen da nema tako neceg :) Pretpostavljam da si na to mislio? Greska operatera :)

 

Hvala na sugestijama 1moto3.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Advanced Member, 1766 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: KLE 500/Aprilia Tuareg 660

Nakon godinu dana evo jos jednog snimka.

 

Canon a570is sa CHDK-om, 40-ak minuta snimanja. Zamena kocionog ulja :D

 

"Zemljotres" pri kraju videa je uzrokovala komsinica, uzrast zabaviste: "da namestim da te lepo slika..." 1moto3.gif Tih par snimaka mi je trebalo da primetim kako zaista i cacka aparat.

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduro maniac, 1751 postova
  • Lokacija: Beograd/Krupanj
  • Motocikl: Yamaha XT 600 E 3TB

Ahahaha odlicno, bas mi se svidja :) Ja planiram da pokusam, i sve sam pribavio samo da nadjem zanimljiv motiv, ali nesto mi se ne eksploatise DSLR za to. Moracu da nabavim neki chdk canon :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2314 postova
  • Lokacija: Staro Selo
  • Motocikl: Yamaha XT600

Evo i mog skromnog doprinosa po sistemu, prvi se mačići u vodu bacaju....

 

 

Snimano sa D40 uz pomoć štapa i kanapa. On nema TL opciju automatskog snimanja ali sam prebacio režim okidača na 2s delayed remote a daljinac sam stegao stegicom tako da je dugme stalno pritisnuto i stavio ga pored aparata i sve to tako ostavio 20ak minuta. Napravljeno je oko 600 fotografija, samo što me je nebo razočaralo pa sam prekinuo... juče je bilo mnogo dinamičnije. Nadam se sutra nekim oblacima preko dana pa da nastavim igranje...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Advanced Member, 1766 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: KLE 500/Aprilia Tuareg 660



Oko prvog maja u Deliblatskoj pescari





Voznja izmedju Deliblata i Susare. Slikano iz ruke sa zadnjeg sedista, konfuzno za gledanje :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja