Jump to content

Moto Zajednica

Bokseri: Motorno ulje

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 914 postova
  • Motocikl: BMW R50/5

Koristio sam razna mineralna ulja 20W50, od kruševačkog Feniksa do BMW-ovog Castrol-a. Najvažnije je da sadržaj odgovara onome što piše na etiketi pakovanja. Čini mi se da je motor najtiši, najmirniji i da je najmanje potrošnja ulja kad koristim Marly, naravno mineralno 20W50. Cena mu je jesenas bila oko 850 din/l. Ali, evo baš juče sam ponovo sipao ono BMW iz Radulovića. Mora da sam oboleo od đuntanizma. :neznam: Bez obzira na marku svako mineralno motorno ulje menjam na 5000km.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6479 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Dotore, kad je motor dobar neće trošiti povećano bilo koje pristojno ulje bez obzira na sastav. Tehnološki se ulje vrlo prosto pravi, bazno ulje uglavnom mineralnog sastava i trpaj aditive, uostalom, polusintetika je mineralka sa nakrkana sintetičkim puniocima. Nije problem prilagoditi PS i FS za upotrebu na toplijim agregatima al čemu. Nema više vazdušara osim Poršea i BMW motorcikala što je kap u moru u odnosu na sve ostale a i njihovi korisnici vezani za OM Castrol pupčanom vrpcom tako da je skoro nemoguće progurati nešto drugo a komercijalni efekat nikakav. Već sam navodio, tamo nekih godina ondašnji Institut za bezbednost je analizirao neka ulja i najvišu tačku isparljivosti i paljenja je imala crna Optima Supervisc, znatno i od Castrola GTX 2 jer je razvijana za NSU. Nestankom Pričeva i Buba ni to ulje više nije isto iako ga ima još uvek.

 

Svaki tehnolog, uljni komercijalista... će reći da je sve na strani novih ulja i da nikakvog argumenta nema za ne sipanje osim eventalno cene te da minerlno nema nijedan parametar bolji a niz jako loših, znatno veće prljanje sklopova i taloženje cundera-čađi što jeste tačno. Rafinerija BB je bila jedna od 3 koliko se sećam fabrika baznog ulja u Evropi, radila je za Castrol i prodavala ga javno pod svojim poreklom. Oni su jedni od prvih razvili sintetičko ulje za sportsku namenu međutim nikad nije zadovoljilo, labarotorijske ručne količine su jednostavno gubile pritisak na visokim obrtajima.

 

Pecino iskustvo se poklapa sa mojim kontanjem oko različitosti Castrol Actevo i Castrol OM BMW mada je naglašena temperaturna stabilnost

 

"The high combustion temperatures in modern 4T engines can cause the oil to oxidize and thicken resulting in starting difficulties and reduced oil circulation; this effect is particularly relevant to air cooled engines where the oil is subject to high thermal stress. The test below evaluates the resistance of the oil to high temperature thickening in an air-cooled engine. Act>evo 4T resists thickening better than conventional oils, offering extra engine protection."

 

@Peco- ne valja menjati marku ulja od zamene do zamene plus ne zanemari još višlju temperaturu tvog agregata, (nema hladnjak za ulje?)

 

@Spredrag-ha, (đuntanizam), ja sam sklon budževinama svake vrste al uz poštovanje realnog mogućeg kvaliteta. Mlatio sam se sa egzotičnim uljima ala Marly al nije racionalno uprkos đuntodlačenju ka perfekciji, da zanemarim neizvesno. Sreća da postoji osvedočeno dobro ulje na desetak minuta i nema razloga da se eksperimentiše, mada sam nameran da se spustim do Marlija. Inače mi je lično gazda pobio tišnoću i mirnoću rada agregata kao kvalitativnu odliku. Biću tupav sagovornik al će se nešto prodenuti kroz klempe. Danas sam sa drugarom koji drži ulja debatovao oko zamešateljstva u branši i skratio priču, dobar dan, ja sam prvi komšija (za svaki slučaj naglasim), molim ulje i sve filtere za ovu saobraćajnu; (Radulović).

 

 

Generalno ne treba minimilizovati rok zamene niti isterivati baš do punog intervala kad se radi o ličnom ljubimcu. Kod mineralnog sam imao svoj rezon, teram i kontrolišem često i kad počne da raste potrošnja to je znak da su antikrek aditivi odradili svoje i da ulje puca, dolivam par decilitra da doguram do celog broja i menjaža. Kod PS-a koje je deklarisano za duži period sam menjao ranije uprkos ne trošenju, razvodni se i curi niz šipku.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8137 postova

Đunta, kod počne da pojačano troši naš motor (vazdušno hlađeni Boxer), obično je znak (u ostalim normalnim okolnostima, 'ajde da se ogradim ;)) da agresivnije voziš ili stojiš u mestu puno na visokoj spoljnoj temperaturi :lol:...

 

Ti anntikrek aditivi (šta god bili) i ulje koje puca (sic!) odjednom se povrate kad čovek smanji doživljaj ili padne ispod 30 i kusur C i ulje se opet troši manje :aha: . Na motoru sa vazdušnim hlađenjem mnogo, mnogo zavisi potrošnja ulja od stila vožnje i uslova saobraćaja...

 

Mada, moram da priznam da mi je sve zanimljivije da čitam ovu temu! :takoje: Nastade čitava nauka, od lakonske dve rečenice u korisničkom uputstvu... (Ej, kad BMW, koji i format utičnica 12V tera na svoj standard, dakle kada taj i takav zatvoreni i konzervativni BMW kaže da može bilo koje ulje odgovarajuće viskoznosti i kvaliteta, zaista ne znam što pravimo nauku... Antikrek aditivi, stvarno odosmo daleko :lol:).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1740 postova
  • Lokacija: JAGODINA
  • Motocikl: Tomos 14M BMW R 26 BMW R 65 BMW R1150R

Đunta

jes nemam hladnjak .. ali me jbu finansije pa necu vise moci da dajem po 40e za zamenu ulja koje i nije nesto :(

i onako treniram motor da radi na jedan cilindar da trosi manje .. taman ce i ulje da traje duze :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6479 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

@Severian- ne govorim o trenutnoj potrošnji zbog agresivne vožnje već uopšteno o potrošnji. Na iberturi svaki agregat troši ma koje ulje.

 

Ulje bez aditiva ne bi izdržalo više od par hiljada što je prestvaljalo problem na dugim transportnim linijama u Americi s kraja na kraj jer su vozači morali usput da menjaju ulja. Oni su i izmislili takozvana Long Life ulja dodavanjem aditiva koji sprečavaju pucanje,kidanje-krekovanje veza molekula i time se produžio interval zamene na jako visoku kilometražu. Sad je u modi long interval servis ulja koja idu 30k al je problem filter koji ne izdržava više od 15k pa mora među zamena mada vidim da Mobil ima i long interval filter.

 

Što se tiče utičnice, Nemci imaju svoj standard kog se pridržavaju i omogućuju mu primenu na svakom koraku, samo mi ovde to moramo da posmatramo na žalost drugojačije ala kineske utičnice za sto kinti pa tako i za ulja.

 

BMW ima svoju preporuku, OM ulje, a nauka je naći nešto drugo samo po odgovarajućoj API klasifikaciji zbog termalnog stresa koje vazdušno hlađeni agregat pravi ko što Castrol navodi za Actevo a i niz proizvođača naglašavaju tu osobenost kod pojedinih tipova ulja jer se po API-ju i gradaciji to ne vidi.

 

@Peco-ako si primoran na niže cenovno ulje, idi onda bar na gušću gradaciju, 60, to donekle kompenzuje isparljivost i penušanje na povišenoj temperaturi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12230 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Seve, vratio sam tvoj post zbog radi a u vezi kontinuiteta rasprave , nadam se da ne zameraš ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6479 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Seve, vratio sam tvoj post zbog radi a u vezi kontinuiteta rasprave , nadam se da ne zameraš ;)

 

"Ne diraj mi brata, krvi ću ti se napiti":lol:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8137 postova

@ARAKIS

 

Ma zna Đunta da ga volem, takvog picajzlastog i opširnog kakvog ga Bog dao... al' me uhvatila bila neka mala snaga u ovoj raspravi, pa reko' ajde da sasečem i složim se odmah. Bolje nego posle dodatnih 500KB teksta... :lol:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1210 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: BMW R1100R

Vec sam pisao koje i zasto ule koristim u BMW motorima, ali da ponovim. Godinama unazad sam sipao Mobilovo ulje mineralno 20-50 i nikakvih problema nisam imao oko rada motora, potrosnje i slicno. Zadnje tri godine koristim mineralno kastrolovo ulje 20-50 koje menjam na 5000-6000 km i zadovoljan sam koriscenjem istog koje kupim u svabiji jer nemam poverenja u ove nase preprodavce. Probao sam i kastrolovo polusinteticko ulje koje se isto tako dobro pokazalo {vise zbog mode} jer dodatak aditiva zbog zagrevanja motora nemoze da skodi ni BMW-u. Isto tako sam siguran da ni sinteticko ulje nemoze da skodi samom BMW agregatu izuzev sto je skuplje. Meni je vaznije da ste VI meni zdravi i veseli a ulje neka sipa ko kako misli da treba jer ulja ce uvek biti a nas zdravi u glavi je sve manje. Sekto moja nek vam je srecna nova sezona.:zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • taraba, 612 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: enduro

ako ovako nastavimo, mozemo da predjemo na raspravu da li je za bmw bolji benzin sa omv-a, lukoil-a, jp-a, mol-a... :stabre:

svako neka sipa po svom nahodjenu. ja sam u zadnje vreme toliko nepoverljiv prema svim trgovcima na ovom podneblju pa cu nastaviti da sipam 20/50 mineral iz litarskih flajki kupljenih kod radulovica/delte.

mozda za nesto visu cenu kupujem spokoj ili uobrazilju da sam uradio pravu stvar :D

nego, koliko vam ulja gutaju motori?

meni potrosnja ide cak do 300gr/1000 km, ali moram da naglasim da je to u sred leta, po gradu. uzgred teram ja to uglavnom do 5-6500 rpm.

kada sam spuvan, umem da se spustim na 150-200 gr/1000km

drugarski pozdrav

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6479 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

@ARAKIS

 

Ma zna Đunta da ga volem kakvog ga Bog dao. :lol:

 

:aha::jee1: Prošle godine sam izrazi želju da se vozam sa-za tobom i nisam bio odbijen; Arakis davši svoj TA žutokljuncu-meni i Đuntinici je učinio da sam tu sad gde jesam umesto na skuteru. Kad bi ne daj Bože bio primoran da koknem nekog od Vas, izabro bi sebe.

 

 

 

Vec sam pisao koje i zasto ule koristim u BMW motorima, ali da ponovim. Godinama unazad sam sipao Mobilovo ulje mineralno 20-50 i nikakvih problema nisam imao oko rada motora, potrosnje i slicno. Zadnje tri godine koristim mineralno kastrolovo ulje 20-50 koje menjam na 5000-6000 km i zadovoljan sam koriscenjem istog koje kupim u svabiji jer nemam poverenja u ove nase preprodavce. Probao sam i kastrolovo polusinteticko ulje koje se isto tako dobro pokazalo {vise zbog mode} jer dodatak aditiva zbog zagrevanja motora nemoze da skodi ni BMW-u. Isto tako sam siguran da ni sinteticko ulje nemoze da skodi samom BMW agregatu izuzev sto je skuplje. Meni je vaznije da ste VI meni zdravi i veseli a ulje neka sipa ko kako misli da treba jer ulja ce uvek biti a nas zdravi u glavi je sve manje. Sekto moja nek vam je srecna nova sezona.:zdravo:

 

Hvala stariji Brate, tebi još lepše želje. Tvoje iskustvo se prihvata, ja sam još na prvoj šarži u svom motoru.

 

Peco prvenstveno na tebe mislim. Danas došlo Exol ulje, po rečima komercijaliste "videćete da uopšte nije loše". Ima SG standard koji je višlji od BMW SF preporuke, postoji i gradacija 60, radi se od Molovog baznog ulja, domaća proizvodnja i ako ništa drugo original je. Da moram da koristim jeftin razred verovatno bi sipao ovo umesto nekog ino brenda. Cena u maloprodaji 300,- na Đuntin popust 250. Kad budem menjao sebi uzeću ovo za ispiranje, okrenuti stotku i valjda ću da napipam nešto.

post-6989-0-93055800-1331332375_thumb.jpg

post-6989-0-99849600-1331332379_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6479 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

B2man- Severian ti je unapred dao odgovor, smanji gas pa neće. A gorivo, najlošije manje više svuda. Za dizel postoje meni znane razlike a verovatno nije različito i za zimbe. Ne vredi lomiti glavu, sipaš gde zaključiš gde najmanje krste i zakidaju na meri.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1740 postova
  • Lokacija: JAGODINA
  • Motocikl: Tomos 14M BMW R 26 BMW R 65 BMW R1150R

Odlicno .. to je i dobra cena pa moze da se menja na 2500 3000 km ..

 

el ce to ulje biti po pumpama i radnjama ili mora da se naruci iz GB-a ili odakle vec ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6479 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Odlicno .. to je i dobra cena pa moze da se menja na 2500 3000 km ..

 

el ce to ulje biti po pumpama i radnjama ili mora da se naruci iz GB-a ili odakle vec ?

 

Prave ga u Merošinu, od Niš prema Prokuplje, gde ga sve distribuiraju ne znam, al ga dopremaju za Beograd. Na ovaj način mora da prođe kroz maloprodaju gde zbog drugarstva prođe bez provizije, nisam pitao jel ima ala rinfuz direktno. I mogu da ti organizujem da preuzmeš na niškom auto putu.

 

Šta znam, imaju ljudi proizvodnju i da bi opstali na tržištu moraju da pruže veći kvalitet i nižu cenu od zvučnih marki, znači moraju da se trude. Ako si već rešio da ideš na nisko budžetna, sipaš, čuješ kako radi agregat, vozaš i gledaš potrošnju i lako ćeš da mu ustanoviš kvalitet. Ako ne valja, ispro si bar motor na račun nekoliko piva.

 

I još nešto, nije preporučljivo menjati ulje znatno ranije od projektovanog, bar ne dok ga motor ne počne da ga troši ili se zaključi da je "puklo" na drugi način.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1210 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: BMW R1100R

Peco kako si krenuo , do kraja ce pivo zavrsiti u motoru. Nemoj vise da mi smaras brata Djuntu sa tim jeftinim uljima . Sutra zovem Palmu da ti opstina refundira troskove.:nanana:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ***, 162 postova
  • Lokacija: BG
  • Motocikl: R1200GSA

Pre neki dan sam zamenio ulje. Nasao sam Castrol Power 1 4T (polu sintetika) za 660 din/l u Delmax radnji u Nisu www.delmax.rs

Imaju i Power1 Race, cista sintetika, za oko 1000din/l

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • taraba, 612 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: enduro

drugari,

malopre sam cuo da je castrol prestao da proizvodi ulje 20w-50. :zdravo:

po recima nasih bmw dilera, od sada se preporucuju:

 

za novije motore (1200gs) ulje gradacije 15w-50, cena 2200 din / lit

za starije motore (1150gs & 1100gs) ulje gradacije 5w-40, cena 1750 din / lit

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8137 postova

Za novije boksere (tj. moj motor) meni se odlično pokazalo ulje Motorex 15w50, sintetika.

 

Nema u BG, ima u tC motoshopu najbliže da ja znam i cena je (posle vraženog pdv) oko 13 Eur/l.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • taraba, 612 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: enduro

Za novije boksere (tj. moj motor) meni se odlično pokazalo ulje Motorex 15w50, sintetika.

 

Nema u BG, ima u tC motoshopu najbliže da ja znam i cena je (posle vraženog pdv) oko 13 Eur/l.

 

To bi mogao da bude pravi izbor, cak i za starije modele

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6479 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

drugari,

malopre sam cuo da je castrol prestao da proizvodi ulje 20w-50. :zdravo:

po recima nasih bmw dilera, od sada se preporucuju:

 

za novije motore (1200gs) ulje gradacije 15w-50, cena 2200 din / lit

za starije motore (1150gs & 1100gs) ulje gradacije 5w-40, cena 1750 din / lit

 

OM ulje koje je pod fabričkim kataloškim brojem jeste proizvodio Kastol ali po BMW zahtevu specificirano. Isto tako je moglo da bude i Šel ili bilo koje drugo, (možda i jeste povremeno), to nas ne interesuje. Vrlo verovatno nije Kastrol prestao da ga pravi već ga je BMW iz nekog razloga povukao. Inače, Kastrol nema sopstvenu proizvodnju već neka petrohemija po njihovm zahtevu radi, oni samo vrlo uspešno godinama pretaču svoje znanje.

 

Jeste sad problem izbora, ne samo cena. Dosadašnje ulje se opšte poznato pokazalo delotvorno plus je fabrički bilo preporučeno. Od novih predviđenih pod OM brojem, ono 5-40 ću lično da se pravim da ne postoji a za prvo ću da razmišljam. Potrebno je mnogooo kilometara, X stotina da bi se u praksi afirmiso kvalitet, nije mi dovoljna samo fabrička preporuka. Lično ću verovatno da se priklonim Henku i ići na Mobil 1, no na srpskom tržištu od 140 cenovnih stavki nema tog ulja pa opet problem. Dođe mi da cedim semenke suncokreta, muka mi već od zamešateljstva sa uljima. Deka Dane ima referentno iskustvo, pitanje je da li će i izvorni Kastrol 20-50 biti dalje u proizvodnji, na stranu što mislim da nije jednak OM istoj gradaciji.

 

Vodenjaci greju ulje na 110°-130°, faktor eventalnosti još 10%, znači svako "normalno" ulje nije predviđeno za preko 140°- 150° a bokser kuca 170°, možda i koji stepen preko. Prosta analogija je da nijedno ulje nije nepotrebno stabilizovano za visoku temperaturu, zato i postoje posebna ulja koja su naglašeno namenjena vazdušnjacima jer to košta i što bi bacali pare u ulja za Hondu recimo koja se jako malo greje. Generalno viskozitet, gradacija, nema korelaciju sa temperaturnim indeksom viskoznosti, stabilnosti, bar ne u značajnijoj meri. Gušćem ulju samo treba nešto više vremena da se pod istom temperaturom razredi i pukne jednako ko i ređem. Će vidim :stabre:.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja