Jump to content

Moto Zajednica

Bokseri: Motorno ulje

Recommended Posts

  • Svratio...., 343 postova
  • Lokacija: Beograd-Dorcol
  • Motocikl: Imam

Salu na stranu niko od vas ne pominje Castrol. Znam da kad kupite kod Radulovica kanticu ulja na kojoj pise BMW ustvari dobijete Castrol unutra. Pre jedno petnaestak godina sam radio kod jednog poznatog uvoznika ulja( da u pitanju je bio Castrol i to proizveden u Hamburgu) i sve te oznake API (American Pertoleum Institute) su mi poznate kao i oznake za viskozitete. Iz toga ne mozete da znate da li je ulje mineralno, sinteticko ili polusinteticko jer sva tri tipa mogu da nose istu oznaku kvaliteta kao i viskoziteta. Razlike se javljaju u eksploataciji kao i kod takozvanog hladnog starta. Mene samo interesuju iskustva kolega jer konkretno za BMW F650GS sam na sto strana procitao da preporucuju mineralno ulje zbog kvacila. Kakva su vasa iskustva i da li je neko od vas sipao sintetiku?

 

Koga interesuje API standard moze da se informise

MOTOR_OIL_GUIDE_2010_120210.pdf

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svratio...., 343 postova
  • Lokacija: Beograd-Dorcol
  • Motocikl: Imam

 

Za ove sa spalim cilindrima ...:nanana:

 

 

 

Ne, ne ..... gresis nisu nama cilindri spali mi imamo samo jedan FREZA je u pitanju :P

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 900 postova
  • Lokacija: Backa Palanka
  • Motocikl: Suzuki VStrom 650XT M0

Za moju Hondu Dominator zadovoljava API: SE or SF, sad sam proverio u manualu! ;)

Izvinjavam se na offu ali stvarno me mnogo zanima kako se Dominator ponasa sa tim uljem. Koliko ga trosi?

Kod mene je trenutno Motul mineral 20-50 i trosi ga kao blesav pa sad trazim drugo (jeftinije) resenje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5812 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

@vasqez

 

Na mom autu (BMW) na čepu ulja piše Castrol (originalni čep na motoru, naravno), tako da BMW definitivno potpisuje Castrolova ulja, što će reći da je bolje kupovati Castrol, ako je jeftiniji, nego "BMW-ovo ulje". Jedino što kod Castrola postoji opasnost da kupite falš.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svratio...., 343 postova
  • Lokacija: Beograd-Dorcol
  • Motocikl: Imam

@acim

 

Catrol je najvise falsifikovan brend kod nas. Znam da ima divljaka na sve strane ali isto znam da se moze naci i pravo ulje. Meni bar nije presudna cena ulja vec njegove karakteristike tokom ekspoatacije. Kod Castrola je sigurno veci izbor nego kod BMW-a.

 

Jos uvek nikakvog komentara, mineralno ili sintetika?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 41 postova
  • Lokacija: Bač

Pozdrav vidim polemiku o uljima probajte Ipon Italijani ga maksimalno koriste,ja ga od juce ima i u svom bmw servis je radjen u italiji i sipan je ipon..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 95 postova
  • Lokacija: Simanovci
  • Motocikl: nemam vec duze vreme

Za moju Hondu Dominator zadovoljava API: SE or SF, sad sam proverio u manualu! ;)

Izvinjavam se na offu ali stvarno me mnogo zanima kako se Dominator ponasa sa tim uljem. Koliko ga trosi?

Kod mene je trenutno Motul mineral 20-50 i trosi ga kao blesav pa sad trazim drugo (jeftinije) resenje.

Ne znam prijatelju. Prvi put sam ga kupio a nisam ga jos ni zamenio. Prethodni vlasnik ga je sipao u ovu Hondu i kaze da je bio zadovoljan.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

@acim

 

Catrol je najvise falsifikovan brend kod nas. Znam da ima divljaka na sve strane ali isto znam da se moze naci i pravo ulje. Meni bar nije presudna cena ulja vec njegove karakteristike tokom ekspoatacije. Kod Castrola je sigurno veci izbor nego kod BMW-a.

 

Jos uvek nikakvog komentara, mineralno ili sintetika?

Za tvoj motor (jednocilindrični) mineralno. Zbog kvačila.

 

 

@vasqez

 

Na mom autu (BMW) na čepu ulja piše Castrol (originalni čep na motoru, naravno), tako da BMW definitivno potpisuje Castrolova ulja, što će reći da je bolje kupovati Castrol, ako je jeftiniji, nego "BMW-ovo ulje". Jedino što kod Castrola postoji opasnost da kupite falš.

BMW-ovo ulje pravi Castrol... I kada na kantici piše BMW. :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

...

Sto se tice oznaka kod ulja za F650:

preporucuje se DA na pakovanju ulja pise: API SF,SG ili SH

 

Pazite ako pise kojim slucajem oznaka SJ onda ga NEMOJTE koristiti, nije za BMW !

Ako pored oznake SJ pise u nastavku SG i SH onda bi trebalo da moze da prodje

Isto tako ako pise EC (energy conserving) NE uzimati za F650, zeznucete kvacilo provereno.

...

Imali smo ne tako davno diskusiju na tu temu (API klasifikacije)... Evo pogledaj ovaj post i par ispod:

 

http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/26042-tema-za-vlasnike-bmw-a/page__st__620__p__811000#entry811000

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 28 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW-F650 ST

...

Imali smo ne tako davno diskusiju na tu temu (API klasifikacije)... Evo pogledaj ovaj post i par ispod:

 

http://forum.bjbiker...000#entry811000

 

 

Hvala, sad sam naucio nesto novo.

Dakle prvo slovo znaci S da je za benzinski motor

Dok drugo slovo znaci gradaciju kvaliteta ulja. gde bi po abedeci A bilo najkvalitetnije a tamo neko M mnogo gore itd

Sto znaci da BMW preporucuje SF,SG,SH dok SJ smatra ne dovoljno dobro za preporuku :cirka2:

 

Jos samo neko da kaze gde ima ulja da se kupi???

Dal je moguce da cu morati da idem na sajam da bi kupio ulje? prevrnu grad niko nema

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

...

Dok drugo slovo znaci gradaciju kvaliteta ulja. gde bi po abedeci A bilo najkvalitetnije a tamo neko M mnogo gore itd

...

Jok, naopačke: A je najgore, B, C, D, su bolja.... J, K, L, M sve novija i sve bolja. Što je slovo niže (kasnije) u abecedi to je novije i bolje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja