Jump to content

Moto Zajednica

Bokseri: Motorno ulje

Recommended Posts

  • www.markone-pegaz.rs, 2411 postova
  • Lokacija: Novi Sad, N45 15.579 E19 48.722
  • Motocikl: Napokon... BMW R1150GS!

Peki, svako merno mesto temperature ulja je relitivno referentno, nije isto pre i posle hladnjaka ulja recimo. Otprilke bi očitavanje trebalo da bude na povratnom delu glavne magistrale ulja, znači oko radilice, jer ležajevi prvi geknu usled manjkavosti podmazivanja, ono,prolupo. Zvanični podatak sa kojim ja operišem je koji sam već navodio i postavljao temperaturnu skalu. Tvoj agregat dostiže znatno višu temperaturu kao i svako naše "sokoćalo". Bez konkretnog iskustva sa Molom al na osnovu predpostavke sasvim bi se složio sa tobom jer jednostavno to ulje nije projektovano za dugu visoko temperaturnu upotrebu. Ne imanje potrošnje nije apsolutni ili jedini pokazatelj potrošnje. Subjektivno zapažanje je možda naj merodavnije, upravo kako kažeš, "mašina se ne čuje...", više od normalnog ili nužnog kako bi ja dodao.

 

Kako misliš nije projektovano? BMW traži API SG, MOL ga pravi sa API SG oznakom. Pravi se u Mađarskoj i trebalo bi da ono što piše odgovara stvarnosti 100%. Bar ja mislim da EU ne prašta... :neznam:

 

Da se razumemo, ja nisam trkač i ne turiram mašinu preko nekih 5.000 obrtaja (na kratko prilikom nekih oštrih obilaženja), a na autoputu vozim na oko 4.000 obrtaja.

 

Kao što rekoh, sa MOL-om 20W-50 mi se mašina ne čuje. Ne znači da neko drugo 20W-50 ne bi dalo isti rezultat.

 

To je moj subjektivni utisak i moje neposredno iskustvo pa ja teram i dalje sa MOL-om. :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8137 postova

Peki, svako merno mesto temperature ulja je relitivno referentno, nije isto pre i posle hladnjaka ulja recimo. Otprilke bi očitavanje trebalo da bude na povratnom delu glavne magistrale ulja, znači oko radilice, jer ležajevi prvi geknu usled manjkavosti podmazivanja, ono,prolupo. Zvanični podatak sa kojim ja operišem je koji sam već navodio i postavljao temperaturnu skalu.

 

Đunta, možda se naše revizije boksera previše razlikuje (mada, u ovom pogledu ne bih rekao), ali na mom GS-u radna temperatura motora počinje od 80C i ide negde do 130C. Ide i više toga, ali to već nije normalno stacionano stanje (nego retki ekstremi usled npr. spore vožnje na visokoj temp itd).

 

Ovo što kažem je egzaktan podatak (skinut gs-911 dijagnostikom).

 

Inače, pre dva dana sipao sam ponovo (4. put za redom ;)) Motorex Šnicer 15w50 za Bokser motore (oko 1300rsd u Centru S) i stavio MANN filter (900rsd, Auto-MIka). U ovu kombinaciju već mogu da se kunem!

 

Inače, možda potrošnja ulja nije jedini parametar od značaja, ali za svakog putnika koji dugo vozi, jedan je od NAJZNAČAJNIJIH parametara, da ne kažem daleko najznačajniji (kao što znaš, ulje je jako kabasto i nezgodno za nošenje u količini od preko 1l, a oslanjati se u nabavku na putu može da pravi stres na dobrom delu zemaljske kugle :lol:).

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8137 postova

E da, da ne bude zabune: ne bih imao bilo kakav problem da sipam ni Silkolene, ni ovaj MOL, a sipao sam Castrol mineralno onoliko... ;) Većina ulja iz ove teme potpuno služi svrsi, samo da se menja redovno.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • taraba, 612 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: enduro

ovo je moje iskustvo:

ulje u 1150 boxer agregatu je Silkolene Comp 4, 20w-50.

U prvi mah, tj u gradskoj voznji na predjenih 2000 km nije potrosio ni malo ulja.

Pre par dana sam se vratio sa Karpata. Presao sam malo preko 1500 km, a potrosio malo preko 500gr.

Zakljucak: ovo ulje malo losije podnosi nesto jace obrtaje.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6479 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Opet tupimo u prazno. API speifkacija podrazumeva najuobičajenije razvrstavanje ulja po nekom kriterijumu gde se uopšte na uzima u obzir radna temperatura agregata. Već sam pisao pa nemam nameru da ponavljam. Takođe, API standard se razlikuje od nekad kako sam isto već iznosio.

 

Markone, ne sporim tvoje iskustvo, čak sam se već u temi pozitivno predpostavio kvalitet Molovog ulja a na osnovu dostupne date.

 

Sev, vazdušni agregat podrazumeva sam po sebi višlju radnu temperaturu i sam takav princip ne omogućuje ne znam kakve razlike u evulutivnom smislu, već samo postoje razlike u dodatnim konstrukcijama za brže odvođenje toplote ala hladnjak i neki prinudni način kao što je ventilator ili povećanje termo emisione mase, odnosno površine, rebra na vrućim mestima. Fabrički podatak za 1200 je da agregat ne sme da radi na leru duže od petnestak ili 20 minuta jer dolazi do pregrevanja, prvo puca merno staklo. Pecin airhed verovatno kraće sme da radi bez opstrujavanja vazduha i ništa više odnosno gore.

 

Ulje dostiže temperaturu iza čela klipa oko 300°C ali u vrlo malj količini, kapasto, tako da praktično ne izgara. Temperatura u katreru je najniža, oko stotke recimo i raste kako se merenja vrše po tačkama ka naj toplijoj. Otuda ja i napominjem da je merna temperatura samo relativna, odnosno da zavisi od mesta gde je sonda ubodena. Dodatni merači koji idu recimo na šipku za ulje ili na čep za dolivanje su daleko od stvarno radne. Iz komercijalnih razloga davač može biti bilo gde, postavi se neka skala sa poljima i brojevima i fabrički navod kog se treba pridržavti. Praktično, može na satu da bude postavljen opseg i do 130 stepeni ali on ne mora da ukazuje na relnu temperaturu a to je uglavnom oko ležjeva radilice.

 

Moj termo cajger nema brojčanu već išrafiranu skalu, broj crta, ali đuntisanjem sam našao preračun u stepene a i on proizilazi iz prevođenja pritiska u celzjuse. Pritisak je inače naj ne inertniji način očitavanja za razliku od običnih termo električnih,fluidni su negde između.

 

Ulja sadrže koagulante koji sprečavaju između ostalog isparljivost ulja, long life takozvana i malte ne uopšte nije problem sprečiti potrošnju na ispravnom agregatu. To proizvođači čine da bi zadovoljili kupce. Potrošnja u malim količinama, relativan pojam, je čak i poželjna jer se čišćenje površina vrši u uljnim parama koje završavaju u rasateretnom vodu, iberlafu i samim izduvnim gasovima. Veće turaže uzrokuju više pritiske unutar agregata, više je habanja i nesagorelih čestica i potrebno je to sve sažvakati. Trkaća ulja se po pravilu troše upravo iz tih razloga, plus se pare izbacuju u atmosferu umesto povratom ko kod komercijalne upotrebe. Fuks sintetika na autu ni posle 9k nije ni mikron pomerila na štapu al to ne smatram lično nikakvim kvalitetom, više bih voleo da je potrebno doliti sad nekih po litre. Jednako važi i za boju, ulje mora da uvlači u sebe nužne nečistoće i ne valja ako je žuto ili belo kako se pojedini proizvođači diče. Sve je to samo prividnost za na oko.

Promenio član đunta

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • taraba, 612 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: enduro

...da ne bude zabune, izborom ulja sam sasvim zadovoljan,a potrosnju ne pominjem iz nekog nezadovoljstva kvalitetom. ideja mi je bila da obznanim osobenosti ove vrste ulja.

uzgred, ja sam po kilometar satu jos uvek u zoni koja podrazumeva povecanu potrosnju. mada je i drugar (identican motor sa vise predjenih kilometara) imao skoro identicnu potrosnju sa oem castrol uljem. Dakle, nema negativnih ocena :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8137 postova

Đunta, baš ne veruješ na reč :lol:... Moj motor je pun temp. senzora, a svi oni se iščitavaju preko gs911 dijagnostike koju posedujem, u realnom vremenu. Pokazaću ti prvom prilikom uz bozu. Za sada veruj da su temperature koja sam ti napisao egzaktne i relevantne... :takoje: Npr, bez tih očitavanja ne može da se izvrši perfektno TB sinhronizacija, tako da pričam iz prve ruke...

 

Što se potrošnje tiče, možda teoretski i mogu da se složim, ali ostajem pri onome što rekoh - velika potrošnja, za svaki dugačak put, jednostavno toliko nije praktična, da pravi OGROMNE logističke probleme. To što će motor trajati MOŽDA 480k km umesto 500k ne čini mi se preterano važno.

 

Mada, istina je da tupimo u prazno, svako ima svoj zaključak, a moj je da uglavnom svako ulje odavde radi posao...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6479 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

B2man, Copm nije projektovan primarno za "aircooled" agregate a kao i što si rekao, još ti je u fazi naleganja kada je i potrošnja ulja neminovna, a tvoje iskustvo u odnosu na OM BMW pri predhodnom punjenju si već naveo, smanjena potrošnja na Silkolenu.

 

Sev, naravno da verujem ja da ti očitavaš to što kažeš, jednako ko i Peci. Ja samo tvrdim da svi vazdušnjaci po pravilu stvaraju jako visoku temperaturu, bilo da je Porš, Buba, Peglica, Subaru...,to jednostavno tako radi, greje se. Potrošnje po meni ne valja da je nema a naravno, preko litre na 10k smatram već graničnom vrednošću.

 

Spremala se ekipa na "Long way round", Mongoliju,(ne odoše,promašiše suvi period), izabrali su Silkolen Pro +, ( gde se dade Aresov komentar),a ja sam im preporučivao Vtwin mineral, kako god po volji, iz prostog razloga. Šta god da se desi, iscuri ulje na dihtungu dekla, čepu...uvek će naći jednostavnije ulje za doliti i zamenu ako ništa, ono do prve civilizacije. Long Life su ulja i izmišljena za kaminonski prevoz nekad između istočne i zapadne obale u USA. Svaki predug interval eksploatacije je rezultat krkanja hormona a na uštrb mazivne komponente. Ali, kad se mora-mora se. Razlike u trajnosti skolopova među pravilno izabranim i kvalitetnim uljima jesu male i više zavise od ličnog načina upotrebe nego od maziva al pri promašaju su drastične.

 

Sev, boza uvek,ladna,pa izvoli. Nemam tro pinski adapter za dijagnostiku i baš bih voleo da iščitam neke detaljčiće na mom sokoćalu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • www.markone-pegaz.rs, 2411 postova
  • Lokacija: Novi Sad, N45 15.579 E19 48.722
  • Motocikl: Napokon... BMW R1150GS!

E da, da ne bude zabune: ne bih imao bilo kakav problem da sipam ni Silkolene, ni ovaj MOL, a sipao sam Castrol mineralno onoliko... ;) Većina ulja iz ove teme potpuno služi svrsi, samo da se menja redovno.

 

Mislim da je ovo zaključak ove rasprave :takoje:

 

Severian srećan put! :moto3:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 206 postova
  • Lokacija: Kikinda

Da li bi koriscenje pomenutog Mol ulja, za 500 din imalo neke znacajnije negativne posledice po masinu, mislim na neki duzi period koriscenja od par god. Motor je r 1100 r 97god.Proteklih par godina, prethodni vlasnik je takodje sipao Mol. Ako se radi o tome da ce motor preci 10% manju ukupnu kilometrazu sa ovim ulje, to mi i nije toliko bitno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12091 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Nadam se da nije istina, ali sam cuo da je pokretac teme, Kosovski vitez, jedan od mladica koji su sinoc nastradali na jezeru Gazivode. Ima li neko informaciju o tome??

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1740 postova
  • Lokacija: JAGODINA
  • Motocikl: Tomos 14M BMW R 26 BMW R 65 BMW R1150R

moje dosadasnje iskustvo pokazuje sledece :

 

Mol : trosi ga dosta , iz mashine se cuje zveckanje (cim se malo zagreje) na 5000km

Mobil : trosi ga , mashina zvecka , ulje retko ko voda posle 5000km

Castrol (iz louis-a) ne trosi uopste mashina se ne cuje posle 8000km .. cudna stvar u startu je ulje retko ali tako ostaje do ispustanja

 

 

MOL se ispostavilo i nije toliko lose , sad imam vec 7000 sa njim (nisam stigo ranije da menjam) i onako , trosi ga samo gad se doobro zagreje motor i teram preko 140 , izlazi u vidu pare na iber lauf ..

 

sad sam uzeo ELF , menjam ga za neki dan pa vam javljam kakvi su prvi utisci . (moj prvi utisak - jeftino-)

 

img20140716131612-medium.jpg

img20140716131644-medium.jpg

img20140716131734-medium.jpg

 

 

za filter sam se odlucio za Champion (

 

Oil filter COF061/X317 BMW R 2-valve w/o oil cooler

a53f392347aff3710d7c00fd.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2344 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

Da li je to ova tema otisla u zaborav? Neeee...

Hvala Đunta! Stiglo novo ulje za boxera!
Kad probamo ,javljam utiske...

post-7764-0-53009600-1489682783.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6479 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Da, ja mnogo volim ovo ulje i preporučujem ga i za neke druge marke motora koji tipski imaju nešto veću potrošnju, mnogo zadovoljnih korisnika. Nedavno sam menjao ulje na GS-u 1.2 na 10K od kojih je barem pola kilometraže voženo pod teretom i pri vršnim brzinama na auto putu, potrošeno oko 0,7l, istočeno ulje i dalje masno sa zadržanim mirisom i nešto tamnijom nijansom crvene boje,  u pitanju skoro duplo skuplji Pro 4 Plus 10W50.

 

Što se tiče temperature ulja u Bokseru, natrčo sam na neku diskusiju gde su ljudi iznosili svoja zapažanja u odnosu na skalu, uglavnom se vrti oko petog podeoka, šesta crta nije noebičajena dok u gužvi ili vožnji u brdo ili off-u dostigne i sedmu, vrlo retko se pojavi osma crta:

 

0 Approx. 033.5° C
1 040° C
2 065° C
3 080° C
4 090° C
5 105° C
6 130° C
7 150° C
8 160° C
9 170° C
10 175° C

 

Termostat na uljnom hladnjaku počinje da otvara iznad 100°C što je peta crta,  i otuda "sakrivanje" ulja. Uprkos egzaktnom podatku o potrebnoj količini ulja, 3,75 litara i decidiranoj instrukciji kako se meri nivo ulja,  često vlasnici prepunjavaju, čak sam se neuspešno ubeđivao sa jednim serviserom koji naliva 5 litara a šesti daje mušteriji za rezervu, nepravilnim očitavanjem zaista može da se pogrešno nalije gotovo litra viška i takva praksa sasvim sigurno vodi u izbijanje semeringa radilice. Imam prijatelja i mušteriju koji kaže: "bem ti motor, stalno ležim ispod njega gledajući u prozor", prekjuče smo se zezali, prvo sam ja zagrejao agregat na 5 crta ali nivo je bio manji, potom smo sačekali šestu crtu, spušten motor petnaestak minuta na ćopavu, zatim jedno minimum 5 na centralnom i ulje se pojavilo, očigledno termostat otvara nešto kasnije, što nije neuobičajeno sa bimetalima,  i prebrzo se zatvorio zarobivši neku količinu ulja. Ova procedura mora da se ispoštuje i kad se menja ulje, stara tema:

 

https://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/88425-zamena-ulja-u-agregatu/

 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2344 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

      Kao sto sam i obecao,evo sezona se blizi kraju,a ja da iznesem utiske. Tokom ovih godina u mom vazdusaru koristio sam razna ulja. Bilo je tu i Optime i Castrola,Ipona... U prvo vreme automobilska ulja,kasnije moto ulja kako je sta moglo da se nabavi. Uvek u gradaciji koja je propisana. Prosle godine citajuci iskustva drugih pozeleo sam da probam Silkolene,ali eto, mrsko mi bilo da cekam pa ja kupim neko drugo ulje.Moto,naravno.

BMW 50/5-'73. god. Deda je kod mene vec oko dvadeset sezona. Znam ga u dusu,sto bi rekli. Znam sta moze i koliko moze. Ide odlicno. Ipak...  U odnosu na fabricke podatke isao bar 10% slabije.Ja sam to davao na godine i ako je presao tek 75000. Za BMW AIR BOXERA- tek razradjen! U manualu pise 140km/h-ja mogu do 120. Obrtaji do 5000-5200 cetvrtom. Nece dalje... Dobro,nisam ni ja neki trkac.Kad sam vozio bez pleksija nisam mogao ni toliko.

      Kad sam na pocetku sezone nasuo novi Silkolene Vtwin na prvo paljenje nista. Isto radi. Malo sam se i razocarao. Pa ne znam ni sta sam ocekivao. Ali,vec na prvoj voznji za Obrenovac na molitvu,posle dvadesetak km stanem da telefoniram. Skinem kacigu-motor drugacije radi! Mnogo lepse,mirnije...

Voznja auto put. Obicno ja vozim 100-110. Nigde ne zurim. Probam da dam malo vatre.Vec 250-300 km imam novo ulje. 5000 obrtaja lagano. Ima jos gasa. Jos povlaci. 6000. Jos? Moze. 6500 obrtaja. maksimalna fabricka brzina oko 140-moze.

  Nista osim ulja nisam menjao ove sezone. Ista pumpa-isto gorivo,filter za vazduh isti,svecice ngk iste... Sve isto osim ulja u masini... Motor je kod mene vec dosta dugo,poznajem ga u sraf,znam kako ide. Znam mu sve cake,mane,vrline... I dalje baci dim na levi auspuh dok ne zagreje,curka ulje kojekude po masini... Ponekad prelije karb...

  Racunam ne da motor ide bolje nego sto treba,vec da sada u stvari ide kako fabricki i treba da ide. Predpostavljam da u ovom ulju ima nekih aditiva koji su jos bolje "oprali" masinu od naslaga garezi i specenog ulja iznutra i sada se to sve mnogo lakse i mirnije okrece...Jebem li ga...

     Mozda sam i umislio,ali dok ima Silkolene ja necu menjati proizvodjaca...:BMW2:

    

   

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6479 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Da, ima puno zadovoljnih sa ovim uljem kao i uopšte sa Fuchs Silkolenom. Tek će naredne šarže da postignu pun efekat, ako sad dođe do prebrzog prljanja, razlog je dobro spiranje nataložene prljavštine.

 

Da malo osvežim temu praktičnim primerima, agregat prešao 35K, Boxer ulje sa drumskih 6K, deklovi puni još ne zalapljenog sitnog cundera:

 

59e5044d4344c_BOXERULJE.jpg.80d9ab10fa80c73de75e29d6d54c1a36.jpg

 

100K pređenih, ulje 10K i to kvalitetno auto, više puta sipano, smaknuta i podklobučena boja koja se otire, dihtujuća masa ukazuju da je bio u problematičnim rukama, njeni ostaci mogu da se popreče u uljnu magistralu i da smanje i protok i pritisak, čak i potpuno da je zapuše, sreća je kad se prođe samo sa začepljenim uljnim filterom. Ovo se ne upotrebljava ma koliko izgledalo nužno ili se pozivalo na praksu, ako je sve dobro i ispravno se pristupa, nema šanse da dođe do flisovanja  :

 

59e504a1c7ea5_AUTOULJE.jpg.3adf5036ccd52d21df467b66f57bdffc.jpg

 

Isto pređenih 100K, BMW ulje nakon 6K, žute naslage na gornjim stranama poklopaca su kao lak, očigledno je skoro došlo do lepljenja:

 

59e50547f1934_BMWULJE.jpg.31742c161a4894f4035ed0a2812d6b4d.jpg

 

60K, nepoznato ulje, i ovo malo žutila uz ivicu se skinulo pranjem,  :

 

59e59415b6da2_NEPOZNATOULJE.jpg.ea6815e9dcc35f4c2fb29b73339a114b.jpg

 

80K, ulje iz Luisa, nije ono njihovo, 6K, tokom pranja još uvek ima sveže pregorelih čestica koje se nisu čvrsto zalepile, nakon još malo truda  deklovi potpuno čisti i uz ivicu, reko bih da je do sada korišćeno adekvatno ulje i motor jako dobro održavan. Kod deklova koji su iznutra presvučeni estetskim slojem, za pranje se ne smeju koristiti visoko agresivne hemikalije i rastvarači već namenski odmašćivači:59e59412a6405_lUISULJE.jpg.1d4970f1a860b7168a536e40161459b5.jpg

 

Konstrukcijom vazdušnog Boksera sa vodenim hlađenjem se suštinski ništa nije promenilo, LC je visoko temperaturni motor. Sa tim modelom je i BMW promenio proizvođača ulja i sada je to Shell sa ekskluzivnim Advantec-om koji nije isto što i Advance. Shell je prvi krenuo u proizvodnju baznog ulja od gasa kojim se dobija skoro prozirno čisto sirovo ulje ujednačenog sastava i kvaliteta, za automobile je nazvano Ultimate a za Motorad je verovatno isto. Ono što sam uspeo da saznam je da se radi o polusintetici, možda i o krekovanoj sintetici, nije ni bitno uostalom jer kvalitet ne zavisi isključivo od vrste baznog ulja. Ovo je hemijska analiza urađena u nezavisnoj laboratoriji bez da su znali šta je u pitanju, naknadno je dodat naziv:

 

59e509a51f42f_BMWAdvantec15W-50.thumb.jpg.728f3c94d939b62802d704a9b10e28a9.jpg

 

Po tumačenju inženjera tribologa, ulje je sasvim obično, prosečno, jedino je atipičan visok udeo Molibdena, žargonski grafita, toliko ga nemaju ni trkaća ulja, neka čak ni malo. Molibden je neprijatelj za mokre lamele ali je tehnolškim postupkom sigurno postignut kvalitetan efekat u formiranju sloja gde treba a bez opasnosti po frkcione ploče i niko se ne žali da ima proklizavanja kvačila. Molibden je davno uveden kao dragoceni anti frikcioni dodatak u ulja, lično ga izuzetno cenim, nije ni nešto naročito skup a vrlo činkovit. Pitao sam se u čemu je štos, zaključio sam da je možda samo kvačilo na LC-u. Na prvim modelima pravi probleme i prebacivanje brzina ume da bude problematično, sa asistentom šaltanja i više, urađena je konstruktivna modifikacija ali i dalje se ljudi žale. Moguće je da je upravo Molibden zadužen da obezbedi dobar rad i da se njime skromno ulje po sastavu učini efikasnim i visoko prihodnim.

 

Nemam direktnih informacija, možda svega jedna, ali masovno ljudi na LC-u koriste raznorazna ulja ali u gradaciji 10-50. Ta gradacija je obično podrazumevana za top ulja u gami, recimo kod Silkolena Pro 4 Plus 10-50 u odnosu na  Pro 4   15-50 je kvalitativni i cenovni skok bez obzira što su oba deklarisana sintetskim uljima, Plus se svrstava u trkaću klasu. Na netu ima dosta pozitivnih iskustava sa ovim viskozitetom bez obzira na marku, a ono što je takođe ustanovljeno je da nivo ulja ne na maksimumu nego do polovine, pospešuje šaltanje. Gledao sam presek kvačila i čitao o problematici, radi se o malo  protočnim kanalima na njemu samom  i jednostavno ulje presporo cirkuliše, kad ga je manje, pre se pretoči. GSAP pomagač zato i dodatno pravi probleme zbog asinhronosti, urađeni su apdejti programa i to svako treba da uradi. Početna gradacija definiše pumpljivost ulja i uz sam kvalitet zbog pomenute široke gradacije je to što ljudi iznose kao napredak. Postoji i Advantec u 5-40, bojim se da je to ipak retko za našu toplu klimu.

 

Bata Laki Vladano je na subotnjem Boxer druženju pomenuo pročitanu moju  preporuku pred pritiska pri menjanju brzina kod svih ranijih modela BMW-a, ima i inženjersko pojašnjenje samog proizvođača menjača. Pred pritisak i odlučno šaltanje je nužno kod trkaćih menjača, BMW-ovi su nalik na njih, isto važi i za LC uz osvrt na samo mokro kvačilo i uticaj ulja.

 

Promenio član đunta

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja