Jump to content

Moto Zajednica

Bokseri: Motorno ulje

Recommended Posts

  • Teoreticar ..., 12089 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Tesko i lako pitanje, u isto vreme.

 

Lako jer BMW kaze: bilo koje mineralno ulje gradacije 20W50 koje zadovoljava API SG specifikaciju.

 

Tesko jer to nije lako naci u Beogradu. Ja sam mislio da sam resio pitanje ulja jer sam se odlucio za Bel-Ray EXR 20W50. Medjutim, juce saznam da je Motoland prestao da uvozi BAS TO ulje! Da se za zelen bor u'vatim... U radnji imaju Bardahl koje zadovoljava sve uslove sem sto je polusintetika. Ostaje da pogledam sta ima Motorex, ali to pomalo stipa za oci sa cenom.

 

Sad vidim da se pojavilo i MOL ulje, takodje polusintetika za oko 500 din/litar. Malo me plasi sto je tri puta jeftinije od Motorexa iste specifikacije... pitam se u cemu se toliko razlikuju?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5812 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

Lale, jel su prestali da uvoze Bel-Ray ili samo tu vrstu 20W-50? Bio sam kod Ace pre neki dan i reče da EXP ima samo u litarskim pakovanjima (trebalo je mom matorom za GS500), ali nije pominjao prestanak uvoza, pa se nadam da će biti Bel-Raya i dalje. Ja imam u FZ1 onaj EXS i zaista sam zadovoljan. I dalje je providno (nakon 1000km, sipano pred kraj prošle sezone), agregat i menjač lepo rade, nemam nikakve zamerke.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 952 postova
I dalje je providno (nakon 1000km, sipano pred kraj prošle sezone), agregat i menjač lepo rade, nemam nikakve zamerke.

Mlo je off, ulje ostaje dugo providno ako je motor dobar i ako je pravilno podešena smeša. Ili ako nema deteržentna svojstva pa se garež taloži po unutrašnjosti motora što mislim nije slučaj. E sad pitanje, ima li neko jeftino rešenje da se očisti unutrasnjost motora jer imam muke da vidim nivo ulja zbog prljavog prozorčića (da mu se oprostiti matori je ugazio je u treću deceniju). Ne bih da otvaram, ne rastura mi se suva mašina

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5812 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

Možda ona sredstva za pranje agregata prilikom zamene ulja, ali koliko je to dobro ili loše za mašinu, ne bih znao.

 

Nešto ovako:

 

fastwrx_2150_12153759.jpg

 

Motul Engine Clean is a cleaning solution you add to your car's oil just before you drain it for your periodic oil change. Just add a can to your oil system, let the car idle for fifteen minutes, then proceed with your normal oil change.

 

Motul Engine Clean is designed to be used in all types of Diesel and gasoline engines, with or without catalytic converter, using all kinds of fuel. It effectively cleans dirtying and clogging which appear in the engine. The removed micro-particles are then evacuated at the time of the oil drain. Motul Engine Clean maintains a perfect lubrication during cleaning process.

 

Claimed benefits include

Reduced engine wear

Decreased oil and fuel consumption

Increased compression on all cylinders

Decreased exhaust emissions

Evacuation of deposits, varnishes and other combustion residues from problem areas such as hydraulics lifters or piston grooves and rings

Increased catalytic converter lifespan

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 263 postova
  • Lokacija: Nis
  • Motocikl: Nekad: BMW R50/5, Suzuki GSX 750 Inazuma; Yamaha xt 660 r; TDM 850; BMW R 1100 RT; sada: nemam.

Mineralno 20W50 ima Motul. Godinama sam ga koristio u BMW-u i Suzukiju. Zadovoljan.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 39 postova

Kaze da ga imaju na lageru. Skoro je sipao Bel-Ray ulje u Africu. A jel moze Motulovo ulje da se sipa i koliko je kvalitetno??? Da li moze da se uzme neko BMW-ovo ulje??? I gde mogu da nadzem filter za ulje?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 263 postova
  • Lokacija: Nis
  • Motocikl: Nekad: BMW R50/5, Suzuki GSX 750 Inazuma; Yamaha xt 660 r; TDM 850; BMW R 1100 RT; sada: nemam.

Nisam siguran da ELF proizvodi ulje za motocikle. :neznam: Motul pravi ulje za motocikle. Razlikuje se od klasicnog, mislim da ima aditive zbog menjaca (ali to kod BMW-a nije vazno, odvojeni su menjac i motor). Verujem da je tako i sa ostalim proizvodjacima koji imaju program za motocikle.

 

Ne ubedjujem te da kupis Motul. Prenosim moja iskustva.

 

A sto ne pitas prethodnog vlasnika sta je koristio?

 

Pozdrav. :zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 95 postova
  • Lokacija: Simanovci
  • Motocikl: nemam vec duze vreme

Onda je bolje da dam malo vise para i da uzmem original ulje, glava da me ne boli. Nasao sam Elf-ovo ulje u Lav Autu za 830 dinara po litru, bas sa tim performansama koje si ti naglasio Lalajko.

Prekjuce sam bio kod ovlascenog uvoznika firme Profaco, koja uvozi Elf ulje i kupio 2 litre mineralnog 20W50 po smesnoj ceni od 370 din litar.

Elf proizvodi ulje za motocikle a sve informacije imate na web adresi uvoznika. Od skoro imaju i maloprodaju, ali u svojim kancelarijama u YBC-u pa ih je malo teze pronaci. Nazvao sam pre telefonom i ljudi mi sve lepo objasnili pa ih nasao za 2 minuta.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12089 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Ja sam to jeftino ELF ulje gledao u Lav Autu - i odustao od kupovine jer NE ZADOVOLJAVA specifikaciju SG koju BMW propisuje.

 

http://www.profaco.rs/proizvodi/motocikli/moto-4dx-ratio-20w50.html

 

- Motorni test u skladu sa internacionalnim zahtevima API SF

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 586 postova
  • Lokacija: Bgd
  • Motocikl: ADV T☆34

Aj da se i ja umesam ovde, Sta bi iskusnije kolege preporucile za F650 GS?

 

Verovatno nisam iskusniji ali ti iz mog slučaja toplo preporučujem MOTUL 300V 10W40 sintetika.

Ja sam poslušao MOTOHOLICOV savet i ulje menjam na 5000 km, ili najkasnije na godinu dana, što je najmanji izdatak u odnosu na sve druge tekuće i vanredne stvarčice koje mogu da te snađu.

Inače za Motul 300V kažu (moje okruženje na dva točka) da može da prati Bardahl i Bel-ray ulje u istoj klasi...

Možda nisam pomogao ali nisam ni odmogao.

 

Inače moja iskustva sa MOTUL Engine Clean-erom motora iznutra su ok, znatno duže ulje ostaje providno (nepunih 1000km).

 

Možda gušim, ali

:care:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 28 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW-F650 ST

Evo teme kao stvorene za mene bas ovih dana jurim ulje za BMW F650

I kao svaki streber (posto nemam pojma o tome), reko prvo da procitam sta je mineralno, sta sinteticko, polusinteticko, sta BMW preporucuje, sta ne preporucuje,... i situacija je ovakva...

 

idealno je SAE 20W50 (pokriva temperaturu voznje od -10 do pre preko +40)

Moze i SAE 15W40 ili 10W40 ali po letnjem vremenu postaje valjda suvise retko, vise je za hladnije vreme

 

Vrsta ulja:

u originalu se koristi mineralno

moze i sintetika ili polusintetika, ali na BMW forumima kazu da sa prelaskom na sintetiku treba sacekati da motor predje bar 10-12.000km

i nisu primecene znacajnije promene (sto mene ubedjuje u jeftiniju varijantu, tj mineralno)

 

Sto se tice oznaka kod ulja za F650:

preporucuje se DA na pakovanju ulja pise: API SF,SG ili SH

 

Pazite ako pise kojim slucajem oznaka SJ onda ga NEMOJTE koristiti, nije za BMW !

Ako pored oznake SJ pise u nastavku SG i SH onda bi trebalo da moze da prodje

Isto tako ako pise EC (energy conserving) NE uzimati za F650, zeznucete kvacilo provereno.

 

 

Eto toliko od mene, sad jos samo da mi neko kaze kakva je iskustva imao sa Bel Rey uljem?

I gde ima dobrog ali jeftinog (ili bar presek cene i kvaliteta) mineralnog ulja koje se uklapa u gornje parametre (SF,SG,SH)?

:Mina:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 28 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW-F650 ST

Dobro, ulje sam nasao, ima u Pegazu Mol ulje koje se uklapa u moje potrebe za F650, cena prihvatljivih 540 dindzosa za 1l

 

evo linka:

http://www.pegaz.rs/product-details/25672

 

a evo i linka sa Mol sajta sa detaljnom specifikacijom:

http://www.mol.hu/en/drive_with_us/product_and_services/lubricants_car_care/motor_oils_for_4-stroke_motorbikes/mol_dynamic_moto_4t_gp_20w-50/

 

Ako neko ima neka losa iskustva sa ovim uljem, ili misli da ima bolje za ove pare neka kaze, jer sutra odoh da ga uzmem pa da me spreci na vreme :care:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja