Jump to content

Moto Zajednica

Starost guma

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 226 postova
  • Lokacija: Backi Petrovac, Vojvodina
  • Motocikl: Tomos Automatic A35-S / Kawasaki ZZR600

Zanima me do koje starosti guma moze da se koristi na motoru ? Neshto sam chitao ovde na forumu i svako pricha neshto drugacije...

 

I zanima me kako se gleda starost guma po DOT-u ? Neshto mi se ove shto imam na motoru cine pretvrde ( da nisu otvrdnule od starosti ) ? :D Prosle godine mi se desilo da kad sam jace prikocio prednji tocak je krenuo da kliza u desnu stranu, sreca pa sam imao cist put pre sobom, pustio kocnicu, produzio pravo i onda se motor ispravio. Gume su bile dobro zagrejane sa dobrom sarom i to se desilo krajem augusta ali sam sve pripisao losem asfaltu. Jel moguce da sam pogreshio odnosno dali su gume od starosti izgubile puno grip-a ? Mislim asfalt na tom mestu je bio stvarno losh ali ipak...

 

Moje su ovako:

Prednja: Metzeler ME-Z1 DOT EB 32 BRR 0403 120/60

Zadnja: Metzeler Roadtec Z6 DOT EB 36 E487 2804 160/60

 

Koliko su stare ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Ako sam u pravu, trocifreni DOT oznacava gume proizvedene PRE 2000. godine. Moja zadnja Metzeler na Jawi je 395, sto znaci mart 1995 :hej: a prednja Barum je iz 2004 ali je ko kamen i nije vise za ozbiljnu voznju.

Cetiri cifre u DOT oznaci su gume proizvedene POSLE 2000. god i po tome su tvoje iz 2003 (0403) i 2004 (2804) god (poslednje dve cifre oznacavaju godinu, nisam siguran za prve dve) :neznam:

 

Ako gresim negde, neka me neko ispravi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 704 postova
  • Lokacija: Majilovac (SRB) / s'one strane Jadrana(ITA)
  • Motocikl: BMW R1150GS & CR 125

prva je pravljena u 4-toj nedelji 2003 a druga u 28-oj nedelji 2004.

e sad,obicno fabrika garantuje i za gume 5 god starosti ako su dobro "lagerovane" .one koje su provele 5-6 god na motoru,grejale se hladile se sigurno da su izgubile dobar deo grip-a.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motordzija opste prakse, 700 postova
  • Lokacija: Novi zaSad
  • Motocikl: Tomos, Sprint (Jonway) Explorer 150, Yamaha TDM 850

Postovani Pablo87,

tvoje gume su proizvedene (0403) u cetvrtoj sedmici 2003 godine,

i (2804) u dvadesetosmoj sedmici 2004 godine.

Reciklirane gume mogu biti prodate i koriscene 2 do 4 godine nakon proizvodnje, pod uslovom da su lagerovane pre prodaje u magacinu sa kontrolisanom atmosferom, vlagom, temperaturom, sastavom. Smatra se da posle 5 godina nastaju pucanja lanaca molekula polimera.... tema na vrhu tabele Garaze o gumama, autor teksta marshall.

Nekadasnja pravila o gumama jednostavno vise ne vaze, a propisi nisu doneti u najrazvijenijim drzavama tek tako. Kod nas jos nije rasireno saznanje o vremenskom zastarevanju guma, ponovo upucujem na istu temu.

Mogao bi da obnarodujes gde i kada si dobio ove gume. Kada sam slicno cuo za svog prijatelja, dao sam upozorenje na forum. Kupio je gumu oznake 239, proizvedenu u dvadesettrecoj sedmici 1999 godine!?

Sa postovanjem, marshall.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 226 postova
  • Lokacija: Backi Petrovac, Vojvodina
  • Motocikl: Tomos Automatic A35-S / Kawasaki ZZR600

 

Mogao bi da obnarodujes gde i kada si dobio ove gume. Kada sam slicno cuo za svog prijatelja, dao sam upozorenje na forum. Kupio je gumu oznake 239, proizvedenu u dvadesettrecoj sedmici 1999 godine!?

 

 

Gume su bile na motoru koji sam kupio polovan prosle godine. Verovatno cu odvoziti josh ovu sezonu sa njima pa cu ih onda zameniti. Kako se krecu cene novih prednjih guma ??

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1192 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: R6

gume su ti stare ko biblija,ja licno vozim samo novijeg datuma gume maks 1 god.

 

ima se, moze se...... :zvizduk:

a bogami gledam da ne zavrsim negde u kanalu

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2347 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

 

Mogao bi da obnarodujes gde i kada si dobio ove gume. Kada sam slicno cuo za svog prijatelja, dao sam upozorenje na forum. Kupio je gumu oznake 239, proizvedenu u dvadesettrecoj sedmici 1999 godine!?

 

 

Gume su bile na motoru koji sam kupio polovan prosle godine. Verovatno cu odvoziti josh ovu sezonu sa njima pa cu ih onda zameniti. Kako se krecu cene novih prednjih guma ??

Moj ti je savet da promenis gume.Tek kad stavis nove gume videces sta moze tvoj motor i koliko je lepo voziti motor sa novim gumama. Ako nemas love za obe,ti promeni prvo losiju,pa onda onu drugu. Ja sam stavio prvo samo prednju novu.Motor mi se preporodio.A prosle sezone sam uzeo i zadnju novu. Drugi motor,veruj mi. Promeni,ne zali pare. Lepse se vozi,a i mnogo je bezbednije.Mnogo. :zdravo:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motordzija opste prakse, 700 postova
  • Lokacija: Novi zaSad
  • Motocikl: Tomos, Sprint (Jonway) Explorer 150, Yamaha TDM 850

Pablo87,

nove gume, nove. Dobro je ti je odgovorio Stari Roker u odgovoru br 11 (pretprosli odgovor).

Najbolji proizvodjaci su Metzeler, Michelin, Dunlop, Pirelli, poredjano po licnom rejtingu, ne mora biti ovako i kod drugih. Kod nas imas dobru ponudu, zastupnistva imas i po NS, na primer pred samim temerinskim mostom sa NS strane. Obavezno razmotri kod forumasa Mate16v u Mladenovcu i zastupnistvo Michelina u BG. Sve ti je dohvatljivo odavde sa foruma. Preciznije uputstvo mozda bi bila prejaka reklama

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 595 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Liman
  • Motocikl: Yamaha FZS600, Piaggio Free, Suzuki GN125

Gume su bile na motoru koji sam kupio polovan prosle godine. Verovatno cu odvoziti josh ovu sezonu sa njima pa cu ih onda zameniti. Kako se krecu cene novih prednjih guma ??

 

Druže, bio sam u istoj situaciji. Kupio polovan motor sa 4-5 god. starim gumama sa još uvek pristojnom šarom. Vozio sam se polako, oprezno, na kiši je motor klizao i imao sam jednu veoma neprijatnu situaciju (srećom traka iz suprotnog smera je bila prazna). Napominjem da sam vozio baš polako i oprezno. Kada sam rešio da je ipak pametnije da promenim gume i provozao se malo sa novim, došlo mi je da samog sebe prebijem što to nisam ranije uradio. Razlika između starih i novih guma je OGROMNA. Pogotovo kada je asfalt mokar (posle i za vreme kiše).

 

Znači: ako si 100% siguran da ćeš uvek voziti polako i odustati od vožnje kada je asfalt mokar, onda možda možeš terati sa takvim gumama. Ako ne, onda se baš kockaš sa svojim zdravljem. Kada uzmeš nove znaćeš tačno o čemu sam pričao. :)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 6 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki GS 500 E

Pozdrav, da li se moze odrediti godina proizvodnje gume ako je dot obrisan i da li ju je pametno voziti?

Hvala unapred.

 

P.S. Guma nije vozena.

 

 

89110508_204873237532824_51970495851003904_n (1).jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2818 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Super Tenere 750

Mene takodje zanima jel postoji starosna granica prilikom tehnickog pregleda i koja je? Vidjeo sam da su mi sada zgledali u DOT i nesto upisivali.

Послато са Redmi 4X помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1695 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: mali strom

Vidjao sam mnogo guma sa obrusenom godinom proizvodnje.To obicno rade na gumama starim preko 10 godina,tako da moj ti je savet zaobidji

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7065 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

Sigurno nije obrušena zato što je mlada guma, a najverovatnije da nije malo matora vec mnogo matora guma,  menjaj to u što kraćem roku.

Prosto neverovatno kakve sve šabančine postoje... i troše vazduh.

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja