Jump to content

Moto Zajednica

J. Costa varijatori za maxi skutere

Recommended Posts

  • Skuteras, 3623 postova
  • Lokacija: Ivanjica
  • Motocikl: Suzuki Burgman 250

Nije bas tako. T-max koji sam ja vozio pre 3godine je imao multivar 2000 i sve je funkcionisalo besprekorno dobro. i ovaj J.Costa bi morao da funkcinise isto tako samo da je taj neko to sve lepo namestio. I ako vozac-vlasnik zeli nesto drugacije onda ne vidim zbog cega to ne bi i uradio. Mislim da je svako svestan kakve posledice (nesto brze trosenje) to moze da ima po masinu i ostale delove.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1554 postova
  • Lokacija: BGD
  • Motocikl: ljuta Aprilia Sportcity 200

Nije bas tako. T-max koji sam ja vozio pre 3godine je imao multivar 2000 i sve je funkcionisalo besprekorno dobro. i ovaj J.Costa bi morao da funkcinise isto tako samo da je taj neko to sve lepo namestio. I ako vozac-vlasnik zeli nesto drugacije onda ne vidim zbog cega to ne bi i uradio. Mislim da je svako svestan kakve posledice (nesto brze trosenje) to moze da ima po masinu i ostale delove.

 

Ipak ne bi ja tu nista diro :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1091 postova
  • Lokacija: New Now
  • Motocikl: /

Katastrofalna šteta!

 

Ne spominješ ko snosi troškove nabavke novih delova?

 

Ne bih se složio da je OEM jedino pravo rešenje pošto fabrike ne retko moraju da prave velike kompromise zbog raznoraznih zakona pa onda konstruktorski potencijal mašine bude drastično redukovan.

 

Zato je tu "otvaranje" i blagi tuning kada motor radi i lakše i lepše.

 

J.Costa je po mom shvatanju bolje i savremenije rešenje od std. varijatora i glavne prednosti mu nisu same performanse već uglađenost, manja potrošnja delova, bolji stepen iskorišćenja prenosa i sl.

 

P.S. Sada sam u strahu da i meni nisu još nešto zabrljali u ovlašćenom servisu pošto su mi vratili skuter sa naopako montiranim prednjim točkom :aha: a naplatili montažu/demontažu točkova 1.500,-din.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 5603 postova
  • Lokacija: Žabalj-NS
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500ie / CF Moto 450 MT-u dolasku

Ovo što je ostalo od J Coste neću da bacim dok ne vidim sa uvoznikom da li ima nade da se "okrpi"...

 

Jedna stvar od starta vožnje sa J Costom mi se nije svidela...Pri konstantnoj brzini motor je nakon ugradnje J Costa varijatora

"trošio" do 20 % više obrtaja... :stabre:

Konkrektno: ako je sa serijalom pri 100 kmh pokazivao 4,5 - 5 K obrtaja sa J Costom je cifra bila 6 - 6,5 K.

 

E sad ja nisam neki mehaničar ali neka logika zdravog razuma mi govori da bi poenta sportskog kvačila trebala biti lakše

oslobađanje obrtaja tj da motor brže ulazi u visoke obrtaje jer mu to daje snagu i startnost a da bi pri konstantnoj brzini ti obrtaji morali biti

isti ili čak manji nego kod serijskog variomata. Ovako dolazite u situaciju da vam motor za vožnju pri istoj brzini kao kod serijale koristi

20 % više snage. To povlači veću potrošnju i brže habanje motora...

 

Opet sa druge strane kod mene očigledno variomat zbog izostavljanja famozne platne nije "legao" od starta kako treba pa bi bilo korisno čuti

primere drugih kolega i onih koji su koristili J Costu a i onih koji se bolje razumeju u mehaniku.

 

PremieRacing: Svi troškovi štete idu iz mog džepa jer je variomat stavljen u ovlašćenom servisu u NS a kaiš u KDM u Bg koji su i

uvoznici za J Costu a i jedni i drugi znaju da sam bio na oba mesta i naravno priča je: nismo mi, majke nam...Problem nedostatka platne je ustanovio serviser u NS jer mu je bilo sumnjivo kako kaiš "puni" variomat...Daleko im lepa kuća...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Very Funny Rider, 1123 postova
  • Lokacija: NBG
  • Motocikl: ホンダ Tamić Varadero XL Litra '07

Ono o čemu je nntom pricao kako ploča koja ide skroz do radilice nema nazupčen deo. Evo i objašnjenja ali na engleskom.

 

 

"One thing to note in the last shot is that the stock variator has splines where the J. Costa does not. What this means is that movable face (variator) is not providing torque to the CVT belt like the stock variator. With the J. Costa, only the fixed face (outside) pulley is providing torque to the belt instead of both sides."

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • West Balkan Rider's, 303 postova
  • Lokacija: Ruma
  • Motocikl: V-Strom 650

Mani te fensi servise nadji nekog drugara malo platis malo pojedete i popijete ispricate se .....Meni su u Markosu trazili za servis da motor bude dva dana u servisu, servisni period se resetuje kompom, ne moze rucno.....ja ga resetujem sam na dugmice ulje ko ulje, ventili se steluju na 0,15 koja je tu mudrost nego deru onog koji nece da mu "svako" prcka po motoru... Opustite se nuisu ni ovi motori 2010-to svemirski brod....Majstori iz kraja su zakon pogotovo ako vole dvotockase.....Mi u Pecincima imamo naseg Majstor Mila i tu se prica zavrsava.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 112 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: MBK Skyliner 250

@alexanto

Po nekoj logici ja bih rekao da su ti "roleri" tj metkovi koji guraju ploču varijatora manje gramaže nego što bi trebali da budu iako je taj koji si kupio određen baš za tvoj model, jer manje-više i jcosta radi na principu centrifugalne sile koju koristi kao i običan varijator. E sad, da li postoje teži metkići za jcostu ne znam al sam 99% siguran da bi sa većom gramažom postigao tih 4-4.5 hiljada obrtaja na 100kmh. Isto bi postigao i u oem varijator da staviš teže rolere, start bi bio bedniji i max otvaranje varijatora bi se postiglo na manjim obrtajjima. Svojevremeno sam se igrao sa rolnicama na svom skuteru (piaggio free) pa pričam iz iskustva.

Moje "kratko" osvrtanje na temu :zvizduk:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 346 postova
  • Lokacija: Zaječar
  • Motocikl: Kymco + Bandit

J. Costa, da, ili ipak ne?

Opisaću moje iskustvo najboljeg varijatora na Kymco Xciting 500 ccm.

Varijator sam kupio u Autocom, kao i svi ostali, platio ga 250.- €

Nakon montaže kod ovlašćenog servisera u Bgd (Neše Medića), očekivao sam bum, i bio je.

Motor je lakše kretao, bolje ubrzavao, a krajnju brzinu nisam probao, verovatno je bila veća.

Pre ugradnje J. Coste, odnos obrtaja i brzine je bio sledeći (sa standardnim auspuhom):

5000 rpm - 100 km/h

6000 rpm - 120 km/h

7000 rpm - 140 km/h

 

Nakon ugradnje trebalo mi je za svaku gore navedenu putniu brzinu još dodatnih oko 1200 rpm!

Na mom skuteru je crvena granica od 8000, tako da mi je vizuelno bilo previše da stalno budem blizu "crvene zone" ! Maxi doživljavam kao drumsku krstaricu za uživanje i nije mi prijalo da krećem sa nekih 6000, i da sam stalno oko "sedmice". U preticanju je leteo, ali ipak uvek oko 7500 - 8000 rpm!

Nisam od onih koji od semafora do semafora startuju i trkaju se sa četvorotočkašima, ma mi i nije puno značilo više snage. Očekivao sam da će se sve dešavati tako, više snage i odziva na ručicu gasa, ali ne sa toliko obrtaja.

Potrošnja mi je porasla u svakom režimu za ceo litar!

Nako par stotina km, skunuo sam ga, ugradio fabrički i vratio mirnije obrtaje, manju potrošnju, a ipak dobru vožnju!

Nadam se da će ovo nekom pomoći, naglašavam da je u pitanju Xciting 500 ccm, 2009.g.

 

:BJB-kymco:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 5603 postova
  • Lokacija: Žabalj-NS
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500ie / CF Moto 450 MT-u dolasku

Iskustva su ti otprilike kao i moja (samo bez karambola)...I meni je najviše smetala veća "turaža" pri istoj konstantnoj brzini. U mom neznanju sam očekivao da obrtaji "podivljaju" samo prilikom odvrtanja gasa ali ne i pri konstantnoj brzini. O potrošnji i da ne govorim: sa nešto preko 4 lit/100 km dođoh lagano na preko 6 litara a da nisam prešao 120 kmh k'o svet...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 346 postova
  • Lokacija: Zaječar
  • Motocikl: Kymco + Bandit

Meni je to bilo previše, kako obrtaja, tako i potrošnje !!

 

Nakon prodaje, čuo sam nezvanično da je novom vlasniku mog J. Coste isto pukao, kao iz "naše" priče. To treba spakovati po uputstvu, i strogo na određenu kg stegnuti!!

 

Šipi je u razmišljanju da se opremi J. Costom. Uputio sam ga na dobar servis u Bgd, kad uzme Kymco od tebe, sredi registraciju, pa na servis. Možda odemo i zajedno!

 

MAXI Pozz...

 

:BJB-kymco:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 5603 postova
  • Lokacija: Žabalj-NS
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500ie / CF Moto 450 MT-u dolasku

Pretpostavljam kod Neše...Čuo sam se par puta sa njim i dosta pohvala za njega. Jedna stvar mi smeta, naša prepametnost (onaj sindrom - svi smo selektori i svi sve znamo)...O čemu se radi: na kutiji od J Coste i u uputstvu je strogo naznačeno da se varijator steže moment ključem na čini mi se 80-tak kila i nipošto sa pneumatskim čekićem...Meni je J Costa ugrađen u Piaggio servisu u Novom Sadu, kaiš nov stavljen u KDM-u u BG-u i svi su radili sa pneumo čekićem...Kad je pukla tikva, razgovarao sam sa Nešom i spomenuo mu to na šta je on odgovorio da to nema veze i da i on steže J Costu čekićem...Dakle proizvođač "nema pojma" i tu naznaku je stavio iz dokonosti...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 346 postova
  • Lokacija: Zaječar
  • Motocikl: Kymco + Bandit

Da, i ja sam u KDM išao na servis još 2006 i 2007 sa Xcitingom 250, tada je i Neša radio kod njih.

I tada su pneumo čekićem zatezali šraf varijatora, iako sam ja već proučio i video da to kao ne treba tako... ali kao što kažeš i u pravu si, ma šta znaju proizvođači?!

Neša sada ima svoj servis, korektan je maksimalno, i kod njega servisiram svoje Kwang Yang ljubimce.

Nažalost nije jedini slučaj pucanja varijatora, i def je razlog to o čemu smo pričali! :care:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 952 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Ducati Multistrada 1200 Enduro

i da dodam svaki sraf se srafi sa kilo kljuc....evo jednog saveta za vas mozda znate mozda i ne.....tockovi se obavezno stezu sa kilo kljuc jer kad se stezu napamet uvek povuce na jednu stranu to je neprimetno ali tokom voznje znatno haba vise gumu ko ima lanac i lancanike....ja sve stezem preko manuala kako pise kilo kljuc je obavezan.....1zdravo.gif

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 554 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda XL600V Transalp

Meni je to bilo previše, kako obrtaja, tako i potrošnje !!

 

Nakon prodaje, čuo sam nezvanično da je novom vlasniku mog J. Coste isto pukao, kao iz "naše" priče. To treba spakovati po uputstvu, i strogo na određenu kg stegnuti!!

 

Šipi je u razmišljanju da se opremi J. Costom. Uputio sam ga na dobar servis u Bgd, kad uzme Kymco od tebe, sredi registraciju, pa na servis. Možda odemo i zajedno!

 

MAXI Pozz...

 

:BJB-kymco:

Kako stoje stvari verovatno necu uzimati J.Costu za Xciting-a. Mozda Malossi Multivar ali otom potom.. Sada prvo treba doterati Xcitinga kuci pa onda sve ostalo..

 

1zdravo.gif

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 346 postova
  • Lokacija: Zaječar
  • Motocikl: Kymco + Bandit

Svakako da ti je najbolje da odmah uradiš kompletan servis i "uhvatiš red" zameni ulja, filtera i ostalog, a za tuning ima vremena! To i dosta košta !

Videćeš da ćeš sasvim biti zadovoljan i fabričkim perfomansama!

 

MAXI pozz...

 

:BJB-kymco:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 282 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: Honda PCX 125 2021

Moze li neko da mi odgovori ovde ili na PP gde je sad Nesin servis ili da mi da broj telefona.Trebace mi za Kymca.Hvala unapred.

Pozdrav svima do sledece zajednicke voznje :zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 396 postova
  • Lokacija: Belgrade

Pretpostavljam kod Neše...Čuo sam se par puta sa njim i dosta pohvala za njega. Jedna stvar mi smeta, naša prepametnost (onaj sindrom - svi smo selektori i svi sve znamo)...O čemu se radi: na kutiji od J Coste i u uputstvu je strogo naznačeno da se varijator steže moment ključem na čini mi se 80-tak kila i nipošto sa pneumatskim čekićem...Meni je J Costa ugrađen u Piaggio servisu u Novom Sadu, kaiš nov stavljen u KDM-u u BG-u i svi su radili sa pneumo čekićem...Kad je pukla tikva, razgovarao sam sa Nešom i spomenuo mu to na šta je on odgovorio da to nema veze i da i on steže J Costu čekićem...Dakle proizvođač "nema pojma" i tu naznaku je stavio iz dokonosti...

Ne verujem da bi iz čista mira stavili da se steže moment ključem jer je svaki varijator od duraluminijuma, verovatno bi od pretezanja stadao.

A da bi to neko odradio kako proizvođač kaže, mora da ima i poseban servisni alat. Ovako pištolj i šta mu bog da a neće to da pukne. Uglavnom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 37 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Aprilia Shiver 750

Pozdrav svima. Da li neko moze da mi preporuci dobrog servisera za J costu? Ne samo za ugradnju, nego da moze da ga otvori i da vidi u kakvom je stanju.

 

Hvala unapred.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1489 postova
  • Lokacija: Nis
  • Motocikl: Yamaha FZ1-SA

Paaa ovako, ranije sam postavio ovo pitanje na nekom postu ali je bio vezan za x9 500. Sada me zanima variator za x9 250 evolution model 2004 i konkretno bas ovaj varijator. Zanima me da li u srbiji moze da se kupi ili bih to morao preko ebay-a?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Moto servis, 581 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha Majesty 250DX, Burgman 650 EXE

Procitajte malo iskustva stranih kolega u vezi ovog varijatora... Ja sam se bio izlozio mnogo da ga uzmem, medjutim kada se sva iskustva saberu i oduzmu, to je samo trosak i nista drugo... Skuter povecava potrosnju jer ide u vise obrtaje, u mnogo sluchajeva 'metkici' ne izdrze ni 7-8 k km, a u 90 posto slucajeva je na kraju iskustva receno da ce uskoro vratiti fabricki ili ce staviti neki manje 'nabudzeni' varijator a ovaj ostaviti kada ih 'potera zelja' . Takodje se nigde ne pominje da ih ne treba ugradjivati na vec dotrajale agregate jer ce ubrzati proces habanja radilice i ostalih potrosnih delova.

Ja sam prvi bio za to da odvojim pare i kupim to chudo, ali posle prelistavanja desetina foruma i citanja iskustava odustao sam.

 

 

Toliko o tome.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 21 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Honda Africa Twin 750

Ja bi hteo da mi neko daaa broj prodavnice gde bi mogao da uzmem te “tako reci rolnice” za J Costa , za T Maxa 500 2003 god. Unapred Hvala

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja