Jump to content

Moto Zajednica

Suzuki Freewind 650

Recommended Posts

  • Drug član, 1665 postova
  • Lokacija: Cacak
  • Motocikl: XF650 Zrakoprc :)

Cene nacelno jesu skocile u odnosu na period pre 5-6 godina, i drago mi je, jer mislim da ovaj motor to zasluzuje, ali ovaj lik je baas zacepio suludu cenu.

 

Evo, hoces moj motor za 2000?  :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
On 9/26/2017 at 13:15, icatenej je napisao:

Imate kolegu Đuntu na forumu koji ozbiljno radi te reparacije amortizera @đunta

 

 

Sad znam zašto sam štuco.

 

On 9/25/2017 at 16:33, kosooki je napisao:

Odlicna ti je dijangoza, na zalost. Meni se isto desilo pre skoro 2 godine. Otisao u garazu, kad ispod motora bara. Prvo se uplasih da nije motor, ali sam brzo shvatio da je amort. Naravno, isti simptom kao kod tebe, trambolina bez ikakvog otpora.

Drugar mi je poslao kod nekog kod tebe u Nis, kod nekog prijatelja bajkera, koji se bavi reparacijom. Amort mi je on odradio, ali kad je stigao u Cacak, holender na bombici ispod sedista je popustio, te je iscurelo nesto ulja. Holender sam dotegao, i bombicu samo doduvao na propisan pritisak i amort radi, mada ipak moram dosuti potrebnu kolicinu ulja, malo mi je nemiran ipak zadnji tocak.

 

Tako da, juri reparaciju i nadaj se da ce uspeti ;)

Nema razloga da holender procuri, mada može ako se pretegne ili ne zameni podloška, naravno i kad se ne stegne. Kad iscuri ulje, onda uđe malo vazduha i dolazi do penušanja a to nikako ne valja. Teoretski nema razlike između gasova ali vazduh sadrži vlagu koja prelazi u vodenu paru koja ima veliku ekspanziju i stravično podiže pritisak prelaskom u gasovito stanje i može doći do pucanja suda usled hidro šoka, zato se koriste plemeniti inertni gasovi ala azot, ne vulkanizerski nego čist. Odnos ulja i gasa mora da bude u definisanom odnosu, njegovim poremećajem se drastično menja karakteristika sistema, u ekstremu može doći do proboja negde. Sam naduvani pritisak gasa određuje neki stepen kompresije koji se uspostavlja u radu i inženjerski je projektovan shodno izdržljivosti sklopa. U načelu se radi o relativno malim zapreminama gasa i on se mora duvati putem specijalnih priključaka kod kojih nema povratnog ispuštanja ko kad se duva guma i gde je to zanemarljivo i nema pada pritiska, međutim, kod amortizera i to malo pšsss čini da se pritisak upolovači otprilike, naknadnim dodovavanjima ili proverama  se skroz gube konci i praktično je naj bolje iz prvog puta uraditi postupak. Sami podešavači, kompresije i povrata, rade delom i zahvaljujući pritisku tako da sve mora da bude skockano pod konac.  

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1228 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha Tracer 700 Traveler 2

Uf, još ne znam zasigurno. Možda neki V-strom, Fazer 600 ili Diversion 600. V-strom mi se sviđa jako, ali drži jaku cenu, i mislim da za tu cenu mogu više da dobijem sa druga dva, a plus nekako više vučem ka turing vožnji. A najviše bih voleo da uzmem novog Tracer-a, ali bi to potrajalo sigurno. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1228 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha Tracer 700 Traveler 2

Đunta, odlično što si se javio. Baš planiram da te kontaktiram ovih dana, nego nikako da ugrabim vreme i skinem ovo čudo. Dakle, moglo bi to da se reši? :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3076 postova
  • Lokacija: Arandjelovac-Darosava
  • Motocikl: Suzuki GSF 1250 SA
pre 5 minuta, vasa.93 je napisao:

Uf, još ne znam zasigurno. Možda neki V-strom, Fazer 600 ili Diversion 600. V-strom mi se sviđa jako, ali drži jaku cenu, i mislim da za tu cenu mogu više da dobijem sa druga dva. A najviše bih voleo da uzmem novog Tracer-a, ali bi to potrajalo sigurno. :)

A TDM ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
pre 24 minuta, vasa.93 je napisao:

Đunta, odlično što si se javio. Baš planiram da te kontaktiram ovih dana, nego nikako da ugrabim vreme i skinem ovo čudo. Dakle, moglo bi to da se reši? :)

Verovatno, samo tek kad mine sezona skroz.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1665 postova
  • Lokacija: Cacak
  • Motocikl: XF650 Zrakoprc :)
7 hours ago, đunta said:

Sad znam zašto sam štuco.

 

Nema razloga da holender procuri, mada može ako se pretegne ili ne zameni podloška, naravno i kad se ne stegne. Kad iscuri ulje, onda uđe malo vazduha i dolazi do penušanja a to nikako ne valja. Teoretski nema razlike između gasova ali vazduh sadrži vlagu koja prelazi u vodenu paru koja ima veliku ekspanziju i stravično podiže pritisak prelaskom u gasovito stanje i može doći do pucanja suda usled hidro šoka, zato se koriste plemeniti inertni gasovi ala azot, ne vulkanizerski nego čist. Odnos ulja i gasa mora da bude u definisanom odnosu, njegovim poremećajem se drastično menja karakteristika sistema, u ekstremu može doći do proboja negde. Sam naduvani pritisak gasa određuje neki stepen kompresije koji se uspostavlja u radu i inženjerski je projektovan shodno izdržljivosti sklopa. U načelu se radi o relativno malim zapreminama gasa i on se mora duvati putem specijalnih priključaka kod kojih nema povratnog ispuštanja ko kad se duva guma i gde je to zanemarljivo i nema pada pritiska, međutim, kod amortizera i to malo pšsss čini da se pritisak upolovači otprilike, naknadnim dodovavanjima ili proverama  se skroz gube konci i praktično je naj bolje iz prvog puta uraditi postupak. Sami podešavači, kompresije i povrata, rade delom i zahvaljujući pritisku tako da sve mora da bude skockano pod konac.  

Na zalost, iz ovog ili onog razloga se holender prilikom transporta popustio, i papir kojim je amort bio zasticen je dobio fleku od ulja :(. 

Doduvavanje uistinu ne moze bilo cime da se izvrsi. Ja sam to odradio biciklistickom pumpicom za amortizere, koja ima nepovratni ventil i manometar pritiska.

Ali, po tome kako se amortizer ponasa u voznju, morace natrag u laboratoriju. Djunta, cujemo se kad dodje vreme za proveru i servis :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3076 postova
  • Lokacija: Arandjelovac-Darosava
  • Motocikl: Suzuki GSF 1250 SA

Otiš'o danas da produžim reg.,kad kažu moraš u SUP da menjaš saobraćajnu...što?..broj osovina 2,a treba 0...ja kupio ove god. motor,preveo ga,u registraciji je još,saobraćajna nova! Rekoh vi ste to pogrešili...bla,bla,nja,nja...sad moram plaćati novu saobraćajnu...sve nesposobno...udri po džepu PROLETERE...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1665 postova
  • Lokacija: Cacak
  • Motocikl: XF650 Zrakoprc :)

Prosao sam tu glupost pre nekoliko godina. Jedne se provukao, ali sledece morao da menjam. Oni se setili da promene propis, i naravno, puchija placa.

Samo je za metak u koleno to sto ti to nisu zamenili kad si prevodio motor, jer to u pravilniku o tehnickoj ispravnosti vec godinama stoji. Debili

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1665 postova
  • Lokacija: Cacak
  • Motocikl: XF650 Zrakoprc :)

U pravu si vaso

 

U čip saobraćajne dozvole, pored vidljivih podataka iz saobraćajne dozvole, upisuju se i sledeći kodirani podaci (nalaze se samo u čipu):

  1. J – vrsta vozila
  2. P5 – broj motora
  3. L – broj osovina
  4. R – boja vozila
  5. zabrana otuđenja vozila do (datum)
  6. JMBG, odnosno matični broj vlasnika vozila
  7. JMBG, odnosno matični broj korisnika vozila
  8. nosivost vozila

U tom slucaju bi trebalo da je elektronski izmenjiv podatak, bez zamene kartice.

Mila majko ko nama sve sedi po tim javnim sluzbama  :grr:>:(

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3076 postova
  • Lokacija: Arandjelovac-Darosava
  • Motocikl: Suzuki GSF 1250 SA

Da,da,to je na čipu...a pre par meseci kupio,preveo,kod istih bio,uzeo novu saobraćajnu na moje ime...drugar neki nije hteo da plati,svadjao se...

Danas puk'o 21100...nego opet sutra sa posla u SUP,kod nas u AR-u do 15h rade,gužva...simpatično

Nisam neki kavgadžija,trebao sam reći,pogrešili ste vi ispravite...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3076 postova
  • Lokacija: Arandjelovac-Darosava
  • Motocikl: Suzuki GSF 1250 SA
Pre sat vremena, MOTO Iannone je napisao:

Za info o čipu i šta piše tamo ode se na tehnički i oni "očitaju" i odštampaju na A4, tu sve piše. 

 

Da,kod njih je u gomili i agencija i tehnički

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
Pre 5 sati, kosooki je napisao:

Na zalost, iz ovog ili onog razloga se holender prilikom transporta popustio, i papir kojim je amort bio zasticen je dobio fleku od ulja :(. 

Doduvavanje uistinu ne moze bilo cime da se izvrsi. Ja sam to odradio biciklistickom pumpicom za amortizere, koja ima nepovratni ventil i manometar pritiska.

Ali, po tome kako se amortizer ponasa u voznju, morace natrag u laboratoriju. Djunta, cujemo se kad dodje vreme za proveru i servis :takoje:

Dešava se, meni je na po 3 dana puštao, nije bila dobra dihtung podloška iako mećem uvek nove. Ako je samo fleka bila, znači da nije došlo do značjnijeg gubitka ulja i uz dodat pritisak od 10+ bara bi trebao poprilično dobro da drži, u redu je ta pumpa, a i vazduh za nuždu. Pokušaj sa podešivačima, moguće da je drugar ostavio  skroz otvoren položaj. Takođe nestabilnost zadnjeg kraja može da bude od zazora u uškama amortizera, u svim obrtnim pivotima zadnje viljuške a i zbog žica na točku.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1665 postova
  • Lokacija: Cacak
  • Motocikl: XF650 Zrakoprc :)

Napumpao sam na oko 10 bara, ali nisam odavno proveravao pritisak. Motor se nacelno dosta lepo vozi (probao sam motor sa praznim amortom i to je bio pakao), ali osecam neprijatno poskakivanje tocka kada dam gas na nizim obrtajima iz krivine i znam da amortizacija nije bas kakva bi trebala biti.

Svi spojevi na viljusci su, rekao bih, dobri.

 

Sta su ti podesivaci?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 4 postova
  • Motocikl: Trazim
22 hours ago, vasa.93 said:

Ja bih i malo niže dao svog. :P Zapravo i ozbiljno razmišljam o tome. Uštedelo se malo, a apetiti rastu... :)

Vasa.93 moze li nesto vise o tvom motoru da ne listam unazad. god. km. generalno stanje, sta je uradjeno, sta mozda treba uraditi?

 

Pozdrav

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
Pre 9 sati, kosooki je napisao:

Napumpao sam na oko 10 bara, ali nisam odavno proveravao pritisak. Motor se nacelno dosta lepo vozi (probao sam motor sa praznim amortom i to je bio pakao), ali osecam neprijatno poskakivanje tocka kada dam gas na nizim obrtajima iz krivine i znam da amortizacija nije bas kakva bi trebala biti.

Svi spojevi na viljusci su, rekao bih, dobri.

 

Sta su ti podesivaci?

Podešavači sabijanja, komprešn, i rebaunda, povrata, ne znam da li ih imaš oba ili samo jedan, obično rebaund, trebo bi da bude na ulazu rezervoara za gas. Slab amortizer se oseti na kočenju, po neravnom, na dodavanju gasa se zadnji kraj optereti i tako bude relativno stabilan, odnosno miran. Pogledaj ipak malo žice, ako su labave i šarolike, dolazi do zaokretanja točka u stranu i gubljenja kružnosti pa je to možda razlog oscilovanju, veliko opterećenje je na žicama pri prenosu snage. Polazim od predpostavke da je amortizer remontovan i napunjen kako treba, da ima +/- tih 10 bara, to malo vlaženja nije moglo da uzrokuje totalni gubitak snage, a sami podešavači i na otvorenim protocima ne bi trebali baš toliko da propuštaju da se čini da je amortizer loš.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1665 postova
  • Lokacija: Cacak
  • Motocikl: XF650 Zrakoprc :)

Okej, isproveravam sve, pa javim, mada mi se cini malo i na reboundu da motor odskace vise nego sto bi smeo. Ali prvo pretresem sve eventualne luftove, pa tek onda opirem prstom u amort.

Takodje cu uzeti jos jedan isti motor, da ga probam u istim uslovima, kako bih postavio reper.

Veliko hvala i ovako na pomoci, bicemo na vezi  :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
Pre 16 sati, kosooki je napisao:

Okej, isproveravam sve, pa javim, mada mi se cini malo i na reboundu da motor odskace vise nego sto bi smeo. Ali prvo pretresem sve eventualne luftove, pa tek onda opirem prstom u amort.

Takodje cu uzeti jos jedan isti motor, da ga probam u istim uslovima, kako bih postavio reper.

Veliko hvala i ovako na pomoci, bicemo na vezi  :takoje:

Pa priguši rebaund, principijelno se ni jedan podešavač ne zastvara do kraja jer može skroz da blokira amortizer koji može da gekne u tom slučaju. Ima niz činilaca i mora sve da se isproverava, stereotipno je da je normalno ljuljkanja ko čeza, motor mora da bude miran bez obzira koji je tip. Po nekom mom uverenju, svi neki iznenadni i neobjašnjivi ekscesi potiču od previše oscilovanja, odlično da si usmerio pažnju u tom smeru. Komparacija sa istim drugim motorom je disktabilna ako je sličnog stanja, retko se ima prilka da se proba nov motor ili ispravan u celosti i to je problem, svi vozimo ražvakane pa otuda i takav zaključak. Vešanje je u direktnoj sprezi sa geometrijom motora i njegovom ciklistikom, to niko ne dira, kako zatečeno, tako voženo, a i te kako utiče na nus pojave nestabilnosti, no to je neka druga tema, u jednoj reči, osećaj nelagode ukazuje na potrebu da se pozabavi ovom problematikom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 54 postova

Jel moze motor da se podigne odpustanjem opruge zadnjeg amortizera? Ako ne moze kako ste resili dugacku copavu, meni motor na ravnom skoro pravo stoji kad je na copavoj. Ne bih da je secem  pa zavarujem ako  ne mora.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja