Jump to content

Moto Zajednica

Punjenje akumulatora

Recommended Posts

  • U prolazu, 78 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha TDM 850 4tx

Moja preporuka je da se uzima punjac koji moze da puni i skroz prazan akumulator jer npr. ovaj iz Lidla to ne moze. Trazi neki inicijalni napon od bar 10V  , a bas to ce verovatno jednom svakom zatrebati. E onda nema druge pomoci osim traziti neki drugi punjac koji to moze. Meni se to desilo

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1195 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki DL 1000 2014
Moja preporuka je da se uzima punjac koji moze da puni i skroz prazan akumulator jer npr. ovaj iz Lidla to ne moze. Trazi neki inicijalni napon od bar 10V  , a bas to ce verovatno jednom svakom zatrebati. E onda nema druge pomoci osim traziti neki drugi punjac koji to moze. Meni se to desilo
Ovde grešiš, moraš da pročitaš uputstvo!

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 1015 postova
  • Lokacija: Beograd, Rakovica, Skojevsko naselje
  • Motocikl: Yamaha Majesty 250
Moja preporuka je da se uzima punjac koji moze da puni i skroz prazan akumulator jer npr. ovaj iz Lidla to ne moze. Trazi neki inicijalni napon od bar 10V  , a bas to ce verovatno jednom svakom zatrebati. E onda nema druge pomoci osim traziti neki drugi punjac koji to moze. Meni se to desilo
Mislim da nisi u pravu. Postoji opcija da puni skroz prazne....eaeb434655988b17ed78b08731c374b2.jpg

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1195 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki DL 1000 2014
Moj punjač iz Lidla-Hofera NE puni akumulator, ako je ispod određenog napona.
Zato još uvek koristim onaj stari trafo.
Ispod kog određenog napona? Ispod koje vrednosti napona ne puni?
Piše u uputstvu ispod koje vrednosti napona ne puni aku, jer se ispod tih vrednosti smatra da je aku trajno oštećen.
To nije svakako vrednost od 10v koliko je @budimir napisao, već dosta manja vrednost, zato kažem da se pročita uputstvo, piše u uputstvu sve.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk




Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 78 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha TDM 850 4tx
Pre 4 sati, vidakn je napisao:

Ispod kog određenog napona? Ispod koje vrednosti napona ne puni?
Piše u uputstvu ispod koje vrednosti napona ne puni aku, jer se ispod tih vrednosti smatra da je aku trajno oštećen.
To nije svakako vrednost od 10v koliko je @budimir napisao, već dosta manja vrednost, zato kažem da se pročita uputstvo, piše u uputstvu sve.

Evo sad sam procitao u uputstvu. Ne puni ispod 7,3 V. A sta da radis ako zaboravis neki potrosac nocu pa ujutru nula na aku ? 

Ako ti se desi tako nesto i budes hteo da bacis akumulator javi, a ja cu ti za uzvrat poslati video kako je taj aku u stanji da i celo prase izrotira na raznju a moze i auto da pali :D 

Pre 10 sati, zec je napisao:

Koliko je posle tog punjenja radio taj potpuno ispraznjeni akumulator?

Radi i dan danas. Vise od godinu dana...



 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 78 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha TDM 850 4tx
Pre 7 sati, Štef je napisao:

Mislim da nisi u pravu. Postoji opcija da puni skroz prazne....
 

Ne postoji, proverio... Na kraju trafo zavrsio posao.

Promenio član Budimir
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 92 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW K 1600 GT
Pre 22 sati, vidakn je napisao:

Ispod kog određenog napona? Ispod koje vrednosti napona ne puni?
Piše u uputstvu ispod koje vrednosti napona ne puni aku, jer se ispod tih vrednosti smatra da je aku trajno oštećen.
To nije svakako vrednost od 10v koliko je @budimir napisao, već dosta manja vrednost, zato kažem da se pročita uputstvo, piše u uputstvu sve.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk



 

Ne ide punjenje,ako je ispod 7,3V.

 

https://www.hofer.si/fileadmin/fm-dam/products/2015_Posebna_ponudba/KW_44_DO/Navodila_Polnilnik_avtomobilskega_akumulatorja.pdf

Stran 18

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1195 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki DL 1000 2014
Tako je, znači nije granica 10v nego 7,3V!
To se smatra pokvarenim akumulatorom i ne vredi ga puniti...

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 78 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha TDM 850 4tx
Pre 5 sati, vidakn je napisao:

Tako je, znači nije granica 10v nego 7,3V!
To se smatra pokvarenim akumulatorom i ne vredi ga puniti...

 

Da li je 7,3 ili 10V nije neka preterano velika razlika. 10V sam lupio odokativno. Zar mislis stvarno da bi trebalo baciti akumulator ako ga greskom ispraznis (zaboravljeni farovi, dugo verglanje...) . Po toj logici bi se nabacali i akumulatora i para ali kako ko hoce

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1195 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki DL 1000 2014
Da li je 7,3 ili 10V nije neka preterano velika razlika. 10V sam lupio odokativno. Zar mislis stvarno da bi trebalo baciti akumulator ako ga greskom ispraznis (zaboravljeni farovi, dugo verglanje...) . Po toj logici bi se nabacali i akumulatora i para ali kako ko hoce
Ogromna je razlika.
Taj koji je pao na 7,3V nikad više nije dobar aku i može gadno da ošteti ostale komponente na motoru,.
To se po običaju uvek desi nekome ko bi da prištedi par hiljadarki za novi akumulator, pa posle menja regler, namotaje itd.
Ali svako ima pravo da proba.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 78 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha TDM 850 4tx
Pre sat vremena, vidakn je napisao:

Ogromna je razlika.
Taj koji je pao na 7,3V nikad više nije dobar aku i može gadno da ošteti ostale komponente na motoru,.
To se po običaju uvek desi nekome ko bi da prištedi par hiljadarki za novi akumulator, pa posle menja regler, namotaje itd.
Ali svako ima pravo da proba.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 

Druze mozemo ovako do prekosutra. Akumulator moze da se osteti praznjenjem ali i ne mora. Pa ja bih se u mladosti nabacao akumulatora da sam tako radio. I ovaj sadasnji mi je dva puta padao na nulu pa evo ga vise od godinu dana radi bez problema. Cak i na ovim temperaturama. Pozz

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8238 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Ispod 10.4v je obicno nepovratno ostecenje.... 

Ume takav akumulator da "nagura" voltaze i 12.7  ali snage nema nista.

 

 

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8859 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD
pre 32 minuta, Budimir je napisao:

Druze mozemo ovako do prekosutra. Akumulator moze da se osteti praznjenjem ali i ne mora. Pa ja bih se u mladosti nabacao akumulatora da sam tako radio. I ovaj sadasnji mi je dva puta padao na nulu pa evo ga vise od godinu dana radi bez problema. Cak i na ovim temperaturama. Pozz

Ovde je caka drug, u mladosti si imao kiselinske akumulatore i tu si u pravu, mogu se vratiti u zivot.

Kod ovih novih gde je drugacija tehnologija, AGM recimo, cim padne napon ispod 10.5V gotov je, sledi kanta momentalno ili jako brzo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 78 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha TDM 850 4tx
pre 40 minuta, Satelis je napisao:

Ovde je caka drug... 

Trenutni (koji je padao na nulu) mi je Exide premium 72 Ah i radi bez promene vec dosta dugo. 

A praznio sam ga jednom zaboravio lemilicu 24V da raskacim a drugi put mislim da je pozicija ostala upaljena

Promenio član Budimir

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8859 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Zborim o moto dok ti mislis na auto baterije, dve razlicite stvari.

Kakva je situacija tamo, kako se ponasa na praznjenje to ne znam al znam kako je kod motocikla.

 

Bilo kako bilo, svako duboko praznjenje drasticno smanjuje vek bateriji, negde se posledice ispolje odmah, negde vrlo brzo, svakako su prisutne tj ne moze da ih nema.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 78 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha TDM 850 4tx

Slazem se delimicno ali diskusija je pocela oko toga da li treba punjac da moze da puni od nule ili ne pa smo skrenuli malo sa osnovne teme. Iznosim samo argumente zasto mislim da treba uzeti punjac koji nema ta "ogranicenja". Pojedini modeli Ctek-a (takodje pametni) pune od nule ali verujem da ima jos proizvodjaca. Nikad se ne zna. Vecina nas ovde vozi i kola pa ce zatrebati. E jedino za razanj mora stari trafo ili kako se ko snadje

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8859 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Treba uzeti punjač koji nema ograničenja, bolja je opcija.

Ako je pak punjač sa ograničenjem, on se može prevariti prespajanjem sa drugim akumulatorom normalnog napona pre početka punjenja.... radiće posao.

 

 

 

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 78 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha TDM 850 4tx
Pre sat vremena, Satelis je napisao:

Treba uzeti punjač koji nema ograničenja, bolja je opcija.

Ako je pak punjač sa ograničenjem, on se može prevariti prespajanjem sa drugim akumulatorom normalnog napona pre početka punjenja.... radiće posao.

 

 

 

 

Mozda i moze, ne zmam, ali zasto ne uzeti odmah ono sto radi veci posao nego se posle sluziti trikovima. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12217 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Verovatno zato sto C-tek kosta 12000 a punjac iz Lidla 2000 dinara? 

Za tu razliku u ceni vredi se malo pomuciti. 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1644 postova
  • Lokacija: Paracin

Nosio sam aku na prvu proveru nakon 6 meseci. Inace za tih 6 meseci nije upalio motor 30 puta. Kaze ovaj u radnji dobro je sve (zakacio na neki aparat) ali treba da se dopuni, imamo mi ovde punjac itd. Pitam jel punjac za motor, vidim cudi se on kaze steluje se stavicu na "jedinicu", punjac je 12v itd, vidim ja ne poznaje bas materiju ali reko ajd neka dopuni i overi mi garanciju. Sada vidim odozgo tragove sitnih kapljica posto su verovatno cepovi bili skinuti (kiselinski aku ciak), pa je malo "krckao" i izletale kapljice, da li to znaci da je mozda punjen prevelikom amperazom ili je to normalno?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2319 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500
Pre 2 sati, Biker Q je napisao:

Nosio sam aku na prvu proveru nakon 6 meseci. Inace za tih 6 meseci nije upalio motor 30 puta. Kaze ovaj u radnji dobro je sve (zakacio na neki aparat) ali treba da se dopuni, imamo mi ovde punjac itd. Pitam jel punjac za motor, vidim cudi se on kaze steluje se stavicu na "jedinicu", punjac je 12v itd, vidim ja ne poznaje bas materiju ali reko ajd neka dopuni i overi mi garanciju. Sada vidim odozgo tragove sitnih kapljica posto su verovatno cepovi bili skinuti (kiselinski aku ciak), pa je malo "krckao" i izletale kapljice, da li to znaci da je mozda punjen prevelikom amperazom ili je to normalno?

Sve ok. 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 443 postova
  • Lokacija: Aleksinac
  • Motocikl: BMW S1000R '15

Ljudi potreban mi je savet. Nisam palio motor (koji se inače nalazi u kući, u delu koji se ne greje ali svakako znatno iznad spoljne temperature) od 1. novembra tako da bih hteo da ga priključim na čuveni crveni "pametni punjač" iz lidla. Ultimate speed ili tako nešto se zove, imam ga već jedno dve godine i jako sam zadovoljan njim. Do sada sam praktikovao da preko zime skinem akumulator sa motora i jednom u 15-20dana tako skinutog ga priključim na taj punjač. Ali sada sam se nešto utripovao da pošto je ovo prvi motor koji vozim a da imam pun đavo elektronike nešto ne pobrljavi kada skinem kleme i posle kada vratim akumulator na motor ne prijavi neku grešku na ekranu. Ne znam da li sam se samo utripovao ili je to moguće da se desi? :stabre: Ako je moguće, dolazimo do mog pitanja.. Da li smem da na akumulator bez skidanja klema motora priključim iznad navedeni punjač? 

Dakle motor je S1000R 2015. godište akumulator ne verujem da je gelski pošto ga je prethodni vlasnik menjao već mislim da je kiselinski sa onim površinskim slojem gela koji se ne otvara prilikom punjenja a punjač "pametni" Ultimate speed iz lidla. Unapred hvala.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja