Jump to content

Moto Zajednica

Punjenje akumulatora

Recommended Posts

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 11 minuta, Satelis je napisao:

Ovde se Zile mnogi zeznu, upale motor jednom u 7 dana i ostave ga da cvokoce u leru po 15-20min.

Pritom ne znaju da prave dve stete.

Prva steta je sto ne znaju da njihov motor nema il je jako slabo punjenje na leru, pa umesto punjenja dobiju praznjenje akumulatora.

Druga steta je po sam agregat, nema grdje za njega od hladnog starta, gusto ulje, mali pritisak uljne pumpe, malo ulja u magistrali tesko stize do svih vitalnih delova.

Na ovo je posebno alergican Piaggio-v Master 400/500 agregat.

 

Zimi recimo nikad ne palim motor zarad niceg. Dok nisam imao pametni punjac, skinem samo - klemu i sve ostavim tako. Dan pre nego hocu da izvucem moped iz zimskog sna uzmem skinem aku, turim da se puni, vratim na moped i vozi.

Sad kad imam smart punjac mnogo mi je lakse, nista ne skidam vec samo prikljucim dzek i kliknem dugme, ostalo sve sam radi.

Upravo tako!

A ukoliko ipak tokom zime palimo motor, moramo da ga držimo da radi (ne na leru, nego sa povećanim brojem obrtaja) sve dok ne postigne radnu temperaturu, pa tek nakon toga da ga ugasimo. Ovo iz razloga da ne dođe do kondenzacije vodene pare u unutrašnjosti mašine.

A inače startovanje motora po hladnom vremenu bitno skraćuje vek agregata upravo iz razloga koje si naveoali isto taako ubrzano degradira i ulje u motoru. Za moj BMW se navodi zamena ulja na 10.000km, ali ukoliko se motor koristi tokom zime na 2.000 km.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2782 postova

ja imam meni neobjašnjiv slučaj.Vozeći više decenija motor i dopunjavajući akumulatore uvek se isto dešavalo što se tiče brzine punjenja.Ide sporo sa 1a i recimo aku od 10 ah se napuni za 5 sati .Mali od 4ah za 2-3 sata do 14.9-15 volti.

Od kad sam kupio pre 2 godine nov lamport 6ah i  unibat 10ah dešava se da m se lampotr od početnih 12,7 v skoči za minut dva na 15 volti .Unibat za recimo pola sata na 15v puneći sa 1a i probajući sa glupavim i pametnim punjačem.To je punjenje i leti ,zimi svejedno.

Kad stavim sijalicu 5w što bi trebalo da bude struja punjenja od 0,4 a i lamport mi se napuni za oko 5 minuta a veći unibat nemože da nagura 15 volti ni posle 10 sati iako stoji po 5 sati od 13,5v i neće da digne voltažu na više.Sad mi je unibat prvi put posle 2 godine digao voltažu na 15 volti posle 3-4 sata.

Da li bi brzina punjenja trebala da bude duplo brža sa duplo većom strujom.

Sobzirom da je samopražnjenje više desetina puta manje na hladnoći trebalo bi da je najbolje aku držati na što hladnijem celu zimu.Ako se puni gluim punjačem jednom mesečno DA LI BI PRE TOGA TREBALO UTOPLITI AKU NA RECIMO 20 STEPENI PA ONDA PUNITI,ILI NE.Ako je svejedno onda pametni punjač odradjuje najbolje  a ako nije svejedno kako rešiti to što ga pametni puni na potpuno hladan aku oko nule recimo.

Dopunjavam akumulatore jednom mesečno tokom cele sezone od kad su bili potpuno novi.Čitam Andrejino uputstvo da se akui dopunjavaju jednom mesečno od kad su potpuno novi pa do crkavanja.To isto kaže i blog akumululatori desulfizatori .Tako se aku produžije život za bar trećinu.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lovely jubbly, 895 postova
  • Lokacija: Liguria
  • Motocikl: CB 1300

Upravo sam otkrio da izgleda imam gel akumulator. Da li je moguce u toku zime prikljuciti ga na klasican smart punjac? Posto je zavucen razmisljam o kupovini brze kopce. Ima li to bese u Louis-u? 

 

Ovo je "pacijent"

 

IMG_20191101_152806.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12217 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Naravno da mozes da ga prikljucis na neki pametni punjac, samo pogledaj da li ima funkciju odrzavanja akumulatora? 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lovely jubbly, 895 postova
  • Lokacija: Liguria
  • Motocikl: CB 1300
59 minutes ago, Arakis said:

Naravno da mozes da ga prikljucis na neki pametni punjac, samo pogledaj da li ima funkciju odrzavanja akumulatora? 

Ima i pre sam ga koristio za tu namenu.

 

Blagodarim cika Rajko :zdravo:

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1195 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki DL 1000 2014
Upravo tako! A ukoliko ipak tokom zime palimo motor, moramo da ga držimo da radi (ne na leru, nego sa povećanim brojem obrtaja) sve dok ne postigne radnu temperaturu, pa tek nakon toga da ga ugasimo. Ovo iz razloga da ne dođe do kondenzacije vodene pare u unutrašnjosti mašine. A inače startovanje motora po hladnom vremenu bitno skraćuje vek agregata upravo iz razloga koje si naveoali isto taako ubrzano degradira i ulje u motoru. Za moj BMW se navodi zamena ulja na 10.000km, ali ukoliko se motor koristi tokom zime na 2.000 km.

 

 

Ovo zvuči kao naučna fantastika.  

Jel to neki letnji model?

 

Kako za automobile nema takvih napomena?

Ni za japanske motore ne pise nista po tom pitanju, osim drugacije gradacije za hladnije i toplije vreme.

 

 

 

 

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

 

 

 

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
Pre 3 sati, vidakn je napisao:

Ovo zvuči kao naučna fantastika.  

Jel to neki letnji model?

 

Kako za automobile nema takvih napomena?

Ni za japanske motore ne pise nista po tom pitanju, osim drugacije gradacije za hladnije i toplije vreme.

 

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

 

U stručnim temama se trudim da ne iznosim paušalne ocene i da se ne "pogađam" nego samo prenosim podatke i poznate stvari.

Stručni ljudi su napisali to i verovatno zato ove mašine bez problema prelaze i preko 800.000 kilometara bez otvaranja.

 

p.s.

Ipak sam malo pogrešio, u uputstvu piše:

Ulje se menja na svakih 10.000km ili na godinu dana, a ukoliko se motor koristi na temperaturama ispod 0 stepeni, ulje se menja na 3.000 km ili na svaka tri meseca.

Promenio član zika56

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2782 postova

nije naučna fantastika.Podrazumeva se da teraš auto stalno pa ti kondez stalno isparava kad se ugreje mašina.U uputstvu zamoju lanciu benzinac piše da se ulje ful sintetičko menja na 30.000 km ili na 2 godine .Ako se tera 10000 km godišnje onda semenja na godinu.Nekima to izgleda čudno kako se manje tera a češće menja a to je zbog kondeza kog ima više ako se manje tera.

Podrazumeva se da ide ulje odgovarajućeg kvaliteta koje mora da izgura tih 30000 km.

Ko ima toplu garažu za motor nemora da brine ali ako se vidi na prozorčiću kondez kad zahladi bilo bi poželjno da se odvrne čep čim se stane da se ne bi stvorio kondez jer se luftira.

Ovo nema veze sa akumulatorima ali je dobo znati.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 224 postova
19 minutes ago, sasa ns 1 said:

U uputstvu zamoju lanciu benzinac piše da se ulje ful sintetičko menja na 30.000 km ili na 2 godine .Ako se tera 10000 km godišnje onda semenja na godinu.Nekima to izgleda čudno kako se manje tera a češće menja a to je zbog kondeza kog ima više ako se manje tera.

 

Nema to nikakve veze sa kondenzom. Nego su proizvodjaci ulja smislili da ulje kada se sipa u motor traje samo godinu dana bez obzira koliko malo vozis. 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 224 postova

Može i tako da se kaže ;).

Naravno da ima degradacije kvaliteta ulja kako vreme prolazi (bez obzira na pređenu kilometražu) ali da je to baš godinu dana, nisam preterano siguran. Imao sam davno prilike da gledam neka ispitivanja u Zastavinom institutu koja se baš i ne slažu sa tom pričom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8859 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD
Pre 12 sati, sasa ns 1 je napisao:

ja imam meni neobjašnjiv slučaj.Vozeći više decenija motor i dopunjavajući akumulatore uvek se isto dešavalo što se tiče brzine punjenja.Ide sporo sa 1a i recimo aku od 10 ah se napuni za 5 sati .Mali od 4ah za 2-3 sata do 14.9-15 volti.

Od kad sam kupio pre 2 godine nov lamport 6ah i  unibat 10ah dešava se da m se lampotr od početnih 12,7 v skoči za minut dva na 15 volti .Unibat za recimo pola sata na 15v puneći sa 1a i probajući sa glupavim i pametnim punjačem.To je punjenje i leti ,zimi svejedno.

......................

Pre vise decenija sve je bilo drugacije, tako da tadasnje sa sadasnjim se bas i ne moze porediti.

AGM baterije imaju upravo tu namenu, za kratak vremenski period (voznja kuca-poso) treba da dostigne pun kapacitet akumulatora.

Ogromna je razlika u vremenskom intervalu pri formiranju obicnog kiselinskog, gelskog i agm akumulatora.

 

Danas sam prikljucio jedan Banner YTX14-BS AGM na pametan punjac, displej ocitava 12.7V, klik na punjenje, nastavio sam dalje da radim.

Posle nekih max 5min. pogledam u displej punjaca, prekinuo je sa punjenjem i na displeju prikazuje 13.3V.

 

Isti princip kad bi uradio na obicnom kiselinskom akumulatoru, vreme punjenja do punog kapaciteta bi bio znatno duzi.

Zato savet dam, kad vec menjate aku, pozeljno je da bidne u agm tehnologiji.

Razlika je tu, postoji ...... mi, obicni korisnici tesko da cemo je prepoznati te kao po obicaju, ne gleda se kvalitet baterije vec je cena ta koja diktira (na prvom mestu) kao i duzina garancije (na drugom mestu).

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 190 postova
  • Lokacija: BG/PG/BD
  • Motocikl: Honda CBR600RR
17 hours ago, Satelis said:

Kazu ljudi...... ako krenes na vreme sve ces stici.

Za 2,3 nedelje koliko te deli od puta mozes kupiti svaki dan po jedan odgovarajuci punjac pa bi ih imao jedno minimum 15-ak :)

Dal je pametno prikaciti na bilo koji punjac..... svakako da nije.

Imao si sad u Lidlu bas dobar punjac za 2.000din koji moze puniti auto/moto akumulatore + ima odrzavanje baterije u toku zimskog sna.

Znam, ali nisam imao vremena ni kola ovih dana da idem od lidla do lidla dok  ga nadjem, plus ne vjerujem da bih ga mogao u rucni prtljag u avion stavit jer nisam imao torbu cekiranu. Ne znam kakva je ponuda i cijene u CG ali svakako mi je plan bio da vidim pa ako ima nesto da valja da trgujem, ako ne kad se vratim u BG kupicu taj iz lidla pa ga poslat nekom prilikom. Pitanje mi je vise bilo kao plan B

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2782 postova
On 2.11.2019. at 0:16, Satelis je napisao:

Danas sam prikljucio jedan Banner YTX14-BS AGM na pametan punjac, displej ocitava 12.7V, klik na punjenje, nastavio sam dalje da radim.

Posle nekih max 5min. pogledam u displej punjaca, prekinuo je sa punjenjem i na displeju prikazuje 13.3V.

trenutno dopunjavam aku agm silver bosch 60 ah iako je radio normalno.Posle pola sata displej pokazo 14,8 i prekino punjenje  i piše na displeju 13,5v.Ono što me buni je to što na displeju lidlovog pametnog punjača u kockici stoje samo 3 crte umestu maksimalnih 4 koliko bi trebaloako je pun aku.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2782 postova

probao sam da prebacim na zimsko održavanje i na punjenje za motocikle.Ništa se ne dešava .Pokaže 14,8-9 v i momentalno prekine punjenje .Posle više pokušaja je punjač na punjenju za motocikle pokazao da hoće da digne napon za 0,1 vol.Sve vreme pokazuje 3 crte .Ostavio sam više od 2 sata i nagurao je sve 4 crte i pokazao da je pun i prekinuo punjenje.

Neznam šta s desilo i zašto nije punio a pokazivo 3 crte umesto 4, ali sam uspeo nekako da ga pokrenem.Umodu za automobile to nije bilo moguće jer je struja punjenja 5 puta veće i momentalno pokaže 15v i samim tim da je pun ALI samo sa 3 CRTE ŠTO USTVARI NIJE PUNO.U isto vreme radi kao da je pun a pokazuje da nije.

Nisam zadovoljan ni sa štipaljkama.Velike su mi za unibat i nemogu da uhvate kontakt.Jako malo fali pa hvatam drugom štipalkom  a onda nju sa štipaljkom od punjača.a lamport mogu bez problema.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 407 postova
  • Lokacija: Petrovac na Mlavi
  • Motocikl: CBR 900RR

Pre desetak dana drugaru se na autu ispraznio akumulator (ostao uključen kontakt i neki potrošači preko dana), donese on neki smart punjač iz Lidla koji nije do sad nikad koristio, priključimo ga i on kreće da puni u modu od 6V. Pokušali više puta i svaki put isto, a nema mogućnost ručnog izbora voltaže. Prključimo kablove na moj auto i upalimo, nakon toga zakačimo punjač i punio je normalno u modu od 12V. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12217 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Napon akumulatora je bio suvise nizak, ispod 6V tako da je "pametni" punjac mislio da se radi o 6V akumulatoru. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ol' dirty bastard, 591 postova
  • Lokacija: Zvezdan
  • Motocikl: kawasaki

Ako je to onaj mali crveni, verovatno je akumulator skroz prazan pa je krenuo da ga oporavlja sa manjim naponom(strujom ili sta vec).Tako nesto pise u prirucniku.

 Edit - pretece me cika...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 190 postova
  • Lokacija: BG/PG/BD
  • Motocikl: Honda CBR600RR

Pitao sam vec na prosloj stranici par stvari al evo opet konkretno. Skinuo sam akumulator i pripunicu ga ovih dana kod prijatelja prije nego sto odem nazad u BG, razmisljam i da ga ponesem sa sobom jer mi je lakse nego molit nekog da mi ga pripunjava ili slati punjac pa da ga neko spaja.

Uglavnom, treba mi savjet posto nemam pojma o punjacima akumulatora generalno mimo citanja na ovoj temi i malo po internetu.

 

Znam da ga ne punim sa bilo kakvim od auta jer moze da ga sjebe, gledam oglase za razne ctek i trte vrte meni je sve to isto pa bas nemam pojma. Meni treba neki punjac sto ga nece prepuniti, da mogu da ga spojim da pripuni kad treba, ili da odrzava pomalo mada ipak ga radije ne bih drzao 24/7 prikljucenog jer trenutno bih to mogao samo u stanu sto mi ne odgovara, vec bih ga povremeno stavljao.

Pa ako mi mozete reci sta tacno da trazim, koje specifikacije itd, vidim razne cijene isto pa ne znam. Ne mora ni novi da kupim a pozeljno ni da ne kosta puno.
Akumulator je 12v 8ah, za punjenje pise std 0.8Ax5-10h ili quick 4.0Ax1h.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 609 postova
  • Lokacija: Surčin
  • Motocikl: GSF 1200 S

@No_LiMiT

Nadam se da će ti neko stručniji reći kakav punjač da kupiš.

Ja sam kupio u Louis-u neki pametni ali nije digitalni već analogni i mogu da biram jačinu punjenja, pa pošto su mi ovde (na forumu) takođe rekli da je bolje puniti slabijom strujom ja ga punim sa 500mA. Takođe mogu da biram da li hoću punjenje ili održavanje akumulatora.

Ne držim ga stalno nego u mesec dana prikljucim dan-dva da ga održava (refrešuje, puni-prazni), pa ga prebacim na punjenje da ga napuni do kraja i opet skinem sa punjača. Stoji mi u garaži gde je hladno, ali nije minus. Povremeno proverim unimerom stanje i uvek pokaže 12,7V (dođe mi da pomislim da mi unimer ne radi, već da je blokirao ;))... p.s. šta mi je ovo trebalo, sad ću ga ureći :tras2:

870350021_punjaH-Tronic.jpg.3a4165e0db1cf0e1bfe8bf02bf4bebbc.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
Pre 11 sati, No_LiMiT je napisao:

Pitao sam vec na prosloj stranici par stvari al evo opet konkretno. Skinuo sam akumulator i pripunicu ga ovih dana kod prijatelja prije nego sto odem nazad u BG, razmisljam i da ga ponesem sa sobom jer mi je lakse nego molit nekog da mi ga pripunjava ili slati punjac pa da ga neko spaja.

Uglavnom, treba mi savjet posto nemam pojma o punjacima akumulatora generalno mimo citanja na ovoj temi i malo po internetu.

 

Znam da ga ne punim sa bilo kakvim od auta jer moze da ga sjebe, gledam oglase za razne ctek i trte vrte meni je sve to isto pa bas nemam pojma. Meni treba neki punjac sto ga nece prepuniti, da mogu da ga spojim da pripuni kad treba, ili da odrzava pomalo mada ipak ga radije ne bih drzao 24/7 prikljucenog jer trenutno bih to mogao samo u stanu sto mi ne odgovara, vec bih ga povremeno stavljao.

Pa ako mi mozete reci sta tacno da trazim, koje specifikacije itd, vidim razne cijene isto pa ne znam. Ne mora ni novi da kupim a pozeljno ni da ne kosta puno.
Akumulator je 12v 8ah, za punjenje pise std 0.8Ax5-10h ili quick 4.0Ax1h.

Izbegavam da dajem savete u ovakvim temama jer se uglavnom jave ljudi koji imaju drugačije mišljenje, pa onda krene rasprava, ..., ali hajde da pokušam da pomognem nešto:

Ukoliko imaš mogućnosti da jednom u dva meseca akumulator dopuniš, onda ti treba punjač sa strujom punjenja do 1A i da se automatski isključi kad dostigne neki napon (uglavnom oko 14,5V). Sve ostale opcije (koje imaju "pametni" punjači) su dobre, ali nisu obavezne. Akumulator tokom zime nemoj da držiš u zagrejanoj prostoriji, a pre startovanja (nakon dužeg nekorišćenja) unesi ga u zagrejanu prostoriju i dopuni ga.

Samo da napomenem da ja nikada ni na jednom svom vozilu (pa ni na motoru) nisam "održavao" akumulator redovnim dopunjavanjemi i trajali su mi sasvim solidno.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 190 postova
  • Lokacija: BG/PG/BD
  • Motocikl: Honda CBR600RR

Hvala na savjetima, meni je malo sad komplikovana situacija jer su akumulator i motor u Podgorici a ja idem iduce nedjelje u Beograd pa cu tek na proljece dovesti motor. Razmisljam da ponesem akumulator i u BG-u ga pripunjavam i odrzavam kad kupim punjac jer u CG ne nadjoh nista adekvatno ili je skupo bilo, mada nisam se ni nesto previes potrudio da nadjem kad znam da je gore jeftinije, ili da posaljem kuci mojima pa oni nekad da ga upale al vise volim sam da se time zanimam. Takodje nisam u prilici zbog toga da ga eventualno provozam jednom mjesecno kad nema kise i tako odrzavam.

Ovi ctek na kupujemprodajem su ok valjda, samo ne znam jel mi ok ovaj jeftiniji i slabiji ctek 0,8- 5300din, eto vidim ne moze ni izgurat 1ah ili da uzmem skuplji a mogu ga nekad i za auto? Plus ne znam jel ovaj samo za odrzavanej ili punjenje :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
Pre sat vremena, No_LiMiT je napisao:

Hvala na savjetima, meni je malo sad komplikovana situacija jer su akumulator i motor u Podgorici a ja idem iduce nedjelje u Beograd pa cu tek na proljece dovesti motor. Razmisljam da ponesem akumulator i u BG-u ga pripunjavam i odrzavam kad kupim punjac jer u CG ne nadjoh nista adekvatno ili je skupo bilo, mada nisam se ni nesto previes potrudio da nadjem kad znam da je gore jeftinije, ili da posaljem kuci mojima pa oni nekad da ga upale al vise volim sam da se time zanimam. Takodje nisam u prilici zbog toga da ga eventualno provozam jednom mjesecno kad nema kise i tako odrzavam.

Ovi ctek na kupujemprodajem su ok valjda, samo ne znam jel mi ok ovaj jeftiniji i slabiji ctek 0,8- 5300din, eto vidim ne moze ni izgurat 1ah ili da uzmem skuplji a mogu ga nekad i za auto? Plus ne znam jel ovaj samo za odrzavanej ili punjenje :D

Za motor ti je dovoljan i taj od 0,8A

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2782 postova

imam problem sa lanportom od 6ah i unibatom od 10ah.VEć sam pisao  otome.Punim lamport sa običnim einhel-om sa1a i lidlovim pametnim.Sa 12.85 napuni ga za 2 minuta na 14.7 v a unibat sa2,65v za 20 minuta.

Kad stavim sijalicu od 5w na red znači 0,42a napuni lamport za 3-4 minuta a unibat neće da gura iznad 13,8 v kolko god stojao na punjaču.Kupim i montiram sijalicu od 1,2w znači  0,1 a i lamport  i unibat takodje neidu iznad 13,8v .

Neznam šta da radim ili ga napuni jako brzi ili neće da puni.Moraću da probam sa sijalicom od 3w ,ali mi nikako nije jasan princip,šta zeza.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja