Jump to content

Moto Zajednica

Punjenje akumulatora

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 213 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Malaguti Madison S250

Moja preporuka za ''Ciak'' u Bul.Despota Stefana 62. Odneseš, provere ga, izmere udarnu struju pri opterećenju, pa ako nije načisto mrtav, stavljaju na punjač i pune. Ako se napuni platiš, ako ne, nikom ništa. Fer i povoljno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2795 postova

akumulator unibat cbtx 12bs, znači 10 ah.Radi perfektno 15 meseci,redovno održavan dopunjavanjem.nIJE skidan ove zime sa motora.Kleme skinute.

Punjač einhel koji punji sa  1a ili 5a bez ikakih drugih regulacija.

Motor se nevozi mesec dana,dopunjen do 15 v oko prvog decembra.Ja danas dopunjavao aku na kolima i reko ajde da proverim napon na aku-a od motora,Napon 12,99 v po meni izvanredno.Unimer  dobar.Motor u  hladnoj garaži.

Krenem da dopunjavam sa 1a kad ono za minut ,dva ode na preko 15 volti.Ja uzeh sijalicu 12v 5w ,koja vuče oko 0.4a i stavim u red i ono za 15 munta ode na 15,5 v.

Zašto se moj aku u tim uslovima što sam opisao tako brzo napunio.

Da li ima nekih problema.

Dok sam punio aku na kolima u istim uslovima nisam primetio nikakvu razliku u odnosu n neko dugo punjenje pa i leti.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3483 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 54 minuta, sasa ns 1 je napisao:

akumulator unibat cbtx 12bs, znači 10 ah.Radi perfektno 15 meseci,redovno održavan dopunjavanjem.nIJE skidan ove zime sa motora.Kleme skinute.

Punjač einhel koji punji sa  1a ili 5a bez ikakih drugih regulacija.

Motor se nevozi mesec dana,dopunjen do 15 v oko prvog decembra.Ja danas dopunjavao aku na kolima i reko ajde da proverim napon na aku-a od motora,Napon 12,99 v po meni izvanredno.Unimer  dobar.Motor u  hladnoj garaži.

Krenem da dopunjavam sa 1a kad ono za minut ,dva ode na preko 15 volti.Ja uzeh sijalicu 12v 5w ,koja vuče oko 0.4a i stavim u red i ono za 15 munta ode na 15,5 v.

Zašto se moj aku u tim uslovima što sam opisao tako brzo napunio.

Da li ima nekih problema.

Dok sam punio aku na kolima u istim uslovima nisam primetio nikakvu razliku u odnosu n neko dugo punjenje pa i leti.

Nema nikakvih problema sa tim akumulatorom (ili bar ne bi trebalo da ima). jednostavno, pri niskoj temperaturi akumulator ne može više da prihvati energiju koju mu punjač predaje i napon ide brzo naviše. nemoj da mućiš akumulator dopunjavanjem na niskim temperaturama.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2795 postova
pre 49 minuta, zika56 je napisao:

Nema nikakvih problema sa tim akumulatorom (ili bar ne bi trebalo da ima). jednostavno, pri niskoj temperaturi akumulator ne može više da prihvati energiju koju mu punjač predaje i napon ide brzo naviše. nemoj da mućiš akumulator dopunjavanjem na niskim temperaturama.

hvala na savetu.Samo da proverim jednu informaciju dobijenu od vlasnika sajta akumulatori -desulfizatori.Akumulatori se nekoliko puta više samoprazne tokom leta zbog visoke temperature u odnosu na zimu.Tako kaže i kawino uputstvo.Da li to znači da bi trbalo držati aku zimi u spoljnim uslovima raskačenog od potrošača.I do koje hladnoće.A recimo leti ko nevozi malo duže,recimo mesec dana bolje da izvadi aku iz kola i stavi na hladno.

Zbog današnjeg dogadjaja ispada da bi trebalo prilikom dopunjavabja staviti aku da se utopli i onda ga dopunjavati.

Da l sam u pravu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3483 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Uglavnom si u pravu.

Akumulatoru ne prijau temperature ispod nule, a leti ga treba dopuniti povremeno ukoliko ga ne koristimo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2795 postova
On 17.12.2018. at 21:26, sasa ns 1 je napisao:

akumulator unibat cbtx 12bs, znači 10 ah.Radi perfektno 15 meseci,redovno održavan dopunjavanjem.nIJE skidan ove zime sa motora.Kleme skinute.

Punjač einhel koji punji sa  1a ili 5a bez ikakih drugih regulacija.

Motor se nevozi mesec dana,dopunjen do 15 v oko prvog decembra.Ja danas dopunjavao aku na kolima i reko ajde da proverim napon na aku-a od motora,Napon 12,99 v po meni izvanredno.Unimer  dobar.Motor u  hladnoj garaži.

Krenem da dopunjavam sa 1a kad ono za minut ,dva ode na preko 15 volti.Ja uzeh sijalicu 12v 5w ,koja vuče oko 0.4a i stavim u red i ono za 15 munta ode na 15,5 v.

Zašto se moj aku u tim uslovima što sam opisao tako brzo napunio.

Da li ima nekih problema.

Dok sam punio aku na kolima u istim uslovima nisam primetio nikakvu razliku u odnosu n neko dugo punjenje pa i leti.

Ima nastavak,opet čudno ponašanje akumulatora.Taj unibat unesen u toplo na 15 stepeni,odstojao 24 sata da se ugreje.Pokazivao 12.96 v isto kao i kad sam ga merio čim  sam ga uneo. .Kreno da ga punim sa 1a kad ono ripa napon za 15-20 sekundi pola volta.Pošto radim u podrumu vidim da sijalica uopšte nesvetli. Tek kad ugasim svetlo jedva se nešto nazire

.Ugasim punjač i pomislim ,opet isto kao pre 2 nedelje..Stavim silalicu od 5w na red i trebalo mu je da 7 sati da digne na 14,85 volti.Zašto takva razlika sa punjenjem od 1a i pola A. Kad tokom punjenja dignem na 5a sa sijalicom ništa se ne dogadja,ni 0,01 v se ne poveća napon a zato kad sklonim sijalicu i krenem sa 1a odma skače ko lud.Meni kao laiku čudno jer do sad nikad nisam se susreo sa ovako nečim.Trebo bi da digne momentalno bar pola volta kad ja povećam sa 1a na 5a.Bar je do sad na svim akumulatorima tako bilo.

 

Drugi akumulator 6ah sa skutera 50ccm potpuno isti napon 12.96v.Kreno da ga punim odma na sijalicu i posle jedno sat vremena stao na 13,3 v i sat vremena nemrda nigde.Ja sklonim sijalicu i nastavim sa 1a 2.5 sata   i skoči na 15v. Opet neverovatna razlika u punjenju za samo pola ampera ali sad u obrnutom pravcu.

Ovo mi je opet sve čudno ,zašto je stao napon kad se punilo sa pola Ampera.A opet posle išlo sve normalno sa 1a.Onaj unibat od 10 ah bi trebao da lakše prima 1a od ovog manjeg.Oba akumulatora su stara malo više od godinu dana i rade perfektno.

 

Sve u svemu na oba je meni čudno i neobjašnjivo a opet nije ni isto.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3483 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
Pre sat vremena, sasa ns 1 je napisao:

Ima nastavak,opet čudno ponašanje akumulatora.Taj unibat unesen u toplo na 15 stepeni,odstojao 24 sata da se ugreje.Pokazivao 12.96 v isto kao i kad sam ga merio čim  sam ga uneo. .Kreno da ga punim sa 1a kad ono ripa napon za 15-20 sekundi pola volta.Pošto radim u podrumu vidim da sijalica uopšte nesvetli. Tek kad ugasim svetlo jedva se nešto nazire

.Ugasim punjač i pomislim ,opet isto kao pre 2 nedelje..Stavim silalicu od 5w na red i trebalo mu je da 7 sati da digne na 14,85 volti.Zašto takva razlika sa punjenjem od 1a i pola A. Kad tokom punjenja dignem na 5a sa sijalicom ništa se ne dogadja,ni 0,01 v se ne poveća napon a zato kad sklonim sijalicu i krenem sa 1a odma skače ko lud.Meni kao laiku čudno jer do sad nikad nisam se susreo sa ovako nečim.Trebo bi da digne momentalno bar pola volta kad ja povećam sa 1a na 5a.Bar je do sad na svim akumulatorima tako bilo.

 

Drugi akumulator 6ah sa skutera 50ccm potpuno isti napon 12.96v.Kreno da ga punim odma na sijalicu i posle jedno sat vremena stao na 13,3 v i sat vremena nemrda nigde.Ja sklonim sijalicu i nastavim sa 1a 2.5 sata   i skoči na 15v. Opet neverovatna razlika u punjenju za samo pola ampera ali sad u obrnutom pravcu.

Ovo mi je opet sve čudno ,zašto je stao napon kad se punilo sa pola Ampera.A opet posle išlo sve normalno sa 1a.Onaj unibat od 10 ah bi trebao da lakše prima 1a od ovog manjeg.Oba akumulatora su stara malo više od godinu dana i rade perfektno.

 

Sve u svemu na oba je meni čudno i neobjašnjivo a opet nije ni isto.

Nešto mi ova tvoja merenje sumnjiva?

Ne znam (pored ostalog) kako si uspeo da sa sijalicom od 5W vezanom na red podigneš struju punjenja na 5A?:neznam:

A inače je normalno da kada je akumulator pun (ili zbog nekog drugog razloga ne može više da prihvati punjenje), napon vrlo brzo ide do maksimuma. Sa punjenjem manjim strujama to se dešava sporije.

I još samo da naglasim da tačno stanje akumulatora ne može da se odredi samo prilikom punjenja, nego je potrebno izvršiti i kapacitivne probe (prilikom kontrolisanog pražnjenja).

Promenio član zika56

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2795 postova
pre 13 minuta, zika56 je napisao:

kako si uspeo da sa sijalicom od 5W vezanom na red podigneš struju punjenja na 5A?:neznam:

prebacio sam preklopnik na punjaču na 5a.i ništa se nije desilo kad je skopčana sijalica a kad nije odma skoči napon za  maltene ceo volt.Šta to uradi sijalica -treba da smanji sa 5 na 4,5 a jer je 5 wati,a ono ni stoti deo volta neskoči napon.

 

pre 14 minuta, zika56 je napisao:

Sa punjenjem manjim strujama to se dešava sporije.

tačno ali sa 1a traje 10  minuta do 15 v ,a sa pola ampera 7 sati.Malo prevelika razlika.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3483 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 2 minuta, sasa ns 1 je napisao:

prebacio sam preklopnik na punjaču na 5a.i ništa se nije desilo kad je skopčana sijalica a kad nije odma skoči napon za  maltene ceo volt.Šta to uradi sijalica -treba da smanji sa 5 na 4,5 a jer je 5 wati,a ono ni stoti deo volta neskoči napon.

 

tačno ali sa 1a traje 10  minuta do 15 v ,a sa pola ampera 7 sati.Malo prevelika razlika.

 

Jesi li ti merio instrumentom (Ampermetrom) veličinu struje, ili si samo preklopnikom na punjaču vršio izbor (po oznakama na tom preklopniku)?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2795 postova
pre 5 minuta, zika56 je napisao:

Jesi li ti merio instrumentom (Ampermetrom) veličinu struje, ili si samo preklopnikom na punjaču vršio izbor (po oznakama na tom preklopniku)?

samo preklopnikom,ali kad se skine sijalica bude kao i uvek zadnjih 20 godina odma skače napon .Sijalica nesine ni mikron više a istrument pokazuje isto u stoti deo volta.Sijalica u startu je sijala ektremno slabo .

Po svetlu se nije uopšte videlo mislio sam da nisam dobro gurnuo utikač od punjača u struju.Sreća da sam radio u podrumu pa sam mogao da ugasim svetlo jer bi mislio da mi je crkla sijalica.Govorim o svetlu sijalice tokom punjenja,ovako kad je staviš samu napolove akua sija kako treba

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3483 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Dakle, kao što sam i predpostavio (da je to tvoje merenje sumnjivo)!

To što ti okrećeš preklopnik na neke vrednosti amperaže nema apsolutno nikakve veza sa stvarnim vrednostima struje (posebno kada na red vezuješ sijalicu). Prema tome sva ta merenja i eksperimente koja si izvodio ništa ne vrede i moja ti je preporuka da ne eksperimentišeš više na taj način da ne bi sjebo akumulatore.

Možeš slobodno da povremeno dopuniš akumulatore (povoljnije je ako to činiš preko redno vezane sijalice jer ona obezbeđuje da struja punjenja ne može da bude veća od 0,4-0,5A bez obzira što si ti preklopnik stavio na 5A).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2795 postova

ako sam dobro razumeo kroz sijalicu od 5w nemože da prodje veća struja od 0,42 A ,sa kolko god gurali iz punjača.Ja sam sve vreme mislio da sijalica smanjuje za 0.42 A od onolko kolko puniš.U nekim ranijim punjenjima je u početku sijalica sijala jako pa se smanjivalo.Pretpostavljam da je upočetku išlo tih 0,42a  aposle sve manje kako je aku puniji.

Od sad ću da radim sve po PS-u.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3483 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 2 minuta, sasa ns 1 je napisao:

ako sam dobro razumeo kroz sijalicu od 5w nemože da prodje veća struja od 0,42 A ,sa kolko god gurali iz punjača.Ja sam sve vreme mislio da sijalica smanjuje za 0.42 A od onolko kolko puniš.U nekim ranijim punjenjima je u početku sijalica sijala jako pa se smanjivalo.Pretpostavljam da je upočetku išlo tih 0,42a  aposle sve manje kako je aku puniji.

Od sad ću da radim sve po PS-u.

Upravo tako! Ukapirao si sve kako valja!

U novoj godini da imaš zdravlja i sreće i da se voziš bezbedno i sa dobrim društvom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Šta reći?, 399 postova
  • Lokacija: Branicevski okrug

Jedno off pitanje.Na autu mi posle par dana isprazni akumulator skroz.Prepostavljam da negde vuce struju.Eh sad,akumulator mi nikada niije 100% pun,sudeci po reflektometru (uvek bude na 1.23-1.25 Kg/I)i to kada ga punim 10tak sati pravljenim robotom(ne znam kojom jacinom puni akumulator)Na autu kada sam menjao remenicu alternatora video sam da je alternator jacine 55A sto mislim da je slabo(kako sam citao za moj auto ide minimum od 90A,Fiat Doblo 1.9jtd )Vidi se da je stavljen alternator od nekog drugog auta(akumulator mi je 74Ah) Pre neki dan sam hteo da izmerim da li mi negde vuce struju(po upustvu sa neta,posto sam slab sa strujom)skinuo sam minus klemu stavio multimetar na Ampere i kada hocu da izmerim u autu mi se upali radio:neznam: i tada vuce oko 1A struje..Nije mi jasno kako upali radio kada skinem minus klemu?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12230 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Očigledno da tvoj alternator ne može dovoljno brzo da napuni akumulator, verovatno voziš na kratkim rastojanjima tako da alternator ne može da dopuni akumulator koliko izgubi u verglanju. Izmeri ampermetrom struju koju vuče auto kada nije na kontktu pa napiši ovde. Možda imaš alarm koji vuče dosta struje?

Rešenje je ili akumulator manjeg kapaciteta - 55Ah ili da montiraš veći alternator ili da voziš bar 30 km posle paljenja motora :)

A to što ti se radio upalio posle povezivanja minusa je manje važno, možda je tako napravljen da se uključi kada dođe napon :)

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3483 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 21 minuta, Nele11 je napisao:

Jedno off pitanje.Na autu mi posle par dana isprazni akumulator skroz.Prepostavljam da negde vuce struju.Eh sad,akumulator mi nikada niije 100% pun,sudeci po reflektometru (uvek bude na 1.23-1.25 Kg/I)i to kada ga punim 10tak sati pravljenim robotom(ne znam kojom jacinom puni akumulator)Na autu kada sam menjao remenicu alternatora video sam da je alternator jacine 55A sto mislim da je slabo(kako sam citao za moj auto ide minimum od 90A,Fiat Doblo 1.9jtd )Vidi se da je stavljen alternator od nekog drugog auta(akumulator mi je 74Ah) Pre neki dan sam hteo da izmerim da li mi negde vuce struju(po upustvu sa neta,posto sam slab sa strujom)skinuo sam minus klemu stavio multimetar na Ampere i kada hocu da izmerim u autu mi se upali radio:neznam: i tada vuce oko 1A struje..Nije mi jasno kako upali radio kada skinem minus klemu?

Napuni akumulator pomoću punjača i onda upali auto i nakon desetak minuta izmeri kolikiki je napon na klemama (na neih 2000 obrtaja motora). Ovo probaj i bez upaljenih farova i sa farovima. Ukoliko je napn 13,6-14,4 onda je verovatno u pitanju samo nedovoljna snaga alternatora (kao što već reče visokopoštovani Arakis), a ukoliko je ispod toga onda verovatno ni sa tim alternatorom koji imaš nešto nije u redu. 

A sumnjiva mi i ta vrednost struje od 1A? Mnogo je to samo za radio.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2817 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Super Tenere 750

Sve sto su napisale kolege stoji ali praznjenje moze nastati i od povrsinskih struja ili parazitskih sa kojim je Fijat imao manjih problema(cini mi se da je Punto bio u pitanju). Parazitske struje i ne mozes rijesiti bez dobrog elektronicara ali povrsinske mozes.

Zapravo potrebno je oprati akumulator sa gornjeg dijela gdje se nalaze kleme i oko cepova, najbolje sodom bikarbonom rastoplenoj u vodi uz pomoc neke manje cetkice. Da imas povrsinske struje mozes provjeriti tako sto plus sa unimera stavis na pozitivnu klemu,a minus negdje na tijelo akumulatora oko cepova. ako pokazuje vise od 1V znaci da ti to prazni akumulator

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8914 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD
Jedno off pitanje.Na autu mi posle par dana isprazni akumulator skroz.Prepostavljam da negde vuce struju.Eh sad,akumulator mi nikada niije 100% pun,sudeci po reflektometru (uvek bude na 1.23-1.25 Kg/I)i to kada ga punim 10tak sati pravljenim robotom(ne znam kojom jacinom puni akumulator)Na autu kada sam menjao remenicu alternatora video sam da je alternator jacine 55A sto mislim da je slabo(kako sam citao za moj auto ide minimum od 90A,Fiat Doblo 1.9jtd )Vidi se da je stavljen alternator od nekog drugog auta(akumulator mi je 74Ah) Pre neki dan sam hteo da izmerim da li mi negde vuce struju(po upustvu sa neta,posto sam slab sa strujom)skinuo sam minus klemu stavio multimetar na Ampere i kada hocu da izmerim u autu mi se upali radio:neznam: i tada vuce oko 1A struje..Nije mi jasno kako upali radio kada skinem minus klemu?

Po opisanom, bice da ti negde vuce struju.

 

Napuni akumulator, digni haubu, montiraj jednu klemu, otvori vozaceva vrata pa "prevari bravu (zakljucaj jezicak iste) i ostavi vrata otovrena, oslobodi poklpac sa osiguracima u kabini i ispod haube (ako imas), zaključaj automobil.

 

Vrati se ispod haube, uzmi unimer, prebaci na A, povezi unimer sa akumulatorom i klemom, prati potrošnju, zapisi.

 

U normalnim uslovima, potrosnje nema ili je do 20mA, ako imas recimo alarm potrosnja se penje na 40mA (+/-), sve preko te vrednosti se smatra da nesto negde nije u redu tj vuce struju.

 

Ako ti je potrosnja veca na ocitavanju, uzmi pa polako vadi jedan po jedan osigurac (i vracaj ako se ne manja nista na unimeru) sve dok potrosnja ne padne na 0 ili se smanji na normalnu vrednost.

Pogledaj sta napaja osigurac koji si izvadio ili sta je sve vezano na njegov vod pa ces znati di ti je problem.

 

 

 

 

Promenio član Satelis
  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1
  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8914 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

To ti je u kratkim crtama i varira od modela do modela..... dal ima fabricki alarm ili naknadno ugradjen, dal ima pracenje vozila ili nema, radio uredjaj povezan na struju preko kontakta ili na stalni +, USB adapter u upaljacu, svetlo (kupe, pepljara, gepek, vrata, retrovizor) razna elektronika..... svasta nesto moze vuci struju, polako pa ces naci krivca.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Šta reći?, 399 postova
  • Lokacija: Branicevski okrug

U principu nista nema naknadno ugrađeno osim drugog radija koji je povezan na stalnom kontaktu. E sad sto je napisao kolega @Bigor primetio sam da mi je gornja površina (gde su čepovi) non stop umrljana i kao da je vlažna, pitao sam elektricara i on kaže da je star akumulator a  čini mi se da je od prvog dana otkako sam zamenio akumulator tako. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Šta reći?, 399 postova
  • Lokacija: Branicevski okrug

Akumulator rekao dovidjenja,juce sam ga punio i posle celog dana punjenja ima 9V ,prepostavljam da je crkla neka celija.Uzecu sada za nijansu slabiji akumulator(moj je74Ah)posto po specifikaciji ide do 66Ah.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ., 594 postova
  • Motocikl: yamaha xtz 750 super tenere

dva pitanjca, imam opciju 'refresh' na punjacu (punjac prvo napuni akumulator pa ga isprazni do zaboravio sam koliko i tako radi dok se ne iskljuci iz struje), da li je koristiti na novom akumulatoru ili to sluzi samo za stare? koliko puta stari/novi ostaviti da napuni/isprazni?
procitao sam negde da akumulator postize pun kapacitet tek posle 20-30 punjenja/praznjenja

inace mislim da sam prethodnom akumulatoru na kolima produzio vek bar za godinu-dve ovom opcijom, koristio je umesto samo punjenja na svaka dva-tri-cetiri meseca

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja