Jump to content

Moto Zajednica

Punjenje akumulatora

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 213 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Malaguti Madison S250
Ubedjen sam bio da svi Puntići imaju kod ključ (drugar ima jedinicu (isti problem je imao), sestra dvojku).

2003 je i nema kod. Probao posle ovog tvog posta i sa rezervnim ključem i mrka kapa. Samo nije mi jasno kako nov akumulator a tako brzo oslabio. Mada, to je auto moje žene i više stoji nego što se vozi. Motor garažiram, kola ne

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1644 postova
  • Lokacija: Paracin

Proveri masu na motoru, ako imas kablove za paljenje stavi na minus klemu i negde na motor, i kontakte na alnaseru proveri. Upali svetla i vidi kako sijaju, znaces stanje aku. Kod punta vergla ali ne pali kada izgubi kod. 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6287 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L
On 22.1.2018. at 21:31, aca-pn je napisao:

Akumulator za motor mi drzi napon 11,5v kad prikljucim pametni punjac, puni ga na 13,5v u nekom trenutku je kao napunio, prebaci u mod odrzavanja i iste sekunde ponovo vrati na punjenje. Onda krene da svake 2 sekunde ukljucuje i iskljucuje punjenje jer pokusa da prebaci na mod odrzavanja, a napon odmah padne na 11,5v cim iskljuci punjenje (proveravao unimerom sta se desava). Kad iskljucim punjac, napon stoji na 11,5v i mogu da upalim motor bez problema, vise od toga ne pada napon. U cemu je stvar, kao da je jedna celija crkla, a ostale su u dobroj kondiciji. 

Akumulator je star godinu dana, kupljen, stavljen na motor i iznenada sam morao u inostranstvo pa nije ni upaljen motor sa njin, niti sam se setio da prikacim punjac. Kad sam se posle 3 meseca vratio kuci, akumulator mrtav, mislim da je imao 7-8v, ne vise. Jedva sam ga nekako povratio pametnim punjacem i od tad drzi napon 11,5v 

Juce da sednem da se provozam, akumulator mrtav, jedva okrene anlaser. Stavim na punjac, pokaze da je napunjen posle 5 minuta, a u stvari prazan. 

Onda skinem akumulator (agm je u pitanju), otvorim zapecacen poklopac i u svaku celiju spricem dodam 2 ml vode. Stavim na punjac, on pokazuje 50% napunjenosti, tokom noci ga punio, do ujutru je bio pun, cak i usao u mod desulfatizacije, sto pre dodavanja vode nikad nije bilo moguce. Izgleda da su celije ostale suve, iako je kao akumulator bez odrzavanja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8859 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Aco nisi trebao sipati vodu, dolivanje vrsis akum. kiselinom.

Ja bi lepo to otvorio, izbacio sve iz njega, kupio i sunuo kiselinu na max, ostavio otvoreno i turio na punjac. Nakon punjenja ako se ispostavi da se vratio u zivot, vratio bi poklopac i montirao pa startovao motor.

Ako pali....super, ako ne pali.....kanta.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 407 postova
  • Lokacija: Petrovac na Mlavi
  • Motocikl: CBR 900RR

Mislim da nisi uopšte u pravu za dolivanje kiseline. Evo čovek (stručnjak, elektroničar) je taj slučaj ovde lepo objasnio 

 

http://akumulatori-desulfatizatori.blogspot.rs/2013/08/dodavanja-vode-u-celije.html

 

Inače čitajte i ostale odliče i vrlo korisne tekstove o akumulatorima na blogu http://akumulatori-desulfatizatori.blogspot.rs, ja sam ih skoro sve pročitao. Potkrepljeno i teorijskim znanjem i iskustvom u praksi, i napisano što bi se reklo "narodskim" jezikom.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1644 postova
  • Lokacija: Paracin

Doleva se samo voda a ako sumnjas da nije nesto u redu sa kiselinom u njemu (ko zna kako su ga formirali?) mozes da isipas tu sto je u njemu, isperes malo dest vodom i sipas novu kiselinu (oko 150 din ako se dobro secam je litar), pustis prvo da odstoji pa tek drugi dan proveris nivo i zakacis da se puni.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8859 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Akumulator bez odrzavanja koji stigne ne formiran, u kutiji sa njim je i boca sa kiselinom.....sa time sam povezao Acin slucaj, ništa zlonamerno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • nekrunisani kralj moto cigana, 3120 postova
  • Lokacija: Banovo brdo, Juzni Beograd...
  • Motocikl: 4x4

nisam vozio motor nešto više od nedelju dana. motor stajao napolju. Juče da krenem na posao, cvrk, cvrk, dade malo verglanja.

Kada sam se vratio sa posla, stavio sam punjač i upalio je posle dvadesetak minuta punjenja.

Jutros upalio na pipanje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • nekrunisani kralj moto cigana, 3120 postova
  • Lokacija: Banovo brdo, Juzni Beograd...
  • Motocikl: 4x4

sinoć dođem kući po onom jebenom vremenu, akumulator slab, stavim ga par sati na punjač, pali na čvrgu.

Jutros mrtav, izgleda mora nov.

Ima li neko neku ponudu, savet, cenu... 12v 12ah, sada je u njemu 9ah i radio je ok do pre par dana.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
Pre sat vremena, mrle je napisao:

sinoć dođem kući po onom jebenom vremenu, akumulator slab, stavim ga par sati na punjač, pali na čvrgu.

Jutros mrtav, izgleda mora nov.

Ima li neko neku ponudu, savet, cenu... 12v 12ah, sada je u njemu 9ah i radio je ok do pre par dana.

Proveri kako ti puni regler, jer ako motor pali nakon punjenja akumulatora na ispravljču, a neće da pali nakon vožnje, onda to ukazuje da se akumulator ne puni tokom vožnje.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • nekrunisani kralj moto cigana, 3120 postova
  • Lokacija: Banovo brdo, Juzni Beograd...
  • Motocikl: 4x4

to da, ali ja sam ga sinoć napunio, a jutros je bio mrtav.

Stavio ga jutros opet na punjač, sačekao malo i onako povezanog sa punjačem ga upalio. Izmerio analognim, tu se kretalo punjenje oko 15v pod sauhom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 3 minuta, mrle je napisao:

to da, ali ja sam ga sinoć napunio, a jutros je bio mrtav.

Stavio ga jutros opet na punjač, sačekao malo i onako povezanog sa punjačem ga upalio. Izmerio analognim, tu se kretalo punjenje oko 15v pod sauhom.

U tom slučaju je akumulator "kaput".

p.s.

Vidim sad da me čika Rajko pretek'o.

Opasan starac raste od njega!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6287 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L
On 13.2.2018. at 10:51, Satelis je napisao:

Aco nisi trebao sipati vodu, dolivanje vrsis akum. kiselinom.

Ja bi lepo to otvorio, izbacio sve iz njega, kupio i sunuo kiselinu na max, ostavio otvoreno i turio na punjac. Nakon punjenja ako se ispostavi da se vratio u zivot, vratio bi poklopac i montirao pa startovao motor.

Ako pali....super, ako ne pali.....kanta.

Kiselina se nikad ne doliva, vec samo voda, jer voda moze da ispari iz akumulatora, a kiselina ne. Inace, akumulator je AGM, ne moze nista da se izbaci iz njega :) Posle dva dana od punjenja motor pali, akumulator ima napon 12,6V. Nije idealan, ali aku nije za bacanje, a bio je pre "operacije". 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -+-, 1005 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha ♥

Imam cudan problem sa aku. izbacuje vodu tj kiselinu! U pitanju je obican uni bat... Da naglasim da aku drzi struju i da motor pali i posle vise od 1,5 meseci stajanja... trenutno je aku izvadjen iz motora, juce ga podignem ono ispod vlazno, oslusnem, cujem da "burichka ili kljuca" stavim na motor posle vise od mesec on vergla normalno, a kada sam ga opet skinuo tek onda cujem sustanje i na odusak baloncic... Aku nije prepunjen destilovanom... ima li iko ideju sta se dogadja?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 2 minuta, Golub je napisao:

Imam cudan problem sa aku. izbacuje vodu tj kiselinu! U pitanju je obican uni bat... Da naglasim da aku drzi struju i da motor pali i posle vise od 1,5 meseci stajanja... trenutno je aku izvadjen iz motora, juce ga podignem ono ispod vlazno, oslusnem, cujem da "burichka ili kljuca" stavim na motor posle vise od mesec on vergla normalno, a kada sam ga opet skinuo tek onda cujem sustanje i na odusak baloncic... Aku nije prepunjen destilovanom... ima li iko ideju sta se dogadja?

Nisi napisao kad izbacuje kiselinu?

Da li kad je uključen na punjač (i neposredno nakon skidanja sa punjač), ili kad je na motoru (dok motor radi), ili kada je van motora i nije priključen na punjač?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -+-, 1005 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha ♥

Pa kada se ne koristi a najverovatnije i kada se koristi, ovaj motor imam od septembra primetih da aku "gubi" vodu pa sam dva puta dolivao destilovanu, regler tj napon je ok...

Kao sto rekoh - trenutno je aku izvadjen iz motora, juce ga podignem ono ispod vlazno. Kada kazem trenutno mislim zadnjih mesec dana i jace... Da kazem to burickanje koje se cuje nije sad kao da kljuca voda ali posto mi stoji na radnom stolu u garazi kada petljam nesto malo pa malo cujem kako zasusti...

 

Eto juce sam posle mesec i vise stavio aku na motor nema nikakvog znaka gubitka struje, vergla ok... posle verglanja skinuh ga opet a on povrati par baloncica na odusak i cujem susti...

Inace aku nema ni godinu dana, ali nisam dobio garanciju uz motor...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 12 minuta, Golub je napisao:

Pa kada se ne koristi a najverovatnije i kada se koristi, ovaj motor imam od septembra primetih da aku "gubi" vodu pa sam dva puta dolivao destilovanu, regler tj napon je ok...

Kao sto rekoh - trenutno je aku izvadjen iz motora, juce ga podignem ono ispod vlazno. Kada kazem trenutno mislim zadnjih mesec dana i jace... Da kazem to burickanje koje se cuje nije sad kao da kluca voda ali posto mi stoji na radnom stolu u garazi kada petljam nesto malo pa malo cujem kako zasusti...

Posto

 

Eto juce sam posle mesec i vise stavio aku na motor nema nikakvog znaka gubitka struje, vergla ok... posle verglanja skinuh ga opet a on povrati par baloncica na odusak i cujem susti...

Inace aku nema ni godinu dana, ali nisam dobio garanciju uz motor...

Akumulator (kiselinski) hoće malo da "šušti" i prilikom punjenja (većim naponom) i prilikom pražnjenja-verglanja, kao i neposredno nakon ovih radnji.

U svakom slučaju deluje mi da ti je nivo elektrolita previsok (na max. nivo bi trebao da bude kada je akumulator potpuno strujno napunjen), a moguće je i da ti je punjenje (na motoru ili na punjaču) sa previsokim naponom.

Postoji i mogućnost da je neko u akumulator umesto destilovane vode nekada dolio nešto što nije trebao da dolije.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -+-, 1005 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha ♥

Znam da susti prilikom punjenja pa i prilikom verglanja duzeg.... Ali kazem stoji mi na radnom stolu duze od mesec dana i dok radim cujem ga povremeno... a nije doslo do samopraznjenja za ovih mesec i kusur dana

 

Kazi mi Ziko, da li bi pomoglo, odnosno sta mislis da prospem sve iz njega i da ulijem novu kiselinu ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 4 minuta, Golub je napisao:

Znam da susti prilikom punjenja pa i prilikom verglanja duzeg.... Ali kazem stoji mi na radnom stolu duze od mesec dana i dok radim cujem ga povremeno... a nije doslo do samopraznjenja za ovih mesec i kusur dana

 

Kazi mi Ziko, da li bi pomoglo, odnosno sta mislis da prospem sve iz njega i da ulijem novu kiselinu ?

Tačno sam znao šta ćeš da me pitaš.

Zamena kiseline se nameće kao neko logično rešenje, međutim to ne mora da bude i stvarno ispravno rešenje.

Evo i razloga:

1. Prilikom izlivanja starog elektrolita vršimo okretanje akumulatora "naglavačke" pa sav talog koji se skuplja na dnu ćelija onda upadne između ploča i velika je verovatnoća da dođe do kratkog spoja u nekoj ćeliji i onda je akumulator za bacanje.

2. Bitno je da znamo stanje "napunjenosti" akumulatora pre izlivanja (utvrđuje se merenjem gustine elektrolita "boometrom") i onda se opet naliva nov elektrolit iste gustine.

Međutim, ukoliko je neko ranije već umesto dest. vode u akumulator dolivao kiselinu, onda ovo merenje gustine nema svrhe. 

3. To što ti motor pali "na prvu" uopšte ne znači da ti je akumulator u dobrom stanju. Ja na svom motoru trenutno koristim akumulator koji ima manje od 10% nazivnog kapaciteta (umesto 19Ah jedva 1,5Ah) i motor pali u sekundi. Ali kada bi trebalo da vergla još jednu ili dve sekunde to ne bi mogao.

U svakom slučaju, ukoliko rešiš da menjaš elektrolit prvo napuni akumulator do 16V (veličinom struje koja pri kraju punjenja ne prelazi 1-2% nazivnog kapaciteta akumulatora), zatim izliješ kiselinu i nekoliko puta ćelije ispereš destilovanom vodom. 

Na kraju ponovo uliješ odgovarajuću kiselinu (i moliš se Bogu da sve bude kako valja).

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -+-, 1005 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha ♥

 

20 minutes ago, štampar said:

 

....а да уместо тога прво измериш густину те киселине која је у акумулатору?

Da nisam razbio alatku za merenje gustine... gustina ne bi trebala biti manja bese od 1,2? Kupicu nov bometar... Pa cemo videti gde sam sada...

 

Hvala na savetima javljam rezultate merenja...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Manatwork, 86 postova

Zdravo svima,

 

Jel ima neko za preporuku firmu koja se bavi prodajom i odrzavanjem akumulatora(Beograd-grad ako može)..meni je izgleda crkao, ima 3 godine pa nisam siguran da li da ga negde (i gde ) nosim da se puni ili da kupim novi (gde),

 

Pozdrav,

 

Aleksandar

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja