Jump to content

Moto Zajednica

Punjenje akumulatora

Recommended Posts

  • Solo Rider, 2748 postova
  • Lokacija: Sremčica
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300 A

Moje iskustvo sa klasičnim punjačem koji navodno ima zaštitu od prepunjavanja i ima amper metar na njemu je sledeće. Stvim aku na punjenje, amper metar pokazuje 4 amp.Punjač je inaće 6 amp. Posle oko sat vremena amper metar padne skoro na nulu. Aku brboće. Posle sat  i po punjenja skidam sa punjenja. Jedne zime nisam vozio zbog snega oko tri meseca i taj proces sam ponavljao jednom mesečno. I dan dans koristim taj aku evo četvrta godina. Sad pitam čemu generalno svrha i isplativost tih skupih pametnih punjača jer ionako aku i za motor i za auto i ne traju više od 5 god. vozio ne vozio.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Doživotno lud i zbunjen !, 241 postova
  • Lokacija: NBgd Vamos - U Romingu Tamos
  • Motocikl: 1250 Triple Black...Vel.ki baš !!!

:stabre: Šta komplikujete? CTec i rešili ste sve probleme oko punjača :care:  :takoje: .Probudio mi je već otpisan i

spreman za bacanje akumulator od 19Ah(još pre 2ipo g.(a kupio nov da ga zamenim koji mi od tada još stoji neformiran)

a ovaj ima nameru da me služi barem kako se sad ponaša, još g.dve.

Sad je trenutno priključen na CTec već 4-5 dana(naravno konstantno i bez isključivanja)a

danas ga samo otkačio,dao kontakt i(upalio mi obe lampe za ABS  pa ih ugasio kad sam krenuo)što u mom slučaju zanači da je akumulator u punom radnom naponu)a pri vožnji mi pokazuje 13,7-13,8 V ,znači vozio se vratio i ponovo ga prikačio i takoće ostati cele zime.

Ponavljam za one koji nisu bili na času "CTec i završili ste sa problemom punjača.Toliko.ako ima nekih ? tu sam :na_glavi:

 

                                 :BMW2: POzzzzzzzzzzz    :BMW2:

ps:cena CTeca oko 50e.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Solo Rider, 2748 postova
  • Lokacija: Sremčica
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300 A

ps:cena CTeca oko 50e.       Gledam po radnjama ali nije baš ta cena , mislim jeste ali puta dva. Nisam video jeftije od 10.000.-. a nov aku 4500.-.i meni traje 4-5 god. bez nekog posebnog održavanje tj. sa običnim punjačem pa me zato zbunjuje opravdanost istog osim ako baš neko želi da ima pa onda to je to. Ali ne sumnjam da je to super stvar.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 963 postova
  • Lokacija: Užička Republika
  • Motocikl: Suzuki DL650 V-Strom

Bolje je paralelno vezati neki potrošač odgovarajuće snage, t.j. otpora.

Zašto pričaš napamet kad očigledno ne poznaješ materiju? Kakve veze ima paralelno vezan potrošač osim ako ne smanji napon punjača ili ga ne spali?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 511 postova
  • Lokacija: Pančevo
  • Motocikl: Honda NX 250

Ne pričam napamet.

Poznajem materiju dovoljno.

To što si predložio ne valja.

Radi kako hoćeš ...

 

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

ps:cena CTeca oko 50e.       Gledam po radnjama ali nije baš ta cena , mislim jeste ali puta dva. Nisam video jeftije od 10.000.-. a nov aku 4500.-.i meni traje 4-5 god. bez nekog posebnog održavanje tj. sa običnim punjačem pa me zato zbunjuje opravdanost istog osim ako baš neko želi da ima pa onda to je to. Ali ne sumnjam da je to super stvar.

 

Pravi Ctek je koji ima "recondition" mod i ispod osamdesetak € teško da ima, a model bez toga verovatno  za tih pedesetak.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • drrmrr, 751 postova
  • Lokacija: Kikinda
  • Motocikl: projekat rinfuz ;)

Prodajem ja nov Saito procharger za 40e. Samo sam napunio jednom aku od moje XTZ750. Uzeo sam ga pre par meseci da mogu da punim preko zime teneru, ali posto mi treba i za kola morao sam da uzmem jaci punjac.( bar 3,5A punjenje.)

Sad sam uzeo nov BochC3 da mogu i od kola da punim. Saito je odlican ima trickle charge, desulfatizaciju i puni 1A. U luisu je 50 evra +provizija.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Doživotno lud i zbunjen !, 241 postova
  • Lokacija: NBgd Vamos - U Romingu Tamos
  • Motocikl: 1250 Triple Black...Vel.ki baš !!!

ps:cena CTeca oko 50e.       Gledam po radnjama ali nije baš ta cena , mislim jeste ali puta dva. Nisam video jeftije od 10.000.-. a nov aku 4500.-.i meni traje 4-5 god. bez nekog posebnog održavanje tj. sa običnim punjačem pa me zato zbunjuje opravdanost istog osim ako baš neko želi da ima pa onda to je to. Ali ne sumnjam da je to super stvar.

Nisam hteo da stavim link da ne pravim reklamu čoveku,a gledaš na pogrešnom mestu(radnje)gde verovatno deru,a ja imam

baš ovaj već 3 g.i on mi radi posao samo tako.Evo ti link pa reši svoj problem ako ga imaš.Samo treba malopo pronjuškati na googlu

 

http://www.kupujemprodajem.com/Ctek-multi-XS-3-6-12V-27659313-oglas.htm?filter_id=431537

 

                                                         :BMW2:  :BMW2:  :BMW2:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

 

ps:cena CTeca oko 50e.       Gledam po radnjama ali nije baš ta cena , mislim jeste ali puta dva. Nisam video jeftije od 10.000.-. a nov aku 4500.-.i meni traje 4-5 god. bez nekog posebnog održavanje tj. sa običnim punjačem pa me zato zbunjuje opravdanost istog osim ako baš neko želi da ima pa onda to je to. Ali ne sumnjam da je to super stvar.

Nisam hteo da stavim link da ne pravim reklamu čoveku,a gledaš na pogrešnom mestu(radnje)gde verovatno deru,a ja imam

baš ovaj već 3 g.i on mi radi posao samo tako.Evo ti link pa reši svoj problem ako ga imaš.Samo treba malopo pronjuškati na googlu

 

http://www.kupujemprodajem.com/Ctek-multi-XS-3-6-12V-27659313-oglas.htm?filter_id=431537

 

                                                         :BMW2:  :BMW2:  :BMW2:

 

 Ovaj model nema "recon" režim.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Doživotno lud i zbunjen !, 241 postova
  • Lokacija: NBgd Vamos - U Romingu Tamos
  • Motocikl: 1250 Triple Black...Vel.ki baš !!!

Da li to znači da NE SMEM da  ga držim priključen non-stop  na akumulatoru ili je to samo neki mod

koji fali na ovom punjaču.Molim za objašnjenje.Pozdrav :BMW2:  :BMW2:  :BMW2:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ODUSTO OD DIJETE, 2463 postova
  • Lokacija: ZEMUN
  • Motocikl: GSX650F + NMAX155

Ja moje akumulatore punim sa običnim punjačem za kola koji ima na sebi ampermetar. Ima mogućnost podešavanja jačine struje. Namestim na oko 0,6-0,7A i punim. Kad dođe zima unosim ih u kuću i napunim. U februaru opet dopunim i još jednom pred vraćanje na motor dopuna. Evo kineski aku, sa skutera, već petu sezonu radi i tek ovog leta sam ga prvi put malo dopunio u pola sezone. Na motoru fabrički star 8god. i radi bez greške. Kad budem imao viška para možda i kupim neki od tih punjača koji rade sve i svašta ali do sada mi je običan punjač za kola završavao posao svih ovih godina. Imam još jednu spravicu koju sam koristio dok sam se bavio elektronikom davno sa kojom mogu da fino podešavam napon i jačinu struje ali više koristim klasični punjač.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Da li to znači da NE SMEM da  ga držim priključen non-stop  na akumulatoru ili je to samo neki mod

koji fali na ovom punjaču.Molim za objašnjenje.Pozdrav :BMW2:  :BMW2:  :BMW2:

 

Imaš u temi već linkovano; "recondition" mod je desulfatizator, čini posao svakako. Možeš da držiš na Ctek punjaču stalno, kad se upali i poslednja, druga zelena lampica, sa jednom zelenom se zadržava 10 dana i taj period nije baš naj povoljniji i zato ne valja da se kopčanje ponavlja, tj svaki čas. Napuniš ga i skineš čim upali prvu zelenu, pa kroz 3 nedelje opet, ili se ostavi celu zimu da stoji u režimu sa dve lampice. Takođe pri dužem stajanu na punjaču, više meseci, valja pogledati nivo tečnosti.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Solo Rider, 2748 postova
  • Lokacija: Sremčica
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300 A

Da rezimiram moje lično iskustvo sa varijantom sijalica os 21 watt. Aku relativno pun/prazan. Koriščenjem digitalnog unimera mere su sledeće. Punjenje direktno preko auto punjača start punjenja oko 4 amp i vremenom oko 45 min pada skoro na nulu (ampermetar na punjaču).Punjenje preko sijalice (prethodno upalio far i pustio da gori pola sata) punjenje 1 amp (sinoć počeo punjenje) sijalica je bledo gorela u startu  da bi se ugasila jutro a punjenje je bilo 0.32 amp. Šta znam ne znam ali meni deluje kao ok motor lepo vergla pali više mi i ne treba .Pozdrav svima

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Doživotno lud i zbunjen !, 241 postova
  • Lokacija: NBgd Vamos - U Romingu Tamos
  • Motocikl: 1250 Triple Black...Vel.ki baš !!!

:BMW2:  :BMW2:  :BMW2:

 

Da li to znači da NE SMEM da  ga držim priključen non-stop  na akumulatoru ili je to samo neki mod

koji fali na ovom punjaču.Molim za objašnjenje.Pozdrav :BMW2:  :BMW2:  :BMW2:

 

Imaš u temi već linkovano; "recondition" mod je desulfatizator, čini posao svakako. Možeš da držiš na Ctek punjaču stalno, kad se upali i poslednja, druga zelena lampica, sa jednom zelenom se zadržava 10 dana i taj period nije baš naj povoljniji i zato ne valja da se kopčanje ponavlja, tj svaki čas. Napuniš ga i skineš čim upali prvu zelenu, pa kroz 3 nedelje opet, ili se ostavi celu zimu da stoji u režimu sa dve lampice. Takođe pri dužem stajanu na punjaču, više meseci, valja pogledati nivo tečnosti.

 

Hvala,poslušaću i postupiti kako si rekao.Ja sam sad proverio i upaljena mi je druga zelena lampica.Isključio sa struje i

ponovo ću ga zakačiti za 20setak dana.Sad mi daje napon da imam obe ABS lampice u ključene u blinkanju i čim se krene

one se ugase.To znači, valjda, da imam dobar napon na aku.U svakom slučaju ću ući u taj režim priključivanja kako si predložio

Sve najbolje.Pozdrav :BMW2:  :BMW2:  :BMW2:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1109 postova
  • Lokacija: Sr.Mitrovica
  • Motocikl: Honda Africa CRF 1000

Evo ljudi,starac mi doneo neki njegov punjac,naravno Ruski i naravno uz komentar-ne gledaj ta svabska sranja ovaj ce ih nadziveti sve.Aj sad vi meni recite kako da ga podesim za motor a kako za kola,gde da vrtim ovaj tockic i sta da gledam na tom displeju i koliko sati puniti.Za motor je akumulator 12Ah a za kola 55Ah oba kiselinska 12V.Hvala unapred :takoje: .

20151206_181403.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 226 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica, Lacarak
  • Motocikl: Honda Rebel CA125, u potrazi za VF750C Magna :)

Da bih bio siguran morao bih da probam ali mi se cini da taj punjac ima potenciometra te i mogucnost podesavanja struje punjenja akumulatora. Akumulator bi trebalo da punis strujom oko 10% njegovog kapaciteta, sto bi u tvom slucaju znacilo za motor 1.2 A a za kola 5.5 A

 

Stavi ga na nulu, prikljuci akumulator i polako okreci tockic u smeru kazaljke na satu (ka 12 v) dok ti na dispelij kazaljka ne bude na potrebnoj amperazi. kada si ga podesio ostavi ga par sati na akumulator i nemoj vise podesavati jer ce struja vremenom polako opadati, Kada skala padne na 0 ka sto ti je sada na slici akumulator bi trebao da je pun.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 963 postova
  • Lokacija: Užička Republika
  • Motocikl: Suzuki DL650 V-Strom

Ovo nije potenciometar nego višepoložajni preklopnik. Okreći u desnu stranu (12V deo) i prati jačinu struje na ampermetru. Namesti da bude 1/10 kapaciteta akumulatora. To nije kritična vrednost pa neće biti štete ako bude i drugačije. Vremenom, kako se bude punio, struja će opadati.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Solo Rider, 2748 postova
  • Lokacija: Sremčica
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300 A

Einhell_Punjac_akumulatora_BT_BC_15_slik

Ja koristim ovaj punjač koji kao što se vidi ima i sliku motora.Zimi imam običaj da priključim aku na njega.Na sporom punjenju (kornjača) obično amper metar skoči na oko 3A. Posle par sati padne na nulu.Nešto sam experimentisao sa sijalicama generalno efekat je isti stime što preko sijalice ampermetar je u startu na nuli ali posle izvesnog vremena se čuje kako brboće aku. Ali stalno ponavljam da mi aku inaće traje oko 4-5 god. tako da se uvek pitam isplativosti ovih skupljih C-tek varijanti.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1109 postova
  • Lokacija: Sr.Mitrovica
  • Motocikl: Honda Africa CRF 1000

Posto se niko nije juce javio ja na svoju ruku uradio bas onako kako je rekao moj zemljak iz  Lacarka,pustio ga celu noc i kad sam dosao s posla bilo je blizu nule vratio ga i radi ekstra ;) .

Ha, ha evo ga Lalajko se pronasao znao sam i bez gledanja da ce tako biti :lol3: (ipak su to te generacije :sampion: ).

p.s. jos samo jedno pitanje koliko cesto praktikovati ovo(do sad sam uvek skidao i unosio u kucu akumulator zimi da li ima potrebe i dalje to da radim ili ga ostavim pa nek se prazni polako i posle ga samo dopunim?)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2285 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda Sevenfifty

Bolje je da ga unosis u neki podrum, tamo gde nema grejanja ali da nije ni toplo. I svakako ga dopuni sa vremena na vreme, ili bar prekontrolisi voltazu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

 

 

ps:cena CTeca oko 50e.       Gledam po radnjama ali nije baš ta cena , mislim jeste ali puta dva. Nisam video jeftije od 10.000.-. a nov aku 4500.-.i meni traje 4-5 god. bez nekog posebnog održavanje tj. sa običnim punjačem pa me zato zbunjuje opravdanost istog osim ako baš neko želi da ima pa onda to je to. Ali ne sumnjam da je to super stvar.

Nisam hteo da stavim link da ne pravim reklamu čoveku,a gledaš na pogrešnom mestu(radnje)gde verovatno deru,a ja imam

baš ovaj već 3 g.i on mi radi posao samo tako.Evo ti link pa reši svoj problem ako ga imaš.Samo treba malopo pronjuškati na googlu

 

http://www.kupujemprodajem.com/Ctek-multi-XS-3-6-12V-27659313-oglas.htm?filter_id=431537

 

                                                         :BMW2:  :BMW2:  :BMW2:

 

 Ovaj model nema "recon" režim.

 

ovaj model ima sve što ti treba , uključujuči i desulfatizaciju za olovne baterije.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

:BMW2:  :BMW2:  :BMW2:

 

Da li to znači da NE SMEM da  ga držim priključen non-stop  na akumulatoru ili je to samo neki mod

koji fali na ovom punjaču.Molim za objašnjenje.Pozdrav :BMW2:  :BMW2:  :BMW2:

 

Imaš u temi već linkovano; "recondition" mod je desulfatizator, čini posao svakako. Možeš da držiš na Ctek punjaču stalno, kad se upali i poslednja, druga zelena lampica, sa jednom zelenom se zadržava 10 dana i taj period nije baš naj povoljniji i zato ne valja da se kopčanje ponavlja, tj svaki čas. Napuniš ga i skineš čim upali prvu zelenu, pa kroz 3 nedelje opet, ili se ostavi celu zimu da stoji u režimu sa dve lampice. Takođe pri dužem stajanu na punjaču, više meseci, valja pogledati nivo tečnosti.

 

Hvala,poslušaću i postupiti kako si rekao.Ja sam sad proverio i upaljena mi je druga zelena lampica.Isključio sa struje i

ponovo ću ga zakačiti za 20setak dana.Sad mi daje napon da imam obe ABS lampice u ključene u blinkanju i čim se krene

one se ugase.To znači, valjda, da imam dobar napon na aku.U svakom slučaju ću ući u taj režim priključivanja kako si predložio

Sve najbolje.Pozdrav :BMW2:  :BMW2:  :BMW2:

Druže, izvini ali ne radiš dobro.

C-tek punjači su stvarno "fully automatic" i stvarno nemaš potrebe isključivati ga sa struje (znači priključiš i zaboraviš).Ja imam mog priključenog celu zimu direktno na akumulator i na proleče mi je akumulator u top stanju (evo prolazi več 7.godina). Stvarno nema potrebe skidati punjač sa akumulatora. Ja ga ubacim u zimski mod (to ti je ona pahuljica) i miran sam.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja