Jump to content

Moto Zajednica

Moja kolekcija MZ motocikala

Recommended Posts

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: st banovci
  • Motocikl: mz

Momci ocemo li nesto praviti (samo da neispadne neki frankestajn) dali neko ima neku ideju Posto sam vec pravio trkalice sada mi se mota neka kroserica po glavi dali je neko nesto slicno pravio0takoje.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: st banovci
  • Motocikl: mz

Ram je rucni rad nogostupi i rucice sa pumpom i prednjim klestima od yamahe rd 125 a sve ostalo MZ etz 250 naravno rep i rezervar rucni rad0takoje.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1306 postova
  • Lokacija: Nish
  • Motocikl: MZ-ts 250/1 (custom)

Druze, moze malo vise detalja vezanih za cilindar, i klip. Vidim da je cilindar daaaleeekooo od originala, mislim bas je prepravljen.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: st banovci
  • Motocikl: mz

Pa sto se tice cilindra skracen sa donje strane za 5mm i klip od TS 250 (laksi od etzeovog) kad sam vec kod klipa zasecen na strani izduva sa gornje strane za 3mm izduv 200 stepeni usis 170 stepeni (skracen klip za 5mm na strani usisa) dodat 5 prelivni kanal sa 140 stepeni preliva na tom cilindru bili su montirani frateri ali nisu mi se pokazali bas idealni pa su odlozeni za drugi projekat moram da skratim duzinu izmedju klipa i ventila pa cu onda ih namontirati za sada klasican usis koji malo vraca kroz karburator na manjim obrtajima ali za sad dobro radi kad smo vec kod cilindra treba pomenuti glavu koja je nalivena argonskim varenjem za 5 mm i poplicena u kompresionom prostoru nisam racunao koliko je stepen kompresije mislim da bi trebao jos da se smanji (cim klipnjaca izdrzava znaci da moze joc plica) podrazumeva se da su kanali prosireni za sad toliko0takoje.gif

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1306 postova
  • Lokacija: Nish
  • Motocikl: MZ-ts 250/1 (custom)

Ne treba preterivati ni sa kompresijom u cilndru, moze da dodje do samozapaljivanja smese mimo varnice na svecici. U tom slucaju bi trebao neko "stabilnije" gorivo.

Inace ovo sto si uradio do sada je ozbiljna stvar, nikada se nisam usudio da probam nesto slicno, svaka cast. Moze i malo podataka: snaga, ubrzanje, top-speed.... ako ne trazim previse :) ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 450 postova
  • Lokacija: nis - bela crkva
  • Motocikl: voshod 3m, moto guzzi falcone

e jbg u :dupe2: bili smo na metar a nismo se znali... ja sam se oko minarelija majao ima pola sata. jednino vise vremena sam proveo oko onog nsu maxa i zundappa iz '38. inace ovo su izuzetno ozbiljne prepravke koje traze i iskustvo i poveliko znanje. svaka cast :care:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: st banovci
  • Motocikl: mz

Pa iskren da ti buden tacne karakteristike neznam magu samo reci da su lamele na ivici da ne prokliznu jer sam sa svim ovim doradama dobio dosta snage pri srednjim obrtajima i muku mucim da nadjem neki veliki karburator da bi u vrhu obrtaja imao dosta snage jer fali mi malo da bi napunio punu petu sa dugackim prenosom odprilike 160km (teoretski) prakticno nije jos ostvarena Prepravke su ucinile da ide kao iz pracke do nekih 100km a onda fali goriva (veci karburator) motor ima suvih 100kg i u planu mi je oklop da bi to bas izgledalo kako treba i da ide kako treba jer otpor vetra je cudo koje treba probiti Ako imas koji predlog slobodno reci Ja nikako da se resim da kupim klip od suzukija rm 250 pa da pomerim dorade kao u engleskoj Svo vreme eksperimentisem sa jeftinim klipovima pa kad crkne ( a desava se cesto da popucaju karike) nije mi zao0takoje.gif ssekir75 upoznacemo se na skupu pa cemo se ispricati i razmeniti iskustva Moram da priznam da knjiga od BELA koju je TS chooper stavio na forum otvorila vidike i gurnula me u totalno u drugom smeru friziranja motora ali polako pa cemo videti sta ce ispastidilema.gif

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1306 postova
  • Lokacija: Nish
  • Motocikl: MZ-ts 250/1 (custom)

Sada sam bas srecan ako sam bar malo bio od koristi.

Inace imam jednu malu idejicu:

Znamo da nam je deo cilindra sa strane izduva opterecen samo u dornjem delu izduvom... e sada ja nesto razmisljam... mozda bi bilo dobro da se ispod izduva doda jedan usisni kanal isti kao fabricki usis ali sa druge strane ("preko puta" fabrickog usisa) i tu dodati jos jednu usisnu granu i jos jedan karburator, moze sa ili bez ventila. Tako bi smo konacno imali jedan karb pozadi i jedan napred ispod izduvne grane, koja bi se eventualno malo prepravila.

Sta mislite o tome? Ovo je teorija, ali ko zna....

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1306 postova
  • Lokacija: Nish
  • Motocikl: MZ-ts 250/1 (custom)

evo fotografije gde mislim da bi bilo moguce ubaciti usis. Ako je moguce da bude dovoljno visoko (ako izduv ne smeta) onda reed ne bi bio neophodan, a sam usis bi mogao da bude sirine izduva, sto bi omogucilo prilican protok smese, dok bi ostatak cilindra ostao slobodan za prelive.

post-1646-0-97201100-1305412915_thumb.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: st banovci
  • Motocikl: mz

Pazi covek bacas me u ozbiljna razmisljanja , ja sam imao u planu da stavim dva karburatora sa svake strane uz dva fratera direktno na protocne kanale Mada inzinjeri u MZ fabrici su napravili tako dobar kompromis izmedju snage i izdrzljivosti motora da im se ja jos posle mnogo godina divim da motori rade sa kvalitetom delova koji kod japanca nebi izdrzali ni par sati rada Dali imas ideju cime bi se mogao napuniti klip iznutra do visine bolcne da bi se smanjila zapremina kartera (materijal treba da bude lagan cvrst i otporan na benzin) A sto se tice opterecenja ispod izduva neki konstruktori su to resili tako sto su izduv podelili na dva dela pa izbusili sitne rupice na klipu kroz koje dolazi sveze smese iz kartera i podmazuje taj uski zid koji smanjuje temperaturu izduvnog zida klipa pa takav motor izdrzava veca opterecenja .0takoje.gif

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1306 postova
  • Lokacija: Nish
  • Motocikl: MZ-ts 250/1 (custom)

Hm... nije lose popuniti klip kao sto kazes, ali velika zapremina je u pitanju, pa bi potpuno popunjavanje mozda bilo previse (klip bi bio ptretezak). Ne znam koliko je izvodljivo da se ne popunjava celo čelo klipa, vec da se samo zatvori Al plocom debljine 2-3mm koja bi se zavarila za unutrasnjost klipa (argonom naravno). Mozda bi cak mogli da se zatvore i delovi (isečci valjka) sa obe strane klipnjace (do sirine onog dela u koji ulazi bolcna).

E jos nesto, nije na odmet je da se plasticnim cepovima, zatvori bolcna na radilici, jer je suplja (nekoliko kubnih cm, viska), sto je lako izvodljivo.

 

Svidja mi se kako se razvija tema.... mozda na kraju dodjemo do konacnog "recepta" za tuning MZ-a. Ima u njemu dosta potencijala... ja sam vise teorisao, dok su me finansije cesto sprecavale da to sprovodim u dela...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: st banovci
  • Motocikl: mz

Pa u jednom se slazemo koliko para toliko muzike a rupe na radilici se mogu jednostavno popuniti PLUTOM i ona super zavrsava posao a sto se tice klipa japanci su vec odavno distutovali na ovu temu pa su jednostavno skratili klip za celih 15mm i automatski smanjili zapreminu kartera i dobili bolje punjenje cilindra ali taj klip kosta 115eur pa MZ radi kao kroserica Vec smo diskutovali za povecanje precnika na 75 ili 300ccm ali taj klip je duzi od ETZ (mora podbaciti debeo dihtung ispod cilindra) pa se u tom slucaju povecava zapremina kartera i gubi potencijal na visim obrtajima a ako nema turaze onda vreme usisa mora da bude malo pa sve to pada u vodu , najverovatnije motor dobije na obrtnom momentu ali malo vise KS Kad bi bio klip kratak a sa tim precnikom to bi vec bilo mnogo bolje Neznam dali je neko vario klipove (skratis pa zavaris na meru koliko ti treba) doradis na strugu i eto ga ko nov (zamalo) i onda pun gas pa kad se sve razleti eto belaja0takoje.gif

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1306 postova
  • Lokacija: Nish
  • Motocikl: MZ-ts 250/1 (custom)

Ma sve se radi.... negde sam napomenuo da je jedan drug imao u svom DKW-u rucno pravljeni (liveni) klip koji je izgledao kao da je obradjivan dletom i cekicem a ne masinski, i taj motor je sa tim klipom terao desetak godina samo kod njega, a koliko je vozen pre toga, to sam Bog zna, inace DKW je do 100 isao bez problema.

I ja sam jednom radio nesto slicno. Na jednom motoru-konceptu, je jedan od dva klipa bio ostecen (falilo mu je parce u obliku trougla, povrsine 2-3cm2). Parce klipa je verovanto sagoreno jer je motor tako radio dosta dugo, pa sam morao od starog skodinog klipa da isecem parce, i skrojim ga po meri dela koji fali, majstor Kokan je to sve zavario argonom, Mile strugar lepo obradio i klip je kao nov. Sklopio sam masinu i sve je ekstra, jedino sto jos nisam nasao adekvatan menjac za nju pa nisam probao u voznji.

E sad, ne znam kako bi bilo da se klip popreko vari.... ne bih bas to pokusavao...

A ni klip ne sme previse da se skrati, jer onda nema sta da zatvara prelive i izduv, pa od kompresije ne ostane nista. Mislim da je zatvaranje klipa odozdo bolje resnje, zak i po cenu otezavanja (sto bi moralo da se nadoknadi obradom radilice).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 634 postova
  • Lokacija: Beograd/Vozdovac
  • Motocikl: Suzuki GSX 600F-SF,Honda CM 125 Custom,Benelli Adiva 150,MZ 250 ETZ,MZ 250 TS,Kinroad 200gy,Tomos 14 tls,

Zna se ko kod nas radi klipove,tj lije po uzorku,tako da se ta opcija sa ispunom cela klipa sa unutrasnje strane moze izvesti zarad zapremina,a plastika u bolcnu,nece moci,teflonski cepovi da.

Kako bi radio jedan BING 54 na svemu tome??

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1306 postova
  • Lokacija: Nish
  • Motocikl: MZ-ts 250/1 (custom)

Da ali veci karburator je uzaludan ako je usis cilindra uzi od difuzora karburatora. Zbog toga sam i dobio ideju da se doda joj jedan usis sa druge strane, Naravno i usisna grana je pozeljno da bude kraca.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: st banovci
  • Motocikl: mz

Ja sam svojevremeno napravio kompresor za vazduh i prvobitno je bilo jedan usis jedan izduv i to je radilo ekstra kad sam hteo da dodam jos jedan usis nije htelo nikako da funkcionise pa neznam kako bi taj predlog radio eventualno dva manja pa da se dobije brzi protok kroz oba treba jedan cilindar zrtvovati pa videti0takoje.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja