Jump to content

Moto Zajednica

Carstvovanje rečju i delom - doterivanje Transalp - a

Recommended Posts

  • Drug član, 1260 postova
  • Lokacija: Chicago

20 din ...

 

BOZA < LIMUNADA < KOKTA < KLAKER ...

 

Daj koktu!

 

P.S. Ajde neka taj koji je đunti dao minuse u njegovoj temi objasni zasto je to uradio!!! >:( >:(>:(

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1855 postova
  • Lokacija: NBgd
  • Motocikl: Triumph Tiger 1050, Medlay 150

Dobro izgleda, svaka cast! Hajde molim te slikaj, kada budes montirao na motor, da vidim kako stoji u odnosu na "copavu", jer ona, kada se sklopi dodje preko te nozice za podizanje.

 

Zato sto je ta nozica za podizanje, na fabrickom stenderu, toliko mala da uopste nema efekta poluge, cak sam na nekim starijim modelima video rucicu negde malo iznad suvozackog fudastera, da se prihvati i lakse povuce motor u nazad.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

20 din ...

 

BOZA < LIMUNADA < KOKTA < KLAKER ...

 

Daj koktu!

 

P.S. Ajde neka taj koji je đunti dao minuse u njegovoj temi objasni zasto je to uradio!!! >:( >:(>:(

 

Pošto sam dva dana van kuće i sa Bobanom, poznatim "mačkarom", pridržavo dok je vario i normalno preplanuo u licu, moro sam da molim suprugu da donese Grand Colu i vidi da sam u garaži sa njim a ne u nekom solarijumu sa cicama, tako da piće ima, sad Cocta, hm, ja sam zanovetlo. A -, pa to je uobičajeno na svim forumima, nema sekiracije.

 

 

Dobro izgleda, svaka cast! Hajde molim te slikaj, kada budes montirao na motor, da vidim kako stoji u odnosu na "copavu", jer ona, kada se sklopi dodje preko te nozice za podizanje.

 

Zato sto je ta nozica za podizanje, na fabrickom stenderu, toliko mala da uopste nema efekta poluge, cak sam na nekim starijim modelima video rucicu negde malo iznad suvozackog fudastera, da se prihvati i lakse povuce motor u nazad.

 

Pa Borče, moja deviza je da ništa nije baš toliko dobro da ne može bolje. Geometrija je uzeta sa originalnog štendera od Afrike pa potom isto sa fabričkog TA. To ništa ne valja, jednostavno treba dvojica da podignu motor. Mi (Seba) smo prepravljali dva puta polugu i odredili smo ugao i dužinu svojm procenom, kad se ispostavilo da je malte ne u dlaku ko sa Pegazovom geometrijom koji se diže lakše nego skuter i nema problem lanca odnosno iljuške, jer je sa desne strane, i mogli su da naprave polugu kakvu su hteli, ( vukla se po garaži). Nožica prolazi između viljuške i ćopave koja je malo zakrivljena napolje, taman koliko treba jer sam inače terao Bobana da mi zavari alku na nju da bi lakše mogao da je nagazim. Danas montaža kad budem stigao popodne i naravno slike namontiranog.

 

I da naglasim. Veliki problem jer opruga, jednostavno nije mogla da se nađe nigde ni približno adekvatna i onda je moralo da se proračuna i naruči da se izradi. Koštala verovali ili ne 700 kinti. I jako teško se montira, verovatno kod svakog motora, mora pomoćni alat da se koristi.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12233 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Mogao si da koristiš dve opruge, jednu širu i jednu užu koje ulaze jedna u drugu. To sam viđao na dosta štendera.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Mogao si da koristiš dve opruge, jednu širu i jednu užu koje ulaze jedna u drugu. To sam viđao na dosta štendera.

 

Urađenu su dve upravo po originalu al smo juče za probu koristili samo jednu, širu. Danas kad montiramo, probaćemo sa obe mada mislim da neće biti potrebne. Na Africi su išle dve. Ko će ga znati, možda majstor napravio tvrđe...

 

( Jel izlaziš danas u šetnju do Labosa, da svrnem?)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Bravo, Djunta! Nisam video da si pazario makinu! Cestitam! :takoje::zdravo:

 

Hvala, hvala, još Lazu da vatam-o blagovremeno :moto3:.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12233 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Biću popodne u Labosu ako me predobri i prepošteni Scuba odveze a mislim da 'oće. 0namigivanje.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 5 postova

blago tebi,barem se razumesh u motore.. :) ja sam kupio transalpa krajem proshlog leta,i sve je bilo super,dok ga nisam parkirao lepo u garazhu i kao "ja majstor" (inache nemam pojma) krenuo da rasklapam i sredjujem za leto 2011... provalio sam da mi je zadnja felna varena,plastike pola nemaju zhabice,i 2 naprsle,nesto cima kontakt,regler povezan direkt ili sta vec,pa nabija veliku struju,auspuh busen na 2,3 mesta,volan je malo odvaljen,gume celave,prednji diskovi i pakne skroz otishle,zadnji disk takodje,nije radjen servis 2 godine,rezervoar udubljen,znachi,.... haos sa motorom... doslo mi je da plachem kad sam shvatio shta mu sve fali i shta sve treba da se sredjuje kako bi bio u tip top stanju.... znachi trebacu da ulozhim dosta para,a sve sam dao na motor... da li bi bio ljubazan da me uputish u neke cene za neke delove kada mi blagovremeno bude bila potrebna informacija?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

blago tebi,barem se razumesh u motore.. :)

 

Ne razumem se u motore nešto posebno, al mi nije mehanika strana, učim i imam koga da pitam pa se nadam da ću sad radeći oko svog motora dosta da naučim. Imam nezgodnu crtu, kod mene se vidi i ono što se ne vidi inače. Ti si eto možda žrtva zablude mitskom verovanju u neku marku. Jeste Honda dobar motor, al staro je staro sa svim zamkama koje nužno idu uz tolike godine. Dok se ceo motor ne pregleda detaljno, a to traži malte ne rasklapanje, nije moguće uočiti niz nedostataka ma koliko bio vičan. Već sam napomenuo i da na mom "idealnom motoru" ima šta da se radi, nešto sam i video ili pak računao na neviđeno da ću morati da popravim. Pored žabica levog oklopa i skidanja karburatora, sa rizikom pucanja usisnih flanšni i novih membrana, hoću da prekontrolišem felne i žice jer ako je malo nešto krivo to se ne oseća tako lako... Tako da nisi jedini koji ima muke sa polovnjakom, svi smo manje više u istom sosu, samo što nekom nešto smeta a nekom ne ili neko glasno prizna da mu na motoru ne valja nešto, a neko sujetno glorifikuje sve svoje, tako da nemoj da se preterano sekiraš. Svaki polovnjak traži neminovno ulaganje ma kako besprekoran bio. I naravno da možeš da pitaš za sve pa ću ti pomoći koliko mogu, mada ima TA tema gde ću i ja se obraćati za pomoć. Sad me muči kako da skinem deklove ventila jer mi curi ulje na zadnjem, pokušao i sad još više.

 

 

BOZA < LIMUNADA < KOKTA < KLAKER ...

meni kokta i vidi sta ce drustvo u cosku....

 

Biće uskoro novi rol barovi tako da će na meniju biti cevke fi 25, 18...:tras1:( a zaboravio si kabezu i citronadu).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Namontiran centralni još juče al tek sad dobih slike. Funkcioniše odlično s tim da bi mogla nagazna poluga da ide malo u levo pošto sad ima mesta pored ćopave, što naravno nije problem da se prepravi. Motor se diže relativno lako, mada je juče bio prvi put sa punim rezervoarom, plus što ja još uvek imam strah da mi ne padne.

 

I da pojasnim, pošto imam upite, izradu čini majstor seba011, nik na forumu, u životu Boban 063 838 0981 pa sve što imate oko moto bravarije, rol barovi, nosači kofera, pajseri, tojage...obratite mu se lično bez straha, onaj pištolj je samo za internu upotrebu.

post-6989-0-54462300-1297937429_thumb.jpg

post-6989-0-65060500-1297937434_thumb.jpg

post-6989-0-65357200-1297937438_thumb.jpg

post-6989-0-20848600-1297937443_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1855 postova
  • Lokacija: NBgd
  • Motocikl: Triumph Tiger 1050, Medlay 150

Sad me muči kako da skinem deklove ventila jer mi curi ulje na zadnjem, pokušao i sad još više.

 

Dobro izgleda ovaj stender i ova nozica za podizanje...nisam skorije bio do garaze da pogledam kako to kod mene izgleda, ali ovo je sasvim ok.

 

Nego, molim te budi drug i slikaj postupak, "dolaska" do dekla, kao i "operaciju" na njima(njemu), jer i meni malo duva na tom zadnjem cilindru, na poklopcu ventila. Ja sam zimus nabavio diFtunge, ali cu mozda zameniti samo jedan.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

@Boki- Vrlo prosto, što duži krak to manja sila potrebna, u ovoj konstrukciji je više nego duplo duža od fabričke ili bilo kog proizvođača, ala Turateč, ili nečije pravljene.

 

Za deklove, skinuo sam sva uputstva al treba da ih isčitam. Mislim da mora da se nađe pozicija za izvlačenje. Hoću ujedno da razmontiram karburatore, membrane, pregledam zazore na ventilima, a to traži vreme, garažu i dihtunge koje još ne znam gde da kupim, osim u Luisu. Takođe, možda i gumice ventila budu za zamenu zbog starosti pa i to treba pripremiti i naći način da se zamene bez skidanja glava, jer ako ih skinem, onda otvaram još posla, poliranje kanala, povećanje kompresionog odnosa, klasično budženje... Takođe, valja obezbediti odstupnicu kod nekog što radi ovaj motor i voljan je u svakom trenutku da pomogne ili preuzme posao, a danas svi majstori, ala ja. Da imam garažu svoju, rašrafio bi ja sve pa posle bi "lako". Da, harmonike su za zamenu, nema ih u Gruži trenutno, Guevara takođe nema. Moram da napravim spisak želja i neki plan i redosled rada pa da procenim jesam li kadar sve sam il uz pomoć "prijatelja".

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 223 postova
  • Lokacija: Pozarevac
  • Motocikl: Yamaha Majesty 250

tako sam ja prosle zime skinuo sve plastike,oba tocka,sediste i mnogo sto sta drugog,doneo u stan i mazao mascu,polirao,svaku zicu na tockovima sam cistio panol-pastom...pola motora je bilo u stanu.

ove zime sam samo namazao sediste pavlovicevom mascu(dva puta),kao i sve kozne jakne i cizme i spremio ulje i filter za ulje i lanac i lancanike.to cu zameniti uskoro i nista vise ne pipam,ni sada ni dogodine.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 627 postova
  • Lokacija: Beograd Republika Miljakovac
  • Motocikl: Kawasaki ZZR600E

Pa brate zato je i gledao, da zna šta ga čeka a ne mačka u đzaku. Milence, samo napred, sakrili smo utoku :jee2::hack:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 589 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki SV 650

@Bursac

Ne znam koliko poznajes Djuntu, ali on je i novog keewaya popravljao, tako da su to sve stvari na koje drugi ne bi ni obratili paznju (bar bi bili sebicniji i ne bi otvorili temu). Ako sam dobro zapamtio zabice na plastikama i dihtung dekla, usput da se provere karbovi, eventualno nasteluju ventili, tocak namesten, gumice su mana transalpovima, pa mozda i to reda radi, zvuci kao normalno odrzavanje, a kada to radi perfekcionista onda tu bude malo vise posla, a mi naucimo nesto novo ;)

Zato kada se to sve odradi bices Milence miran 5 godina, ali izmislices ti jos neki fibrin gedzet, torba za ovo, kofer za ono, motor i jeste hobi, nazalost malo skup, ali kada se jednom krene nema nazad.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Prvo slika štendera na kojoj se lepo vidi sve.

 

post-6989-0-45693200-1298136500_thumb.jpg

 

@Boba Vet- Postoji sredstvo za negu kože, skaja-eko kože. Bilo prošlog moto sajma, da nije Pavlović mnogo masan.

 

Poliranje je mukotrpan posao. Panol pasta je dosta fina i mora mnogo da se trlja. Mislim da bi za prvo poliranje kad su žice već patinirale, praškaste, trebalo uzeti žicu za parket koje teško da ima, al postoji čelična vuna za specijalnu obradu drveta, gradacije 0 pa do četiri 0. Tom žicom se lepo doteruje hrom, niklovani delovi i uspešno skine tačkasta rđa na mestima gde probije. Posle Panol pasta.

 

@Čika Bure, Zogu, Viktor- Moj motor je u stanju da ga većina ne bi takla već terala ko zna još koliko. Gume su prešle nepune 3k, isto toliko pločice, lanac sa lančanicima, svećice, filter za vazduh ko juče da je metut, skaj na sdedištu ne ogreban i sa natpisom Honda, pali na pogled, ne lupa nigde,...Usisni sulundar napuko, to se zakrpi za sekund , na levom oklopu da se donja veza za ram zalepi, gornja žabica isto a jedino mora da se pravi pipak koji ulazi u rezervoar, plastika oko cajgera traži doradu, jedan crni sprej da prešpricam auspuh i kreš bar sa prednje strane, alu sivi da malko macnem oko fuzastera, nešto šrafova da metem novih, a najgrđi su oni što se šrafi vizir. To je sve što fali na motoru, sve sam video osim usisnika koji je ispod rezervoara. I to kapljanje na deklu je očigledno "normalno" jer evo i Boki uzo u Germaniji motor, a tamo za kap ulja na kolovozu kazna bar 200 €, pa prošlo. TA ima par slabih tačaka ko i svaki drugi motor, to curenje, gumice ventila i lager kormana.

 

Kupovina polovnjaka je kod nas većinom bez ikakvog rodoslova, ili sa izmišljenim tako da nikad čovek ne može da bude siguran u stanje jer dosta toga ne može da vidi. Sledeće, kod nas je i tehnički pregled slab. U Nemačkoj kad se uzima nešto gleda se da ima svež TUV jer to skoro sigurno znači da je dobro stanje. Naša kultura, tehnička, siromaštvo i pručeni majstori su stvorili nakaradnu izreku, ne diraj dok radi, što za posledicu ima, kad crkne ima debelo da košta. Niko ne priznaje intervalni redovni servis, preventivni pregled... Sve se svodi na zamenu ulja i filtera i to je kao dobro.

 

Meni je Marko dao listu svega šta je i kad radio i to se poklapa činjenicama na motoru, al dečko ga je vozao svega nekih 7k. To što na satu piše 65 k me ni malo ne tangira, ni ako jeste ili nije jer godine se broje. Nije problem za vožnju po gradu ili po Srbiji, svuda će bilo kakav peh da se reši mobilnim, al je rizik otići na dugačak put van zemlje sa ne proverenim motorom ma kako on dobro izgledao, išao i sve ukazivalo na dobro stanje. Jedno je misliti a drugo proveriti. Otuda moj stav da polvni motorcikl mora da se detaljno pretrese, na stranu moja manija za budženjem.

 

Elem, nisam se usuđivao da ošrafim motor dok ne izvozam par stotina kilometara i zaključim da nema anomalija, čast Marku, moja glava je u pitanju. Juče sam ga podrapao, kad dovati peticu na obrtumeru menja ćud, potegne uh kako dobro i kako lepo vrti preko 7. Zagrejo sam motor na punu temperaturu, pali se ventilator, sve dobro.

 

Pošto je majstor Lipe zaključio još po snegu da mora da se čačnu karboni, odem juče da ih namesti, vazduh. Moje znanje je na uvo, gde najlepše radi na leru. Al Lipe ne bi bio to što jest, pita de mi akumulator. Ja u čudu pokazujem, reko šaljivo raspoložen jer smo mi iz kraja veseljaci, on odmahnu, izvadi svoj aku i spravicu, ubode nešto u spuh i ja ukapiram, CO2 merač. Mnogo je bio zatvoren protok, potrebna vrednost treba da bude između 0,5 i 1,5, planinski i ravničarski vazduh, ređi-gušći. Podesi na 1.3, dotera broj obrtaja, pali gasi, saug, ponovo nakon pola sata. Motor radi mirnije, ne ljuljka obrtaje niti ih obara kad se drži recimo 3 hiljade. Doduše, kaže da zeza jedan, il sinhronizacija il membrana. Sad mora da mu napravim ono vagres cervo za sinhronizaciju, ne veruje da može jer je naviko na prave radioničke alatke. Potero motor posle podešavanja, mekše radi, ima bolji odziv, radije se vrti. Da bi sinhronizacija bila tačna, moraju i ventili da budu naštelovani jer direktno utiču na podpritisak. Pošto niko ne daje instrukcije za skidanje dekla, mora use i u svoje kljuse, čitanka manuela. Inače ni trunke ikakvog dima na auspuhu a iber lauf skoro skroz suv, što znači da ulje ne ulazi u kompresioni prostor, verovatno ne diram gumice.

 

post-6989-0-22598200-1298141467_thumb.jpg

 

post-6989-0-66295800-1298141478_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1448 postova
  • Lokacija: subotica
  • Motocikl: Honda ness 150

ali on je i novog keewaya popravljao,

sta zna ta hrpa inzinjera tamo negde,mi smo zajebali vek a ne sacicu tamo neke pameti!! :moto3:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

ali on je i novog keewaya popravljao,

sta zna ta hrpa inzinjera tamo negde,mi smo zajebali vek a ne sacicu tamo neke pameti!! :moto3:

 

Znaju inženjeri svakako, al imaju projektni zadatak koji uprosečuje rešenje. Konkretno, variomat nije bio optimizovan za brdo, a to se naknadno može uraditi kupovinom drugog, ili pak troimovanjem sa šajbnicama koje sam ja pravio. Poboljšo ubrzanje dobrano i krajnju brzinu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 223 postova
  • Lokacija: Pozarevac
  • Motocikl: Yamaha Majesty 250

nisam znao za te zicice za parket i celicnu vunu sto ti djunto pricas, pa sam par dana cistio zice na felnama.

pavloviceva je super za kozu,lepo se utrlja,ostavi se par dana da upije i posle ako treba,izglanca se suvom pamucnom krpom.sve se posle sija kao novo.

s obzirom da su zime duge i dosadne,nije lose ponesto odraditi.kada dodje lepo vreme,samo voznja do sledece zime,pa jovo nanovo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Gost
Ova tema je zaključana za nove odgovore.


  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja