Jump to content

Moto Zajednica

Punjac/akumulator

Recommended Posts

  • hoochie coochie man, 1239 postova
  • Lokacija: BG/ZG
  • Motocikl: Harley Davidson Road King Classic '07 & Honda CB750K '81

I jos jedno pitanje... :)

 

Koje temperature su 'nemilosrdne' prema kiselinskom akumulatoru?

 

Da li je potrebno skidati akumlator ako su najnize temperature 5-6-7c u plusu?

Drzim makinu na ulici, pa me mrzi da svaki cas skidam i stavljam akumulator :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 220 postova
  • Lokacija: Bajina Bašta - Tara
  • Motocikl: Bev 2oo

Može li akumulator da se puni bez skidanja klema tačnije preko utičnice upaljača? Znam da postoji starter koji se kači preko utičnice upaljača...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 220 postova
  • Lokacija: Bajina Bašta - Tara
  • Motocikl: Bev 2oo

Upaljač je čini mi se povezan direktno na akumulator (preko osigurača) tako da mu dođe isto kao direktno na kleme (pretpostavljam)

Hvala na odgovoru u svakom slučaju...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 24 postova
  • Lokacija: bijeljina
  • Motocikl: BMW R1100RT,HONDA CB650 SC

Moze li mo ko sta reci o ovom punjacu?Mislim da se radi punjacu za RUP-ovke.Izlazni napon mu je 14 V pa pretpostavljam da je za akumulatore 12V.Da li isti i kako mogu iskoristiti za punjenje kiselinskog akumulatora 12V-12A?

post-490-0-44655100-1336759374_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

Da ne pokrecem novu temu, jel ima neko ovakav punjac ili neki slican?

 

http://www.louis.de/_503981b6bb0c9681a890f05e99e73f0415/index.php?topic=artnr_gr&artnr_gr=50003000

 

Valja li to cemu i moze li da puni i automobilske akumulatore?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 52 postova

Punjenje akumulatora se vrši odgovarajućim punjačem akumulatora. Napon punjenja (voltaža) mora biti jednak naponu akumulatora, a jačina punjenja oko 10% od jačine akumulatora. Punjenje akumulatora se vrši odgovarajućim punjačem akumulatora. Napon punjenja (voltaža) mora biti jednak naponu akumulatora, a jačina punjenja oko 10% od jačine akumulatora. izvor=

http://markone-pegaz.blogspot.com/2013/12/akumulatori-i-odrzavanje.html

 

ovo nije istina. ako nema razlike potencijala ,nema ni punjenja. sto je manja razlika potencijala (napona) to je i manja struja punjenja za isti otpor akumulatora ( to jest ispraznjenost istog) .

 

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1007 postova
  • Lokacija: Novi Sad-Sabac
  • Motocikl: Suzuki DR-Z400, Yamaha TMax 500, Qingqi qm 200

Naravno da napon mora biti veći na punjacu, da bi postojala razlika potencijala i protok stuje, ovo na sajtu kako rece kolega je apsolutno netacno.

Napon potpuno punog akumulatora bi trebao da bude 12.75v, što znači da napon na punjacu mora biti veći, a verovatno je najbolje da bude oko 14v kao što ga i vozilo dopunjuje. Nebi valjalo da bude više.

 

Jedno pitanje za poznavaoce, da li je ok puniti aku sa dosta malom strujom , reda 100mA ? Kontam da to nebi trebao biti problem. Nabavio sam neki adapter koji ima potenciometar i moze da da 14v, ali je struja mala 100mA, ali bi mogao da se iskoristi za zimsko dopunjavanje akumulatora.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12231 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Može ali to nije punjenje već samo dopunjavanje i tzv. održavanje akumulatora.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • www.markone-pegaz.rs, 2411 postova
  • Lokacija: Novi Sad, N45 15.579 E19 48.722
  • Motocikl: Napokon... BMW R1150GS!

Punjenje akumulatora se vrši odgovarajućim punjačem akumulatora. Napon punjenja (voltaža) mora biti jednak naponu akumulatora, a jačina punjenja oko 10% od jačine akumulatora. Punjenje akumulatora se vrši odgovarajućim punjačem akumulatora. Napon punjenja (voltaža) mora biti jednak naponu akumulatora, a jačina punjenja oko 10% od jačine akumulatora. izvor=

http://markone-pegaz.blogspot.com/2013/12/akumulatori-i-odrzavanje.html

 

ovo nije istina. ako nema razlike potencijala ,nema ni punjenja. sto je manja razlika potencijala (napona) to je i manja struja punjenja za isti otpor akumulatora ( to jest ispraznjenost istog) .

 

U pravu ste. Moja greška. Najpravilnije je da napišem:

Napon punjenja (voltaža) treba da bude nešto veći od napona akumulatora, a jačina punjenja oko 10% od jačine akumulatora.

 

Ispravljeno!

 

 

Hvala na sugestiji! :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 190 postova
  • Lokacija: Toronto, Ontario, Canada
  • Motocikl: 2002 Suzuki GSF1200S Bandit, 2005 Yamaha Majesty 400

Koje temperature su 'nemilosrdne' prema kiselinskom akumulatoru?

 

Ispravan i pun akumulator se nece smrznuti ni na jednoj temperaturi koju je moguce doziveti u Srbiji. Vise mu skracuju vek visoke temperature zbog brzeg samopraznjenja i isparavanja elektrolita.

 

Da li je potrebno skidati akumlator ako su najnize temperature 5-6-7c u plusu?

 

Odgovorno tvrdim da ispravno odrzavan akumulator ne treba vaditi iz vozila osim da ga zamenis kad crkne. Moj je star koliko i moj motor (11 godina i 170.000km), stajao je danima na temperaturama od -20 do +50 i jos ni jednom nije izvadjen. Trik je da je zakazen na Battery Tender kad god ga ne vozim.

 

Drzim makinu na ulici, pa me mrzi da svaki cas skidam i stavljam akumulator :)

 

Ovo je jedini slucaj kad ga treba vaditi, osim ako ne mozes na ulici da ga prikljucis na dobar odrzavac kao sto je Battery Tender. Cak i u tom slucaju je bolje da stoji u hladnoj garazi ili frizideru nego u toploj sobi.

 

Može li akumulator da se puni bez skidanja klema tačnije preko utičnice upaljača? Znam da postoji starter koji se kači preko utičnice upaljača...

 

Moze, sve dok struja punjenja ne premasuje vrednost osiguraca na uticnici upaljaca. Taj je obicno 10A pa je sansa da ces ga spaliti vrlo mala. Treba samo voditi racuna o tome da su te uticnice za upaljac i njihovi stekeri cesto vrlo loseg kvaliteta pa hoce da varnice i pregrevaju se.

 

U pravu ste. Moja greška. Najpravilnije je da napišem:

Napon punjenja (voltaža) treba da bude nešto veći od napona akumulatora, a jačina punjenja oko 10% od jačine akumulatora.

 

Mislim da je najbolje osloniti se na mnoge vec postojece izvore informacija na ovu temu ili samo prevesti neke od njih. Napon punjenja zavisi od tipa akumulatora (izmedju 13,8V i 14,7V za standardni olovni akumulator) a struja punjena u Amperima je izmedju 10% i100% kapaciteta akumulatora u Ah (opet zavisno od akumulatora i punjaca).

 

http://batteryuniver...ad_acid_battery

 

Sve u svemu, ne treba se mnogo zamarati voltazama i amperazama nego se otvoriti za krsten punjac/odrzavac na koji akumulator mozes da zakacis i ostavis ga ukljucenog neograniceno vreme. Zapusten ili nepravilno odzavan akumulator nece preziveti ni jednu zimu, cak i ako je bio nov i propisno napunjen na jesen. Kao sto kazu na ovom sajtu "vise akumulatora je osteceno losim punjenjem nego iz svih ostalih razloga zajedno":

 

http://www.mpoweruk.com/chargers.htm

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 122 postova
  • Lokacija: knicanin
  • Motocikl: sv650

ja ostavio akumulator na ctek punacu kad ono kvrc okrenuo dva puta i istrosi se akumulator jel moguce da je toliko prso akumulator il ' ga prejebao punjac , hocu nov da kupim akumulator al se bojim da ga ostavim na punjacu pa i taj da sjebe...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 190 postova
  • Lokacija: Toronto, Ontario, Canada
  • Motocikl: 2002 Suzuki GSF1200S Bandit, 2005 Yamaha Majesty 400

ja ostavio akumulator na ctek punacu kad ono kvrc okrenuo dva puta i istrosi se akumulator jel moguce da je toliko prso akumulator il ' ga prejebao punjac , hocu nov da kupim akumulator al se bojim da ga ostavim na punjacu pa i taj da sjebe...

 

CTEK je jedan od najkvalitetnijih punjaca na trzistu pa su sanse da ti je on ostetio akumulator prakticno nikakve. Drugim recima, ako ga CTEK nije "oziveo" i napunio mozes slobodno da ga bacis.

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6480 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

ja ostavio akumulator na ctek punacu kad ono kvrc okrenuo dva puta i istrosi se akumulator jel moguce da je toliko prso akumulator il ' ga prejebao punjac , hocu nov da kupim akumulator al se bojim da ga ostavim na punjacu pa i taj da sjebe...

 

CTEK je jedan od najkvalitetnijih punjaca na trzistu pa su sanse da ti je on ostetio akumulator prakticno nikakve. Drugim recima, ako ga CTEK nije "oziveo" i napunio mozes slobodno da ga bacis.

 

 

 

 

 

Uz upozorenje koje stoji u korisničkom uputstvu a to je da pojedini akumulatori ne mogu da izdrže višlji napon u režimu rekondišn i agm.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 392 postova
  • Lokacija: Milwaukee, WI
  • Motocikl: Prodat, do daljeg cetiri tocka :(

ja ostavio akumulator na ctek punacu kad ono kvrc okrenuo dva puta i istrosi se akumulator jel moguce da je toliko prso akumulator il ' ga prejebao punjac , hocu nov da kupim akumulator al se bojim da ga ostavim na punjacu pa i taj da sjebe...

 

CTEK je jedan od najkvalitetnijih punjaca na trzistu pa su sanse da ti je on ostetio akumulator prakticno nikakve. Drugim recima, ako ga CTEK nije "oziveo" i napunio mozes slobodno da ga bacis.

 

 

 

 

 

Meni su dva CTEK-a crkla u dve godine, toliko o kvalitetu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • nekrunisani kralj moto cigana, 3125 postova
  • Lokacija: Banovo brdo, Juzni Beograd...
  • Motocikl: 4x4

Doneo mi DrBane neki domaći punjač, stariji od njega. Povezao sam aku i pustio slabije punjenje, pokazao 3A, ali je dok smopili pivo, pao na 2A. Posle nekoliko sati je pokazivao 1,8A i tako je stajao 24h. Mislio sam da nema svrhe da ga punim dalje i dok sam se muvao po kući, vidim da je pao na ispod 1A. I pošto je bilo sređivanje kuće za goste, ja ga razvežem, u tom trenutku je pokazivao priližno 0A, možda 0,2A

Čudi me zašto je toliko dugo držao toliku struju punjenja?

 

Aku je Varta 14Ah. Kiselinski, običan.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12231 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Loš ti rastvor kiseline i destilovane pa mu trebalo dugo vremena da krene.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 190 postova
  • Lokacija: Toronto, Ontario, Canada
  • Motocikl: 2002 Suzuki GSF1200S Bandit, 2005 Yamaha Majesty 400

Meni su dva CTEK-a crkla u dve godine, toliko o kvalitetu.

 

Ruku na srce, ja nemam direktno iskustvo sa CTEK punjacima (godinama koristim dva Battery Tender Junior i jedan no-name Canadian Tire sa odlicnim rezultatima), ali me ne bi cudilo da oni koji se prodaju na balkanskim prostorima nisu isti kao oni koji se nalaze u Severnoj Americi. Moze da bude ista stvar, samo od jeftinijih komponenti ili jednostavno serija koja nije prosla sve testove koje zahteva americko trziste.

 

Koliko sam cuo, Chrysler Sebring tu vazi za los auto. Ja sam imao 2002 2.4L V6 koji je presao preko 200.000Km bez ikakvih problema a sad sam na 2005 sa preko 100.000 takodje bez ikakvih glavobolja. Pretpostavljam da proizvodjaci/prodavci koriste priliku da se otarase losih serija na trzistima "gladnim" robe a bez adekvatne zastite potrosaca. Samo kao ilustracija.

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • nekrunisani kralj moto cigana, 3125 postova
  • Lokacija: Banovo brdo, Juzni Beograd...
  • Motocikl: 4x4

Doneo mi DrBane neki domaći punjač, stariji od njega. Povezao sam aku i pustio slabije punjenje, pokazao 3A, ali je dok smopili pivo, pao na 2A. Posle nekoliko sati je pokazivao 1,8A i tako je stajao 24h. Mislio sam da nema svrhe da ga punim dalje i dok sam se muvao po kući, vidim da je pao na ispod 1A. I pošto je bilo sređivanje kuće za goste, ja ga razvežem, u tom trenutku je pokazivao priližno 0A, možda 0,2A

Čudi me zašto je toliko dugo držao toliku struju punjenja?

 

Aku je Varta 14Ah. Kiselinski, običan.

juče posle nekoliko verglanja, upalio samo desni cilindar. Dok sam se vrzmao oko njega, lupkao karbove, odvrtao one šrafiće odozno , posle nekoliko minuta počeo da purnja i levi cilindar. Dimio ko Punto na lož ulje, posle se smirio, porastao ler na 1100 i radio kao sat.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 455 postova
  • Lokacija: okolina zrenjanina
  • Motocikl: mz ts250/1 i qm250 cb450N pc14

Pozdrav svima.Mene interesuje :

Punjač H-tronic AL300 Pro 2/6/12V

Proizvođač: H-tronicOpisNapon punjenja: 2V, 6V ili 12V

 

Struja punjenja: max. 300mA

 

Potpuno automatski rad

 

Mogućnost punjenja svih tipova akumulatra i baterija (konvencionalni, AGM, VRLA i Gel tehnologija)

 

Idealan za 6 i 12V-ne moto baterije do max kapaciteta od 10Ah

 

Ugrađena zaštita od varničenja i prepunjavanja baterija.

 

Garancija 24 meseca

 

Težina<br style="margin: 0px; padding: 0px; line-height: 1.1;">0.35 kgDužina 90 mm<br style="margin: 0px; padding: 0px; line-height: 1.1;">Širina 50 mm<br style="margin: 0px; padding: 0px; line-height: 1.1;">Visina 45 mm<br style="margin: 0px; padding: 0px; line-height: 1.1;">

Neznam sta mu to znaci punjenje max. 300mA.Dali je pogodan za aku 12V 9Ah?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 289 postova
  • Lokacija: Zemun / Žarkovo
  • Motocikl: Versys 650

Da li neko zna da li je punjačem
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__64345__Turnigy_Accucel_6_80W_10A_Balancer_Charger_LiHV_Capable.html

moguće puniti ovaj akumulator za motocikl?
http://www.varta-automotive.rs/en-gb/products/powersports/agm/508-012-008

Ako jeste, kako da ga podesim?

 

Ovaj punjač inače koristim za punjenje LiPo i NiMH baterija za RC modele, drugi nemam.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 226 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica, Lacarak
  • Motocikl: Honda Rebel CA125, u potrazi za VF750C Magna :)

Moguce je, ne znam tacno koje sve opcije mozes da podesavas na tom punjacu ali trebalo bi da podesis ako mozes struju punjenja na 1A ( ~10% kapaciteta akumulatora)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja