Jump to content

Moto Zajednica

Sta ste danas uradili na svom motociklu??

Recommended Posts

  • Drug član, 1425 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha XT660Z Tenere

Namontirao i isprobao poklopac za filter za xt660z sa kojim sam se zanimao u poslednje vreme, i vrlo sam zadovoljan kako je ispalo.

 

Pošto sam ranije uzeo DNA filter, želeo sam da stavim i odgovarajući poklopac  koji dozvoljava veći protok vazduha. Ovaj poklopac košta oko 50 evra, plus poštarina i carina, što mi se stvarno učinilo kao mnogo s obzirom da ne deluje nešto mnogo kompleksno. I s obzirom da za mene još nije krenula sezona - rešio sam da iskoristim slobodno vreme i pokušam da sam napravim ovo.

Našao sam najbitnije mere orginalnog dela (prečnik otvora kroz koji prolazi vazduh), a planirao sam da ostalo modeliram po ugledu na postojeći poklopac s obzirom da taj donji deo koji naleže na filter nema potrebe da se razlikuje.
Ovo je poklopac koji sam želeo da napravim:
image.png.8a6c02967b5d9baf4a5ec17cca749c96.png

 

Nemam nekog iskustva sa programima za 3D modelovanje, ali sam rešio nešto malo i da naučim, zanimljivo mi je to.
Našao sam program koji mi se učinio ok, TinkerCad, i počeo sa modelovanjem. Malo me je usporilo to što sam skroz zaboravio trigonometriju, pa sam imao problema da odredim tačne pozicije rupa za šrafove :) Ali uspeo sam (približno :)), i na kraju je model izgledao ovako:

image.png.4865fb262627fcd03aafa0085bbd9129.png

 

Nisam ga uradio odjednom, ali mislim da mi je na kraju trebalo oko 5 - 6 sati. Verujem da bi ga neko ko se bavi ovakvim stvarima uradio za daleko kraće vreme.
Na preporuku sam našao dečka u Nišu koji se bavi 3D štampom, a ispostavilo se da i on vozi motor tako da smo se lepo i ispričali. Štampa je izašla 900 dinara, i super je ispalo. Preporuka za Mileta iz Niša. Doduše nisam ga pitao da nije slučajno na forumu.

image.png.a6944bf8bccb3270fb4eca22fbd63249.png

image.png.c9708e37042186b3e05dd20ab2998b02.png

 

Na kraju je ostalo samo da napravim dihtung koji ide između ovog poklopca i kućišta filtera. Međutim ispalo je da je baš teško naći odgovarajući materijal, ili ja nisam znao kako da nađem. Tražio sam takozvani gumirani sunđer debljine 7 - 8 mm, ali nije bilo moguće naći ga u Nišu. Tako da sam na kraju iskoristio neku staru prostirku za kampovanje/vežbanje, koja se baš fino uklopila.
Ali ako neko ima ideju šta bi bilo najbolje za ovu primenu, a da ga je moguće naći kod nas - pišite.
Na kraju - fino je ispalo:
image.png.c0d0a09f21861e88fa3c2c0aca34b5f7.png
image.png.90517dbd7cc4e2dba0f7c03d11e1bf5a.png


Montirano na motor:
image.png.9b647689b2f6d95f69cdcd5ddf39ef0c.png

Iako je bilo pomalo hladno, morao sam da vidim kako će da se ponaša motor, i mogu reći da sam zadovoljan promenom, mada biće potrebno malo više vožnji da do kraja podesim i evaluiram ovaj mod.

Naravno ako nekom zatreba "poor man's Stage 2 filter cover for XT660Z" :) slobodno neka piše PM, i poslaću model za štampanje. (Gore sam napisao da sam  približno pogodio pozicije rupa, tako da je ipak potrebno blago proširivanje burgijom 8mm da bi se lakše ušrafilo)

 

Promenio član antir3ality
  • Sviđa mi se 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2783 postova
Pre 2 sati, antir3ality je napisao:

Ali ako neko ima ideju šta bi bilo najbolje za ovu primenu, a da ga je moguće naći kod nas - pišite.

tzv gumeni dihtung gajtani.Služe za rad na terenu.Razne dimenzije i debljine.Kad imaš recimo buldožer u šumi,procuri nešto ti skineš i od dihtunga na metar napraviš šta ti treba ,Koristi se specijalni lepak sa kojim se sastave 2 kraja,Nađi nekog ko to ima pa nek ti napravi.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 8-bit, 1759 postova
  • Lokacija: Beočin
  • Motocikl: KTM690 Freeride 250R
Pre 10 sati, antir3ality je napisao:

Štampa je izašla 900 dinara, i super je ispalo.

Obrati pažnju, ako je štampano od PLA osetljiv je na temperaturu. Otprilike jako sunce leti zna da ga omekani i iskrivi. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vozim motor, nisam BAJKER, 1976 postova
  • Lokacija: BGD-LHS
  • Motocikl: Kawasaki Ninja ZZR1400 '09 aka Black Widow

Dobra guma...:takoje:

A koji je ovaj debeli sto ti cacka oko motora?:jee:

Promenio član BokyBoy
  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Solo Rider, 2748 postova
  • Lokacija: Sremčica
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300 A
pre 36 minuta, BokyBoy je napisao:

Dobra guma...:takoje:

A koji je ovaj debeli sto ti cacka oko motora?:jee:

Debeli je dobar drug od čevalog što vozi tu Yamahu:lol:

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1425 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha XT660Z Tenere
7 hours ago, mradomir said:

Obrati pažnju, ako je štampano od PLA osetljiv je na temperaturu. Otprilike jako sunce leti zna da ga omekani i iskrivi. 

Nisam siguran čime je tačno štampano, ali sam objasnio dečku tačnu namenu, i rekao mi je da ovako urađen model može bez problema da izdrži 90 stepeni, tako da bi trebalo da je ok. U svakom slučaju hvala, obratiću pažnju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4228 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори
On 27.2.2021. at 5:35, dvlns je napisao:

Zavrsene pripreme

 

 

IMG_20210227_141055750.jpg

Не иду ти кинески ногоступи уз оригинално злато :)

Амортизер свеже сервисиран? 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5733 postova
pre 18 minuta, Мали Ћаћа je napisao:

Не иду ти кинески ногоступи уз оригинално злато :)

Амортизер свеже сервисиран? 

Kinezi su tu jer sam dobio za dzabe ali slazem se.

 

Amortizer je kupljen proale godine i vozen jedno 6-7 navaka i 2 grobnika. Ja sam kod Andreja sad samo stavio oprugu za sebe nisam servisirao iz razloga sto ne znam i dalje da li cu mozda ipak zameniti motor.

 

Trebao sam da menjam za R1M pa sam nesto odustao i ulozio opet u ovaj ali iskreno jos me nije napustila zelja da uzmem R1M :)

 

AKo ostane svaba servisiracemo amortizer tokom sezone.

 

Eto iskreno ni sam ne znam sta cu uraditi pa se trazim

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4228 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори

@dvlns ти ду муке али никада не одустани од снова или жеља :sampion:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5733 postova
pre 41 minuta, Мали Ћаћа je napisao:

@dvlns ти ду муке али никада не одустани од снова или жеља :sampion:

Ne vredi druze stalno se uplice racio u emociju. Mator konj pa polusava da racionalizuje i sta treba i sta ne treba.

 

Sa druge strane negde sam smislio da treba da pokusam da dam sebi sansu da se naviknem na neki motor jer sam u 3-4 sezone promenio 4 motora i stalno se trazim

 

Treca stvar je sto me malo plasi polovna R1M iz 2015 po pitanju odrzavanja i kvarova 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1538 postova
Ne vredi druze stalno se uplice racio u emociju. Mator konj pa polusava da racionalizuje i sta treba i sta ne treba.
 
Sa druge strane negde sam smislio da treba da pokusam da dam sebi sansu da se naviknem na neki motor jer sam u 3-4 sezone promenio 4 motora i stalno se trazim
 
Treca stvar je sto me malo plasi polovna R1M iz 2015 po pitanju odrzavanja i kvarova 
Da ti (možda) malo stanem na muku. Kolega sa jednog nemačkog foruma je kupio Suzicu GSX-R 750 iz 2001. spremljenu samo za stazu, sa dosta dodataka (Powercommander, Brembo Radial kočnice, Akrapovič komplet, AntiHopping kvačilo itd) za divnih 1700€. Oklop mora da sredi jer je videla šljunak pored staze i gume su odvozale svoje. A moja muka je što je krenuo da menja svoju Hondu VFR RC36 da bude samo za stazu i sad mu ona ne treba, pa će od nje i još jedne rezervne da napakuje jednu legalnu za ulicu sa gomilom profi dodataka koju će da stavi na prodaju. A ja nemam šanse da je posedujem...d4667029207328fb74da85fb5a8ee6a4.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5733 postova

@lomitelj ne ocajavaj jer ti za voznji u saobracaju uglavnom ne trebaju ti dodaci. Ne znam do duse sta sve pakuje ali uglavnom po meni nije potrebno jar ne juris sekunde.

 

Da ostanemo u duhu teme dodacu sliku ispustenog ulja jer je naravno i ono zamenjeno kao i filter :)

 

 

IMG_20210225_194911721.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 215 postova
  • Lokacija: Becej
  • Motocikl: Honda cb 500

Nisam danas al sam u zadnja 2-3 dana. Zamenio lezajeve i semering u zadnjem točku, promenio antifriz, promenio sve zaptivke na kočionim klestima i zamenio ulje u istim. I za kraj turio ledove u kofer za dodatno stop svetlo, ono što trepće. Još da promenim ulje i filter koje vozam po kolima 5 dana i spreman sam i ja i Honda!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1538 postova

@dvlns Jasno mi je to oko delova ali to će sad biti kao da je urađena krajnje detaljna restauracija sa više nego kvalitetnim delovima. Znam čoveka, znam kako radi i kako razmišlja. Šteta što ću gledati kako odlazi. Ali, kao što reče Čkalja u "Ljubav i moda": "Ko zna zašto je to dobro."

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • nekrunisani kralj moto cigana, 3120 postova
  • Lokacija: Banovo brdo, Juzni Beograd...
  • Motocikl: 4x4

Ovih dana krenuo da "sređujem" kawu i eto malo pre polomom šraf koji ide u rezervoar na koji se kači crevo. Znači, kupujem, primam na poklon, častim, perem, peglam... za šraf.

 

20210306_135440.jpg

  • Haha 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2807 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Super Tenere 750

Ako ti niko ne ponudi original mozes napraviti kod bilo kog strugara. Vidim da je i taj napravljen OK mesingane sipke.

Послато са Redmi Note 8 помоћу Тапатока

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • nekrunisani kralj moto cigana, 3120 postova
  • Lokacija: Banovo brdo, Juzni Beograd...
  • Motocikl: 4x4
On 6.3.2021. at 14:06, mrle je napisao:

Ovih dana krenuo da "sređujem" kawu i eto malo pre polomom šraf koji ide u rezervoar na koji se kači crevo. Znači, kupujem, primam na poklon, častim, perem, peglam... za šraf.

 

20210306_135440.jpg

da li možd amože slavinica od Tomosa, Mz-a... samo bih imao još jednu slavinu

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.





×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja