Jump to content

Moto Zajednica

Plastificiranje metala....

Recommended Posts

  • Drug član, 2805 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Super Tenere 750
7 minutes ago, Niske said:

˝ Plastifikacija ˝ ili bojenje bojom u prahu se izvodi tako što se na bojeni predmet nanosi boja u prahu a zatim se ta boja ˝ zapeče ˝ u velikoj rerni na negde između 180 i 200 °C. 

Tako smo mi farbali radijatore u fabrici i nikad niko nije pomenuo da je to plastificiranje vec farbanje. ako je vec to to onda bolje ne petljati nista, vec ocistiti dijelove prajmer i obicno lakiranje da se ne mucis jer to farbanje prahom je samo lakse i brze jer nema slivanja boje. Ja sam mislio da je plastifikacija presvlacene slojem nekakve plastike preko rama koji ce da ga stiti

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 72 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: u potrazi

^ isto.

Viđao sam paldtificirane haube, tačno ispuca jedan sloj od kamenčića.

Znam i za keramičku zaštitu, nov auto bih svakako tako zaštitio.

WWW.POLIRANJEAUTOMOBILA.RS

Poliranje automobila keramikom. Jedini posedujemo sertifikat renomiranog GYEON quartz proizvođača kvarcno keramičkih premaza za vozila.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 181 postova
  • Lokacija: Beograd - Zvezdara
  • Motocikl: BMW F 650 GS

Kod nas se odomaćio izraz plastifikacija dok bi engleski naziv za ovaj postupak bio powder coating ( presvlačenje prahom ). Inače je postupak dosta širok u zavisnosti od toga koji prah se koristi. Postoje epoksi-poliesterski, poliesterski, poliuretanski ...... i ko zna kakvi još. Ja se time nisam bavio da bih mogao bilo šta pametnije da kažem. Takođe , od vrste praha sasvim sigurno zavisi i kvalitet bojenja a i cena. Dakle morao bi da kontaktiraš nekoga ko se time bavi. Pa onda da se vidi šta bi zadovoljilo kvalitetom, pa na osnovu toga bi ti mogli reći i cenu. Pojedini majstori naplaćuju po m² dok neki rade po kg težine delova koji se plastificiraju. Deo koji se plastificira mora da istrpi temperaturu na kojoj se prah peče, zato nije moguće plastificirati plastične delove, delove koji su lemljeni (mom bratu se prilikom plastifikacije raspala kostrukcija koja je bila od bakra i bila je spojena lemljenjem) i slično.

Takođe, mislim da auspuh nije moguće plastificirati, iz razloga što se auspuh greje ( postiže dosta visoke temperature i samim tim bi sagoreo boju). Možda postoje posebni namenski prahovi koji trpe te temperature ali ja to ne znam, za to se posebno raspitaj kod ljudi koji se bave plastifikacijom.

Ram motora, felne, korman i slične stvari koje se ne greju nebi trbale da budu problematične za plastifikaciju.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3942 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue
Hajde, ja ću probati da ti odgovorim na drugi način. ˝ Plastifikacija ˝ ili bojenje bojom u prahu se izvodi tako što se na bojeni predmet nanosi boja u prahu a zatim se ta boja ˝ zapeče ˝ u velikoj rerni na negde između 180 i 200 °C. Dakle, tvoji obojeni predmeti će bez problema izdržati zagrevanje od tople mašine. 
E sada, ekonomska opravdanost poduhvata koji ti želiš da izvedeš je nešto sasvim drugo. Moj predlog je da dobro razmisliš i staviš na papir koliko ti se ceo poduhvat isplati. 
Ovo podrazumeva rasklapanje celog motora, bukvalno do poslednjeg šrafa, zatim uklanjanje postojeće boje do golog metala i tek onda ponovno bojenje. Ogroman posao, koji ako budeš radio sam, će trajati dosta dugo a ako budeš angažovao nekoga da to odradi umesto tebe će koštati dosta.
Ja sam ove zime farbao agregat na mom motoru. Pošto sve radim sam ( i mehaniku - rasklapanje i sklapanje agregata a i samo farbanje ) nije me preterano koštalo ( oko 50 - 60 € ) jer sam platio samo boju. A ceo poduhvat je trajao oko 2 - 3 meseca ( svaki dan po 1 - 2 sata ) jer se mora i živeti mimo ovog hobija. A u pitanju je bilo samo farbanje agregata.
Ti bi da zagrizeš u mnogo veći poduhvat.
Dobro razmisli i dobro se proračunaj koliko ti se cela priča isplati.
Ipak odluka je samo tvoja.
Pozdrav i sa srećom


Zaboravio si u svojoj priči elektricitet.



Vozim motor, nisam bajker.
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 181 postova
  • Lokacija: Beograd - Zvezdara
  • Motocikl: BMW F 650 GS
Pre 2 sati, el classico je napisao:

 


Zaboravio si u svojoj priči elektricitet.



Vozim motor, nisam bajker.

 

Nisam, jednostavno mi ideja nije bila da držim predavanje o plastifikaciji metala već da što više objasnim kolegi koji želi da plastificira delove svog motora koji su problemi na koje može da naiđe. I da na osnovu toga odluči dali mu se taj poduhvat isplati ili ne.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3942 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue

Akoje metal toliko nekvalitetan, može se dogoditi da se ispod malog oštećenja zaštitnog sloja podvuče vlaga koja stvori koroziju i plastifikacija se podigne.

I ne da se lako krpati kao oštećenja na ofarbanim površinama.


Vozim motor, nisam bajker.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 270 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Sprint Challenger

Onda mi je bolja opcija farba sa zaštitom protiv korozije. A i postoje farbe koje trpe visoke temperature.

 

Mada mi nije hitno, motor je nov. Najverovatnije ću da odustanem od plastifikacije, previše toga može da krene loše. Ne trpi temperaturu auspuha, a to je kod kineza najosetljivije na rđu, zatim se teško krpi. Ram je ofarban fabrički, a i imam garažu. Tako da mi je za sada glavno da obratim pažnju na zaštitu auspuha, sisi bara i cele viljuške. Mada još treba da razmislim.

 

Hvala svima. :) 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 401 postova
  • Lokacija: v.gradiste
  • Motocikl: V2- americki

Kvalitetna plastifikacija bolja je od kl farbanja. Najbitnija stvar za trajanje doticne je priprema povrsine. Znaci za ram od motora,metalni, obavezno peskiranje, zatim najlaksse je fosfatiziranje pa plastifikacija.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja