Jump to content

Moto Zajednica

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 269 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Strom 1000

Pozdrav svim coperasima i motorasima.U prilici sam da kupim bmw r 25 preradjen u copera i sad me zanima da li je to motoor za svaki dan ili samo za izlozbe,to za svaki dan mislim do 50km unapred zhvalan sve sugestije dobro dosle i na sta da obratim paznju prikom kupovine istog sta su im mane

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 242 postova
  • Lokacija: uzice
  • Motocikl: Harley big twin

Pogledati da struja nije nesto prebudzivana,takodje klipovi i karike dasu po mogucsvu u orginalnim merama i od BMW-a.Inace ja ga koristim sa prikolicom po gradu sve vreme bez problema vec 15 godina a pravio sam i ture od 400-500km.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 18 postova
  • Lokacija: Beograd

Gosin Krce,

 

Ako može savet bio bih vrlo zahvalan. Naime, vozim r 25 preradjen u copera i sve sljaka kako treba ali me struja zeza za medalju. Neko je mnogo pre mene tu nabudzio alternator od keca i namestio da radi na platine. Sjajna zamisao ali prvo su me platine zezale do ludila pa je sad to reseno sa "kvalitetnijim" platinama i kondenzatorom. Sad me zeza nesto u samom alternatoru.

 

Moje pitanje je gde i da li je uopste moguce nabaviti njegovo originalno paljenje na 6v ili neki savet kako da se to resi drugacije na 12v.

 

Unapred hvala.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 242 postova
  • Lokacija: uzice
  • Motocikl: Harley big twin

Evo ovako .Najbolja moguca struja kod R25 je njegova orginalna podpomognuta sa elektronskim reglerom,koji il narucis iz nemacke ili ti neko po mogucstvu kod nas napravi(ide direktno sraf na sraf sa orginalnim i ima BMW pecat kao i mali mikro sraf za regulaciju to ovaj orginal)inace kosta oko 50e. Ta struja je po meni onda mnogo prosta i jednostavna da kvarova nema. Tu je uvek najveci problem regler i zato ljudi prebudzuju na neko 12v od keca a toje samo resenje za male relacije ako uopste moze da radi tako.Takodje paljenje je gotovo nemoguce nastelovati na 12v,izgleda prividno nastelovano al to je samo radi reda a to ces proveriti stroboskopom kad ga uperis na rupu gde se vidi zamajac uvek moras videti tacku na tom mestu.O resavanju na 12v nikad nisam razmisljao niti me je interesovalo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 39 postova
  • Lokacija: Čerević
  • Motocikl: BMW r25/2 ,Suzuki Intruder VS800

Gosin Krce,

 

Ako može savet bio bih vrlo zahvalan. Naime, vozim r 25 preradjen u copera i sve sljaka kako treba ali me struja zeza za medalju. Neko je mnogo pre mene tu nabudzio alternator od keca i namestio da radi na platine. Sjajna zamisao ali prvo su me platine zezale do ludila pa je sad to reseno sa "kvalitetnijim" platinama i kondenzatorom. Sad me zeza nesto u samom alternatoru.

 

Moje pitanje je gde i da li je uopste moguce nabaviti njegovo originalno paljenje na 6v ili neki savet kako da se to resi drugacije na 12v.

 

Unapred hvala.

Pozdrav.

Što se tiče mašine,zavisi u kakvom je stanju,možeš ga terati svaki dan i po 200. i ko zna kolko kilometara.Ali šta moraš uraditi pre toga je relativna stvar.

Vozim BMW R25 već 6.godina,''sipaj gorivo i teraj''.Imam ugradjen alternator od keca,naravno 12V,ali sam ga ja svojevremeno izvadio,promenuo ploču sa diodama kao i četkice i naravno vratio,(kad sam mu radio generalnu).Akumulator je 7Ah ,H4 sijalica,koju kad nocu upališ svane.Ugradio sam elektronski regler i naravno srce mu je ugradio Joška još pre 3.godine ,tako da sada sa zazorima i pomeranjem paljenja nema zezenja,(nema više platina i zamajavanja ,sada je paljenje elektronsko,sa opto-kaplerom i PIC programibilnim kontrolerom okidanja sa elektronskim zakretanjem paljenja umesto centrifugalnog,mehaničkog).Tako da ako ti je taj alternator ,ljudski ugradjen,nediraj ga ,TO JE REŠENJE!,proveri mu diode i četkice a ako hoćeš kontaktiraj Jošku,(on ti je stalno na forumu),u vezi reglera i paljenja.Izaći će te jeftinije nego onaj nemački elektronski regler koji ni po čemu ne vredi 50eur a gde je još dinama od 6V a bobina a platine,svaki od navedenih delova se prodaje posebno i ni jedan nije ispod 50eur.Što se tiče klipa,klip i hilznu sam ugradio od Škode MB ,klip 68 sa originalnim karikama i bolcnom od 18mm,za smešne pare a novo,(ne korišćeno),iz 80.-tih ,šljaka ko besno ali zapravo.I da ,lanac bregaste Reno 4 korak isti mora se malo skratiti za koji segment.

Kažem ti,ja motor vozim sa alternatorom 12V već 6.godina bez problema ,problem su mu bile jedino platine koje se usled vibracija rašteluju pa ih posle određene kilometraže moraš štelucnuti,(u sred grada).To je rešeno pre 3.godine elektronskim paljenjem ,posle čega jednom ili dva puta za sezonu proverim ulje i pritisak pneumatika.

Naravno da se ne uvredi Krce ovo je opcija ,''uradi sam'' ili ti jeftinija a po meni,mnooogo bolja opcija za one koji nepate od originala.

Sretno.Ako ima pitanja pišite na PP.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 10 postova

Pozdrav.Imam odgovor na sva pitanja....pa cu polako.Vozim bmw r 25,kupljen 2006 godine.Vec je bio prepravljen u copera,nekih 70%,ono ostalo sam ja jos doradio po mom ukusu.Ima pet tipova bmw 250 -tki.R -25 koji je najstariji,25-2,25-3.r-26 i r-27.Od ova prva cetiri su blokovi u sustini isti,jedino se razlikuje r-27.Neznajuci,ja sam u mom motoru imao dosta delova ugradjenih od r 26.Radilicu,klipnjacu,klip,i cilindar.Malo je bio cudan,ali sve se sredilo.Msinu sam sklopio da bude r 26.Stavljen je u ram od r 25,sa starim tipom menjaca.S obzirom da je jaci 3-4 konja,i vrti hiljadu obrtaja vise,ja mog copera teram nesto iznad stotke,i jako se lepo ponasa.Ugradio sam u motor nov klip kolbensmidt,standard 68 mm.Cilindar sam hilznovao,dobio novu uljnu pumpu,spaner razvodnog lanca i lanac od renoa,malo skracen kako je vec neko pisao,sve kuglagere u bloku,podizace ventila,klava odradjena komplet,ventili vodjice,sicevi,nova lamela,nove platine i kondenzator.Kada sam sve to skockao,motor je upalio iz drugog puta.Pet godine ga vozim.Svaki dan Novi Sad-Temerin.Bmw r 25 ima najprostiju masinu koja postoji.Nemci su propisali stroge tolerancije u masini,i samo sa tim tolerancijama,i strucno sastavljenim motorom ces imati jedan pouzdan,i kvalitetan motor.Posedujem radionicku knjigu,sa svim podacima,rado cu ti pomoci ako negde zaskripi.I vozam se ja 5 godina nekih 6-7 hiljada km,i rikne dinamo posle 61 godine starosti.Moj motor je 50-to godiste.Sta sad raditi?Uzmem razmontiram unutrasnjost statora,svucem rotor presom sa osovine,i da bi sacuvao varijator i platine koje nisu bile nimalo jeftine,na tu vec sad golisavu osovinu napravim jednu remenicu od 95 mm,i zavarim je na tu osovinu rotora.Sa strane sam napravio nosac,i okacio remontovan alternator sa citroena ami 8.I to lepo povezem sa klinastim kajisem.Stavim novu bobinu od mz-a,i regler od zetora.Posto se alternator najbolje pokazao na probnom stolu sa tim reglerom.Nemojte misliti da je to regler ko pesnica,manji je od kutije sibica.Normalno odmah se stavlja H4 u far,diodice ispod rezervoara,i igranka krece.Uz pomoc drugara,sto strugara,bravara,i elektricara,moj motor sad radi.Da i umalo da zaboravim.....dve elegantne male rupe su glodane u poklopcu statora,tako da kada se gleda sa strane nevide rupe,nego iz motora izlazi kais...i spaja se sa alternatorom.Napred na osovini rotora,je ostao varijator,i platine na kucistu statora.A u kucistu statora je samo jedna velika remenica.Napravio sam prvih 200 km,i jako sam zadovoljan.Meni je i struja od sest volti bila dobra,imao sam dobra svetla,punjenje,sve ok,ali se pre mesec dana,samo iz njemu poznatih razloga izgoreo dinamo.Ja sam r 25,ili polu r 26 kupio,da se uverim u iz detinjstva cutih prica i hvalospeva o tom motoru.Mogu ti reci,da tvrdim ili da stojim iza toga sto kazem,da je bmw r 25 stvarno jedna masina koja zasluzuje postovanje.Neces pogresiti ako ga kupis.Esad sve zavisi ko i koliko ga je odrzavao. Moj je ko nov.Uradio sam motor na jednom isto coperu iz Novog Sada,covek ga je hteo prodati,pa je odustao kada je video kako zapravo treba da ide bmw r 25.Njihova je fabricka brzina 95 kilometara na cas.26-ca i 27-ca su posebna prica.Sa osamdeset u cetvrtoj se izuzetno lepo vozi taj motocikl,i do 500 kilometara,kako je isto to vec neko bio napisao na forumu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 10 postova

Pozdrav za Srbca,evo su slike.......ja sam svoje probleme resio ovako.Izuzetno sam zadovoljan...kao sto sam rekao,ispod dekle paljenja,ostao je nosac platina sa varijatorom,a na osovinu rotora sam zavario remenicu koja tera alternator.Pozdrav!!!

294742_257712474259097_100000610386017_794671_3492241_n.jpg

320777_257712620925749_100000610386017_794672_6381127_n.jpg

310552_257712867592391_100000610386017_794673_6525783_n.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1740 postova
  • Lokacija: JAGODINA
  • Motocikl: Tomos 14M BMW R 26 BMW R 65 BMW R1150R

ja imam R26 57' .. struja je fabricka 6V i radi kao sat ! Jedino sta e odradjeno e spoljni regler 6V od ne znam kog bese motora ....

 

ja imam sve komplet novo Rotor / stator i regler u rezervi ali nov original regler nisam hteo da montiram vec stavio ovaj spoljni ...

 

sijalica od 6v mi radi isto kao na R65 H4 ....

 

kad prazan akku stavim na motor on se napuni posle 2-3 km ..... punjenje mi ide max 7,8V i radi perfektno !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Andragog, 4683 postova
  • Lokacija: On off road
  • Motocikl: BMW K25 HONDA PD05

Hvala na slikama, resenje je nama sta funkcionalno, jedino je malo estetski grubo, mada kad bi stavio neki rol bar sa obe strane izgledalo bi lepse, mada je ne volim rol bar, ali vazno je da puni i sija !!! :zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 10 postova

Pozdrav drugari.Mozda je srbac u pravu zbog estetskog izgleda,ali na coperu ko da je falila neka budza sa strane.Jako dobro izgleda,divili smo se i bravar koji je pravio nosace,i ja sto sam to osmislio a i elektricar kome nikako nije islo u glavu kako ce to funkcionisati.Sa druge strane motora je sirena,moderna,sa niklovanim poklopcem,malo manja od alternatora.I tu sam vec dobio neku ravnotezu.A sam alternator je velicine prednjeg poklopca paljenja motora,tako da se jako dobro uklapa u prostor.Ja ga vozim tako,vecina ljudi kritikuje zbog toga sto nije original kompletan motor.Meni se ovako svidja,a mogu vam reci,da zbog delova,i para ulozenih u samu masinu,moj je najbolji od jos tri motora koje poznajem sa druma.Svi oni rade,voze se ali daleko su iza mog,ali su originali,sa ofucanom farbom i tako to.Nesmeju da izadju iz kruga od 10-15 km,da ih slucajno sto zbog punjenja,lupkanja u masini ili loseg karburatora ne ostavi r25 na drumu.Ja tih problema nemam,pisao sam vec ranije sta sam uradio na mom motoru.Kod mene je stanje ful,pali i vozi,prati samo koliko goriva imas.....!!! Pozdravljam vas!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1740 postova
  • Lokacija: JAGODINA
  • Motocikl: Tomos 14M BMW R 26 BMW R 65 BMW R1150R

a koje karbove koristite na motorima ? one fabricke ili stavljani neki drugi ?

 

 

evo moje teme ko nije video : http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/38713-bmw-r-26-restauracija/page__p__682187__fromsearch__1#entry682187

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1740 postova
  • Lokacija: JAGODINA
  • Motocikl: Tomos 14M BMW R 26 BMW R 65 BMW R1150R

mashina nije radjena ... deda je bio doktor za to (popravljao motore u logoru Jasenovac svabama sa njihovim serviserima pa izucio zanat) pa je ostavio masinu u perfektnom stanju i glanc nov konzerviran kompletan agregat ...

 

agregat sam samo skinuo i vratio na ram ..... motor ide 130 ko iz sale jedino me buni sto trecom izvuce tu brzinu pa mu cetvrta dode kao rasterecenje ?

 

na autoputu drzim 120 bez problema i motor samo sapuce ..radi na pola gasa ali nece preko 130 ....

 

sad imam mali problem sa semerinzima na menjacu ali ga i ne vozim pa cu to resiti otom potom ...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 39 postova
  • Lokacija: Čerević
  • Motocikl: BMW r25/2 ,Suzuki Intruder VS800

Pozdrav ,evo od mene nekoliko sličica ,odnosno link teme koju sam još davnijeh dana potegao

http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/21560-za-josku/page__p__382047__fromsearch__1#entry382047

Na slikama je alternator Iskra 12V ,sa eksternim elektronskim reglerom koji se na slikama nevidi ,

tačnije ,nalazi se pod sicem ,u kutiji u kojoj mu je sva elektronika.

Eksterni je iz razloga što nije mogao stati original ,jer bi centrifugalni varijator zapinjao za njega ,

inače alternator uz određene prepravke rotora na strugu i nešto dorade glodalicom ,može da se postavi

na mesto stare diname.Što se vidi i na slikama.Slike su starije ,od pre nego što mu je Joška odradio

elektronsko paljenje ,tako da je umesto varijatora i platina došlo metalno zvono i optički senzor

koji igra ulogu platina ,(slike na žalost nemam),slikaću na proleće nebih ga sad baš budio iz zimskog sna.

Imam još slika iz perioda restauracije ,potražiću ih pa ih kačim.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 7 postova
  • Lokacija: Ratkovo
  • Motocikl: BMW R 25/2

-Ima li neko tehničke crteže, skicu, dimenzije ili makar detaljniju fotografiju postavljanja alternatora u kućište diname? Ja sam pre par godina postavio alternator na mesto diname ali su dimenzije prešle preko 180mm i često se desi da alternator udari u prednji blatobran pri neravnom putu što je zaista opasno.

 

-Na kraju svih prepravki sam postavio staru platinsku dugmad i ekscentar paljenja što mi dodatno povećeva dimenziju, pa ako neko može da okači kontakt tog majstora što pravi elektronski sistem paljenja.

post-22627-0-66854200-1329057987_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 39 postova
  • Lokacija: Čerević
  • Motocikl: BMW r25/2 ,Suzuki Intruder VS800

-Ima li neko tehničke crteže, skicu, dimenzije ili makar detaljniju fotografiju postavljanja alternatora u kućište diname? Ja sam pre par godina postavio alternator na mesto diname ali su dimenzije prešle preko 180mm i često se desi da alternator udari u prednji blatobran pri neravnom putu što je zaista opasno.

 

-Na kraju svih prepravki sam postavio staru platinsku dugmad i ekscentar paljenja što mi dodatno povećeva dimenziju, pa ako neko može da okači kontakt tog majstora što pravi elektronski sistem paljenja.

 

Skicu i dimenzije prilagođenja rotora alternatora kao i statora i zadnje dekle nemam.Slike možeš videti iz prethodnog posta ,ima zalepljen link.Slike su iz perioda ,pre nego što je ugrađeno elektronsko paljenje ,na slici je varijator sa platinama.Sa elektronikom nemam slike ,jbg.,ali ti elektronsko paljenje ništa ne smanjuje dimenzije ,pošto umesto varijatora dolazi metalno zvono sa procepom ,koje okida senzor,(opto-kapler) a elektronika pomera paljenje umesto varijatora.

Elektronska paljenja pravi majstor Joška iz Temerina ,pogledaj link iz mog prethodnog posta.

Koji si alternator ubacio ,od čega je?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 7 postova
  • Lokacija: Ratkovo
  • Motocikl: BMW R 25/2

Postavio sam Iskra alternator sa oznakom (AAG1101 14V 33A) trebalo bi da je to od zastave 101.(Slika br. 1)

 

Postupak montiranja i mašinska obrada zahtevaju malo više vremena i više operacija, ali je uspešno i funkcionalno.

 

Za one koji planiraju da započnu ovakav poduhvat evo uputstvo kako sam ja odradio, mada može da se uradi još bolje jer su meni dimenzije malo pozamašne pa ih nisam ni imenovao.

 

Crvenom bojom sam označio bitne operacije:

 

-(1) Od mekog materijala napraviti tri odstojnika© sa rupom kroz koje prolaze vijci M5 i šrafe prelaznu ploču (E) sa blokom motora (A). (2) Prelazna ploča je spoljnih dimenzija kao blok motora, a unutrašnjih dimenzija kao spoljašnja mera statora (F).

 

-Na strugu u rotoru (D) napraviti otvor (4) u koji se pod presom ubaci element koji je spoljnom dimenzijom cilindričan, a unutrašnjom koničan da pasuje na konični izvod radilice (B), sa druge strane rotora „navariti“ cilindričnu osovinu (6 i slika5) i zatim kroz ceo rotor probušitirupu za navoj M8 (koji kasnije služi zasvlačenje rotora, kao i na originalnom). Obratiti pažnju da sve bude u strogom centru da ne dođe do radijalnog bacanja, naročito kod navarivanja!

 

-Kućište (H) se šrafi sa vijcima M6 naprelaznu ploču (E) gde su prethodno izbušene rupe i unutrašnji navoji, a prethodno se na strugu skine 4mm unutrašnje ležište statora (3 i slika 4) radi tačnog aksijalnog uklapanja rotor-stator. Sa druge strane kućišta se napravi otvor (5 i slika 3) za izlaz osovine rotora i izbuše rupe za M3 za stezanje platinske dugmadi (J). Na kraju cele operacije se postavlja ekscentar paljenja (K) i šrafi celom dužinom sa vijkom koji priteže i centrira ceo sklop.

 

Prednost je što su delovi jako uklopljivii mnogo bude jasnije kad sami elementi dođu u ruke majstora, npr:

 

-Na rotoru Između dela gde klizaju četkice i dovarene osovine gde se nalavlači ekscentar dolazi mali ležaj koji je u kućištu statora i uklopi se sam ako se ispoštuju sve druge dimenzije. Diodna ploča (G) i četkice sa reglerom (I) ostaju od alternatora bez ikakve prepravke.

 

(Slika 2)

post-22627-0-60688100-1330116407_thumb.jpg

post-22627-0-06161500-1330116423_thumb.jpg

post-22627-0-89284300-1330116428_thumb.jpg

post-22627-0-94951300-1330116433_thumb.jpg

post-22627-0-07633100-1330116440_thumb.jpg

post-22627-0-53387200-1330116751_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 39 postova
  • Lokacija: Čerević
  • Motocikl: BMW r25/2 ,Suzuki Intruder VS800

Postavio sam Iskra alternator sa oznakom (AAG1101 14V 33A) trebalo bi da je to od zastave 101.(Slika br. 1)

 

Postupak montiranja i mašinska obrada zahtevaju malo više vremena i više operacija, ali je uspešno i funkcionalno.

 

Za one koji planiraju da započnu ovakav poduhvat evo uputstvo kako sam ja odradio, mada može da se uradi još bolje jer su meni dimenzije malo pozamašne pa ih nisam ni imenovao.

 

Crvenom bojom sam označio bitne operacije:

 

-(1) Od mekog materijala napraviti tri odstojnika© sa rupom kroz koje prolaze vijci M5 i šrafe prelaznu ploču (E) sa blokom motora (A). (2) Prelazna ploča je spoljnih dimenzija kao blok motora, a unutrašnjih dimenzija kao spoljašnja mera statora (F).

 

-Na strugu u rotoru (D) napraviti otvor (4) u koji se pod presom ubaci element koji je spoljnom dimenzijom cilindričan, a unutrašnjom koničan da pasuje na konični izvod radilice (B), sa druge strane rotora „navariti“ cilindričnu osovinu (6 i slika5) i zatim kroz ceo rotor probušitirupu za navoj M8 (koji kasnije služi zasvlačenje rotora, kao i na originalnom). Obratiti pažnju da sve bude u strogom centru da ne dođe do radijalnog bacanja, naročito kod navarivanja!

 

-Kućište (H) se šrafi sa vijcima M6 naprelaznu ploču (E) gde su prethodno izbušene rupe i unutrašnji navoji, a prethodno se na strugu skine 4mm unutrašnje ležište statora (3 i slika 4) radi tačnog aksijalnog uklapanja rotor-stator. Sa druge strane kućišta se napravi otvor (5 i slika 3) za izlaz osovine rotora i izbuše rupe za M3 za stezanje platinske dugmadi (J). Na kraju cele operacije se postavlja ekscentar paljenja (K) i šrafi celom dužinom sa vijkom koji priteže i centrira ceo sklop.

 

Prednost je što su delovi jako uklopljivii mnogo bude jasnije kad sami elementi dođu u ruke majstora, npr:

 

-Na rotoru Između dela gde klizaju četkice i dovarene osovine gde se nalavlači ekscentar dolazi mali ležaj koji je u kućištu statora i uklopi se sam ako se ispoštuju sve druge dimenzije. Diodna ploča (G) i četkice sa reglerom (I) ostaju od alternatora bez ikakve prepravke.

 

(Slika 2)

 

Svaka čast na crtežu i trudu naravno.

One metalne dištance ,koje si označio rednim brojem 1. ja nisam ubacivao ,kod mene je sistem nabacivanja rotora

identičan kao kod tebe ,s' tim što je kod mene napravljeno da kada se rotor nabaci na konus radilice između rotora i dekle bloka ima 4.mm a stator naleže direkt na deklu bloka ,bez dištanaca a ostalo je sve prilagođeno spram toga.Neznam dali si i ti to uradio ,ali sam ja kod mene odlemio žice sa bakarnih kliznih prstenova ,(ringi) ,gde naležu četkice i privukao ih prema rotoru tako da je odstojanje između rotora i prstenova 3.mm ovim se dobija oko 8.mm a žice skratio i zalemio ponovo.Kod mene se i dekla kroz koju prolazi osovina ka ''ekscentru'' ,varijatoru razlikuje od tvoje ,ležište ležaja ,nije ispupčeno kao kod tebe nego je poravnato ,(odsečeno,kod mene je ležaj 6000) ,tako da ploča koja nosi platine lepo naleže na deklu i još je upuštena u deklu tako da ona dođe kao kućište ležaja ovim je i varijator bilo moguće približiti alternatoru ,s tim što sam morao izmestiti regler napolje jer bi varijator udario u njega.

Kod mene dimenzije celog sklopa nisu imale neku bitnu ulogu jer je kod mene produžena viljuška motor je preređen u čoper ,tako da nato nisam bacao akcenat.

Pozdrav.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 7 postova
  • Lokacija: Ratkovo
  • Motocikl: BMW R 25/2

Eto tu je moja greška što nisam imao hrabrosti da menjam dimenzije rotora, samo sam navario osovinu napred i ubacio konus nazad i tad sam mislio da je gotov kad je prošao aparat za varenje, presu i strug, ali ipak radi.

Planiram ovaj poduhvat da ponovim čim dođem do vremena.

Pokupovao sam neke alternatore manjih dimenzija od ne znam ni ja čega, imam kompletnu staru dinamu kojoj je duša izvađena od premotavanja i lemljenja u koju želim da sve to lepo spakujem (na slici).

Pa polako, doću ja do idealnog rešenja u originalnoj dimenziji i to za male pare 1oda.gif čim ideja sine i dođe na delo eto ponovo slike i šeme ovog puta sa kotiranim dimenzijama.

 

Šta mislite o magnetnom paljenju na r25 ima i toga valjda 0stabre.gif

post-22627-0-02815300-1330358333_thumb.jpg

post-22627-0-53672400-1330358378_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 39 postova
  • Lokacija: Čerević
  • Motocikl: BMW r25/2 ,Suzuki Intruder VS800

Ma ,fazon je u tome sto sam ja slabo slikao i dokumentovao neke bitne stvari dok sam radio motor ,gomila ljudi me je do sada pitala za nacrte u vezi ugradnje alternatora a ja ni slike rastavljenog nemam.Bukvalno sam mashinu skinuo uradjena je generalna i odneta kod drugara koji ima strug i glodalicu ,pa je uz konsultacije samnom sve prilagodjeno i upasovano i cim je zavrseno jos kod njega sklopljeno a foto aparat nisam poneo.

Mada ,iz tvog crteza se odlicno vidi sve kako treba da se odradi ,tako da dobar strugar moze uz malo truda da sredi stvar ,bez da mu se nesto preterano objasnjava sta i kako.I na posletku autoelektricar da zavrsi pricu ,(ko nije vican sam).

Retko ko se usudi da uradi ovako nesto ,obicno ljudi stavljaju magnetno paljenje od Tomosa ,ali im je onda svetlo lose a i nema varijatora i zakretanja paljenja a R25 je cetvorotakt pa onda lose ide ...

Mislim da je alternator najbolje resenje ,bolje i od originalne diname jer alternator pocinje da puni na manjem broju obrtaja ,gura duplo vise ampera od diname ,nema zezanja sa mehanickim reglerima a i 12V je u igri a nemenja se spoljni izgled.Ja sam u far stavio H4 sijalicu ,kad upalim svetlo svane ,akumulator 12V7AH i sve radi besprekorno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 10 postova

Pozdrav drugari.I ja sam imao problema sa dinamom,posle 61 godine je pregorela.Kada sam proverio koliko kosta nov dinamo,ali to vise nije ni dinamo nego alternator od 12 volti,odlucio sam da stavim alternator od ami 8 citroena.Inace original alternator u nemackoj kosta oko 450 eura.Amikin alternator sam postavio sa leve strane motora,i preko kaisa mu je pogon.Proveri na bmw r 25 forumu ima i slika.I nace taj amikin alternator je manji od prednjeg limenog poklopca motora,i verujem da bi se lepo uklopio u tvoje planove.I jos nesto,izuzetno je pljosnat alternator cak mislim da je kada gledas duzinu kucista,pola stojadinovog.A poznajem dvojicu ponosnih vlasnika r 25-ca,koji su namontirali magnetno paljenje od tomosa.Problem kod magneta je taj,da je paljenje fiksno.Ako ga namestis da sapuce na leru,nemas pun gas.A ako ga podesis da izvrti maksimum,ler ti je 2000 obrtaja.E onda ga guse kerburatorom.I karburator ima neki svoj minimum,ispod kojeg se nemoze,i dobijes da motor radi pod po meni dosta velikim lerom,a taj visok ler najvise smeta prilikom ubacivanja u prvu.Drugo svetla su im nikakva.A magnet je najeftinija varijanta,jer se skoro bez strugara moze montirati.Dok moj bmw udari na prvu,ovi sa megnetom,i zbog gusenja karburatora,i velikog predpaljenja sastave na 7-8,i odmah rade na 1500 obrtaja.Ovo sa lupio,ali stvarno im je ler velik za moje usi.Moj bmw je coper,pa spoljni alternator bas mu lepo stoji.Gledaju ga ljudi pa se dive mom izumu,pa kazu da sam ga pomerio gore ili dole ili napred ili nazad nebi tako dobro izgledao.U faru je H4,imam dva pomocna svetla pored fara,nazad stopp i pozicija.To svetli ko dan.Kod mene je cela ta prepravka bila skoro na kraju sezone prosle godine 2011-te.Jako sam zadovoljan,dobijenim,iako sam presao mozda oko 200 km.Nisam imao problema ni sa 6 volti strujom,dok nije pregoreo dinamo.Isvetla su mi bila dobra,dobro je i punio.Pozdrav drugari!!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 7 postova
  • Lokacija: Ratkovo
  • Motocikl: BMW R 25/2

Na mojoj 25-ici je bila originalna dinama koja je samo služila da drži platine i varijator,

a vlasnik pre mene nije ni znao da to treba da proizvodi struju1lol.gif

on je gospodin čovek imao punjač kod kuće pa napuni akumulator pa koliko ide,

sprži dve tri svećice u 20km pa ga kući odgura.

E kad je stigao u moje ruke ja skinem tu dinamu i dam ćaletu da odnese kod nekog matorog majstora iz firme, poznatog kao stručnjaka za viklovanje. On mi je originalni rotor i stator premotao na 12V tako da sam angažovao električare da mi kompletnu instalaciju na motoru prepakuju na 12V.

Vozim ja tako 500km i krećem na prvi dalji put i na nekih 20km od kuće se upali lampica (dijagnoza-dinama vrisnula).

Povratak kući, otvaram dinamu i primećujem da je sve knap, dimenzija diname je napravljena za namotaj od 6V i kad je namotaj većih dimenzija usled grejanja počine da se kače međusobno namotaji rotora i delovi kučišta diname i da otpada lem sa kolektaora.

Odnesem ponovo tom stručnjaku vikleru on mi samo prelakira rotor ispeče ga i nalemi kolektore.

Ponovo posle možda 200km upali se lampica, otvorim i ponovo nema lema i namotaji oguljeni, ispitao rotor (dijagnoza-pregoreo) Odnosim na sledeće premotavanje ovog puta majstor traži 200€ 1hmm.gif i ja tu odlučim da definitivno pređem na alternator.

Od kad sam zbudžio altenator u onom masovnom faru je H4 i kad sine noću kopam oči svima 1moto3.gif, nisam menjao ni jednu svećicu do sada, varnica je idealna, ugasi lampicu na malom broju obrtaja... spas!

Jedino što bih izbegao platine i varijator jer je to potrošna roba (platine se troše, varijatoru slabe opruge...) a i teže se šteluje, a još mi se ne javlja taj majstor što prepravlja u elektroniku...

 

Nego posle nekog vremena primećujem kad lupim od veću rupu (što je na našim putevima neizbežno) dekla alternatora mi udari u prednji blatobran i u tom trenutku izgubim pravac, priznajem jako gadna situacija i odsekao sam se od straha. Tako da je vreme za prepravke.

 

Eto ja sam našao neke alternatore ne znam od čega al ni jedan nije tako pljosnat kao taj od amike, ali nije muka samo u dimenziji dužine nego:

bojim se da je rotor male dimenzije i da neću moći da uklopim onaj konus koji će ići na radilicu, može li osovina da se izbuši celom dužinom, može li da se navari onih 30-ak mm za platine i varijator, može li se prilagoditi stator... a iskreno gde to naći makar za premeriti kad je i to oldtimer 0stabre.gif??? Ako neko ima višak nek javi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 10 postova

Pozdrav.Nije problem naci te amikine alternatore,jel kada sam ja imao problem,meni su ponudili dva komada u roku od 10 minuta.Ja cak mislim,da tu gde sam ja nabavio,ima jos tih alternatora.Ovaj koji je kod mene montiran,po misljenju mog elektricara,je bio bolji.To je inace elektricar nabavio.Jel je bio kompletan,i cak i stari mehanicki regler je isao uz njega.Dok onaj sto sam preko bajkera nabavio,bio falican.Taj regler smo bacili,i na probnom stolu se za taj alternator najbolje pokazao zetorov regler.Inace pre montiranja je moj elektricar uradio kompletan remont na alternatoru.Cak je aluminijumsko kuciste ispolirao,da izgleda kao da je nikovan.Evo upravo danas sam prvi put ove godine upalio bmw,i napravio krug od 5-6 km.Ja sam svoje probleme sa strujom ostavio iza sebe.Konacno se vozim upusteno.Sest godina imam r 25,kompletnog sam ga odradio,od motora,do rama,jedino mi je dinamo bio stari fabricki bosch.Iuvek sam u podsvesti imao tu misao sta ako prestane da puni,a ja 100 km od kuce.I valjda iz postovanja prema meni,i zbog svega ulozenog sa moje strane,dinamo je izgoreo kod kuce nasred dvorista,kada sam hteo krenuti do centra.Inace ja sam iz Temerina,a i majstor Joska je iz Temerina,koji prepravlja staro paljenje na elektronsko.Kada se malo razdani,otopli,dodji do temerina da se upoznamo,i da se sa majstor Joskom dogovoris oko elektronskog paljenja.A mi da razmenimo iskustva pored piva ili vina ili bilo cega.....pozdrav!!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Bayerische Motoren Werke, 624 postova
  • Lokacija: M.K."Čivija" Šabac
  • Motocikl: BMW R 1250 RT

Pozdrav,ja još nemam R 25 ali nadam se da ću ga do zime imati.Vidim da je ovo tema za vlasnike i pročitao sam je u jednom dahu,ima dosta saveta,pa ću i ja,nadam se moći sledeće zime da učestvujem u razmeni saveta sa vama a ne samo da čitam.Pozdrav. :BMW2:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja