Jump to content

Moto Zajednica

Afrika Twin 2011? Pomoc

Recommended Posts

  • Detoksifikovan, 214 postova
  • Lokacija: Beograd i okolina
  • Motocikl: TDM 900 - 2002.

Pomagajtedrugari. Posle visemescnog mozganja koje mi je pozamasno skratilo vreme narapsolaganju da sve dolenavedeno uradim, dosao sa na odluku da umesto da kupimnov, podmladim moj staru, prastaru, modernom tehnologijom pregazenu Africu.Molim vas da ovo ne preraste u temu gde cemo komentarisati zasto ja ovo ne bihili bih trebao da radim i koliko je Afrika penzionerska, kangrba ili kakva vec.Moja je, prija mi, dovoljna mi je za sada i molim vas da to ostavimo za nekudrugu temu. Unapred se zahvaljujem na tome i onima koji bi je napadali i onimakoji bi je branili. Dakle, prepravke koje mene zanimaju su sledece:

 

 

 

Amortizacija:

Promenevila u Sachs 48mm ili vile sa KTM 640 ili 990 (48mm, adventure varijante). Prveprodaje Boano sa potrebinm Kit-om za ugranju na Afriku a za drugu bi mi trebalapomoc „boljeg“ strugara. Obe dozvoljavaju montiranje i gornjeg i donjeg blatobrana,prvi za upotrebu van puta, drugi za asfalt i bolju zastitu od vode sa istog.

Promenazadnjeg vesanja u Ohlins. Ovde i nema neka velika dilema, jer svi sajtovi opreradama enduro motora pominju samo ovaj tip vesanja.

 

Kocenje:

Prednjekocnice na Africi su diskutabilne po snazi, a u svakom slucaju pripadajuproslom veku. Ideja je da se stave plivajuci diskovi i tu se javlja dilema: Jedanveliki 300 ili 320mm ili dva manja kao sto je sada. Ova odluka ce usloviti iizbor vila jer nemaju sve vile kacenje za dva diska. Proizvodjaca ima mnogo,pominje se najvise „braking“. Klesta bih menjao u „brembo“ iako sam cuo da inissin(fabricki na Africi) ima jako lepu i veliku ponudu kljesta. Uz kljesta idiskove, naravno ide i konverzija u „pancirna creva“ i „plocice“. Pancirnacreva ne nude dilemu ali plocice nude. Ne znam ali apsolutno nista po pitanjuizbora plocica. Sto se zadnje kocnice tice, vidim da „braking“ nudi i zadnjidisk tako da se i tu postavljau sva pitanja koja i za prednje kocnice.

 

Gorivo:

Plasticniili karbonski ili „NovoPlasticni - neunistivi“, velika je razlika u ceniizmedju prva dva i treceg. Nivo kolicine goriva nedostaje na Africi i cela „akcija“prebacivanja na rezervu je suvusna ukoliko ovaj bude postojao. Naravno sistemkontrole nivoa goriva ima strujno napajanje, treba povezati i to sa instrumenttablom. Cuo sam da Boano nudi neki ventil, ali nisam uspeo da nadjem nanjegovom sajtu. U ovu pricu bih uveo i Pumpu za gorivo. Prica se o Facetavionskim pumpama i „mikuni“ koju nudi Boano. Obe rade posao i jedna od njih cena moju papriku. Ne zanimaju me preveliki rezervoari (gubi se na offroadmogucnostima) i ne zanimaju me rezervoari pod repom (nema potrebe, jedankanister sve to resava)

 

 

Plastike:

Prednjaplastika je skoro sigurno Boano Rally. Ovo odrazumeva da su prednjei bocneplatike u jednom komadu. Opet ima plasticni i karbnoski. Zadnje plastike ostaju iste, samo mi treba pomoc plasticarada ih malo „ubrzamo“, tj stanjimo.

 

Signaliozacija:

Novifarovi idu napred u paru sa Boano Rally plastikom. Za prednje migavce postojidilema da li stavljati Acerbisove stitnike ruku sa vec ugradjenim migavcima ilisamo male bele led mgavce na mesto originalnih. Dilema je ekonomske prirode.Acerbis je skuplji i pitanje je koiko ce takva lokacija migavaca dozvoliti daisti prezive i najmanje padove i zaleganja. Zadnji migavci ce biti mali LEDmigavci. Sto se sirene tice ja bih najradje brodsku sirenu stavio, ali to jenerealno ali ostaje zelja za glasnijom sirenom.

 

 

Struja:

Rasklapanjemsvega posle pada uvideo sam da su osiguraci, releji i CDI prilicno rastrkani pocelom motoru i ideja je da se sve to lepo upakuje u kutiju ispod sedista. Dakletreba naci dobrog i ambicioznog elektricara koji ima vremena da se ovimepozabavi. U novu elektricnu instalaciju treba ubaciti i „merac nivoa goriva“, „12vuticnicu“, Nov akumulator, novu digitalnu instrument tablu („Koso“), nove proracunezbog novih potrosaca, nov „sposobniji“ relej i verovatno jos nesto sto meninije palo na pamet a hoce elektricaru. Navigaciju ne planiram da koristim alionaj „komunikator“ je obavezan. Posto mi se cini da bi ovo opteretiloakumulator, citao sam o nekim kontolorima napona i punjenja akumulatora koji semogu instalirati na korman.

 

 

 

Menjac:

 

Odkad je imam Afrika „ispada“ iz 4. Brzine. Neki kazu to je fabricka greska, nekikazu to je zato sto tako mora. Ako je fabricka greska ja bih je ispravio. Pokazivacbrzine je nesto sto fali, nije neophodno ali ako moze da se doda nije na odmet.Znam da ima majstora u Srbiji koji ovo rade u kucnoj radinosti(Joska).

 

 

Motor:

InstalacijaDyno Kit-a je jedino sto mi pada na pamet. Ako ima jos ideja tu sam da ih cujem.Povecanje kubikaze, ako je prevelik i preagresivan posao za „dugotrajnost“neopterecene masine, me ne zanima.

 

 

Lanaci lancanici:

Odnjih dosta zavisi sta ce motor da mi daje. Znam se povecanjem ili smanjenjembroja zupcanika menja i vrsta iskoriscenja Afrike. Uzeo bih oba jer ce Afrikabiti koriscenja i na dugim putovanjima bez mnogo oof-roada ali i na iskljucivo off-roadputovanjima.

 

 

Top i grana:

Jabih najradije granu premestio da ide ispod repa, ne znam koliko je toizvodljivo kod V-twin motora, ali ako neko zna ili ima ideju, voleo bih da jecujem.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12234 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Bogami, ovakva Africa što si naveo bila bi unikat. Želim ti puno sreće u ostvarenju tvojih namera i snova 0namigivanje.gif

 

Sasvim drugo pitanje je koliko bi sve to koštalo ali valjda znaš otprilike? Što se tiče elektrike rado ću ti pomoći 0namigivanje.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6297 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Zanimljiva tema, spremi se na velika ulaganja koja nikad neces povratiti kroz eventualnu prodaju motora. U svakom slucaju ako uradis sve sto si naveo, imaces jedinstvenu afriku na nasim prostorima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ministar za Enduro, ratluk i ženske motore, 5392 postova
  • Lokacija: Južna Čukarica / Beograd
  • Motocikl: HTZ 750

Sto se sirene tice ja bih najradje brodsku sirenu stavio, ali to jenerealno ali ostaje zelja za glasnijom sirenom.

 

Ne odustaj od sirene, uopšte nije nerealno... najbolja solucija bi bila stabilo nautilus koja u Italiji košta nekih 40tak € kompresorksa bez odziva (čim stisneš dugme - izuva) inače je to bila brodska sirena pa kad su videli da ih bajkeri uzimaju onda su napravili tu compact sirenu... ili to ili sada su se pojavili Rudi Čajavec kojima ja planiram da zamenim moje nervozne kineze... cena 1900 dinara ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Detoksifikovan, 214 postova
  • Lokacija: Beograd i okolina
  • Motocikl: TDM 900 - 2002.

Pare nisu problem, para nema...salim se...Spremio sam se za kupovinu novog a onda shvatio: Bolje mlada Baba, nego stara klinka!!! Arakis, drzim te za rec, ali bi bilo fer da kazem da bih ja menjao kompletnu elektro-instalaciju...I to moze odmah da pocne da se radi, neke od delova cu da narucujem odmah, neke cekam da odaberem, ali ako moze elektrika da se radi odmah ja sam za, samo da smislim kako da je doteram do Laboratorije posto sam je u zadnja dva dana celu raskomadao...Reci mi sta treba da spremim, sta da narucim, bez cega ne moze da se pocne, posto je ovo mnogo muzike, koliko para ce da kosta ta muzika...cena ne mora na PP, ali ostalo bi bilo lepo da stavis ovde, mozda jos neko poludi, pa neka oostane u temi da zna...pozz

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Balkan Hard Enduro, 600 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Sherco SER 300 Factory, Beta 300RR, Husqvarna Te300i

Ovo mnogo kosta,ali kao sto neko rece,bar i pola da se odradi.. :takoje:

Menjac:

 

Odkad je imam Afrika „ispada“ iz 4. Brzine. Neki kazu to je fabricka greska, nekikazu to je zato sto tako mora. Ako je fabricka greska ja bih je ispravio. Pokazivacbrzine je nesto sto fali, nije neophodno ali ako moze da se doda nije na odmet.Znam da ima majstora u Srbiji koji ovo rade u kucnoj radinosti(Joska).

 

Za ovu fabricku gresku prvi put cujem...,al ajde.Hoce da ispada iz brzine ako su ostecene viljuske menjaca.

 

Boano look,to je i meni u planu,sacuvas original plastike,a bolesno izgleda sa relly sminkom.

 

Prenos..nadji kompromis da ne moras da menjas lancanik po potrebi,ili sto ja planiram da uradim.komplet felni - tockova sa gumama za off,a na njoj mozes da instaliras i ne skidas lancanik sa malo vise zuba za off 47-49 zuba.,a za zamenu ti treba malo vremena.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Detoksifikovan, 214 postova
  • Lokacija: Beograd i okolina
  • Motocikl: TDM 900 - 2002.

Ovo mnogo kosta,ali kao sto neko rece,bar i pola da se odradi.. :takoje:

Menjac:

 

Odkad je imam Afrika „ispada“ iz 4. Brzine. Neki kazu to je fabricka greska, nekikazu to je zato sto tako mora. Ako je fabricka greska ja bih je ispravio. Pokazivacbrzine je nesto sto fali, nije neophodno ali ako moze da se doda nije na odmet.Znam da ima majstora u Srbiji koji ovo rade u kucnoj radinosti(Joska).

 

Za ovu fabricku gresku prvi put cujem...,al ajde.Hoce da ispada iz brzine ako su ostecene viljuske menjaca.

 

Boano look,to je i meni u planu,sacuvas original plastike,a bolesno izgleda sa relly sminkom.

 

Prenos..nadji kompromis da ne moras da menjas lancanik po potrebi,ili sto ja planiram da uradim.komplet felni - tockova sa gumama za off,a na njoj mozes da instaliras i ne skidas lancanik sa malo vise zuba za off 47-49 zuba.,a za zamenu ti treba malo vremena.

 

 

Receno mi je da postoje neke viljuske pomoci kojih zupcanici ulezu i da se habaju lako...Sto se tice ispadanja iz brzine...Ja u svakom slucaju imam taj problem...Za tocak, reci mi Jimmy sta mislis o Excell Felnama - enduro, dolaze sa nekim kitom za tubeless...African Queens.de

 

Za Boanu plastiku bojim se jedino vetra jer je ova 7cm uza od originalne

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12234 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Samo da nabacam šta bi trebalo uraditi prema tvom spisku želja:

 

- Novi ksenon farovi (u novoj masci)

- Pravljenje novog reglera sa mikroprocesorom i mogućnošću spoljašnjeg podešavanja napona, naravno ugradnja nekog gedžeta sa displejem za očitavanje napona, struje..

- Ugradnja digitalne instrument table i posebne elektronike za linearno merenje nivoa goriva

- Posebna kutija za kompletnu elektroniku

- Podmazivač lanca sa elektronskim upravljanjem

- Jake sirene i Joškina "ledilizacija" celog motora

.....

 

Baš mnogo posla 0a-smiley.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1318 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: Uljara 1127cm i tetejac 600cm

..... samo da smislim kako da je doteram do Laboratorije posto sam je u zadnja dva dana celu raskomadao...

 

 

To je sad najbolje za transport,ja sam moj motor doterao u Laboratoriju,kolima u parcicima :jee: nije ni licio na motor :) .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Balkan Hard Enduro, 600 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Sherco SER 300 Factory, Beta 300RR, Husqvarna Te300i

Za tocak, reci mi Jimmy sta mislis o Excell Felnama - enduro, dolaze sa nekim kitom za tubeless...African Queens.de

 

Citao sam da na ktm adv. menjaju fabricke jer su previse mekane, za te excell felne..verovatno su vrh ponude(a takva im je i cena),ali ja nemam iskustva sa njima.

Imas i na ovom sajtu ponude za excell,morad itd....,a cini mi se da su i povoljnije malo.

http://www.pascals-garage.de/sitedata/excelfelgen/index.php

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • prisutan, 960 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: keeway cruiser 250,KLE 500,BMW K75, ZEPHYR 750,CBF 1000 BENELLI TRK 702

U ovo se apsolutno ne razumem,ali moram ispratit! To ce na kraju biti nova Afrika!! Samo udrite!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1366 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: Orion craus 49

A što lepo ne oteraš motor kod čika Boanoa da ti on to sve lepo upakuje?

Računam da ako od njega uzmeš brdo delova valjda ćeš ruke dobiti gratis. :)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6297 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Sta ce ti ova instrument tabla sa obrtomerom do 16k za sportske motore kad se afrika vrti do 8k ? Moj ti je predlog da nabavis i ugradis Vapor, ima sve sto treba da ima i izgleda extra.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zbunjen, 888 postova
  • Lokacija: Banjaluka, Republika Srpska
  • Motocikl: XRV 650 RD03, KLE500

Prednje viljuske sa KTM-a, sve zajedno sa trokutovima prebacujes na afriku sa ovim adapterom : Adapter

 

Boano maske redovno izlecu za relativno upotrebljivu sumu novaca na britanskom ebay-u, i ja sam ih mjerkao :), jer planiram praviti svoj digitalni kokpit, sve sa integrisanim GPS-om.

 

Recimo ovakav Trailtech Vapor u kombinaciji sa Joskinim motogadgetom i nekim finim GPS uredjajem i imas kokpit da boli glava :D

 

Obavezno xenon farovi novi, dosta ljudi je sebi ugradilo HID kitove sa HID50, napravljeni za rad na motorima, a nisu pretjerano skupi.

 

Ideje za zamjenu i dijelove mozes naci i ovdje

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Detoksifikovan, 214 postova
  • Lokacija: Beograd i okolina
  • Motocikl: TDM 900 - 2002.

Sta ce ti ova instrument tabla sa obrtomerom do 16k za sportske motore kad se afrika vrti do 8k ? Moj ti je predlog da nabavis i ugradis Vapor, ima sve sto treba da ima i izgleda extra.

 

 

Ne svidja mi se ovaj vapor, a ovaj Koso ima specijalan za Afriku sa vec nastelovanim obrtomerom, brzinom it...ne na 16000...i ja sma prvo mislio da je to smesna ideja dok nisam pogledao njihov sajt, ne znam zasto ali imaju i za Afriku...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zbunjen, 888 postova
  • Lokacija: Banjaluka, Republika Srpska
  • Motocikl: XRV 650 RD03, KLE500

 

Ne svidja mi se ovaj vapor, a ovaj Koso ima specijalan za Afriku sa vec nastelovanim obrtomerom, brzinom it...ne na 16000...i ja sma prvo mislio da je to smesna ideja dok nisam pogledao njihov sajt, ne znam zasto ali imaju i za Afriku...

 

Imas kod ovog cike raznih, a cijene su dosta prihvatljivije. Narucivao sam vec dijelove od njega i salje za BiH uredno, a vidim u listi da salje i za Srbiju. Dijelovi stizu za 15-20 dana najkasnije.

 

Link

 

Sto se tice auspuha, mozda napraviti neki fazon kao na versysu, sa onim malim, kratkim izduvom ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Detoksifikovan, 214 postova
  • Lokacija: Beograd i okolina
  • Motocikl: TDM 900 - 2002.

Prednje viljuske sa KTM-a, sve zajedno sa trokutovima prebacujes na afriku sa ovim adapterom : Adapter

 

Boano maske redovno izlecu za relativno upotrebljivu sumu novaca na britanskom ebay-u, i ja sam ih mjerkao :), jer planiram praviti svoj digitalni kokpit, sve sa integrisanim GPS-om.

 

Recimo ovakav Trailtech Vapor u kombinaciji sa Joskinim motogadgetom i nekim finim GPS uredjajem i imas kokpit da boli glava :D

 

Obavezno xenon farovi novi, dosta ljudi je sebi ugradilo HID kitove sa HID50, napravljeni za rad na motorima, a nisu pretjerano skupi.

 

Ideje za zamjenu i dijelove mozes naci i ovdje

 

znam brate, gledaj ovo, ja sam poceo da balavim kad sam video: rugged roads bike

 

- nije mi interesantna navigacija, mislim da je dobra priprema + kompas + engleski jezik + malo zdravog razuma dovoljno da se izvucem iz svake nedodjije...ne pravim Afriku za Dakar, nego sam shvatio da je mlada baba i mladja i jeftinija i pametnija od stare klinke...:)

 

-znam za taj Rugged Roads Kit, oni na sve svoje motore stavljau WP samo nisam uspeo da pohvatam koje tacno jer se izgleda podosta razlikuju Wp za supermoto i adventure ali i WP sa 640 i 990....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zbunjen, 888 postova
  • Lokacija: Banjaluka, Republika Srpska
  • Motocikl: XRV 650 RD03, KLE500

 

znam brate, gledaj ovo, ja sam poceo da balavim kad sam video: rugged roads bike

 

- nije mi interesantna navigacija, mislim da je dobra priprema + kompas + engleski jezik + malo zdravog razuma dovoljno da se izvucem iz svake nedodjije...ne pravim Afriku za Dakar, nego sam shvatio da je mlada baba i mladja i jeftinija i pametnija od stare klinke...:)

 

-znam za taj Rugged Roads Kit, oni na sve svoje motore stavljau WP samo nisam uspeo da pohvatam koje tacno jer se izgleda podosta razlikuju Wp za supermoto i adventure ali i WP sa 640 i 990....

 

Uh, ovo pakleno dobro izgleda :Mina: .

 

Imas malo informacija o ovom kitu na XRV-u, napisao je vlasnik Rugged Roadsa sta je njegova praksa.

 

Ako neces montirati navigaciju, onda ti je izrada table jos jednostavnija, pogledaj gore ovaj link sto sam okacio, ima 10-tak razlicitih tipova instrumenata.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4834 postova
  • Lokacija: Kosjeric
  • Motocikl: enduro

- nije mi interesantna navigacija, mislim da je dobra priprema + kompas + engleski jezik + malo zdravog razuma dovoljno da se izvucem iz svake nedodjije...ne pravim Afriku za Dakar, nego sam shvatio da je mlada baba i mladja i jeftinija i pametnija od stare klinke...:)

 

 

navi mnogo znaci bez obzira sto nema ucrtane divlje puteve kojima planiras da jezdis. mnogo znaci kada vidis prvi ucrtani put, mesto, bilo sta, i dobijes orjentir u kom pravcu da se kreces.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Detoksifikovan, 214 postova
  • Lokacija: Beograd i okolina
  • Motocikl: TDM 900 - 2002.

To jeste tacno Kepo, ako budem planirao toliko da se zaglavljujem onda ce mi navigacija biti neophodna. Za takvu EMERGENCY navigaciju dovoljan je i bolji telefon, a njega mogu lagano u dzep, ne moram da pravim poseban nosac, napajanje itd...a i kosta mnoooogo manje...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja