Jump to content

Moto Zajednica

Spaner i primarni lanac kod gpz 500 s

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 129 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: u perspektivi

Cest slucaj je da se kod gpz-a cuje zveckanje primarnog lanca vec sa 30000 km iako je po meni to kilometraza kad se to nebi trebalo ocekivati.Mnogi mi kazu da je to kod gpz-a skoro sasvim normalna stvar,da mu je to boljka i da na to zveckanje lanca ne trba obracati preveliku paznju,jer i sa takvim lancem sve funkcionise OK i prelazi dosta kilometara bez ikakvih problema.A sta to uopste znaci,da se lanac sa relativno malom kilometrazom toliko istegao da spaner vise ne moze da ga dotegne,ili je u pitanju nesto drugo.Neko mi rece da se problem uspesno resava sa spanerom od Kawasaki klx-a !? Takodje mi nije jasno dali je prilikom zamene starog istegnutog lanca potrebno rasklopiti ceo motor ili je dovoljno raskaciti stari lanac,za njega zakaciti novi i na taj nacin provuci nov lanac kroz motor.Na kraju,naravno izvuci stari lanac,raskaciti od novog i novi spojiti.Dobijao sam razne odgovore na ova moja pitanja,svi vole da pametuju,da dele savete,svi se kao nesto razumeju,a svako prica drugu pricu,a ja i dalje neznam kome da verujem.Ako neko ima iskustva sa ovim,neka napise nesto

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 33 postova
  • Lokacija: Bos.Brod
  • Motocikl: Honda CBX 1000

evo da ti odgovorim na pitanje.Kawsasaki GPZ 500 s ima boljku spaner kao i ZXR,GPZ,GPX,ZX-10,,,,sta se desi oslabi opruga koja se nalazi u spaneru i nemoze da dovoljno nategne lanac.Desavalo se da promjeni se lanac a ne zamjeni se spaner i motor opet zvrcka ,mnogo sam kawa uradio i kad sam menjo lanac obavezno sam menjo i spaner i nisam imo nikad reklamacija.A sto se tice lanca mozes da ga zamjenis bez otvaranja motora ako imas radapciger za tu najenu,kad ga rastavis zakacis lanac za lanac ,okrenes radilicu da ga provuces i ponovo sastavis.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 129 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: u perspektivi

Hvala Jovo!Posto vidim da si covek od iskustva,reci mi dali je moguce svaki lanac tako zameniti ili mozda neki i nije(recimo da lanac nema onu kopcu...) i dali imas neki savet za spaner(koji spaner bi dobro radio posao na gpz-u,dali moze da se remontuje spaner,da mu se nategne opruga...)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2285 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda Sevenfifty

Na GPZ postoje dve vrste spanera, novi i stari. Sad pitanje je koji ti imas. Ja sam bas danas bio kod majstora povodom iste stvari i rekao mi je da teram slobodno da je jos u fazi nachinjanja. Motor je presao 33300 km. Nov lanac ti je oko 80e i ruke su ti jos toliko. Moze bez problema da se zameni lanac bez rasturanja masine, ako majstor zna to da uradi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 240 postova
  • Lokacija: temerin
  • Motocikl: honda CBX 550,Yamaha RD 350 ypvs,MZ TS 250-1,Danuvia 125.

Nisam siguran da moze da se zameni bez rasturanja masine.Ja sam kupio nov primarni lanac i nov spaner,pitao sam vise strucnjaka svi bez izuzetaka su rekli da ne moze primarni lanac da se rastavi.Nisam smeo da probam sa novim lancem.[kostao me 220 eura,original honda]Imao sam kuci jedan stari lanac,probao sam da rastavim,i nije islo.Izvadio sam bolcnu,ali nisam mogao da rastavim,nesto jos ima unutra u lancu, koji ne pusta da se lanac rastavi,mozda zvuci cudno, ali tako je.Mozda kod kawasakija moze da se rastavi ne znam,ja pricam o hondi cbx 550.To je dosta sirok lanac,nisam merio, ali ovako na oko je 2,5-3cm.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2285 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda Sevenfifty

ok ok ok vidim tek sad da se prica o primarnom lancu. Za njega mora da se rastura dosta. A ovo sto je tebi poceo da zvecka na 30000 da znas da ti je stelovana kilometraza. To je tako debela lancuga da nema sanse da propadne pre 50000 i to ako si divljak. Taj lanac traje i po 100 000.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7075 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

kolega je imao isti problem sa spanerom a inace on je poznat po radikalnim nacinima resavanja problema na motorima, i lik ga izvadi i zavari u najizduzenijem polozaju, vratio ga i nestalo zvackanje :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 129 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: u perspektivi

Bigbad86,kada kazes da taj lanac izdrzava 100000 km,verovatno mislis na lanac koji prenosi obrtaje radilice na menjac (taj lanac je stvarno debeo),a ja pricam o lancu koji ide kroz blok i u glavi motora okrece bregaste osovine a spaner mu se nalazi na bloku(pogledaj na tvom en500 na sredini bloka odma iza hladnjaka).Mozda i ja gresim,mozda se taj lanac uopste ne zove primarni lanac?U svakom slucaju bitno je da se razumemo.A sto se tice onog varenja spanera u najistegnutijem polozaju to mi zvuci kao budzevina nad budzevinama,al u svakom slucaju hvala na savetu,hvala svima i ako neko ima da doda neku,samo napred!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2285 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda Sevenfifty

Da ja sam u poslednjem postu mislio na lanac koji prenosi obrtaje sa radilice na menjac i da on se zove PRIMARNI lanac.

 

A lanac o kome ti pricas i o kome sam pricao u prvom postu se zove LANAC BREGASTE ili LANAC RAZVODA VENTILA. Znam sve o njemu i meni polako zvecka na ladno, resicu to uskoro :hej:

 

Potrazi u temi koja se bavi user manualima, ima da se skine ceo manual.

Ja sam skinuo odatle za LTD450 i EN 500 odatle sve ovo znam.

Nisam mehanicar samo umem dobro da citam ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 109 postova
  • Lokacija: Mladenovac
  • Motocikl: Yamaha TDM 850

Ista nas muka muči!!!

S'obzirom da sam i ja u toj priči-fazi zamene lanca bregaste (baš danas sam ga kupio), rado ću diskutovati na tvoju temu.

Krenuću od onoga što sam do sada naučio.

-Lanci bregaste se prodaju isključivo sastavljeni (pun krug) pa je potpuno logično da se u

takvom stanju i ugrađuju. Svaka druga kombinacija je pogrešna.

-Lanac bregaste nije moguće ugraditi bez vađenja agregata i velikog rasturanja.

-Tvoja kilometraža i jeste kilometraža na kojoj je već moguće konstatovati da je lanac za

zamenu ako ne baš da je zreo, onda bar imati u vidu da se bliži...

-Kawasaki, generalno ima.....pa ne baš najsrećnije rešen španer lanca. O njegovom remontu

ja ne znam ništa. Znam samo da je skup i da ću već nešto morati da smislim.

 

Eeee, sad ovako.

Ja vozim ZZR 600 '91god. Kad sam ga uvezao na satu je imao 48.000 km (100% pravih)a kupljen je od prvog vlasnika koji nije uradio zamenu lanca. I tada, kad sam ga kupio lanac se prilično čuo ali kako nisam imao kinte o zameni nisam razmišljao. Mic po mic t.j. km po km dođoh do 77.000 km a lanac još nisam zamenio. Bruka!!!

Šta sam u stvari hteo da ti kažem. Ako imaš para menjaj sve, nećeš pogrešiti. A ako nemaš para, vodi računa. Ne siluj mašinu, ne teraj u velike obrtaje, osluškuj zvuke koji ti dolaze iz agregata jer čuće se sve više i više i prosto sam ćeš znati kada je vrag odneo šalu i da ćeš morati da ga parkiraš dok ne obaviš zamenu lanca.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 129 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: u perspektivi

Gledao sam na ebay slike polovnih a i novih lanaca za gpz 500,i svi su sastavljeni(pun krug,bez kopce).To nam govori da verovatno nema zamene bez velikog rasturanja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2285 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda Sevenfifty

Ja znam da SIGURNO moze bez rasturanja agregata. Postoji alat za nitovanje ili kako se vec to zove. Jedino ne znam dal se prodaje sklopljen ili ne.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 109 postova
  • Lokacija: Mladenovac
  • Motocikl: Yamaha TDM 850

Da ja sam u poslednjem postu mislio na lanac koji prenosi obrtaje sa radilice na menjac i da on se zove PRIMARNI lanac.

 

A lanac o kome ti pricas i o kome sam pricao u prvom postu se zove LANAC BREGASTE ili LANAC RAZVODA VENTILA. Znam sve o njemu i meni polako zvecka na ladno, resicu to uskoro :hej:

 

Potrazi u temi koja se bavi user manualima, ima da se skine ceo manual.

Ja sam skinuo odatle za LTD450 i EN 500 odatle sve ovo znam.

Nisam mehanicar samo umem dobro da citam ;)

 

 

 

Ili ti ipak ne znaš da čitaš?!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2285 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda Sevenfifty

Da ja sam u poslednjem postu mislio na lanac koji prenosi obrtaje sa radilice na menjac i da on se zove PRIMARNI lanac.

 

A lanac o kome ti pricas i o kome sam pricao u prvom postu se zove LANAC BREGASTE ili LANAC RAZVODA VENTILA. Znam sve o njemu i meni polako zvecka na ladno, resicu to uskoro :hej:

 

Potrazi u temi koja se bavi user manualima, ima da se skine ceo manual.

Ja sam skinuo odatle za LTD450 i EN 500 odatle sve ovo znam.

Nisam mehanicar samo umem dobro da citam ;)

 

 

 

Ili ti ipak ne znaš da čitaš?!

 

EN 500 i GPZ 500 potpuno isti agregati samo gpz ima drugacije dizne na karbovima i ima zbog toga vise konja.

 

KLE 500, GPZ 500, ER5, EN500, sve poptuno isti agregati.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 109 postova
  • Lokacija: Mladenovac
  • Motocikl: Yamaha TDM 850

Ja sam minulogog vikenda polako počeo sa rasturanjem motora kako bi skinuo agregat i zamenio lanac bregaste.

Za mene nema dileme kako izvesti ovaj zahvat t.j. nisam lud da raspertlavam lanac.

Što se tiče španera, s'obzirom da je jako skup, ostavljam ga u agregatu u ne taknutom stanju (niti ću ga menjati niti bilo šta sa njim činiti).

Kad završim ceo posao, zamenim lanac bregaste, naštelujem ventile i karburatore pa tek onda AKO OPET budem čuo iste neprijatne zvuke koji podsećaju na loš lanac i španer(a već sam zamenio lanac) znaću da je i španer ''kaput''.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 240 postova
  • Lokacija: temerin
  • Motocikl: honda CBX 550,Yamaha RD 350 ypvs,MZ TS 250-1,Danuvia 125.

Ne treba rasturiti motor zbog lanca bregaste,to je sigurno.Postoji alat kojim se rastavi lanac,spoji se sa starim lancom,provuce oko radilice,spoji se istim alatom i to je to.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2285 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda Sevenfifty

Ne treba rasturiti motor zbog lanca bregaste,to je sigurno.Postoji alat kojim se rastavi lanac,spoji se sa starim lancom,provuce oko radilice,spoji se istim alatom i to je to.

 

 

I kolko znam potpuno je bezopasno po lanac, tj ne smanjuje mu vek trajanja :neznam:

Samo treba znati uraditi...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 109 postova
  • Lokacija: Mladenovac
  • Motocikl: Yamaha TDM 850

Ma ''da 100%'', a Japanci proizvode lanace sastavljene u pun krug jer su zaludni i uživaju u tome da ''zajebavaju ostatak sveta'' koji to još nije provalio.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2285 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda Sevenfifty

To je javna tajna da se motori odavno prave da traju krace, jar ako bi svi bili kvalitetni ko VFR ili FJ niko vise ne bi kupovao motore. Sto svi ne ugradjuju razvod ventila preko zupcanika nego i dalje teraju lanac? Da bi lanac crko i da bi morao da ga menjas. Nikad nisam cuo da je nekom puko zupcanik na VFR... Pre ce da ti zakuca agregat nego to da sjebes....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 36 postova
  • Lokacija: crna gora,podgorica
  • Motocikl: Aprilia Pegaso 650 IE

pogled na taj lanac(kad sam mijenjao dihtung glave) bio je...pomalo mracan,ne znam za ostale al na pegasu nisam skapirao kako se skida(jednodjelan je),sta god da se skine,nesto ga blokira.mislim da je brusilica nacin :rat3: .i meni je poceo zveckati,pa me interesuje,jel to koliko opasno(da ne preskoci,pa se mogu hebat)?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zbunjen, 888 postova
  • Lokacija: Banjaluka, Republika Srpska
  • Motocikl: XRV 650 RD03, KLE500

Ima mogucnost da se kupi otvoreni lanac za KLE500, samim tim i za sve ostale motore sa tom masinom sa karikama za sastavljanje, DID ga radi i neka firma Tourmax, nasao na vise mjesta na ebay-u, cijena lanca oko 57e, cijena dostave oko 10e do BiH (za Srbiju je vjerovatno slicno). LINK

 

Ono sto mene interesuje je da li postoji spaner koji bolje radi svoj posao i za koji model je uradjen, kad vec mijenjam lanac da stavim taj bolji spaner ?

post-3840-0-61753000-1297178343_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

Ista nas muka muči!!!

S'obzirom da sam i ja u toj priči-fazi zamene lanca bregaste (baš danas sam ga kupio), rado ću diskutovati na tvoju temu.

Krenuću od onoga što sam do sada naučio.

-Lanci bregaste se prodaju isključivo sastavljeni (pun krug) pa je potpuno logično da se u

takvom stanju i ugrađuju. Svaka druga kombinacija je pogrešna.

-Lanac bregaste nije moguće ugraditi bez vađenja agregata i velikog rasturanja.

-Tvoja kilometraža i jeste kilometraža na kojoj je već moguće konstatovati da je lanac za

zamenu ako ne baš da je zreo, onda bar imati u vidu da se bliži...

-Kawasaki, generalno ima.....pa ne baš najsrećnije rešen španer lanca. O njegovom remontu

ja ne znam ništa. Znam samo da je skup i da ću već nešto morati da smislim.

 

Eeee, sad ovako.

Ja vozim ZZR 600 '91god. Kad sam ga uvezao na satu je imao 48.000 km (100% pravih)a kupljen je od prvog vlasnika koji nije uradio zamenu lanca. I tada, kad sam ga kupio lanac se prilično čuo ali kako nisam imao kinte o zameni nisam razmišljao. Mic po mic t.j. km po km dođoh do 77.000 km a lanac još nisam zamenio. Bruka!!!

Šta sam u stvari hteo da ti kažem. Ako imaš para menjaj sve, nećeš pogrešiti. A ako nemaš para, vodi računa. Ne siluj mašinu, ne teraj u velike obrtaje, osluškuj zvuke koji ti dolaze iz agregata jer čuće se sve više i više i prosto sam ćeš znati kada je vrag odneo šalu i da ćeš morati da ga parkiraš dok ne obaviš zamenu lanca.

uopste nemoras rasturati agregat da bi menjao lanac,lanac se rastura i sklapa,:moto3: rasturis,zakacis za stari lanac koji si isto rasturio,provuces sklopis nikakva matematika, bolje nego da rasturam agregat na pola,

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja