Jump to content

Moto Zajednica

Najbolja enduro guma

Biramo najbolju enduro gumu!  

154 članova je glasalo

  1. 1. Koja je najbolja enduro guma?

    • Heidenau K60 Scout
    • Michelin Anakee 2
    • Metzeler Tourance EXP
    • Continental Trail attack
    • Dunlop Trail Max
    • Bridgeston Trail Wing
    • Pireli Scorpion Trail
  2. 2. Koja je Hard enduro guma najbolja?



Recommended Posts

  • Integrisan, 8120 postova

Prvi utisci za E13/12:

 

Na suvom asfaltu vrlo dobre. U blatu (lakšem) korektne. Ovo su, ipak, samo prvi utisci i jednog i drugog je bilo vrlo malo (npr nisam probao na mokrom asfaltu, nije ga bilo), pa možda promenim mišljenje. Mada, vidim da se u blatu na gasu čiste veoma lepo, što je svakako plus. I na mokrom asfaltu očekujem da su ok (zelena linija, tj. meka komponenta je u pitanju).

 

U pesku, gde su juče uglavnom vožene (pa je utisak finalan), primetno slabije nego bilo koja MX guma, što sam i očekivao. Vožene su na pritisku 0.9, moguće da bi bilo za nijansu bolje da sam išao na 0.7 kao obično. Ipak, upotrebljive svuda (penju velike uspone, drže pravac na strmim silascima sa dubokim peskom, ok menjaju smer). E13 prednja je veoma korektna i na pesku, veoma. E12 zadnja ne oprašta greške i na prvom oklevanju i nesigurnosti na usponima, staje, pa ukopava. Ovo sve pričam za trek gde se uobičajeno vozi lakšim motorima, bez kompromisa u izborima putanja i uspona. Na iole lakšem pesku, sasvim su upotrebljive. Jedina zamerka: na tvrdom, E13 prednja i na 0.9 pritisku već žvaće na brzim promenama pravca, kao da je prazna skroz (verovatno mekši zid gume).

 

Na travi su odlične. Prosto sam iznenađen. Čak i mokroj travi. Strmi silasci, čak i pod uglom idu ok. Veoma, veoma ulivaju sigurnost na travi (Zagajačka brda, dakle vrlo strmo).

 

U šumi, single trail, su sasvim korektne. Lišće, debla, skroz korektno. Prolaze svuda (mada E12 pravi malo veći problem na mokrim deblima, čisto da podseti da je dual sport:).

 

Prvi utisak, sveukupno: prilično upotrebljivo, svakako nisu razočarale. Ali im ne dajem preko 1500km, možda max 2000km trajanje (naročito E12 zadnjoj). Sa druge strane, značajno su jeftinije od npr tkc80, pa se to pegla...

 

Eto, nova nam je opcija svima, pa se raspisah, možda bude korisno... :)

 

  • Hvala 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 40 postova
  • Lokacija: Ruma
  • Motocikl: Kawasaki KLE 500

Potreban mi je savet za zadnju gumu za KLE, gledao sam Mitas E07 i E08 ali ne mogu da se odlučim. Uglavnom vozim asfalt, retko vozim zemljanim putevima, ali ne znam da li će se to promeniti :) Pročitao sam da E08 klizi po vlažnom asfaltu. Da li je to slučaj i sa E07? Nemam blage veze oko guma, zamolio bih Vas da mi preporučite gumu, ali u cenovnom rangu navedenih guma ako je moguće.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1003 postova
  • Lokacija: Novi Sad-Sabac
  • Motocikl: Suzuki DR-Z400, Yamaha TMax 500, Qingqi qm 200

Ja sam licno bio nezadovoljan sa E08 a verujem da je smesa ista kao i na E07. Generalno nije mi nesto drzala a posebno po vlaznom.

 

Nakon toga sam vozio heidenau k60 scout i u odnosu na mitas drzala je daleko bolje . Jedino kod k60 sto mi je smetalo je buka.

 

Sada vozim Continental TKC 80 i u odnosu na ove dve je kao zalepljena za asfalt iako je sara najgrublja. Mana je što se troši u realnom vremenu. Gledaš je i ona se topi, posebno zadnja, prednja ne toliko. Cena verujem da nije nesto visa od mitasa i heidenau. Mislim da sam platio 10eur vise set nego sto su mi trazili za Heidenau.

 

Sledeća kombinacija će mi biti, ukoliko ostanem na ovom tipu motora, napred tkc 80 a nazad k60.

 

Ne znam kolika je cena Mitasa ali ako nije ispod 150 eur za set, ja bih se odlucio za druge za 20-30 eur razlike. Imas Continental gume, probaja da dobijes neki popust kod Steve. Meni je to skoro uvek bila najpovoljnija kupovina. Ostali obicno nemaju na lageru, narucuju iz Madjarske i sl.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Ja ću na XT da stavim nazad K60 Scout a napred Metzeler Unicross.

Šta mislite o toj kombinaciji za 50/50 ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 41 postova
  • Lokacija: Silbaš
  • Motocikl: Kawasaki Tengai

Imam nazad K60 Scout M+S mogu ti reći da se odlično pokazala na suvom i mokrom putu,po blatu nisam puno vozio mada ni tu nije bila loša. :jee:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Znam kakva je svaka pojedinačno ali mene zanima balans te dve na srednje teškom jednocilindrašu.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5472 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Nosio sam Scout na XT-u i svrstao bi ga u adventure gumu, za off voznje nije cak ni kao dual. Posle toga E09 Dakar koristim kao dual, sa mnooogo asfalta i radi  dobro, prednja bi mogla npr. MT21.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Pošto sam dobio na poklon K60 Scout 4.6-17 M/C u odličnom stanju, svakako ću je staviti na 17cu a na 18cu ću nešto agresivnije.

Napred imam samo jedan točak 21 i tu gumu neću menjati, koju god da odaberem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 959 postova
  • Lokacija: Zaječar, Beograd, Grenoble
  • Motocikl: Yamaha XT600 Rally Replica

@lord_oblivion mislim da realno nemas bolju kombinaciju za adv od Scout-a nazad. Da traje duze od 5000-7000km a da opet zavrsava laksi do umereni off-road.

 

ja se secam prve Kepojebine pre 4-5 godina kada je sve vreme bila kisa, blata kolko oces, a nekoliko nas je imalo nazad K60 Scout. Jeste malo smo se mucili ali smo svuda izasli. Ispustis gumu na 0.8bar i ide to lagano.

 

Sa druge strane Scout napred je katastrofa izbor po bilo kakvom mokrom terenu. Ista situacija (Kepojebina) uzas kontrola i borba na svakoj krivini da odrzis pravac i da namestis motor.

 

Tako da ovo tvoje  zvuci kao dobitna kombinacija za bilo kakvu adv voznju a na jesen ili prolece nazad 18” C02 ili C04  i nista ne razmisljas :)

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 959 postova
  • Lokacija: Zaječar, Beograd, Grenoble
  • Motocikl: Yamaha XT600 Rally Replica
On 7/2/2018 at 12:05 PM, severian said:

Prvi utisci za E13/12:

 

Na suvom asfaltu vrlo dobre. U blatu (lakšem) korektne. Ovo su, ipak, samo prvi utisci i jednog i drugog je bilo vrlo malo (npr nisam probao na mokrom asfaltu, nije ga bilo), pa možda promenim mišljenje. Mada, vidim da se u blatu na gasu čiste veoma lepo, što je svakako plus. I na mokrom asfaltu očekujem da su ok (zelena linija, tj. meka komponenta je u pitanju).

 

U pesku, gde su juče uglavnom vožene (pa je utisak finalan), primetno slabije nego bilo koja MX guma, što sam i očekivao. Vožene su na pritisku 0.9, moguće da bi bilo za nijansu bolje da sam išao na 0.7 kao obično. Ipak, upotrebljive svuda (penju velike uspone, drže pravac na strmim silascima sa dubokim peskom, ok menjaju smer). E13 prednja je veoma korektna i na pesku, veoma. E12 zadnja ne oprašta greške i na prvom oklevanju i nesigurnosti na usponima, staje, pa ukopava. Ovo sve pričam za trek gde se uobičajeno vozi lakšim motorima, bez kompromisa u izborima putanja i uspona. Na iole lakšem pesku, sasvim su upotrebljive. Jedina zamerka: na tvrdom, E13 prednja i na 0.9 pritisku već žvaće na brzim promenama pravca, kao da je prazna skroz (verovatno mekši zid gume).

 

Na travi su odlične. Prosto sam iznenađen. Čak i mokroj travi. Strmi silasci, čak i pod uglom idu ok. Veoma, veoma ulivaju sigurnost na travi (Zagajačka brda, dakle vrlo strmo).

 

U šumi, single trail, su sasvim korektne. Lišće, debla, skroz korektno. Prolaze svuda (mada E12 pravi malo veći problem na mokrim deblima, čisto da podseti da je dual sport:).

 

Prvi utisak, sveukupno: prilično upotrebljivo, svakako nisu razočarale. Ali im ne dajem preko 1500km, možda max 2000km trajanje (naročito E12 zadnjoj). Sa druge strane, značajno su jeftinije od npr tkc80, pa se to pegla...

 

Eto, nova nam je opcija svima, pa se raspisah, možda bude korisno... :)

 

Ajde kad stignes i potrosis tu gumu probaj napred Dunlop d952.

 

Meni se nekako cini kao odlican odnos cene / kvaliteta / performansi za neke nase adv potrebe.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Problem je što moja vožnja nije čist adv već dosta ima i hard elemenata u smislu podloge i zahtevnosti.

Na 17cu ide K60 Scout, to sam već napisao.

A za 18cu sam izabrao C-04.

Za napred se troumim između C-19 žuta, C-21 žuta i Unicross. Da ima C-05, iz mesta bih kupio 4 5 komada. Ali nema.

C-19 sa žutom šarom imam sad na kinezu i nisam impresioniran. Daleko je od loše, sve obavlja kako treba ali sam ja možda previše očekivao ili je nisam dovoljno testirao. S njom sam prešao samo 2500km off-roada i oko 1000km suvog asvalta.

Jamaha je teža i jača i brža.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 959 postova
  • Lokacija: Zaječar, Beograd, Grenoble
  • Motocikl: Yamaha XT600 Rally Replica
5 hours ago, markulja said:

Baltrek, koliko ti potraje d952 napred?

@markulja da drzi kako treba - jednu sezonu (tu od 5000-7000km kombinovane voznje ako se dobro secam na xt-u). Znam da sam prvi set montirao pred trku u Loznici pre dve godine  i odlicno mi se pokazala. 

 

Drugu d952 stavio kada sam uradio generalnu prosle godine na xt-u, isto pred trku u Loznici,  a inace sam je vozio od Zajecara do Loznice i nazad, pa plus sve posle toga kao i na voznju u Bugarskoj, pa bih okvirno rekao da je to ta kilometraza sa dobrim delom asfalta.

 

d952 sada vozim i na drz-u i na xt-u i za te pare nisam jos nasao bolje da drzi po svim terenima, a da opet traje koliko-toliko.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Duh Bez Sekire, 1037 postova
  • Lokacija: Beograd - Miljakovac, Ljubovija
  • Motocikl: Yamaha XJ600N, Cagiva Canyon 600, Husqvarna TE 250

Mislim da D952 nema zadnja za felnu od 17 inča (ako teraš DR650 SE kao iz potpisa).

 

Inače, ja sam sada za vikend konačno isprobao Mitas C-02 na Cagivi. Jedan dan po Kučaju i drugi dan uspon na Rtanj. Znači na meniju je od podloga bilo sve što može da se baci pred enduro motor :) Blato, crvena glina, zemlja, utabana zemlja, trava, sitan šoder, rizla, krupan kamen, JOŠ KRUPNIJI kamen, klizav kamen po potocima itd. Prethodno mi je pozadi bila T63 koja je bila vrlo korektna u svim situacijama osim u blatu tako da sam od blata bežao ko' đavo od krsta. Posebno me je nervirala nemogućnost da se iskobeljam iz blatnih kolotraga, zatim ako je podloga ona glinasta vlažna zadnji kraj koji potpuno igra svoju igru, onda problem na glinastim blatnjavim usponima gde T63 samo provrti u mestu itd... Elem, da skratim priču - ova C-02 je totalno druga dimenzija... Posle početnog opreza kada sam skontao da motor kroz bilo kakvo blato ide kao traktor suvereno gde god ga usmerim, i kada sam konačno doživeo da mi motor izađe iz blatnog kolotraga kao da ga nema i da mogu da ga poteram po rubu kolotraga i da se ne smakne, usledilo je opuštanje i totalno uživanje u ta dva dana vožnje. Ostale podloge osim mokrog krupnog kamena takođe drži odlično. Na šoderu nije više pametno ići previše blizu iza mene - baca iza kamen i tuče rafalno kao mitraljez na svako dodavanje gasa :D Na asfaltu je očekivano nikakva, ali to mi stvarno nije bitno... Ja sam je ova dva dana vozio na 1 bar.

 

"Ronjaj sine Nagibe, kupio babo masku sa surlom!..." :D - ili "Kako je čovek postao svinja..." :D 

Rtanj11.jpg

 

Porozna stena nije problem...

 

Rtanj05.jpg

 

Niti malo "tehničkije" stvari...

 

Rtanj02.jpg

 

Rtanj01.jpg

 

Brze šumske deonice - uživanje...

 

Rtanj12.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 959 postova
  • Lokacija: Zaječar, Beograd, Grenoble
  • Motocikl: Yamaha XT600 Rally Replica

@icatenej @markulja d952 teram samo napred.

 

Nazad je C04 na XT-u iskljucivo u sirini 130 (jer je u dimenziji 120 manji krampon), a na drz-u C02 nazad.

 

Sto se tice radnog veka ovih Mitas guma rekao bih 4000-5000km kombinovane voznje a da drze po terenu.

 

Moze to da potraje i duze ako se malo stedi :)

 

Ne znam, ali za novac koliko kosta set Dunlop d952 napred i Mitas C04 nazad - mislim da je Best Buy za onog ko voli da  tera i laksi i tezi makadm i brzo i sporo.

 

Najveca mana C04 i C02 je mokar kolovoz, a d952 je mana to sto ne drzi i ne traje kao C05 :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 254 postova
On 8/8/2018 at 9:39 AM, markulja said:

Au, pa traje bas dosta!

 

 

Gde si je uzimao? Sad malo potrazio pa nasao ovde: http://www.xmoto.rs/proizvod/guma-prednja-dunlop-d952-sportska-serija-80-100-21-1589#galerija[1589]/0/

Pitanje je samo kako postati VIP clan :D

 

 

Ja sam "VIP" član i mogu ti poručiti po toj ceni i posle poslati kurirskom službom.

 

Jedino što su na odmoru do 20.08.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Jesi raspoložen da postaneš nezvanični distributer? :D

Za te novce, mislim da bih bio veoma raspoložen da je probam.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 48 postova
  • Lokacija: makedonija
  • Motocikl: bmw f650gs

Zar je moguche Heidenau K60 Scaut da posle 7-8000 km otkazuje poslushnost i ne trosi krampone ravnomerno...Na BMWu F 650 GS vozhena 90% asvalt...Pritisak po propisu...I prednja i zadnja su Heidenau K60...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1003 postova
  • Lokacija: Novi Sad-Sabac
  • Motocikl: Suzuki DR-Z400, Yamaha TMax 500, Qingqi qm 200

Moguce, ja sam na transalpu menjao gume na toj kilometrazi, mozda max 10.000 km. Zadnja se nekako iskrivila i vibrirala. Krampona je bilo jod za 2000-40000km. Pricam o heidenau k68 scout

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Letos sam se provozao po Bugarskoj i južnoj Srbiji 70% off 30% asvalt,

XT600E sa 17kg prtljaga. Napred potpuno nova Michelin Tracker 80-100-21 a pozadi 25% potrošena Sava MC23 Rockrider 140-90-18 (kakva greška, ceo put sam vozio kompromisno).
Mogu reći za Savu da me izdala na svakom mokrom kamičku i rosnoj travi dok je po bilo čemu suvom bila ekstremno zabavna u slajdu i driftu. Na vrućem asvaltu drži kao pegla. Nisam uspeo da je pregrejem do te mere da popusti grip. Na promenu pritiska je dosta imuna pa sam je skoro jednako vozio i na 1.8 i na 1.0 bara.
S druge strane Tracker me je isto toliko puta izvadila sasvim opušteno i sigurno. Off pritisak sam tražio malo duže i smirio ga na čak 0.6 bara za natovaren motor i moj način vožnje, mada smatram da će blisko dobro da se ponaša i na 0.8 gde je meni za mrvicu više proklizavala u nagibu.

Vrativši se iz Bugarske, momentalno sam skinuo Rockrider i vratio staru dobru upolovačenu C04 130-90-18 na 1.2 bara. Možda previsoko za vožnju bez prtljaga ali zabavno za povremeni stidljivi drift.
Prošlog vikenda osvojio još neke delove Valjevskih planina sa gorepomenutom Tracker prednjom. Po grebanju mogu da je uporedim sa legendarnom C05.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 121 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda CBF600SA PC43

Da li znate gde je najbolje kupiti Heidenau k60 u Srbiji? Video sam da ih ima u xmoto i MotoParts iz Sente.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar, 334 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: V strom 650 2008-2013,
10 hours ago, DzoniV said:

Da li znate gde je najbolje kupiti Heidenau k60 u Srbiji? Video sam da ih ima u xmoto i MotoParts iz Sente.

Pogledaj kod Richarda Saghmeistera ja kod njega uzimam gume i obicno su jeftinije od svih

evo i br +381631155020

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja