Jump to content

Moto Zajednica

Fabrika lanaca Filip Kljajic Kragujevac (FKK)

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 952 postova

Imam jedno iskustvo, ne znam koliko je od pomoći jer je bajato, sa početka devedesetih. FKK lanac sam kupio tada u poljoprivrednoj apoteci gde sam uzeo i zadnji lančanik. Lanac nije bio o-ring tipa, trajno podmazan pa sam ga često skidao i potapao u ulje ali osim te neprijatnosti koja i nije baš mala za nekoga ko nema uslove odlično se pokazao. Bio je na gs500e, stari četvorocilindraš. Posle 5-6 godina je prodat sa tim lancem mada je samo prve dve sezone intezivno vožen. Prednji lančanik je stavljen original zadnji od kombajna spolja isti samo je unutra morao biti obradjen na strugu. Interesantno da je lančanik bio dosta tvrdji od originalnog i naravno otišao je sa motorom gotovo nenačet. Ne znam koliko je ovo uporedivo sa lancima koje FKK danas proizvodi jer kvalitet može da se menja iz serije u seriju. Probaće već neko, ja za sada nemam potrebu, tj treba mi samo jedno parče 15-20 cm novog ili skoro novog lanca valjda 530 jer sam hteo da produžim viljušku.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2285 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda Sevenfifty

Moj lanac nije bio FKK nego neki Gating. Jedva sam ga pronasao da procitam ko je proizvodjac.Probao tad i vise nikad :jok:http://www.gating.rs/language/sr_l/

 

Ok znaci vase iskustvo otpada jer nije bio FKK lanac nego Gating. Mada kolko vidim sa linka ta firma Gating uvozi lance Tsubaki koji su Japanski :stabre:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 17 postova
  • Lokacija: backa palanka

Zamisli kad je taj pukao kod mene,sta bi se desili sa FKK??? U nase domace firme apsolutno nemam poverenja i nista ne kupujem nase proizvodnje sto se tice bilo kog dela na motoru. Uglavnom uzimam proizvode stranih proizvodjaca,originale.Posto imam Suzuki a moj drugar je ovlasteni serviser,delove uzimam kod njega jer znam da dolaze iskljucivo u kvalitetu,u originalnoj kutiji sa hologramom itd....

Vasa je volja sta cete stavljati na vase motore,ja sam samo naveo jedno moje iskustvo sa budzenjem.

Dok nestavis i neprobas taj FKK lanac,neces znati kakav je. Ovde se prica sve i svasta i nista nije merodavno.

Kupi,stavi i vozi pa ces da vidis kakv je,sta da ti kazem........

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2285 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda Sevenfifty

Pa pazi FKK je nekad bila VRLO OZBILJNA FABRIKA. Kao sto rekoh pravili su oni lance koje tripe 10000 puta veca opterecenja nego lanci za motore. E sad... :neznam:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 109 postova
  • Lokacija: Mladenovac
  • Motocikl: Yamaha TDM 850

Pa pazi FKK je nekad bila VRLO OZBILJNA FABRIKA. Kao sto rekoh pravili su oni lance koje tripe 10000 puta veca opterecenja nego lanci za motore. E sad... :neznam:

 

 

 

Kad planiraš da odeš do njihove prodavnice. Sezona je na pragu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 80 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: honda mvx250f,xt500,simson sr2 ,dkw nz350,zundapp db 200,sachs meile98,puch ds50,zundapp combinette,colibri 12,tomos t13,tomos n/nt,t/tt,solex 3800,nsu super fox125

FKK je fabrički ugrađivan na tomosa

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2285 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda Sevenfifty

Evo danas sam bio. Kazu da prodaju lance za motorcikle, cak je i bilo par "trkacha" koji su kupovali. U principu imaju skoro svaki lanac. Prodaju se na metar i cene su od 250-500 dinara za metar. Sve sto je potrebno je da donesete uzorak (to je najbolje) ili da izmerite korak lanca, sirinu i visinu valjka. Za standarde koji ispunjavaju ima da se nadje na sajtu.http://www.filipkljajic.com/

 

Sad na oko lanci ko lanci... Svaki mi isti... Ofarbaj ga sa strane u zlatno i DID original :D

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2285 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda Sevenfifty

Ma kako da ne, sigurno trkaci kupuju lanac na metar za 250 din :staa:

 

Pazi ovo mi je prodavach rekao, lose sam se izrazio. Verovatno nije mislio na nekoga ko vozi trke, nego je coveku taj motor licio na trkachki (plastikaner). Lose sam se izrazio.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2285 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda Sevenfifty

A gde im je prodavnica, jel u krugu "fabrike" ili negde drugde ?

 

Pozdrav

 

 

Cim skrenes desno ka ulazu u autobusku stanicu, prva kapija za ulaz u fabriku sa leve strane, u sklopu nje je i prodavnica. Tu ima i gradsko stajaliste za buseve...

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 109 postova
  • Lokacija: Mladenovac
  • Motocikl: Yamaha TDM 850

Hvala ti za ove informacije!!!

Moj lanac je u najmanju ruku katastrofa a nisam u situaciji za kupovinu nekog kvalitenijeg.

Šta ću na kraju da uradim...ne znam, nisam pametan. Da li neki jeftiniji a "svetski" ili FKK.

U svakom slučaju pratim temu sa velikim interesovanjem.

 

P.S. Potpuno mi ne verovatno da od starije braće nema komentara na ovu temu. Mislio sam oni su nekad više "experimentisali" i da imaju iskustva sa FKK lancima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2996 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: K5Tan600A

Ako su im LANCI ko i sajt.. ONDA JE

:lol: :lol: :lol:

 

Necu vise NISTA reci, samo podsetiti na dio teksta

OPTERECENJA na 270 km/h

 

Čak i u najdaljim dijelovima motora ova paklena dinamika uzrokuje savijanja i progibe čeličnih konstrukcija. Pored osnovnog gibanja, nastaju vibracije prvog i drugog reda, jer niti jedan sustav kontrautega nije u stanju približiti rad klipnog motora mirnom radu turbine. Bogu hvala, jer, pored zvuka, to su glavni razlozi zašto je vožnja motorom jedna od najboljih doticaja čovjeka s čistom mehanikom i metalom. Dobro podmazan, motor nastavlja dalje sa svojim taktovima. Slijedeća stanica - primarni prijenos, koji preko dva različito velika zupčanika prenosi snagu na kvačilo uronjeno u uljnu kupku. Od 12000 okretaja radilice ostaju samo 7730 na vratilu primarnog prijenosa, no zato se okretni moment povećava sa 100 na 163 Nm. Nažalost, ta dva zupčanika pojedu kojeg konja, jer se oko 2% snage izgube zbog međusobnog trenja zubiju. Nema veze, ima još konja u zalihi. Toliko konja, da se parovi zubiju na zupčanicima šeste brzine međusobno pritišću silom od preko 5000 N, ili 500 kg. Kao odgovor na ovo, događa se da na pojedinim testnim motorima nakon dužih testiranja zbog pitinga na zubima mjenjača dolazi do zvuka mljevenja u mjenjaču. U šestoj brzini zupčanici pojedu još oko 2% snage, prije nego okretni moment dođe na izlazno vratilo mjenjača. Tada prednji lančanik preuzima prijenos na svoja pleća, sada još smanjenih 6400 okretaja, ali zato povećanih, 193 Nm momenta. Nije lako lancu, jer njegovu filigransku konstrukciju napada sila od 450 kg. Osovinice lanca (bolcne) imaju samo 5.2 mm promjera, a kupaju se trajno u masti, trajno zaštićene o-ring brtvom. Brzinom od 104 km/h lanac juri oko prednjeg i stražnjeg lančanika. Na 10000 km prijeđenog puta, lanac pređe 3850 km. Samo zbog toga trebalo bi paziti da je lanac uvijek dobro podmazan. Još jedna zanimljiva napomena: Otkad su se počeli prodavati "power-bikes" još prije 30 godina u vidu kawasakija Z-900 koji je imao 80 KS, istrošeni pa puknuti lanci i time uzrokovani padovi i oštećenja na motoru postali su svakodnevnica u servisima širom Njemačke.

 

Tekst prenesen sa MOTORI.hr

Prevedeno iz časopisa MOTORRAD 01/2004.

 

 

 

http://www.motori.hr/Optere_enja_na_270_km_h_127.html

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2285 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda Sevenfifty

Sve je to lepo sto si ti napisao ali opet Filip Kljajic pravi lance za TERMOELEKTRANE. Tu sigurno nisu lanci ko na Tomosu ili nekom Kinezu. Ja se ozbiljno premisljam :/

Nije da nemam pare... Nego mi djavo ne da mira :nanana:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2285 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda Sevenfifty

 

 

P.S. Potpuno mi ne verovatno da od starije braće nema komentara na ovu temu. Mislio sam oni su nekad više "experimentisali" i da imaju iskustva sa FKK lancima.

 

 

Ma jesu kako nisu nego nemaju vremena za forum. Mozda cak i ne znaju za forum a sigurno imaju sta da podele.

 

Nekad su se snalazili kako su znali. Tovatna mast za podmazivanje, FKK lanac, sajle od ko zna chega za kvacilo....

 

:Mina:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Andragog, 4672 postova
  • Lokacija: On off road
  • Motocikl: BMW K25 HONDA PD05

Ja sam pre puno godina radio u PIKu koji ima traktore, kombajne...imali smo Lance FKK bukvalno na kilometar! Na Bol dorki cb 900 (95 ks) mi je taj lanac trajao jednu sezonu, oko 20 000 km, sto nije lose, mada sam morao svaka dva, tri dana da ga mazem. Vozio sam cetri sezone od 90-94 godine. Ne pitajte posto je tada bio neki STRANI lanac.

Kakav kvalitet sada imaju to ne znam, mada mislim da je za motore do 100 ks prikladan i bezbedan ali ne sa spojkom nego da se zanituje. Pozdrav :zdravo:

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1330 postova
  • Lokacija: okolica Osijeka, RH
  • Motocikl: Tuareg 660

Hvala ti za ove informacije!!!

Moj lanac je u najmanju ruku katastrofa a nisam u situaciji za kupovinu nekog kvalitenijeg.

Šta ću na kraju da uradim...ne znam, nisam pametan. Da li neki jeftiniji a "svetski" ili FKK.

U svakom slučaju pratim temu sa velikim interesovanjem.

 

P.S. Potpuno mi ne verovatno da od starije braće nema komentara na ovu temu. Mislio sam oni su nekad više "experimentisali" i da imaju iskustva sa FKK lancima.

 

Takvi lanci mogu samo na motore 125 ili 250 ccm, ostalo zaboravite, ja sam s time kuburio prije

jedno 15 godina... Na XT600 je lanac izdržao jedva 1000 km, ako ne i manje...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 755 postova
  • Lokacija: Donji Milanovac
:D I najstarija braca znaju za ovo , al je tama zeznuta , obzirom sta se masovno vozilo sedamdesetih , CSeski Favorit je zavrsavao posao ,a kad su dosli pravi strojevi ,pojam je bila zlatna o-ring regina a Trst nije bio daleko. Posto ja i preterujem sa budzevinama nisma kompetentan za ovo ali evo malo informacija. DID-ovi lanci se prodaju sa preporukom do 75 , 100 , 130 i preko 130 konja ( 80 100 150 i preko 150 E) ali imaju i lance koji nisu o-ring i neuporedivo su jeftiniji , od 20 do 50 E ( najcesci 525 od 120 clanaka je 35 E ) koji sa automatskim podmazivanjem i te kako zavrsavaju posao.
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2840 postova
  • Lokacija: Beograd, Tresnja
  • Motocikl: CBR 1000F - Bedevija

Ovako, lanac na metar, verovatno FKK sam vozio godinama na Falkoncu bez ikakvih problema, samo sam ga podmazivao jednom nedeljno, u proseku.

 

Na Kawi Z 1000 mi je trajao dve sezone, oko 10000km, s tim što sam ga skinuo iz nekih sasvim desetih razloga, a bio je dobar. Imao je spojnicu.

 

Dal sam samo imao sreće ili je bilo to pravilo osamdesetih i devedesetih, ne znam, ali znam da je u to doba više od pola motora u Beogradu imalo lance iz Agroopreme, kupljene na metar pa skraćivani na "meru".

 

Danas je mnogo, neuporedivo lakše doći do kvalitetnih rezervnih delova, tako da je po meni mnogo sigurnije kupiti pravi lanac za motor nego eksperimentisati na motoru koji ima više od 30ks. To što se pravi za hidroelektrane itd, ne znači da osim nosivosti ili već kako se zove, mogu da izdrže veliku brzinu okretanja, uslove na putu (prašina, blato), promene u napetosti u kratkom periodu (gas, puštanje gasa, gas- trzaje). Jednostavno, nisu projektovani za tako nešto.

 

 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2285 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda Sevenfifty

Aco imas plus.

 

Ja samo gledam da vodimo kokretnu diskusiju i sto ljudi izbacuju konkretne razloge i prava iskustva.

 

Znaci ovako

 

---CB Bold `or 900 izdrzao 20000km (ovo je vek i nekog dobrog lanca!!!)

---Na XT600 izdrzao jedva 1000km, mozda je ono sto bas Aca kaze, nagla promena sile koja deluje na njega (jedan cilindar, veliki momenat)

---Kawasaki Z1000 stara garda, tezi motor, jak, izdrzao 10000 i skinut iz drugih razloga mogao je jos da ide.

---Vozen godinama na Motto Guzzi Facone kilometraza nepoznata, Faconac je vrlo tezak motor.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja