Jump to content

Moto Zajednica

Naši padovi

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 556 postova
  • Motocikl: Trenutno nista

Koliko ja vidim ovde vise ljudi mora da pripazi sta pise.

Izjava : Ko kaze da dugo vozi motor a da nije pao, ili laze ili ne vozi. je zaista nepotrebna jer ima dovoljno nas koji dugo vozimo i zaista vozimo a nismo padali.

Ja vozim motore od svoje seste godine (da SESTE) i za te 24 godine koliko vozim nisam ni jednom pao. To naravno ne znaci da necu, NADAM SE DA NECU, ali ni u kom slucaju ne znaci da lazem ili da ne vozim motor!!! Zo znaci da imam srece i da koliko je to moguce reci : pazim.

A onakva izjava je onda uvreda za sve nas koji nismo pali! Ko uopste ima prava da tako nesto kaze???

 

Ne znam sta da kazem,da postoje reputacije dobio bi 10000000 pozitivnih od mene,i odma bih ti sad dao cin admina....u potpunosti se slazem s tobom...na kraju ne znam ni zasto sam im se izvinjavao ,ako ja nisam biker kad nisam pao nije ni on sto se lomi ko tikva  :D :D :D :D

 

e sad evo vam zivi primer,covek vozi 24 god i nije pao...dobro sta sam sve cuo,sad cu i od ovih padalica cuti da laze...

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2841 postova
  • Lokacija: Beograd, Tresnja
  • Motocikl: CBR 1000F - Bedevija

Posto vidim da nekima nije najjasnije zasto se to kaze da nije pravi motorista onaj ko nije pao, pokusacu da objasnim zasto postoji takvo misljenje. Ono nije nastalo od strane onih koji su padali, vec prostom logikom.

 

Padovi su, laksi, tezi, smrtonosni, sastavni deo voznje motora. Ko nije okusio i to, nijekompletno doziveo/preziveo i taj deo zivljenja na dva tocka. Naravno da bismo svi voleli da budemo tako "nekompletni", ali istina je tuzno drugacija. Po ADAC-u svaki drugi motorciklista je bio umesan u saobracajnu nesrecu sa teskim posledicama /pod teske posledice spada sve od preloma, pa na dalje/.  Jako mali procenat motorista nije imao nikakav pad /nemojte me drzati za rec, ne znam koliki je taj procenat/. Podaci su od pre desetak godina. Sa porastom broja motora, verovatno su se i brojke promenile, mada sumnjam da su otisle na bolje.

 

Takodje, postoji jos jedna stvar, zbog koje se to kaze, mada je to primenljivije na mladje vozace, koji treba da probaju. To je utvrdjivanje granice kako znanja, tako i mogucnosti svog motora. Ne mislim na to da se pukne na pravcu po gasu, to ume svaka budala /da se sad opet neko ne nadje pogodjenim?/. Budala je onaj koji samo to radi, a kad naidje na krivinu, vozi kao da je pod njim trotinet, ne sme da ga obori, ma ne sme ni da ga nagne, kamoli da ga ozbiljnije obori. Dovoljno je, kada su motori parkirani, videti kako i dokle su im istrosene gume /naravno, to ne vazi za kruzere, copere, endurace i sl, nego za obicne i sportske motore/. I po tome se procenjuje zna li neko da vozi ili ne.

Naravno, u tim pokusajima, probama, jako se lako malo pretera, ali, ponavljam, ta ucenja rade tamo gde je maksimalno bezbedno, ne u nepreglednim krivinama, gradskoj guzvi itd.

 

Mnogo ljudi, znajuci da krenu, stanu, cak i putuju, misle da znaju da dobro voze.. Opet vas molim, nemojte sebe naci u ovim redovima, samo da bismo se raspravljali. Treba procitati i usavrsiti, primiti, uvezbati, gomilu sjajnih saveta koji se nalaze na ovom i drugim sajtovima, u cilju BEZBEDNIJE voznje. Dobar vozac mora da zna gde su njegove granice, ali isto tako i gde su granice njegovog motora. Samim tim, SMANJUJE se, nikako ne potpuno ne iskljucuje, mogucnost da se u kriticnoj situaciji ne reaguje pogresno, zahvaljujuci preterano "bezbednoj" voznji do tada. Ne kazem da treba divljati, ali ako ne pokusate da vidite sta sklop vi-masina mozete, dovoljno je da vas jednom neki mamlaz isece, da na putu bude prosut pesak, sljunak, debil bez svetala da se nadje u vasoj okolini. Nesrece se ne desavaju svaki dan. Bas zato, treba uciniti sve da bismo ih sprecili, da znamo da sa svoje strane mozemo da ucinimo maksimalno. To se postize vezbom/ iskustvom. I opremom, naravno, koja ipak nije tu samo zbog vetra :) .

 

Niko se od nas nije naucen rodio, svi smo, manje vise tesko ili krvavo naucili ono sto znamo. Izmedju ostalog, kako ja shvatam, cilj ovog foruma je i da neki "novi klinci" ne moraju svoju krv da ostavljaju na putevima, nego da vide onu nasu, da iz toga nesto nauce.Ako misle da su pametniji, jaci od asfalta, kola i bandera, neka im je Bog u pomoc.

 

Motor se vozi i srcem, ali prvenstveno glavom. Jedno bez drugog nije neka kombinacija. Ako neko nema petlju da nauci kako da vozi po krivinama, jer se plasi da obori motor, a puca ga na pravcima, bojim se da nece dugo, a i nije pravi motorista. On je pozer, fantom, "fata" ribe na motor, ne pise mu se dobro. Mada, moram da priznam, da sam tokom godina upoznao mnogo onih koji su kao takvi poceli, a sada su zaista, motoristi za ugled. Samo je bilo potrebno da imaju srece i da prezive.

 

Zato, ne osecajte se stalno prozvanim. Nikome ja nisam rekao, ni Miko, ni Pero, ni Lazo, sami ste se prozvali. Neko maliciozan bi rekao da jeste takvi, kad se javljate. A nikog nisam hteo da prozivam, nego da vam ukazem sta sve moze da se desi. Ali, posto ste pametniji.... ne

slusajte me.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 556 postova
  • Motocikl: Trenutno nista

Recimo da je najlakse obrnuti uloge pa da mi ispadnemo babaroge....lepo si rekao ko nije pao ili ne vozi motor ili laze...ne znam na koga onda mislis,ako ne na mene,ili peru,lazu itd??? aj mozemo izuzeti i mog primer od 5-6 god voznje jer neki ce reci malo je,uzmimo primer djenerala.24 godine bez pada,i kako da se ne oseca prozvanim kad mu ti kazes da ne vozi motor ili da laze????

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 537 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda CBF 1000

Recimo da je najlakse obrnuti uloge pa da mi ispadnemo babaroge....lepo si rekao ko nije pao ili ne vozi motor ili laze...ne znam na koga onda mislis,ako ne na mene,ili peru,lazu itd??? aj mozemo izuzeti i mog primer od 5-6 god voznje jer neki ce reci malo je,uzmimo primer djenerala.24 godine bez pada,i kako da se ne oseca prozvanim kad mu ti kazes da ne vozi motor ili da laze????

 

misa-pei nije bas najbolje formulisao kada je rekao ko nije pao il ne vozi ili laze ali u sustini se slazem da je pad sastavni deo voznje motora i isto tako se slazem sa onom podelom bajkera na koje su pali i koji ce past.

To sto, hvala Bogu, Djeneral nije pao je jedan izuzetak od ogroomne vecine ostalih bajkera koji su padali i padali.

Ne kaze se dzabe da izuzeci potvrdjuju pravila.  ;)

 

A ti konkretno bi mogao malo da spustis loptu i da probas da shvatis da ovde ima ljudi starijih od tebe po godinama i po iskustvu i da ne treba da lupas gluposti tipa ,, ove padalice"  niti da sa svojih 17 godina odredjujes ko je bajker a ko nije.

 

da ne offujemo vise...

Pozdrav  :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2841 postova
  • Lokacija: Beograd, Tresnja
  • Motocikl: CBR 1000F - Bedevija

Cekaj, ne znam te, ne znas me, a stalno se osecas prozvanim? U cemu je tvoj problem? To znaci da ne vozis motor ili ne dovoljno ili ga vozis toliko "sigurno" da kad te snadje nesto nepredvidjeno ti neces  znati sta se desilo. To sto covek vozi tolike godine, ne znaci da sutra /daleko bilo/ nece da padne. Ali, to je sastavni deo motora, isto kao sto je voznja po snegu sastavni deo voznje kola. Ko uspe da prodje bez toga je ili fenomen ili nije nikada vozio nimalo srcem /molim djenerala da se ne vredja/, a takodje sam napisao, da se motor vozi i srcem i glavom. Ogroman broj ljudi nije pao svojom greskom, nego drugih vozaca. To ne znas kad ce da te snadje.

 

A svojom nadobudnoscu, da znas kako se vozi, samo sebi mozes da naudis, meni tesko. Ovde, kao sto sam napisao, ljudi pokusavaju da vam prenesu neka iskustva, ne da se vredjaju. Da mucnes glavom, to bi shvatio.

 

Niko ti, dete, ne kaze da si babaroga, ali da si nevaspitan, to sam pokazujes. Pri tom, vredjas sve one koji su pali /vecina motorciklista/, da su nesposobni, a mnogi su od njih i zato sad pokojni. Lepo. Blago nama kad si ti takva marka.

 

Nemoj da gnjavimo ljude nasim prepucavanjem, ako imas nesto licno da mi kazes, PP. A voleo bih i da se vidimo, da popricamo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12091 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv
Po ADAC-u svaki drugi motorciklista je bio umesan u saobracajnu nesrecu sa teskim posledicama /pod teske posledice spada sve od preloma, pa na dalje/.  Jako mali procenat motorista nije imao nikakav pad /nemojte me drzati za rec, ne znam koliki je taj procenat/. Podaci su od pre desetak godina. Sa porastom broja motora, verovatno su se i brojke promenile, mada sumnjam da su otisle na bolje.

 

Postoji odredjena grupa vozaca koja je sklona padovima. Oni vade prosek mnogima koji do sada nisu pali. Zato, ne moze se reci da je svaki drugi pao. Znas onu pricu o statistici, mesu kupusu i sarmi?

 

Ne mislim na to da se pukne na pravcu po gasu, to ume svaka budala /da se sad opet neko ne nadje pogodjenim?/. Budala je onaj koji samo to radi, a kad naidje na krivinu, vozi kao da je pod njim trotinet, ne sme da ga obori, ma ne sme ni da ga nagne, kamoli da ga ozbiljnije obori. Dovoljno je, kada su motori parkirani, videti kako i dokle su im istrosene gume /naravno, to ne vazi za kruzere, copere, endurace i sl, nego za obicne i sportske motore/. I po tome se procenjuje zna li neko da vozi ili ne. Naravno, u tim pokusajima, probama, jako se lako malo pretera, ali, ponavljam, ta ucenja rade tamo gde je maksimalno bezbedno, ne u nepreglednim krivinama, gradskoj guzvi itd.

 

Cuj, mozda je problem samo u terminilogiji. Zasto cak i takvog nazvati budala? Zato sto nece da pada? Svakome od nas voznja motora cini zadovoljstvo na drugi nacin. Njemu je takav nacin voznje OK. Ne znam zaista zasto bih ga nazvao budalom?

 

Dobar vozac mora da zna gde su njegove granice

 

Mozda je ona "budala" iz pasusa iznad upravo to uradila??

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1854 postova
  • Lokacija: NBG

Dosta ljudi ovde bi trebalo da stoji u stavu mirno, da cuti i slusa kad stariji (po iskustu na motoru) pricaju! I ja sam jedan od tih koji treba da cute i slusaju iako se vozim od zabavista. Ne znam kako neki ljudi mogu da se javljaju a seli su na motor prosle godine ili imaju 17 godina pa se voze sporednim ulicama kad ih tata pusti. Misa-pei je lepo objasnio za one koji hoce da slusaju, ovim prepametnima je izgleda dzaba.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Guest Cubric

Dosta ljudi ovde bi trebalo da stoji u stavu mirno, da cuti i slusa kad stariji (po iskustu na motoru) pricaju! I ja sam jedan od tih koji treba da cute i slusaju iako se vozim od zabavista. Ne znam kako neki ljudi mogu da se javljaju a seli su na motor prosle godine ili imaju 17 godina pa se voze sporednim ulicama kad ih tata pusti. Misa-pei je lepo objasnio za one koji hoce da slusaju, ovim prepametnima je izgleda dzaba.

 

Bravo Ra$o

Ja sam takodje jedan od tih koji trebaju da cute i slusaju, jer sam jos u fazi ucenja. Uvek rado poslusam savete iskusnijih, cesto sam se izvlacio iz rizicnih situacija upravo zahvaljujuci takvim savetima. Ja ne smatram da je neko dobro vozi motor, ako nije upozano granice koje je "misa-pei" naveo gore. Svako moze da nauci da vozi "penzionerski", ali ni to mu ne garantuje da nikad nece pasti. Svaka cast onima koji tako voze, i takva voznja ih ispunjava, ali oni ne mogu tvrditi da dobro voze. Kad kazem dobro, mislim na to da moze da se snadje u skoro svakoj kriticnoj situaciji, i da pritom to radi rutinski. Da naglasim samo, ovo je moje misljenje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 556 postova
  • Motocikl: Trenutno nista

Ok,zelim da se izvinim svima koji misle da sam ih uvredio,jer lepo sam naglasio da je to moje misljenje...vise necu postovati u ovoj temi jer vidim ima ljudi koji imaju velik staz na motoru,puno padova,puno godina,malo inteligencije....izgleda da se nisam trebao ni registrovati na ovaj forum jer ocigledno treba samo cutati,tj ne iznositi svoje misljenje,ja sam izneo svoje misljenje i neki me napadaj kako sam ih uvredio...dobro u onom prvom odgovoru u kom je sve i pocelo sa mozda preterao,posle sam se ispravio i rekao da je to moje misljenje i niko mi ga nece promeniti....jer slusao sam ja mnogo iskusnije bajkere od onih sto se ovde pozivaju na to pa mene ucutkavaju jer imam 17 godina....necu da ispadne da sam neki mali kur**vit,jer to nisam,a to sto nekima smeta moje vidjenje problema pa okrecu kao da lupam gluposti pozivajuci se na svoje iskustvo stvarno nije u redu....

 

i da recimo znam konkretno osobu koja je isprobala te granice,vozila 30 godina,izvukla se iz svake kriticne situacije,bila u mnogo takvih situacija,i naravno nije pala.to je za mene bajker,al evo VELIKIM SLOVIMA JER OCIGLEDNO NEKI NE CITAJU MALA,NEMOJTE SE NACI UVREDJENIM JER JE OVO MOJE MISLJENJE I MISLIM DA IMAM PRAVO DA GA IZNESEM...

 

i nemojte odg na ovaj post jer nema svrhe,ionako smo duboko u offtopicu,samo sam hteo da izlozim svoje misljenj,nadam se da nece biti potrebe da postujem vise u ovoj temi... pozz

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2841 postova
  • Lokacija: Beograd, Tresnja
  • Motocikl: CBR 1000F - Bedevija

Slazem se da je problem u terminologiji. Ali, kako nazvati nekoga ko ne vlada znaci motorom nego samo ume da odsrafi gas? Pri tome, naravno, nema pojma sta moze da ga snadje. Izvini, ja smatram da je on opasnost, pogotovu ako zna da ne ume da savlada motor, ali mora da se isprazni na pravcu. Ako sve vreme umereno vozi, onda zna sta ne zna, to je u svakom procesu ucenja pravi stadijum. Najopasniji su oni koji misle da znaju /oni koji ne znaju sta ne znaju, oni koji misle da sve znaju/. U svemu.

 

Zato on ne spada u one iz prethodnog pasusa.

 

A na zalost, pad nije izbor, kazes, nece da padne. I ne treba da zeli, daleko bilo. Samo treba da se kontrolise. A ko se ne kontrolise, ima nekoliko naziva za takve, pa sad... budala mislim da spada u blaze i manje uvreedljive :) .

 

A to sto neko ima 17 godina, taj moze po mnogo cemu da bude ozbiljniji i zreliji od nekog sa 50. Nisu godine problem nego NACIN razmisljanja.

Takodje smatram, da nikada prica o voznji i padovima nije previse off topic, nego je treba ipak shvatiti kao nesto, mozda poucno, ako je nezanimljivo, ne citati.

 

Ja takodje iznosim svoje misljenje koje, ako ste primetili, tj imali strpljenja da procitate, vrlo detaljno objasnjavam. Nije argument ja tako mislim i kraj, nego zasto. Ako se iznese i postupak kojim se dodje do nekog misljenja, mozda ce i neko jos da prihvati takav nacin misljenja, a svakako doprinisi razumevanje necijeg misljenja i ljudi medjusobno. Ne moram sa nekim da se slazem da bih ga postovao.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1854 postova
  • Lokacija: NBG

rs125 ti si sve malo pogrešno skontao.

 

ne mislim da je neko bolji vozač ako je pao, isto tako ne mislim ni da je neko dobar vozač ako nije pao.

 

treba da znaš da veliki broj ljudi pada zbog tuđe greške, a na tuđe ponašanje ne možeš da utičeš pa i da si najbolji vozač na svetu.

 

ono što meni smeta kod tebe i djenerala je to što ja iz vaših postova izvlačim kao neku tvrdnju " ja nikad neću pasti". ti ćeš se druže nadam se još dugo voziti, a za to vreme može svašta da ti se desi, a da ti ne budeš ništa kriv.

 

i dalje mislim da dosta nas treba da malo pažljivije sluša kad neki ljudi pričaju, takav je red. ne možeš da ulaziš u polemiku sa nekim ko je vozio motor još dok se ti nisi rodio.

 

ja ću svoju granicu znati samo kada je jednog dana predjem (to uopšte ne mora da bude pad), inače ću se uvek pitati da li mogu bolje. to je moje mišljenje.

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 556 postova
  • Motocikl: Trenutno nista

rs125 ti si sve malo pogrešno skontao.

 

ne mislim da je neko bolji vozač ako je pao, isto tako ne mislim ni da je neko dobar vozač ako nije pao.

 

treba da znaš da veliki broj ljudi pada zbog tuđe greške, a na tuđe ponašanje ne možeš da utičeš pa i da si najbolji vozač na svetu.

 

ono što meni smeta kod tebe i djenerala je to što ja iz vaših postova izvlačim kao neku tvrdnju " ja nikad neću pasti". ti ćeš se druže nadam se još dugo voziti, a za to vreme može svašta da ti se desi, a da ti ne budeš ništa kriv.

 

i dalje mislim da dosta nas treba da malo pažljivije sluša kad neki ljudi pričaju, takav je red. ne možeš da ulaziš u polemiku sa nekim ko je vozio motor još dok se ti nisi rodio.

 

ja ću svoju granicu znati samo kada je jednog dana predjem (to uopšte ne mora da bude pad), inače ću se uvek pitati da li mogu bolje. to je moje mišljenje.

 

 

 

 

 

u pravu si stvarno lep monolog,ali eto ako se nije dalo skontati iz mojih postova ,ja cu ti reci,NE nisam hteo to da postignem sto mislis,daleko od toga da tvrdim da cu pasti,to niko nemoze,i znam i razumem tu surovu istinu da retko ko ne padne sa motora,ali imam nadu,i ne zelim da budem pesimistican po tom pitanju,i to sto su vozili pre mene,pozdravljam necu im ja soliti pamet,i za sebe kazem da nemam pojma da vozim,niko ne zna da vozi savrseno,ali ne mogu se porediti s njima,nego su svojim recima uvredili druge koji takodje voze pre no sto sam se ja rodio a nisu pali....

ne znam,moje misljenje je da ne treba biti bas toliko pesimistican po tom pitanju i predavati se toj surovoj istini padova,jer kao sto si i sam rekao,svoju granicu mozes saznati samo kada je predjes ,a to ne mora biti pad  :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1854 postova
  • Lokacija: NBG

Ako su nekog uvredili taj treba sam da se brani, a veruj mi da se niko ne prepusta toj surovoj istini, svi se mi nadamo da nikad vise necemo pasti. Vremenom ces shvatiti neke stvari, tako to ide. (ovo mislim u najpozitivnijem smislu!)  pozdrav, ja se odjavljujem. Zelim ti svako dobro!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1363 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha FZS1000

treba da znaš da veliki broj ljudi pada zbog tuđe greške, a na tuđe ponašanje ne možeš da utičeš pa i da si najbolji vozač na svetu.

ono što meni smeta kod tebe i djenerala je to što ja iz vaših postova izvlačim kao neku tvrdnju " ja nikad neću pasti". ti ćeš se druže nadam se još dugo voziti, a za to vreme može svašta da ti se desi, a da ti ne budeš ništa kriv.

i dalje mislim da dosta nas treba da malo pažljivije sluša kad neki ljudi pričaju, takav je red. ne možeš da ulaziš u polemiku sa nekim ko je vozio motor još dok se ti nisi rodio.

ja ću svoju granicu znati samo kada je jednog dana predjem (to uopšte ne mora da bude pad), inače ću se uvek pitati da li mogu bolje. to je moje mišljenje.

Majke ti iz kog dela mog jednog posta si ti izvukao takav zakljucak???

 

Citat :

"Koliko ja vidim ovde vise ljudi mora da pripazi sta pise.

Izjava : Ko kaze da dugo vozi motor a da nije pao, ili laze ili ne vozi. je zaista nepotrebna jer ima dovoljno nas koji dugo vozimo i zaista vozimo a nismo padali. Ja vozim motore od svoje seste godine (da SESTE) i za te 24 godine koliko vozim nisam ni jednom pao. To naravno ne znaci da necu, NADAM SE DA NECU, ali ni u kom slucaju ne znaci da lazem ili da ne vozim motor!!! Zo znaci da imam srece i da koliko je to moguce reci : pazim.

A onakva izjava je onda uvreda za sve nas koji nismo pali! Ko uopste ima prava da tako nesto kaze???"

 

Ja nisam stao ni na ciju stranu, ja sam JASNO napisao da nije u redu nekoga ko nije padao sa motora tako "obelezavati" - kao lazova ili nekoga ko u stvari ne vozi motor!?

 

Auuu, kako su se uvredili ovi sto nikad nisu pali... Polako momci, svi dodju na red, nada pomaze samo u spanskim serijama...

 

Ti si ovde JASNO napisao da svi dodju na red...a na osnovu cega to? Znam ljude koji voze i mogu se nazvati pokretnim enciklopedijama za motore pa neki od njih nisu padali, pa sta sad? Verovatno im ta mrlja u biografiji mnogo smeta...

Kada sam napisao da se nadam da necu pasti sigurno nisam mislio da ce neko na ovaj nacin da to prokomentarise.

Na meni je da, koliko je to moguce, pazim i da me pri svemu tome prati i sreca.

 

Mnogo ljudi, znajuci da krenu, stanu, cak i putuju, misle da znaju da dobro voze.. Opet vas molim, nemojte sebe naci u ovim redovima, samo da bismo se raspravljali. Treba procitati i usavrsiti, primiti, uvezbati, gomilu sjajnih saveta koji se nalaze na ovom i drugim sajtovima, u cilju BEZBEDNIJE voznje. Dobar vozac mora da zna gde su njegove granice, ali isto tako i gde su granice njegovog motora. Samim tim, SMANJUJE se, nikako ne potpuno ne iskljucuje, mogucnost da se u kriticnoj situaciji ne reaguje pogresno, zahvaljujuci preterano "bezbednoj" voznji do tada. Ne kazem da treba divljati, ali ako ne pokusate da vidite sta sklop vi-masina mozete, dovoljno je da vas jednom neki mamlaz isece, da na putu bude prosut pesak, sljunak, debil bez svetala da se nadje u vasoj okolini. Nesrece se ne desavaju svaki dan. Bas zato, treba uciniti sve da bismo ih sprecili, da znamo da sa svoje strane mozemo da ucinimo maksimalno. To se postize vezbom/ iskustvom. I opremom, naravno, koja ipak nije tu samo zbog vetra :) .

Ovde se potpuno slazem sa tobom, ali nikako ne nalazim vezu sa padanjem i sticanjem iskustva.

 

Jako mi je interesantan komentar da se na taj nacin utvrdjuju granice znanja i mogucnosti.

Pa ja sam negde pogresno skrenuo cini mi se, ja sam bio ubedjen da se vezba i uci da se nebi padalo a ne da se pada da bi se naucilo. Ja sam svoje granice testirao mesecima i mesecima vozanja a ne uletanjem u krivinu pa da vidim dal je prebrzo.

Nekako mi to bilo logicno...al opet to sam samo ja...ocito drugi ljudi razmisljaju drugacije. Verujem da se i tako brzo nauce neke stvari, ali za mene je to jako bolan nacin studiranja.

NARAVNO OVO JE SAMO MOJE LICNO MISLJENJE, stvarno ne zelim da ga namecem drugima i nikako ne zelim da se neko oseca prozvanim.

 

Testiranje maksimuma svojih mogucnosti na motoru mi ima smisla samo za profesionalno ili amatersko bavljenje moto sportom pa cu se zadovoljiti cinjenicom da stazu na miseluku prolazim ipak sporije od takmicara a kad skupim pare onda cu definitivno otici do neke staze pa cu videti kako mi i tamo ide...nekako sam siguran da je Rossijev rekord bezbedan.

Gledanje guma na parkiranim motorima meni licno ne znaci nista...cisto sumnjam da cu zaista sa gume uspeti procitati kakav mu je "djavo" za volanom, ima tu i drugih faktora.

 

Uporno se pravimo pametni i nalazimo neke nove podele, cisto da razbijemo monotoniju. Bili smo mudici i bezmudici, pa smo bili R-asi i ostali, pa pismeni i nepismeni, pa bajkeri i oni drugi, pa "oni" sto su padali i "oni" sto nisu...ima li kraja tome?

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2841 postova
  • Lokacija: Beograd, Tresnja
  • Motocikl: CBR 1000F - Bedevija

Moram da pojasnim, nisam se, zaista, najbolje izrazio vezano za deo oko ucenja i padanja. Ko testira svoje i moguunosti svog motora, vrlo je lako da mu se desi da proklizne, padne, vec sta. U tom smislu sam rekao. Mada, i od svakog pada se da nesto nauciti, makar to bio i pad pri 2 na sat.

 

Drugo, poslednje sto zelim je da pravim podele. Na bilo vrstu motora bilo na sta drugo, osim eventualno na one koji vole da voze i one koji imaju motor iz nekih drugih razloga, koji mogu da se zavrse tragicno. Ovi drugi su najveca opasnost.

 

Te price, vozim milion godina itd, nisam pao... dabogda nikada i ne pao. Ako i ima takvih, mnooooogo su retki. Ako mi kazes da za 100 000, 200 ili koliko si vec presao za 24 godine voznje nisi bio u situaciji uz koje ni sam ne znas kako si se izvukao, onda, svaka ti cast. Redji si od najredjih. Citava prica je u tome sto ljudi vrlo cvrsto tvrde da su veliki vozaci, da su ne znam kakvi vozaci, a u dupetu imaju 500km za ceo zivot, i to im je najduza voznja do 5km. Ne kazem da si to ti, ne skaci unapred. Ako si ponosan na to sto ti se nije desilo da padnes, lepo. Ali, niko ko nije pojeo malo prasine nije sebe kompletirao kao vozaca, da oseti i najruzniji deo price. Ne kazem da treba da se pada, nemojte da opet neko izvlaci pogresan zakljucak, ali, to je normalno. Mnogo, na zalost, normalnije nego da se nikada ne padne.

 

Poznavanje granice ne znaci da stalno vozis na njoj, nego da znas gde je. Moze da ti nikada ne zatreba, kao ni kaciga, ali kad jednom zatreba, moze da ti znaci razliku izmedju ostajanja na motoru i neceg drugog. Zato, tvrdim, da ko ne zna gde su granice mogucnosti, lakse strada i nije kompletan vozac. Kao kad ne zna da uradi pregled motora pred voznju.

Da li je kompletan vozac onaj ko nije vozio po kisi? Ne bih rekao. Samo je stvar iskustva i kilometraze.

 

Svako ima svoje misljenje. Ne vidim sto se toliko uzbudjujes ako nam se misljenja ne slazu.

 

Ima mnogo onih koje ne shvatam zasto padaju u vatru i stalno misle da su bas oni prozvani. Ko ce da te prepozna i zeza za to? Drustvo? Onda ti i nisu neki prijatelji.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1363 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha FZS1000

Moram da pojasnim, nisam se, zaista, najbolje izrazio vezano za deo oko ucenja i padanja. Ko testira svoje i moguunosti svog motora, vrlo je lako da mu se desi da proklizne, padne, vec sta. U tom smislu sam rekao. Mada, i od svakog pada se da nesto nauciti, makar to bio i pad pri 2 na sat.

Slazem se da se pri testiranju svojih mogucnosti lakse desi da se padne a kada se padne onda se moze postati svestan nekih stvari, ali pad ne znaci da se ne moze brze i bolje

 

Drugo, poslednje sto zelim je da pravim podele. Na bilo vrstu motora bilo na sta drugo, osim eventualno na one koji vole da voze i one koji imaju motor iz nekih drugih razloga, koji mogu da se zavrse tragicno. Ovi drugi su najveca opasnost.

I tu se slazem da su oni najveca opasnost, sto po sebe, sto po druge. Ali reakcije su krenule posle upravo nekoliko postova "onih sto su padali" i "onih sto nisu padali"

 

Te price, vozim milion godina itd, nisam pao... dabogda nikada i ne pao. Ako i ima takvih, mnooooogo su retki. Ako mi kazes da za 100 000, 200 ili koliko si vec presao za 24 godine voznje nisi bio u situaciji uz koje ni sam ne znas kako si se izvukao, onda, svaka ti cast. Redji si od najredjih. Citava prica je u tome sto ljudi vrlo cvrsto tvrde da su veliki vozaci, da su ne znam kakvi vozaci, a u dupetu imaju 500km za ceo zivot, i to im je najduza voznja do 5km. Ne kazem da si to ti, ne skaci unapred. Ako si ponosan na to sto ti se nije desilo da padnes, lepo. Ali, niko ko nije pojeo malo prasine nije sebe kompletirao kao vozaca, da oseti i najruzniji deo price. Ne kazem da treba da se pada, nemojte da opet neko izvlaci pogresan zakljucak, ali, to je normalno. Mnogo, na zalost, normalnije nego da se nikada ne padne.

Pa price da neko vozi dugo i da nije pao su ipak istinite, a ne razumem sta drugo da kazemo osim da se nadamo da necemo pasti? Itekako smo svesni mogucnosti i da padnemo i da vise nikad ne ustanemo ali ako treba tako da razmisljamo onda jebiga...ne znam sta da ti kazem. Za to koliko sam presao i da li se desavalo da umalo padnem : pa ja nikad nisam rekao da se nije desavalo! Bilo je vise mojih postova u kojima sam se pozivao na cistu srecu ali je bilo situacija gde me je spasilo bas to sto sam znao kako da reagujem i sto sam reagovao na vreme. I naravno da sam ja licno ponosan sto nisam padao ali sam itekako svestan cinjenice da je samouverenost najgori neprijatelj. I ja tvrdim da su oni koji tvrde da su veliki vozaci ustvari najveca opasnost, jer po mom misljenju motor se nikada ne moze dovoljno upoznati, a i pored motora ima jos hiljadu drugih faktora.

 

Poznavanje granice ne znaci da stalno vozis na njoj, nego da znas gde je. Moze da ti nikada ne zatreba, kao ni kaciga, ali kad jednom zatreba, moze da ti znaci razliku izmedju ostajanja na motoru i neceg drugog. Zato, tvrdim, da ko ne zna gde su granice mogucnosti, lakse strada i nije kompletan vozac. Kao kad ne zna da uradi pregled motora pred voznju.

Da li je kompletan vozac onaj ko nije vozio po kisi? Ne bih rekao. Samo je stvar iskustva i kilometraze.

Ocito imamo razlicita shvatanja pojmova granice i iskustva posto ja verujem da se u vanrednim situacijama bolje snalaze iskusni nego oni koji poznaju granice. Granice nekako vezujem za brzinu i za recimo "obaranje" motora i u samosvesno dovodjenje sebe u rizicne situacije. Da ne bude zabune, pod rizicne mislim na ulazak u krivinu u velikoj brzini, penjanje uz brdo, voznja na prednjem, preskakanje kamiona... Da opet ne bude zabune, svi mi koji volimo i vozimo motore jako volimo i te "rizicne" situacije jer se tu najvise luci adrenalin. Ja sam svoje iskustvo sticao u skolskom okruzenju trkacke skole ali ga i dan danas oblikujem vozajuci se, pa iskustvo vezujem za pravovremenu reakciju i na reakciju na pravi nacin. E sad, ta reakcija zaista mora da ispostuje i mogucnosti motora i podloge na kojoj se nalazis, ali te mogucnosti se skoro uvek ispituju pri manjim brzinama i pri kontrolisanim uslovima.

Verujem da se svi oni koji nisu padali osecaju podjednako "bajkerima" kao i svi drugi, a takodje tvrdim da nepostoji ni nacin da se oni medjusobno razlikuju po stilu voznje. Jednostavno ima ljudi kojima je padanje kao "dobar dan" pa opet ne mogu da se nazovu niti iskusnim niti dobrim vozacima.

 

Svako ima svoje misljenje. Ne vidim sto se toliko uzbudjujes ako nam se misljenja ne slazu.

Ima mnogo onih koje ne shvatam zasto padaju u vatru i stalno misle da su bas oni prozvani. Ko ce da te prepozna i zeza za to? Drustvo? Onda ti i nisu neki prijatelji.

A zasto uopste mislis da neko pada u vatru? Na forumu je prisutno pisano slovo i u njemu se ne vide emocije onoga koji pise pa budi siguran da, barem sto se mene tice, nije bilo vatre. Kada neko pocne licno da vredja ili da psuje onda bi mogao reci da je pao u vatru, ali ovako se vidi samo razmena misljenja.

 

Ja sam takodje jedan od tih koji trebaju da cute i slusaju, jer sam jos u fazi ucenja. Uvek rado poslusam savete iskusnijih, cesto sam se izvlacio iz rizicnih situacija upravo zahvaljujuci takvim savetima. Ja ne smatram da je neko dobro vozi motor, ako nije upozano granice koje je "misa-pei" naveo gore. Svako moze da nauci da vozi "penzionerski", ali ni to mu ne garantuje da nikad nece pasti. Svaka cast onima koji tako voze, i takva voznja ih ispunjava, ali oni ne mogu tvrditi da dobro voze. Kad kazem dobro, mislim na to da moze da se snadje u skoro svakoj kriticnoj situaciji, i da pritom to radi rutinski. Da naglasim samo, ovo je moje misljenje.

Postujem misljenje ali moram da napomenem da se ovde pogresno vezuje padanje i poznavanje granica sa penzionerskom voznjom (kakva god ona bila). I "penzioneri" padaju koliko sam ja primetio.

Ja samo pokusavam da objasnim da se iskustvo stice voznjom i da je mnogo lakse upoznati svoje granice vezbanjem a ne padanjem. Da bi neko postao iskusan i koliko toliko siguran vozac ne mora uopste da padne.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2841 postova
  • Lokacija: Beograd, Tresnja
  • Motocikl: CBR 1000F - Bedevija

Vidi, po meni, iskustvo i poznavanje granice su najuze povezani, s`tim sto ih ne treba vezati za brzinu, nego za poznavanje reakcija motora na :raznim podlogama, pri raznim manevrima, cak i pri malim brzinama, za vreme reakcije, za jos dosta stvari. Nije jedina granica brzina prolaska kroz krivinu ili ugao obaranja motora (mada je jako bitna ta granica, jer ako si procitao na drugim temama, mnogi motoristi ne znaju koliko jos moze njihov motor  da "zalegne"). To se stice voznjom /iskustvom/ i simuliranjem situacija /u kontrolisanim uslovima, koliko vise mogu biti/. Ne bih eksperimentisao i ucio u gustom saobracaju.

 

Naravno da oni kojima je padanje "dobar dan" pre nisu nego jesu dobri motoristi, jer samim tim pokazuju da je tako cesto padanje odraz ili njihovog reskiranja u mnogim situacijama /sto nikako nije odraz dobre i sigurne voznje/, ili da motor vlada njima a ne oni motorom.

 

Ja se uvek i u kolima, uplasim od onog ko vozi 30 na sat po cistom putu. I on moze da bude opasnost u saobracaju, tako da si sto se tice penz. voznje i penz na motorima potpuno si u pravu.

 

To da li je nekko pao ili nije, to je opet stvar okolnosti. Neko je imao srece, neko nije, ali sto si vise na tockovima, veca je verovatnoca da te lupi maler. Zato se kaze, zbog te verovatnoce, izmedju ostalog, da ko nije pao ili ne vozi ili laze. Prosta metematika. Svaki izuzetak je, posebno od ovog pravila, blagoslov. Ponavljam, ja sam imao za skoro 30 godina voznje nekoliko padova, od cega su mi samo dva ili tri bila mojom greskom, jer sam preterivao /to je bilo pre 25 godina, orijentaciono/. Dva gadna pada posle kojih sam jednom ja a drugi put moja zena zavrsili u gipsu, nisu moja krivica, nego su okolnosti /opet verovatnoca, kilometraza, ne brzina/ bile takve. Jos smo i dobro prosli.

 

Moram da priznam da me je drugi put spaslo moje poznavanje reakcija motora, a brzina nije bila nesto velika /60 do 80 km/h /. Da to nisam znao, verujem da ne bih danas ovo kuckao. Zato, iz licnog iskustva, moras znati reakcije onog pod dupetom jer ti to, bukvalno, moze spasti glavu. i zato insistiram na savetu da ljudi nauce granice, reakcije sebe i motora, jer svaki zivot koji spasemo slovom na papiru je cist uspeh za sve nas.

 

Samo je pitanje kako ce neko da prihvati ono sto mu se kaze, ili ni ne slusa. Zato i pisemo ovo, da se pomognemo, ne da se delimo. Da se druzimo uz kotlic i muziku, ne uz zito i svece.

 

Ma koliko da je neko siguran u sebe i ne svidja mu se to, mora da bude svestan svoje krhkosti. Da svaki put kad sedne na motor ima negde u glavi da to moze da mu bude poslednja voznja. Ako ima to na umu, verovatno ce voziti vise glavom, pazljivije, i morace da razmislja o tome da ispravi i tudju gresku da bi spasao svoju glavu. Djavo nikada ne spava, kaze narod. Od prelepog dana na voznji sa drustvom, moze da se izrodi u sirene, krv, urgentni. Ne jednom sam tome bio svedok, cak i eto, doziveo to.

 

To kako se neko oseca, motoristom ili "nazovi motoristom" i sta drugi misle o njemu je poslednje sto treba da nas zanima. Dokazivanje je ne jednom ljude oteralo u propast.

 

Svedok sam gomile onih koji su prosli kroz moto-fazu, a kleli su se u to da je motor sve i svja. Vise ih nema u prici, zivi, zdravi u kolima. Proslo ih. Takodje, najednom se pojavi neka gomila ljudi sto u kozi sto u kombinezonima, svi veeeeeliki bajkeri, oko da ti iskopaju da to dokazu, a onda shvatis da su tu pola godine, godinu, da ih niko ne zna, da se znaju samo medjusobno, a postavljaju se bog zna kako "opasno". Po meni je to poza, ne znam da li se slazes? Oni opet mogu da budu opasnost i na drumu, jer ne voze iz srca, u glavnom. Ne bih to shvatio kao podelu, vise kao nuzno zlo koje je prisutno u svakoj oblasti. Svuda imas "strucnjake" koji ne znaju, sto se kaze, vola da ubodu.

 

Nadam se da se niko nije nasao prozvanim, jos gore, svrstanim, etiketiranim. Previse podela je u obicnom zivotu, politici i svemu, ovo je nase bekstvo od sranja, ne mesto gde treba da se delimo, ljutimo. Samo caskamo, razmenjujemo misljenja, ne stavove, tvrde, jer oni vode u podele.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Super heavyweight, 641 postova
  • Lokacija: Nis
  • Motocikl: BMW F700 GS

Lepo je to kada neko nece da padne  ??? , ali  to naravno ne zavisi od vozaca i iskustva vec od trenutne  kriticne situacije koja se desi u delicu sdekunde i gde ne moze da se odreaguje pravovremeno. U velikom broju tih situacija nismo krivi mi vozaci motocikala vec drugi neodgovorni vozaci , ili drugi faktori zbog kojih na zalost stradaju najugrozeniji i najosetljiviji ucesnici u saobracaju - motociklisti.

Zato i postoji ova tema da bi mnogi motociklisti obratili paznju i ucili ne na svojim nego na tudjim greskama.

Molim doticne koji nisu pali da ne zure , djavo nikad ne spava. +  uvek oprema

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Aktivirao se na času, 3277 postova
  • Lokacija: Suburbia, blok 45
  • Motocikl: 1 Litar Honde

Ja ću svoju granicu znati samo kada je jednog dana predjem (to uopšte ne mora da bude pad), inače ću se uvek pitati da li mogu bolje. To je moje mišljenje.

AUUU!!! koliko pivo si zaradio ovom rečenicom :o Alal vera i Dragana...

 

 

 

 

 

P.S.(da ti nije onog stava mirno i  slušanja dok drugi pričaju, možda bi se i za večeru ogreb'o... ovako...živeli!)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 681 postova
  • Lokacija: Podgorica - MNE
  • Motocikl: BMW S1000XR

ovaj topic me prvo ozbiljno docekao, pa onda procitah lika koji je rekao:

 

nemogu da citam ovoliki tekst,svaka ti cast sta god da si uradio i sto si napisao ovoliko

 

i tu se presavio od smijeha. onda nastavio ozbiljnost do kralja Smajsera:

Hvala Bogu da si prosao skoro nepovredjen! Jos jedan dokaz da kvalitetna oprema nije nikad previse skupa.

Samo...jedan mali savet...vidim da na 45C vozis sa podignutim vizirom. E, to sam i ja letos uradio u BG (pri istoj temp.).....i uletela mi je u kacigu ''Zolja iz Mordora''  ;D. Sem sto me je izujedala ''za medalju'' (hvala Bogu nisam alergican) uspeo sam da se zakucam u komsijsku kucu i telom ''osmirglam'' komsijsku fasadu,srusim oluk & umalo zgazim babu na kucnom pragu. Sto je najgore, kad sam konacno zbacio kacigu sa glave, ne stigoh da ubijem zlotvora (zlocin bez kazne  ;D )

Posle sam saznao da zolje,obadi i ostala leteca gamad, najvise ''divljaju'' bas pri tako visokim temperaturama.  :-\

 

kako da ne volim ovaj BJB ? ;D

 

Motoholicu, nista ti novo necu rec sto ti vec nisu ostali rekli, samo ODLICAN poucan text i nadam se da ce nove generacije naucit dosta toga ovdje i primijenit u voznji

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1433 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Ducati HYM950

Za iole ozbiljnu voznju samo full oprema.

Kada sam se prvi put isprevrtao tacno sam znao gde treba da pojacam zastitu, protektori pomazu donekle a to donekle je dok ne udaris u nesto.

Shoei izgleda da je dobra jer sam ja npr zaboravio par sekundi pre udesa sto govori da sam pripalio glavu a sto se videlo i po ostecenju kacige koja je morala na popravku u fabriku.

I danas je nosim jer je vrhunski model X8RS za japansko trziste.

Cinjenica da je glava najvaznija.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja