Jump to content

Moto Zajednica

Naši padovi

Recommended Posts

  • Drug član, 1392 postova
  • Lokacija: Beograd

pokusavam da se vratim u svoju traku i u tom trenutku cujem udarac ali ne padam s motora...

Zaustavljam se i cujem kako mi suvozac "jauce"  :D 

 

Uspio sam da skrenem malo i da izbjegnem direktan sudar, udario me je u "sredinu" motora, odmah iza moje lijeve noge  tj u suvozacevu nogu  ;D

Rezultat, polomljene kosti stopala i svi prsti  kod suvozaca, na motoru slomljen filter za vazduh i smotan centralni nogar a na autu (golf II) razbijen far,zmigavac i blatobran pored fara udubjjen a ispod branika gdje je zapeo nogar prosjecen lim  ::)

a jel suvozac posle toga tebe polomio ?  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 139 postova
  • Lokacija: Novi Sad

Ja sam suvozač (i ponekad vozim kad mi daju koji krug:).

Pala sam dva puta iz mesta (jednom moja greška, zanela me težina motora , a drugi put neodgovrni vozač koji je ''mislio'' da je spustio nogaru, a spustio je do pola :o

I da, jednom na času vožnje, po snegu proklizao mi motor, pri maloj brzini srećom, pa sam izbegla da udarim u instruktorova kola koja su bila ispred (lepo, elegantno sam pala na bok, pravi skijaški pad, bez posledica:).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 407 postova
  • Lokacija: Bos.Brod
  • Motocikl: Yamaha XT660R

 

a jel suvozac posle toga tebe polomio ?  ;D

;D nije,u dobrim smo odnosima i dalje  ;D

 

 

a zaboravio sam ispricati/napisati jednu nesvakidasnju situaciju u kojoj sam se nasao  :)

 

 

Isao sam motorom u HR i stajem na granici pored policajca i vadim dokumente da mu dam, u tom trenutku kad sam mu pruzio dokumente lik me udara autom sa zada, gura me 3-4 m naprijed i ja se nekako uspjevam izboriti sa motorom da ne padnemo i ja i on. Kad sam stao, stavljam motor na nogar i gledam da li mi je ista ostetio a onda pocinjem da se derem na tog idiota  ;D

Policajac me pita da li je sve ok samnom i govori mi da se smirim i da ga ne napadam... U tom trenutku nisam obracao paznju na njega nego sam poceo da se derem na tog sto je vozio auto (kadet suza, vozac mozda 50ak godina). Poslije 2-3 minute mog monologa dobijam najgori moguci odgovor u tom trenutku: "NISAM TE VIDIO!"  :o

Granicni prelaz gotovo pust, stojimo ja i taj policajac na prelazu i on me nije vidio, srecom je vidio da je granica pa je usporio inace bi me samo pomeo...

 

Na motoru nije bilo stete osim savijene tablice a na autu malo pukao branik...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 6 postova

Moj prvi pad :) ( kratak mi je staz nisam jos presao ni 5000, ne racunam iznajmljivanje motora po Grckoj i voznju skutera :) ). Uvek nosim full opremu i u pitanju je mala brzina tako da posledica po mene nema :), ali na motoru sam iskrivio rucicu kvacila i nozni menjac ( mora da montiram neki rollbar :) ). Malo pre se desilo na uglu Palmoticeve i Svetogorske, ova sitna kisa, klizavo, vracam se kuci. E sad nisam bas najsigurniji sta se desilo... pad je preko prednjeg tocka, malo sam jace kocio i to bas na zebri ali mislim da me je dokusurio saht, jebiga...( nista tearalno jer skoro sam stao ). Stao momak na skuteru i jos jedan decko da mi pomognu da dignem motor, hvala im jos jednom :). Mislim da je pravi razlog sto sam odlutao u mislima i nisam razmisljao al ajd sad, sta je bilo bilo je vazno je da sam ok...

Eto, da se upisem :), svi padnu jednom, recimo.... da je moralo da se desi :). Nisam od onih koji divljaju, hvala bogu posledica nema..

Pozdrav svima i cuvaj te se :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1537 postova
  • Lokacija: Svemir 2,8342534 svetlosnih godina zapadno od Marsa

Hmmm iskreno da ti kazem to je pocetnicka greska, ne sme se na zebri kociti agresivno prednjom jos po vodi???? Ne znam koji motocikl vozis ali ja sam malopre dosao kuci po kisi, i znaj da je nemilosrdno spustam u nizi stepen prenosa da bi ukocio po kisi+ zadnja....prednju skoro da zaboravis....

 

Znaci nista prednja samo niza i zadnja...probaj tako da vozis kad si na mokrom i sigurno neces pasti....srecan put....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 6 postova

Znam.., pocetnicka greska od pocetnika :). Zato sam i najvise ljut na sebe, ali eto odsutan na momenat... jbg... Zadnju kocnicu slabo koristim ali navika mi je da kocim motorom i po suvom. Pocecu onda da je koristim intezivnije. Hvala na savetu, i ovo "malo" sto vozim, na ovom motoru, veci mi je staz po kisi i mokrom nego po suvom...  Vozim yamahy xtx..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

@Heaven

Koristi obe kocnice. Ako nemas abs, onda po kisi kocis umjerenije, ali u principu nema razlike suho-kisa.

Trik je u sili koju primjenis na kocnice u odnosu na podlogu.

 

Idi na parking i vjezbaj naglo kocenje, da dobijes osjecaj koliko trebas stisnuti prednju, a koliko zadnju (a da ne blokira).

Omjer je nekih 70/30 ili 80/20 u korist prednje.

 

Pri 50 km/h treba ti nekih 10 metara da stanes. Znaci postavis 2 cunja 10 metara 1 od drugog i kocis kod prvog.

 

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 349 postova
  • Motocikl: Suzuki Freewind

znam dosta starijih bajkera koji su potvrdili da se najvise padova desava kada se motor pozajmi.hladne gume,hladne kocnice usijana glava i eto belaja... :o

 

Zanimljivo razmisljas :D :D ok vazno je da i ti to znas!;)

 

Mile super klip,i meni se desilo proklizavanje zbog jace prednje kocnice,srecom nisam pao al mislim da je vise do toga koliko je stisnes nego ne stisnuti uopste,pogotovo sto ja nemam kocenje motorom  ::) jos :D pa se moram osloniti na prednju!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Kocenje motorom je u principu samo za dugacke nizbrdice, da se ne pregriju kocnice.  ;)

Generalno gledano, kod kocenja (a pogotovo nuznog) djelovanje zadnje kocnice mora svakako visestruko da nadmasi kocenje motorom.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 6 postova

hvala na savetu, u mom slucaju su saveti vise nego dobrodosli, koliko god vam smesno izgledali...

 

malo biker-a poznajem, sve ucim sam, jbg. procitas gomilu stvari volis i lozis se na motore i moto sport, ceo zivot vozis bajs i skutercice, ali kad sednes na motor sve to pada u vodu :).. zagrizen sam tako da meni nema vise "spasa" :))).. Prva stvar koju su mi svi rekli!!! je cuvaj se zebre po kisi i automobila koji prave polukruzno, ali eto... kada razmisljas o ribi koja te muci nema tu mnogo pomoci, verovatno nisam ni trebao da sedam za motor :)).. ali to nije tema...

 

sa raznim likovima sam pricao i sto ljudi sto cudi, recimo stariji biker me je odma posavetovao da, izmedju ostalog, zaboravim na zadnju kocnicu u prvo vreme ( naravno rekao mi je i za zebru, a ko nije  ;D ).. zato zadnju ni ne koristim...

 

kocenje motorom mi je od kola ostalo, imam staz 12godina sa kolima, to je ono sto radim instiktivno, ne znam da li je to ok za svakodnevnu i umernu voznju ( ponovo... raznih misljenja sam se naslusao po tom pitanju, majtor mi je rekao "ma koci motorom, nema frke, samo polako..."  :) )

 

znaci obe kocnice... pa vreme je da i nju ubacim u racunicu  ;D

 

hvala jos jednom...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1015 postova
  • Lokacija: Novi Beograd-blok 63, Herceg Novi-Baosici
  • Motocikl: Honda CBR 900 RR

Moj ti je savet da pazis koga i sta slusas, jer ces na forumu (kao i u zivotu) vrlo cesto na jedno pitanje dobiti vise razlicitih odgovora. Niko nema losu nameru ali niti svi znamo da objasnimo a boga mi ni da vozimo! ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • IRON WILL, 972 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Voleo bih da imam motor

@Heaven

Koristi obe kocnice. Ako nemas abs, onda po kisi kocis umjerenije, ali u principu nema razlike suho-kisa.

 

 

Ne znam kod tebe, ali kod mene ima i te kako razlike da li je suvo ili je kisa i to ne samo na kocnicama.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • IRON WILL, 972 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Voleo bih da imam motor

Elaboriraj malo..

 

Nemoj govoriti decku da je isto po kisi i po suvom, samo da malo pazi na kocenje. Nije to bas savet za pocetnika koji to moze da shvati zdravo za gotovo. Aj razmisli malo kako vozis po kisi i kad ima dosta vode na asvaltu, da ne pominjem nizu temperaturu betona itd. Da li ti je isto kao po suvom sem doziranja kocnice. Da li zavrces gas isto, da li isto ulazis u krivinu. Meni nije isto kao na suvom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Elaboriraj malo..

 

Nemoj govoriti decku da je isto po kisi i po suvom, samo da malo pazi na kocenje. Nije to bas savet za pocetnika koji to moze da shvati zdravo za gotovo. Aj razmisli malo kako vozis po kisi i kad ima dosta vode na asvaltu, da ne pominjem nizu temperaturu betona itd. Da li ti je isto kao po suvom sem doziranja kocnice. Da li zavrces gas isto, da li isto ulazis u krivinu. Meni nije isto kao na suvom.

 

Nismo se razumjeli dobro. Ili ti nisi dobro procitao.

Naravno da ne moze da nabode kocnicu istom silom po kisi kao po suhom, niti da odvrce gas.

Sustina mog posta je da je samo u tome razlika, dakle u silama, a ne u tehnici, tipa "po kisi prednja, a po suhom zadnja i obrnuto"....

 

@Heaven

Koristi obe kocnice. Ako nemas abs, onda po kisi kocis umjerenije, ali u principu nema razlike suho-kisa.

Trik je u sili koju primjenis na kocnice u odnosu na podlogu.

...

 

Zato sam mu i preporucio da ide da vjezba da dobije osjecaj kad moze koliko.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • IRON WILL, 972 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Voleo bih da imam motor

Elaboriraj malo..

 

Nemoj govoriti decku da je isto po kisi i po suvom, samo da malo pazi na kocenje. Nije to bas savet za pocetnika koji to moze da shvati zdravo za gotovo. Aj razmisli malo kako vozis po kisi i kad ima dosta vode na asvaltu, da ne pominjem nizu temperaturu betona itd. Da li ti je isto kao po suvom sem doziranja kocnice. Da li zavrces gas isto, da li isto ulazis u krivinu. Meni nije isto kao na suvom.

 

Nismo se razumjeli dobro. Ili ti nisi dobro procitao.

Naravno da ne moze da nabode kocnicu istom silom po kisi kao po suhom, niti da odvrce gas.

Sustina mog posta je da je samo u tome razlika, dakle u silama, a ne u tehnici, tipa "po kisi prednja, a po suhom zadnja i obrnuto"....

 

Koliko ja znam, sile su uvek iste, bez obzira da li je kisa ili nije, to je stvar fizike, a tehnika tu dolazi do izrazaja jer se menjaju uslovi po kojima se vozi. Isto kao kad vozis na razlicitim podlogama, tako i prilagodjavas stil voznje, a nikakve "sile".

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 77 postova
  • Lokacija: Banglades
  • Motocikl: Suzuki Bandit 600 N

Evo kako je to bilo:

 

Posle duzeg makadama izlazimp ja i pegaso 600 na glavni put, sipam gorivo i krecem, 1,2,...5 put lep i sitok te ga namontiram na 90 Kmh. Odjednom guvernala blokira, kao da se zakljucala, ni levo ni desno. Pustam gas pokusavam da upravljam, nema pojma. Krece blaga krivina na levo sa branikom desno. Tocak se zakucava u jedan od onih aluminijumskih stubova sto drze branik.

Jak tresak, a onda dug let kroz vazduh i grubo prizemljenje na rame i kuk. Drljao sam po asfaltu nekoliko metara.

 

Posledice: Ja odrljena podlaktica, kuk i lakat ugruvan. Oprema, Ufronclana jakna na par mesta i odrljana kaciga,

Motor, otiso' u PM, Stapovi pokrivljeni, mostovi popucali, disk kriv, tocak, rucice i jos dosta toga, pukao sat na brzinomeru jbte.

 

E sad nek mi neko kaze kako je moguce da mi blokira korman? Gledao sa mehanicarem posle i nismo provalili sta se desilo.

 

I sto rece neko ovde, jbte najgore sto gledas sta ce da bude i nista ne mozes da uradis.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 12740 postova
  • Lokacija: Buda/Szigliget
  • Motocikl: CB 360 / . SV 650 / GSXR600(ukraden) / GSX-R 750

E Viruse ovo u životu nisam čuo!!!

 

Jesi li brzo vozio po tom makadamu? Da nije neki kamen uleteo između nečega i nečeg drugog, pa polako klizio

dok se nije namestio u poziciju "blokada". Ništa drugo mi ne pada na pamet

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ● Поп ●, 49 postova
  • Lokacija: ● Novi Sad ● Apatin ●
  • Motocikl: Diavel

Elaboriraj malo..

 

Nemoj govoriti decku da je isto po kisi i po suvom, samo da malo pazi na kocenje. Nije to bas savet za pocetnika koji to moze da shvati zdravo za gotovo. Aj razmisli malo kako vozis po kisi i kad ima dosta vode na asvaltu, da ne pominjem nizu temperaturu betona itd. Da li ti je isto kao po suvom sem doziranja kocnice. Da li zavrces gas isto, da li isto ulazis u krivinu. Meni nije isto kao na suvom.

 

Nismo se razumjeli dobro. Ili ti nisi dobro procitao.

Naravno da ne moze da nabode kocnicu istom silom po kisi kao po suhom, niti da odvrce gas.

Sustina mog posta je da je samo u tome razlika, dakle u silama, a ne u tehnici, tipa "po kisi prednja, a po suhom zadnja i obrnuto"....

 

Koliko ja znam, sile su uvek iste, bez obzira da li je kisa ili nije, to je stvar fizike, a tehnika tu dolazi do izrazaja jer se menjaju uslovi po kojima se vozi. Isto kao kad vozis na razlicitim podlogama, tako i prilagodjavas stil voznje, a nikakve "sile".

 

Pa sad... Sila trenja tu ucestvuje (tocak-podloga) i razlikuje u svim tim slucajevima (suvo/mokro, podloge), i ona utice na to kako ces da vozis...

 

(po mom nekom skromnom misljenju)  ;)

 

 

 A sto se teme tice, setih se jednog bezazlenog i glupavog davnog pada, pre nekih 7-8 a mozda i vise godina. Nekim cudom je kod mene gostovao neki tomos automatik dok je caletov motor bio na servisu, i tako jedno popodne povezem drugara negde, i u povratku, krecemo, dolazi blaga uzbrdica i nekim cudom se digne prednji tocak i motor sa sve nama krene da se naginje u stranu... Nisam uspeo da se odrzim nogama i zveknemo na sred asfalta sa sve motorom preko nas... Ozuljan skocni zglob, i dan danas imam oziljak...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12091 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

E Viruse ovo u životu nisam čuo!!!

 

Jesi li brzo vozio po tom makadamu? Da nije neki kamen uleteo između nečega i nečeg drugog, pa polako klizio

dok se nije namestio u poziciju "blokada". Ništa drugo mi ne pada na pamet

 

Zaribao lezaj upravljaca.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 12740 postova
  • Lokacija: Buda/Szigliget
  • Motocikl: CB 360 / . SV 650 / GSXR600(ukraden) / GSX-R 750

E Viruse ovo u životu nisam čuo!!!

 

Jesi li brzo vozio po tom makadamu? Da nije neki kamen uleteo između nečega i nečeg drugog, pa polako klizio

dok se nije namestio u poziciju "blokada". Ništa drugo mi ne pada na pamet

 

Zaribao lezaj upravljaca.

 

Pa jel može to tako od jednom?!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 935 postova
  • Lokacija: Beograd - Mirijevo
  • Motocikl: Kawasaki ZZR600

.... i to u voznji? Kapiram da bi moglo da zapekne od stajanja.

Mada, jes jedino sto je moglo da se desi.... polomila se kuglica i kad se namestila "kako treba", nema mrdanja vise...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja