Jump to content

Moto Zajednica

Naši padovi

Recommended Posts

  • U prolazu, 21 postova
  • Lokacija: Velika Plana
  • Motocikl: Suzuki GSX 750 Inazuma

NEDAJ BOZE NIKOME ! Treba li da skeniram otpusnu listu da se vide povrede ? Reci cu samo 18 dana kome ,mislim da je dovoljno

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 23 postova
  • Lokacija: italija-srbija (homolje)
  • Motocikl: SUZUKI VL 1500 LC INTRUDER

ja sam padao nekoliko puta , u cetvrtak 28.06.2007 (pre dva dana) vracao sam se sa posla oko deset uvece nedaleko od mog stana postoji kruzni tok koji je u izgradnji vec par meseci, pa je po ivicnjaku poredjano dvadesetak cunjeva, neko je na neki nacin pomerio jedan na sred puta ( mozda zakacio kolima ili ko zna ..) ja sam ga kasno video jer je bio sa druge strane kruznog pa kad sam naisao na cunj izgubio kontrolu i za sekund eto mene po asfaltu, na srecu nisam isao brzo tako da sam prosao sa ogrebanim kolenom , razbijenim zmigavcem i iskrivljenim nosacem pedale za menjac. tako upisah svoj peti pad u zivotu nadam se poslednjim, ako nista drugo bar sam se uverio da i nije toliko strasno ako se padne pri maloj brzini, posledice padova pri velikim brzinama ovde necete citati, obicno se nalaze u crnoj hronici , pamet u glavu, za letenje se koriste avioni

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 21 postova
  • Lokacija: Velika Plana
  • Motocikl: Suzuki GSX 750 Inazuma

Brisanje molim.HITNOOOOOOOOO

kao sto autor ove teme rece > Ajde da pisemo o svojim padovima , mozda ce to edukativno uticati na mladje clanove naseg foruma i pomoci im u datim situacijama.

KLINCI SE NAPALE PO GASU I STA BUDE?  pa neka vide i  pamet u glavu

neduzni ljudi su stradali , ja bih uveo pravilo kao na zapadu po starosti takve motore i da voze prvo najslabije pa redom , najmanje 5 god voz iskustva pa onda na pravi motor !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • - enduro sector -, 2146 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: adventure

Sa swojih oko 100.000 km-a u dupetu do sada,pao nisam niti planiram ...

p.s. Off road - Kross woznja se ne rachuna  :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12089 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Pa ako se off road ne racuna onda ni ja nisam pao. Posle iyleta na Frusku Goru, ovaj topic je mogao da procveta, ali ako se ne racuna....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 118 postova
  • Lokacija: Zirovnica, Kragujevac

Ja sam pao pre tri dana.Tesno sam se razmimoišao sa nekim autom i bacih pogled u retro da vidim šta je sa njime bilo,kad pogledah ispred mene livada(srećom livada)već sam sišao sa puta za dve sekunde pokosio sam 10-ak metara.Mislim da je većina padova glupa.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 56 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R 1200 GS

ja sam pao samo jednom pre 15 godina i to sa Tomos-a automatika. (moj prvi motor) Kod Interkontinetala sam proklizao na ulje i uleteo direktno u auto. Slomio nogu, ruku, unutrasnja krvarenja i potres mozga. Lezao u bolnici. Posle toga nisam smeo da sednem godinu dana na motor.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 738 postova
  • Lokacija: Severni pol
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Yamaha XT600, DL650 Adventure

Ja sam pao sad skoro u Indjiji na putu ka moto skupu i to na nevidjeno glupu foru. Ubacio se jedan auto izmedju mene i manje grupe sa kojom sam vozio. Tu sam ga ja malo opravio pred semaforom no presece me crveno i jako zakocim samo prednjom. U delicu sekunde upravljac postane kao zelatin i samo mi se izmigolji van kontrole. Pao sam pri maloj brzini na desnu stranu, na lakat i kuk. Kozna jakna sa protektorima i rukavice su odradile sjajan posao tako da mi nije bilo nista sa rukom ali ostala je masnica na kuku jos koju nedelju-dve. Nosio sam obicne pantalone, koje definitivno nisu dovoljna zastita pri padu sa motora ali taj dan je bio jako vruc i nisam hteo da nosim ful opremu. Je*es ga...

 

Na MZ masini je bilo nekih 2000 din stete - pukao mi je nosac cajgera, retovizor, fuzaster, senzor stop svetla i brzinometar se zaglavio. Crkle su i dve sijalice.

 

Eto! :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 147 postova
  • Lokacija: Inđija N45°2.154' E20°4.473'
  • Motocikl: Nema :(

Eh... Ja padam jednom nedeljno, sve u mestu. Te na levo, te na desno, te zveknem maskom u kapiju.. Nikako da zadrzim motor kad se nagne malo vise na stranu. A sve su totalno glupave situacije - krecem se previse polako na mestima gde bi trebalo da dam malo veci gas i prevalim par metara neke neravnine, dignem prednji tocak na uzvisenje i umesto da krenem dalje stanem i padnem. Jednostavno, prekratke mi noge, pa u nekom trenutku ostanu da mlataraju u vazduhu, i dok ja dodirnem tlo motor je vec dovoljno nagnut da nema sanse da ga zadrzim. Pod hitno moram u teretanu. ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1392 postova
  • Lokacija: Beograd

Eh... Ja padam jednom nedeljno, sve u mestu. Te na levo, te na desno, te zveknem maskom u kapiju.. Nikako da zadrzim motor kad se nagne malo vise na stranu. A sve su totalno glupave situacije - krecem se previse polako na mestima gde bi trebalo da dam malo veci gas i prevalim par metara neke neravnine, dignem prednji tocak na uzvisenje i umesto da krenem dalje stanem i padnem. Jednostavno, prekratke mi noge, pa u nekom trenutku ostanu da mlataraju u vazduhu, i dok ja dodirnem tlo motor je vec dovoljno nagnut da nema sanse da ga zadrzim. Pod hitno moram u teretanu. ;)

Ma samo ti treba motor sa nizim sedistem :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 147 postova
  • Lokacija: Inđija N45°2.154' E20°4.473'
  • Motocikl: Nema :(

Ma samo ti treba motor sa nizim sedistem :)

 

Eh.. Kupio sam sediste 30mm nize od originalnog, i super mi je kad se setim da ga stavim. Problem je sto je to nize sediste manje udobno, pa ga ne koristim za iole duze ture.. I sve tako u krug, a ne bih menjao Transalpa.. Ma.. ukroticu ja vec tih 191+ kg.. :)

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 229 postova

evo da i ja kazem nesto o svojim padovima posto sam nov pa tek sada pisem post.Imao sam 10 padova,ali 2 pamtim kao stvarne padove,posto sam jedino od njih imao posledice.Prvi od ova dva je sledeci:Jednog dana odvezem devojku na autobusku stanicu,i kad sam krenuo kuci,rekla mi je pazi kako vozis,a inace to mi niko nije rekao nikada od kad imam motor.Riba me izbaksuzirala :D.I sad nailazim na jednu krivinu koja se ne vidi jer na cosku te krivine stoji kuca.Obicno tuda ne prolaze cesto kola tako da sam ja usao tuda sa oko 60 km/h i video sam da nailaze kola,i posto nisam imao gde nastavio sam ka spoljnoj strani krivine i sleteo sa puta i ne znam ni ja kako nisam pao,i kada je prosao auto,ja krenuo da se ukljucim na put i tada sam pao i razbio se zestoko.Razlog je taj sto je asfalt od puta odignut jedno 10 cm od ovog dela pored njega i tocak nije to mogao da savlada pa sam pao.Povrede su uglavnom bile u obliku teskih ogrebotina na dlanovima,kolenima,i ledjima.Sve u svemu bolno,ali nista strasno.A drugi pad je bio umalo smrtonosan za mene.otisao ja kod druga i na namestali njegov motor.Menjali smo paknove i ulje.I kad smo zavrsili on mi rekao da provozam motor da vidim jel sve ok.I tako ja idem putem nekih 120-130 km/h i vidim vidim jednu ogromnu rupu na putu koja deli ceo kolovoz po sirini.I ja naravno nisam znao za to.Tu su bili kao neki radovi pa su prebacivali neke cevi i ukopavali ispod puta.I ja sta cu na kocnicu i usporim nekako ali vrlo malo i upadne mi predni tocak i tada sam dokazao da covek moze da leti :D Leteo sam jedno 10 metara a onda sam se zakucao u drvo i dalje se ne secam nicega.Znam samo da sam polomio oba zgloba na ruci zbog opterecenja pri udarcu prednjeg tocak i da sam polomio levu nogu i da sam dobio prelom lobanje i potres mozga od udarca u drvo.Bio u komi 3 dana ali sam se iscupao.Mozete zamislite moj zivot narednih mesec dana.Probajte da zamislite kako mi je bilo kada moram da idem u wc da pisam,a kamoli da kenjam,pa onda cimas kevu i caleta da ti pomognu,UZAS!!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1392 postova
  • Lokacija: Beograd

Ma samo ti treba motor sa nizim sedistem :)

 

Eh.. Kupio sam sediste 30mm nize od originalnog, i super mi je kad se setim da ga stavim. Problem je sto je to nize sediste manje udobno, pa ga ne koristim za iole duze ture.. I sve tako u krug, a ne bih menjao Transalpa.. Ma.. ukroticu ja vec tih 191+ kg.. :)

 

 

Znas ja dok sam trazio motor za sebe od 5 polovnih endura kle,dr,drz 3je prodavaca je izaslo sa nogom u gipsu,pitam sta je bilo i svi odgovori se svedu na isao sam polako,pesak,ulje,prokliza mi zadnji kraj i samo mi motor legne na nogu,njemu nista a meni slomljeno koleno,potkolenica,skocni zglob..  nesto od toga

E onda sam rekao ja: NECU da mi prvi motor ima 200kg! i kupio yamahu 125 pa i ako mi padne (obozavam da obaram u krivinama) lakse cu da podnesem 120kg nego 200  :)  a kad prevazidjem njega onda kupujem nesto od 200kg i ODMA stavljam bocne protektore-mozda pomognu kolko-tolko  :-\

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

Eh... Ja padam jednom nedeljno, sve u mestu. Te na levo, te na desno, te zveknem maskom u kapiju.. Nikako da zadrzim motor kad se nagne malo vise na stranu. A sve su totalno glupave situacije - krecem se previse polako na mestima gde bi trebalo da dam malo veci gas i prevalim par metara neke neravnine, dignem prednji tocak na uzvisenje i umesto da krenem dalje stanem i padnem. Jednostavno, prekratke mi noge, pa u nekom trenutku ostanu da mlataraju u vazduhu, i dok ja dodirnem tlo motor je vec dovoljno nagnut da nema sanse da ga zadrzim. Pod hitno moram u teretanu. ;)

Ma samo ti treba motor sa nizim sedistem :)

 

Pomocice ti i teretana i nize sediste, al' najvise pomaze vezbanje sporih manevara. I ja imam visok motor (na vecem BMW-u samo vrhovima prstiju dodirujem tlo) koji je tezak skoro 300 kila, tako da te potpuno razumem. Jedanput mesecno idem na prazan parking blizu kuce i 45 minuta uvezbavam (1.) okretanje u krug sa sto manjim lukom (2.) naglo kocenje i (3.) naglo skretanje, t.j. izbegavanje prepreke.  To toplo preporucujem svima.  Iskustvo je najbolja skola, a iskustvo mozes da UBRZANO steknes samo vezbanjem.

 

A sto se tice padanja pri sporim brzinama sa enduro motorom, postoji jedno pravilo enduro voznje: kad ne znas sta ces, udri po gasu.  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 147 postova
  • Lokacija: Inđija N45°2.154' E20°4.473'
  • Motocikl: Nema :(

E onda sam rekao ja: NECU da mi prvi motor ima 200kg! i kupio yamahu 125 pa i ako mi padne (obozavam da obaram u krivinama) lakse cu da podnesem 120kg nego 200  :)  a kad prevazidjem njega onda kupujem nesto od 200kg i ODMA stavljam bocne protektore-mozda pomognu kolko-tolko   :-\

 

Joj, da ti znas kako ja izgledam na nekom 125ccm enduru/crossu.. :) :)

Srecom, imam crash barove, pa padovi i ne ostavljaju neke katastrofalne posledice. A i sve manje ih je kako vreme prolazi, valjda se uhodavam.

Stvarno bi me mrzelo da kupujem slabiji motor, pa onda prodajem da bih kupio jaci.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 147 postova
  • Lokacija: Inđija N45°2.154' E20°4.473'
  • Motocikl: Nema :(

Pomocice ti i teretana i nize sediste, al' najvise pomaze vezbanje sporih manevara. [...] Iskustvo je najbolja skola, a iskustvo mozes da UBRZANO steknes samo vezbanjem.

 

Definitivno! Krenuo sam i ja sa slicnom praksom, vezbucnem tu i tamo neki nesvakidasnji potez, nista spektakularno, ali dovoljno da stvori osecaj o mogucnostima i koordinaciji sa motociklom.

 

A sto se tice padanja pri sporim brzinama sa enduro motorom, postoji jedno pravilo enduro voznje: kad ne znas sta ces, udri po gasu.  ;)

 

To pravilo nikako da mi predje u refleks. U nekoliko navrata sam se tako i izvukao, ali ponekad se jednostavno ne setim na vreme.

Sad sam poceo malo drugacije - stanem, smislim sta cu i kako cu, i tek onda izmanevrisem. Uliva mi osecaj sigurnosti ta mala stanka, bolje nego da se oslanjam na refleks koji jos uvek nije dovoljno razvijen.

 

Ma bice to sve OK, samo je pitanje vremena i prakse. Evo obecavam! ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

Padova van asfalta sam imao jedno 6-7, al njih ne racunam jer u endro voznji to je standardna pojava.  Udesa na asfaltu sam imao tri:

 

1.

Mesec dana posle kupovine mog prvog motora vozikam se jednim krivudavim putem... udjem u duplu krivinu... izadjem iz prve krivine malo brze, uspanicim se, nagazim na zadnju kocnicu k’o magarac, i ispravim drugu krivinu.  Uletim u neki nasip od sljunka; motor i ja padnemo na desnu stranu i zajedno se odklizamo jedno desetak metara (desna noga mi nekako ostala ispod motora pa me motor vukao sa sobom).  Tek iz cetvrtog-petog pokusaja sam uspeo da ga dignem sa sebe (onako u lezecem stavu).  Nosio sam svu opremu izuzev pantalona, al’ farmerke su nekako izdrzale, pa nisam imao nikakvih povreda.  Na desnoj cizmi se odsmirglalo negde oko pola centimetra (debljine!) zastitne plastike kod clanka; da sam nosio patike ostao bih bez clanka na desnoj nozi.  Motor je bio sav izgreban; popravka je kostala $800.

 

2.

Krenuo ja iz moje ulice jednom, kad neki magarac sto je bio parkiran sa strane odjednom krene, i to ne pravo nego da se okrece polukruzno.  Stigo sam samo da kazem “jeb” pre nego sto sam se zakucao u njegova vrata.  On istrca iz kola, poce Bog zna kako da se izvinjava, vidim sa devojkom je; ona se hvata za glavu prestravila se.  Dobro ajd’, jes’ da sam bio popizdeo al’ iskuliram.  Ni meni ni motoru nista, samo se slomila rucica za kvacilo (al’ uvek sa sobom nosim rezervnu).  Njegova vrata (na novoj novcatoj Acuri) su bila PROBUSENA od strane moje viljuske.

 

3.

Idem autoputem oko 65 milja na sat (negde oko 100km/h), saobracaj gust u svih deset traka (autoput 101 u Los Andjelesu) al’ se krece brzo.  Tek neka krava pored mene poce da se prestrojava i bocno me udari s’ desne strane onako pri brzini.  Ja, umesto da bezim levo od nje, odreagujem pravilno i naslonim se desno na njena kola (i dalje se krecemo oko 100 km/h!), usro sam se k’o grlica al’ nekako ostanem na motoru.  Posle jedno 3-4 sekunde guranja  (mada je meni vise licilo na 3-4 sata) idijot me konacno primeti i pobegne nazad u svoju traku.  Da sam pao, pregazio bi me prvi auto iza mene i sigurno bih ostao ili mrtav ili bogalj.  Ja podignem vizir s’ kacige (sada vozimo paralelno, svako u svojoj traci) i pogledam je, a ona me pogleda ljutito, i rukom mi gestikulira kao “sta hoces?”  Eto, valjda sam trebao ja da nestanem iz trake kad je ona htela tu da se prestroji.

 

UVEK, UVEK, UVEK NOSITE PUNU OPREMU!!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 38 postova
  • Lokacija: Novi Sad

Padova van asfalta sam imao jedno 6-7, al njih ne racunam jer u endro voznji to je standardna pojava.  Udesa na asfaltu sam imao tri:

 

1.

Mesec dana posle kupovine mog prvog motora vozikam se jednim krivudavim putem... udjem u duplu krivinu... izadjem iz prve krivine malo brze, uspanicim se, nagazim na zadnju kocnicu k’o magarac, i ispravim drugu krivinu.  Uletim u neki nasip od sljunka; motor i ja padnemo na desnu stranu i zajedno se odklizamo jedno desetak metara (desna noga mi nekako ostala ispod motora pa me motor vukao sa sobom).  Tek iz cetvrtog-petog pokusaja sam uspeo da ga dignem sa sebe (onako u lezecem stavu).  Nosio sam svu opremu izuzev pantalona, al’ farmerke su nekako izdrzale, pa nisam imao nikakvih povreda.  Na desnoj cizmi se odsmirglalo negde oko pola centimetra (debljine!) zastitne plastike kod clanka; da sam nosio patike ostao bih bez clanka na desnoj nozi.  Motor je bio sav izgreban; popravka je kostala $800.

 

2.

Krenuo ja iz moje ulice jednom, kad neki magarac sto je bio parkiran sa strane odjednom krene, i to ne pravo nego da se okrece polukruzno.  Stigo sam samo da kazem “jeb” pre nego sto sam se zakucao u njegova vrata.  On istrca iz kola, poce Bog zna kako da se izvinjava, vidim sa devojkom je; ona se hvata za glavu prestravila se.  Dobro ajd’, jes’ da sam bio popizdeo al’ iskuliram.  Ni meni ni motoru nista, samo se slomila rucica za kvacilo (al’ uvek sa sobom nosim rezervnu).  Njegova vrata (na novoj novcatoj Acuri) su bila PROBUSENA od strane moje viljuske.

 

3.

Idem autoputem oko 65 milja na sat (negde oko 100km/h), saobracaj gust u svih deset traka (autoput 101 u Los Andjelesu) al’ se krece brzo.  Tek neka krava pored mene poce da se prestrojava i bocno me udari s’ desne strane onako pri brzini.  Ja, umesto da bezim levo od nje, odreagujem pravilno i naslonim se desno na njena kola (i dalje se krecemo oko 100 km/h!), usro sam se k’o grlica al’ nekako ostanem na motoru.  Posle jedno 3-4 sekunde guranja  (mada je meni vise licilo na 3-4 sata) idijot me konacno primeti i pobegne nazad u svoju traku.  Da sam pao, pregazio bi me prvi auto iza mene i sigurno bih ostao ili mrtav ili bogalj.  Ja podignem vizir s’ kacige (sada vozimo paralelno, svako u svojoj traci) i pogledam je, a ona me pogleda ljutito, i rukom mi gestikulira kao “sta hoces?”  Eto, valjda sam trebao ja da nestanem iz trake kad je ona htela tu da se prestroji.

 

UVEK, UVEK, UVEK NOSITE PUNU OPREMU!!!

 

odgovor je pod 2. :)

Pre 9 godina isti slucaj, krece Lada samara crvena polako sa desnog ivicnjaka, od zmigavca ni "Z" i pun levi... Ja u preticanju i ...  Popio prednji levi tocak..  Sva sreca, pa sam bio mnogo laksi i na mopedu od 49ccm, pa je prelet preko haube bio laksi...  Za malo omasim i ivicnjak bocne ulice...  Bez kacige, sva sreca nisam zakacio glavom nigde...  Malo se ugruvao, presek'o se, al se hvatam prvo za motor :)  Baja mi nudi 20din  ???  mozes misliti...  Najvise sam popizdeo na ortaka sto bar tablice ne zapisa...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 38 postova
  • Lokacija: Novi Sad

i da, pad pri kretanju u rikverc od 0,01km/h..  200kg, nagnes malo vise od 15 stepeni, rupa i eto ga na auspuhu...  Sa ovim poslednjim...  da kucnem u drvo  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 75 postova

Ne znam da li je ovoj temi mesto ovde, takodje ne znam ni da li je vec bilo price na ovu temu, ali mislim da ce svakako biti od pomoci. Naravno, radi se o povrsinskim povredama koze, odnosno oderotinama. Verovatno mi ne bi ni palo na pamet da napisem bilo sta na ovu temu, da i sam trenutno ne vidam rane nastale od pada. Posto pretpostavljam da se vecina vas prema oderotinama odnosi po principu 'na psu rana, na psu i zarasla', i ne trazi strucnu medicinsku pomoc, vazno je da se upoznamo sa pravilnim procedurama, ako vec izbegavamo lekara.

 

1. Oderotinu obavezno ocistite medicinskim benzinom. Nijedan antiseptik nece moci da ocisti tragove asvalta i prljavstinu. Dakle, gazu u ruke, natopite benzinom, i nezno istrljajte.

 

2. Obavezno ocistite oguljotinu povidon-jodom kojim ste natopili gazu. Znam da ostavlja ruznu braon boju po kozi, ali je upravo on garant da vam se rana nece zagnojiti.

 

3. Nakon tretmana povidon jodom, preprskajte oguljotinu 3% rastvorom hidrogena.

 

Ovo je samo prva faza, i nemojte preskakati bilo koji od navedenih tretmana. Sada je vazna i lokacija oguljotine:

 

4a. Ako se nalazi na zglobovima i prevojima, nemojte primenjivati sredstva koja ce omoguciti brzu koagulaciju i stvaranje kraste, jer se ispod kraste, narocito po ovim vrucinama, brzo stvara gnoj, ukoliko ista stalno puca (na prevojima je to neizbezno). Najbolje sredstvo za tretman ovakvih povreda, kao i za povrede koje su vec zagnojile, je Flogocid, inace veterinarska antisepticka mast, sa fantasticnim rezultatima u brzoj regeneraciji koze. Mozete je nabaviti u bilo kojoj veterinarskoj apoteci, ili bilo kojoj bolje snabdevenoj privatnoj apoteci, jer se vec prilicno dugo primenjuje i na ljudima (ekvivalent za ljudsku upotrebu ne postoji, sve ostalo ima mnogo slabije efekte).

 

4b. Ukoliko se povreda ne nalazi na prevojima, u interesu vam je da se sto pre oformi debela krasta koja ce najbrze i otpasti. Od pomoci ce biti Enbecin u spreju, koji pored antiseptickog, ima i blago anesteticko dejstvo (prijatno hladi ranu koja je vec prethodno dobro iziritirana ciscenjem). Enbecin nikako nemojte primenjivati na prevojima i zglobovima, niti mesati sa Flogocidom. Takodje, nemojte ga prskati svaki cas, jer onda koza ne moze da dise.

 

Ovaj postupak, od prve do poslednje stavke, ponavljajte najmanje jednom, a najvise dva puta dnevno.

 

I malo estetike:

 

6. Kada vam krasta konacno otpadne (ovo je sasvim individualan proces, za istu vrstu povrede kod nekoga traje nedelju dana, kod nekoga par nedelja), ne ustezite se i primenjujte Saljicev Jomelop, dok vam se boja nove i stare koze ne izjednaci.

 

7. Ni slucajno ne koristite flastere i slicne gluposti, jer je to najbrzi put do zagnojene rane i gomile problema. Ako bas postoji potreba za previjanjem rane, sterilna gaza i zavoj su vise nego dovoljni, jer omogucavaju normalno susenje rane. Pri promeni, odnosno skidanju gaze, obavezno upotrebite medicinski benzin, kako ne bi odlepili celu krastu, pa Jovo nanovo...

 

Na kraju, nije nebitno: posle pada najcesce nemate samo oguljotine, vec i nagnjecenja misicnog tkiva. Na tim mestima ce poceti ubrzana proizvodnja mlecne kiseline, koja ce onemoguciti nagnjeceni ili istegnuti misic da funkcionise. Da bi ovo koliko-toliko sprecili, sto pre popijte 2 sumeca Upsarina, ili jedan Aspripin 500, bice znatno lakse, jer isti razbijaju mlecnu kiselinu i sprecavaju njeno nagomilavanje.

 

UKOLIKO IMATE OTVORENE RANE, NEMOJTE POKUSAVATI DA IH LECITE KOD KUCE, JER NE MOZETE SAMI DA IH OCISTITE KAKO TREBA, BEZ OBZIRA NA TO KOLIKO STE 'IZVERZIRANI' U TRETIRANJU POVREDA, I MOGUCNOST INFEKCIJE I KOMPLIKACIJA JE VRLO VISOKA! ODMAH POSETITE LEKARA!

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 272 postova
  • Lokacija: Blok 38 LatN44°48'57.18 LonE20°24'17.19
  • Motocikl: Honda XL600V Transalp 1987.

Svaka cast !

Predlazem da se link do ovog teksta stavi i na prvu stranu sajta

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja