Jump to content

Moto Zajednica

YAMAHA FJR 1300

Recommended Posts

  • Drug član, 1426 postova
  • Lokacija: BG - Zemun - Zvornik
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300, Ktm exc300

Kolega, sa srecom da uzivas u novom mopedu.

 

Uskoro ti nece smetati taj zvuk ubacivanja u prvu koliko ce ti smetati grejanje agregata :)

 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Solo Rider, 2777 postova
  • Lokacija: Sremčica
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300 A
pre 8 minuta, mrxfon je napisao:

Kolega, sa srecom da uzivas u novom mopedu.

 

Uskoro ti nece smetati taj zvuk ubacivanja u prvu koliko ce ti smetati grejanje agregata :)

 

Interesantno nisam nikad imao problem sa time.Ponekad a neznam zašto jer nije bilo kao pravilo da u navratima baaci vreo vazduk na levu nogo tj. deo baš iznad članka. Rešeno sa elastik bandažom kupljeno kod kineza (100 din)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1426 postova
  • Lokacija: BG - Zemun - Zvornik
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300, Ktm exc300

Ajd da podelim moje utiske o ogibljenju (iako me niko nista nije pitao :D ), mozda ce nekome znaciti, jer ja sam odusevljen koliko se ciklistika motora promenila sa tako malim i jednostavnim podesavanjima.

 

Citajuci strane forume o FJR, uglavnom americke, video sam da je dosta njih malo podesavalo ogibljenje i visinu motora i da su utisci veoma pozitivni.

 

FJR je odlican za dalja putovanja, duge krivine... ali kod brzih i kracih krivina nije bas preterano agilan i stabilan (za moj ukus dosta ljujlja). I naravno nije mi se svidjalo propadanje prednjeg kraja kod jacih kocenja.

 

Samo podesavanje ogibljenja sam preuzeo sa nekih foruma (opisacu ga kasnije ) i na prvu loptu mi se nije svidelo jer je motor bio mnogo tvrd na zadnjoj viljusci. Medjutim posle podizanja zadnjeg dela za nekih 2-2.5cm totalno se promenila situacija.

 

E sad, sta sam radio.

Podesavanja se rade tako sto se srafovi zaviju do kraja pa se broje klikovi kod odvrtanja.

 

Na prednjim vilama imate mali plasticni tockic ispod rucki na vrhu vila, odmah ispod tockica maticu i na dnu vila jedan imbus.

FJR.jpg.fca7d1415d507fb2498a7e59d1cdc26a.jpg

 

Gornji tockic zaviti do kraja i odvrtati 4 klika.

Maticu ispod tockica zavrtati/odvrtati dok se ne budu videle samo dve linije (jedna u ravni sa viljuskom i jedna totalno vidljiva iznad).

Imbus na dnu vila, odvrnuti 3 klika.

 

Zadnji kraj. Na dnu amortizera postoji plasticni tockic, zaviti ga do kraja i odvrnuti 3 klika. Ovo se moze uraditi rukom ne treba nikakav alat.

 

Idemo dalje.

 

Prednji deo tj. vile sam spustio za 2 cm jer ne moze vise, ali i to je dosta. Podigne se motor na centralni stender, i odvrnu se 4 imbusa po vili i rukom se vile pomere na gore za 2cm.

 

Zadnji deo treba podici za oko 2.5cm. To sam uradio tako sto sam u Jeep commercu narucio da mi od celika na CNC-u naprave dog bons

iliti one linkove kod donjeg kraja zadnjeg amortizera, sto lice na okasti kljuc.

IMG_20200603_181714_1.thumb.jpg.679e6e00ea7bd62468f1396a9492887e.jpg

 

Ovo je nacrt koji sam nosio, samo precnika rupa umesto 12mm, treba da bude 13mm da bi sraf bez otpora prosao kroz rupu, ja sam morao to malo da sirim naknadno. Inace, u Jeep commercu to kosta oko 1500din, za dva dog bones-a.

IMG_20200603_225528.thumb.jpg.3820b4df028fb20b7347e8e31b70c8a7.jpg

 

IMG_20200704_100835.thumb.jpg.54dcf82d0a50265220c44b7d02cbeb05.jpg

 

Ovde se vidi koliko je mala razlika izmedju originalnih i ovih novih, negde oko 4mm, ali to utice na podizanje od oko 2.5cm.

 

IMG_20200704_112200.thumb.jpg.d270d879554805896d87798e426601fe.jpg

 

Kako sam zamenio dog bones bez nekih velikih problema i specijalnih dizalica...

Naslonio sam motor na bocnu nogaru i dizalicom odozdo malo podigo  motor ( tj nagnuo ga na stranu ) dok zadnji tocak nije bio u vazduhu par milimetara. Pre toga popustiti srafove na dog bones-ima. Kada se skinu dog bones-i izvuci cauru i iskoristiti priliku da se podmazu lezajevi.

Ovo sam radio na ovaj nacin jer ako je motor na centralnom stenderu ne mogu da se izvuku srafovi koji drze dog bones :( 

 

Nakon ove operacije, motor je postao totalno drugaciji, ne prepoznatljiv ali na bolje :) , precizniji u krivinama, udoban pozadi, dosta agilniji, ne propada prednji kraj prilikom jaceg kocenja, osecaj kao da je tezak 150kg a ne 300kg.

 

Ako nekome treba jos neka informacija slobodno neka me kontaktira na PM, rado cu pomoci.

  • Sviđa mi se 7
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1426 postova
  • Lokacija: BG - Zemun - Zvornik
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300, Ktm exc300
54 minutes ago, BaneVuk58 said:

@mrxfon Dog bone sam i ja promenio, a ovo oko prednjih vila bi mogao da mi uživo objasniš prolikom nekog vidjenja ;)

Nikakav problem, to se odradi za 2 min :)

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Никад не једи жути снег!, 681 postova
  • Lokacija: Церовац - Београд
  • Motocikl: Јаворка (ФЈР 1300)

И ја бих волео да ми неко мало подеси огибљење тј. да се оно прилагоди мени и мојој вожњи а не ја њему ;) јер није исто кад сам ја са својих 135кг плус опрема на мотору и кад је неко нормалне тежине... код мене је оптерећење као да се стално возе двоје на мотору... а кад додамо понекад и супругу на то онда је баш весело :/

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Solo Rider, 2777 postova
  • Lokacija: Sremčica
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300 A

@WlayCo Па једини решење колико ја видим је да се удружими и "обрадимо"@mrxfon -a za jedno kolektivno predavanje

Poslato sa VOG-L29 pomoću Tapatoka

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8376 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Izvinjavam se na upadu u temu ali ogibljenje se ne steluje "po tudjem" receptu, tj. ne moze se kopirati.

Steluje se po sopstvenom nacinu voznje, stanju i tipu puta po kojem se vozi, po tezini koju motocikl prevozi, po trenutnoj istrosenosti komponenti...

Promena visine nazad prebaci tezinu napred, malom se izmenom drasticno menja ciklistika... 

 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3827 postova
  • Lokacija: Kula
  • Motocikl: Honda VFR750 RC36

Dodao bih malu napomenu da je vešanje na svakom motoru jedinstveno, odnosno da ne mora da znači da će isto podešavanje na 2 motora da donesu i isto ponašanje vešanja u datim okolnostima. Dosta toga zavisi i od pohabanosti samih amortizera i viljuški, tako da sve to što je kolega gore opisao možda na njegovom motoru donosi dobre rezultate, ali to ne znači da može vašem motoru i vama da odgovara u vožnji.

 

Edit: preteče me kolega N.F.S. :) 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8376 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---
pre 2 minuta, ThePainkiller je napisao:

Edit: preteče me kolega N.F.S. :) 

Kaaako ovo lepo zvuci!!! Da  deauvile 700 pretekne jednu fjr.... :jee:

  • Haha 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Solo Rider, 2777 postova
  • Lokacija: Sremčica
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300 A
Kaaako ovo lepo zvuci!!! Da  deauvile 700 pretekne jednu fjr.... :jee:
Мора да је ФЈР био паркиран

Poslato sa VOG-L29 pomoću Tapatoka

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1426 postova
  • Lokacija: BG - Zemun - Zvornik
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300, Ktm exc300

Sve se slazem sa kolegama. 

Ja sam se vodio iskustvom ljudi koji su se posvetili anazlizi i testiranju ogibljenja na FJR 1. generacije koji prelaze dosta kilometara i koji su napredni vozaci.

Odlucio sam da probam i prenesem svoje utisku kopiranjem podesavanja do kojih su oni dosli.

I ja sam odusevljen. 

Nemam vremena da se posvetim analizi i izucavanju podesavanja vesanja od par meseci i zbog toga sam poslusao druge sta su rekli.

 

Meni ovo podesavanje veoma odgovara, a na stock podesavanja se vraca u roku od 30min.

 

Kome odgovara stock ogibljenje ili nije zahtevan vozac, ne treba nista da dira, veoma prosta stvar.

  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Solo Rider, 2777 postova
  • Lokacija: Sremčica
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300 A

@mrxfon Kad bedeš free javljaj pa se vidimo.Wlayco je privatnik uklopiće se u termin

Poslato sa VOG-L29 pomoću Tapatoka

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1426 postova
  • Lokacija: BG - Zemun - Zvornik
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300, Ktm exc300
5 minutes ago, BaneVuk58 said:

@mrxfon Kad bedeš free javljaj pa se vidimo.Wlayco je privatnik uklopiće se u terminemoji482.pngemoji482.pngemoji482.png

Poslato sa VOG-L29 pomoću Tapatoka
 

Tamo od ponedeljka, u sredu idemo malo po Bosni i Hrvatskoj, pa kad se vratim podesicemo to

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3827 postova
  • Lokacija: Kula
  • Motocikl: Honda VFR750 RC36

Moja FJR je imala neku malu knedlu na samom početku gasa, kao da prima gas sa zakašnjenjem, ali to samo na početku, posle kad povuče onda prima gas kao luda. To me je nerviralo i rešio sam sinoć da se malo pozabavim sa time. Skinuo sam komplet usis, očistio klapne ubrizgavanja (imale su prilično naslaga), produvao malo filter vazduha, očistio senzor pritiska vazduha i sve to sklopio nazad. Pregledao sva creva, kontakte i spojeve, sve je u najboljem redu. 

Posle radova motor osetno bolje prima gas, nema zastoja ni knedle. :jee1:

 

YJi5Etk.jpg

dxpGevp.jpg

hylPWyB.jpg

 

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 34 postova
  • Lokacija: Porodin
  • Motocikl: Yamaha TDM 850 3VD

Evo da se upisem u temu i ja.
Dakle postao sam vlasnik jednog FJR-a, bacicu par slika za pocetak
Motor ima 31k km i 2014god2f8189b6d25c0b41cbcf55c5f049d16e.jpgf8216a0c8d08466ae5da6d642398fb55.jpga8e0f1094774146048b62905afef59fd.jpg42c397b830ee665302bbd3e959ca7cdd.jpg9db1e67454791158d13b3181b75881a2.jpg5e5bb3140f65a3b248a6fc6ff3a11575.jpg

Poslato sa ANE-LX1 pomoću Tapatoka

  • Sviđa mi se 9
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3827 postova
  • Lokacija: Kula
  • Motocikl: Honda VFR750 RC36

Malo sam se "igrao" sa CO vrednostima, tj. samo sam prekontrolisao na koliko su podešene vrednosti za pojedini cilindar i rezultat me, blago rečeno, šokirao. Naime, nije mi jasno zašto je toliko velika razlika u CO vrednostima u odnosu na svaki cilindar. Prvi cilindar je na 6, drugi na -4, treći je na -14, a četvrti cilindar je na -5. Prekontrolisao sam i svećice, na 2. i 3. su zazori bili malo veći od propisane po manualu. 

Zna li neko da li je to ok da te CO vrednosti budu toliko različite...?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 243 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Fazer 600, TDM 900, XT 1200Z, BMW K1600 GTL
Malo sam se "igrao" sa CO vrednostima, tj. samo sam prekontrolisao na koliko su podešene vrednosti za pojedini cilindar i rezultat me, blago rečeno, šokirao. Naime, nije mi jasno zašto je toliko velika razlika u CO vrednostima u odnosu na svaki cilindar. Prvi cilindar je na 6, drugi na -4, treći je na -14, a četvrti cilindar je na -5. Prekontrolisao sam i svećice, na 2. i 3. su zazori bili malo veći od propisane po manualu. 
Zna li neko da li je to ok da te CO vrednosti budu toliko različite...?
Ćao drugare... Prema informacijama koje ja imam (jer sam i sam čačkao to isto), a rekao mi jedan odličan majstor iz BP, to što su šarolike vrednosti nije strašno ako motor radi kako treba i ako mu je potrošnja u okviru mogućeg. Naime, neko je verovatno pre tebe podešavao CO na motoru i tako ostalo. Ukratko, razlog ne ujednačenih vrednosti je što je moralo da se prepodesi zbog neravnomerne potrošenosti klipova, dizni i ne podešenost ventila pa je neko podešavao prema trenutnom stanju agregata. Ako sve radi kako treba neka te to ne brine. Možeš da probaš da staviš sve na nulu ali zapiši sadašnje vrednosti da možeš da vratiš ako bude nekih problema.

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3827 postova
  • Lokacija: Kula
  • Motocikl: Honda VFR750 RC36
pre 2 minuta, Zoxxx69 je napisao:

Ćao drugare... Prema informacijama koje ja imam (jer sam i sam čačkao to isto), a rekao mi jedan odličan majstor iz BP, to što su šarolike vrednosti nije strašno ako motor radi kako treba i ako mu je potrošnja u okviru mogućeg. Naime, neko je verovatno pre tebe podešavao CO na motoru i tako ostalo. Ukratko, razlog ne ujednačenih vrednosti je što je moralo da se prepodesi zbog neravnomerne potrošenosti klipova, dizni i ne podešenost ventila pa je neko podešavao prema trenutnom stanju agregata. Ako sve radi kako treba neka te to ne brine. Možeš da probaš da staviš sve na nulu ali zapiši sadašnje vrednosti da možeš da vratiš ako bude nekih problema.

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
 

Palo mi je na pamet da probam da stavim sve na 0 pa da vidim šta će da se desi, ali me malko zabrinjava onaj treći cilindar koji je trenutno podešen na -14. Svakako sam mislio da u skorije vreme motor oteram kod majstora (dobio sam preporuku za baš tog iz BP) pa da ga zakači na dijagnostiku i da vidimo šta kaže. Trenutno motor nema nekih problema, osim što iz lera neće da primi gas instant (bilo je još gore pre čišćenja klapni, ali i dalje je ostao primetan taj problem) i to je baš živcira. Kao da ima neku knedlu na samom početku gasa. Kad primi gas i krene u obrtaje, tada sve radi normalno. Problem je samo iz lera.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4791 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

Treba na izduvu (svakom ponaosob) proveriti vrednosti, mozda su skoro iste, ovo mu dodje kao ugao odvijenosti srafa na karburatoru, ne znaci ako su isto odvijeni da ce vrednost CO biti ista posle sagorevanja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja