Jump to content

Moto Zajednica

FJR umro nakon vrlo kratke bolesti

Recommended Posts

  • I=U/R, 2061 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Transalp `97

kako sam ja shvatio,radi se o tome da sa vremenom koncentracija elektrolita postaje razlicita po celijama,a druga stvar je da se celije ne degradiraju jednako.Ta ekvalizacija treba da to izjednaci koliko je to moguce.

Nisam procitao ceo clanak do kraja,jer je bas opsirno.

@ Lalajko: Imas pravo.Hladan akumulator ima manje kapaciteta nego onaj koji je topao,bas zbog usporene hemijske reakcije.Bas zato kada je prazan manje mu je i samopraznjenje,ali ni ne isporucuje maksimalnu struju.

Kod toplog je stvar obrnuta.Po tabeli iz navedenog linka se vidi da akumulator napunjen 100% zamrzava tek na minus 67 Celzijusa,a prazan na oko minus 6.Kod mene je u radionici kada ne lozim danima oko2-3 stepena.Motor mi je tamo i svi akumulatori koji prezimljavaju.Napunim ih jednom mesecno

a koliko ce da traju to ce vreme da pokaze.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2285 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda Sevenfifty

Ok to sa ekvililalalizacijom mi je mnogog komplikovano. :nanana: Kad sam na prvom motoru mogao skoro godinu dana da vozim SUV akumulator(bio sam zelen bajker, nisam znao da skinem :D ako sad ovaj lepo konzerviram drzim ga na suvom/toplom, i dopunjavam sa vremena na vreme, trajace bar 3 godine ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Motorradfahrer, 1733 postova
  • Lokacija: BGD
  • Motocikl: Race Bike in a Tuxedo

Nikada u svom zivotu nisam kupio zamenski akumulator....mozda zato sto nijedan motor nisam vozio duze od 6 godina! :neznam:

 

 

:D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Aj kad smo vec otisli u akumulatore, malo cu da prekrstim temu, pa da postavim jos jedno pitanje.

Posto imam dosta potrosaca (sve skupa oko maximuma), da li je zdravo, svaku noc, prikljuciti accu na punjac-kapaljku (0,2 A) koji ga "nakapa", pa ga onda pomalo sisa, pa opet nakapa...?

 

edit: Htjedoh dakle da je malo prekrstim, ali nema "edit" na prvom postu. A onda vidim nema ni na jednom osim ovom zadnjem....:stabre:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 493 postova
  • Lokacija: NL / Bgd
  • Motocikl: Honda Vision

povezite jedan ampermetar sa izlaza reglera na akumulator,pa se uverite sami koliko tu ampera ide kada se upali motor. Mnogo vise od 10% kapaciteta akumulatora!

I ta struja opada dok se napon iz generatora ne izjednaci sa naponom akumulatora.Mada ta struja ni onda ne padne na nula ampera.

 

Nije da ne verujem ali probacu :aha: cim naletim na neki jaci ampermetar, imam neki mali do 1A. Mozda je to samo kratkotrajni pik, u mometntu kad se upali motor? ...ako je mnogo vise ja bih regler definitivno menjao, ali nema veze, prakticno iskustvo je merodavnije od bilo koje price. Hvala na infu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I=U/R, 2061 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Transalp `97

Mnogo je vise,i regler ne treba menjati,sasvim je ok.Regler je samo ispravljac dok napon na akumulatoru ne dostigne prag regulacije napona,regler tek onda pocinje regulaciju.

Evo malo analogije:Da li si ikada cuo(a sigurno jesi) da kada se upali napr golf 1,2.. kais skripi jedno vreme a posle prestane.E pa skripi pomalo sto je labav,ali najvise zato jer alternator svu snagu koristi za izjednacavanje napona,i "gura" ampera koliko moze.

Isto se desava i kod motora,samo sto nema kaisa da proklizava i vristi :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

offto pichari jedni, ovo je tema o mrtvom FJRu, to jest njegovom (a i ostalih) akumulatoru. :zdravo:

BTW, upravo sam obajvesten da je stigao novi, pa cemo veceras na reanimaciju.

 

Daklem, on topic >

 

Ima li kakve razlike u odrzavanju otvorenog (vododosipnog) i zatvorenog (gel) akumulatora?

Ja se nadam da oba mogu da okacim na kapaljku do mile volje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Blagodarim. Znam to za kontrolu vode, nego sam malo neupoznat sa ovim gelastim.

 

LM, citam tamo po nekim Amer'ckim site-ovima, pa se stalno pominje CCA. Na forumima procitah da bi to trebalo da znaci Cold Cranking Amps, tj. koliko ampera moze da isporuci u jednom pulsu pri hladnom startu.

Na site-u proizvodjaca pise npr. za moj accu 210 CCA pri -18c. Daklem, ovaj accu isporuci 210 Ampera na -18 celzijusa? (doduse na kratko)

Meni zvuci nevjerovatno, ali sta ja znam...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Advanced DJ Member, 4305 postova
  • Lokacija: Dunav na vidiku..
  • Motocikl: Šarulja queen RD04

Nisi valjda uzeo brilijantin akum.?

 

U odrzavanju ne bi trebalo da ima razlike..

ali sve u sve starije tarabe ide sa kiselinom..

 

Kolko ima leta FJR?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Advanced DJ Member, 4305 postova
  • Lokacija: Dunav na vidiku..
  • Motocikl: Šarulja queen RD04

Sad je gotovo..kolko izdrzi..izdrzi..

 

Nego koliku si garanciju dobio? stavi i cenu i proizvodjaca.. onako da uporedimo..

 

Na Vartu sam dobio godinu dana garancije.. stim sto mora na 6 meseci da se odnese na proveru..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

proizvodjac: VMF (vmf-battery.com)

prodavac: accudienst.nl 69 eura incluziv dostava

garancija: 6 mjeseci (uz brdo nekih osim-a) :D

accu: 12Ah - navodno je unutra kiselina, samo sto ima neki ventil, tzv. "valve regulated". Da li je to "gel" ili nesto trece....bem li ga

150x69x145 mm

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1847 postova
  • Lokacija: Beograd

a jes bio na vmf-battery.com? :lol: (ni hefra nije proizvođač nego distributer a ni esdec)

vmf je tip (V nemam pojma, verovatno "vehicle" ali MF je "maintenance free")

al nema veze, vreme će pokazati kvalitet

 

edit: v mož bude i od "valved" ili "vented"

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Jooj, nemam pojma...

Koliko su isti upuceni u osjetljive moto-accus i ECUs? Pise mi u uputstvu od accu-a: "izbjegavaj kablove...bolje zaguraj, a ako vec moras, onda minus na fuzaster" i takve (ne)buloze.

Nisam pametan.

Ja bih da sam na tvom mjestu kupio Optimate, pa ujutro probao. Ako radi super, ako ne radi moras po novi accu, ali ti bar zato ostane Optimate. :D

To ti je stara poslovica iz zbirke "Ako kanis pobijediti, ne smijes izgubiti". :lol:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1847 postova
  • Lokacija: Beograd

Pa nisam bio na VMF-battery.com.....procitah na kutiji....:zvizduk:

Da to je taj. Samo sto je 12Ah. To sto pise 14 u izlogu je (slucajna) greska.

 

nije slučajna greška, teško da bi na 5 mesta napisali pogrešno. e sad što je kod tebe (a pazario si kod njih) 12 a ne 14 Ah je stvar šta su dobili

(reko ja tebi da ono nije proizvođač već hvaljeni distributer a ovi su opet "druga ruka")

najgluplje mi je kada na stranici pominju exide ili vartu ili yuasu da bi pomenuli da je to što si kupio kompatibilno tj zamena.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Ja jesam bullshitter u ovom slucaju, tj. ne mogu da mi bullshituju. Znam ja da je to sve "the best", pa nisam ni ulazio u detalje.

Cijena sve govori, ali razmisljam, moze se potrefi da odradi neko vrijeme. ;)

Ovi sa holandskog BJBa kazu da i nije toliko losa muzika koliko je para, pa rekoh ajd nek ih voda nosi. Zhaba i voda. hehe

Osim toga sledeci najjeftiniji je Saito od 120 eura + postarina. Valjda ce dva ova potrajati kao jedan Saito.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1847 postova
  • Lokacija: Beograd

pa dobro, da se ne ulazi u raspravu koliko košta i da li je moglo drugačije, tu je/nov je/ima (uslovljenu) garanciju,

znači udri po eksploataciji. vreme će da pokaže koliko je dobar.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Strucnjak, 1615 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Šabac
  • Motocikl: CRF300L

Evo jos malo off-a o akumulatorima i kablovima :)

 

Kod akumulatora postoje 3 velicine koje su nam od interesa. Imamo napon (V), imamo kapacitet (AH) i imamo maksimalnu struju (A). U narodu neki kapacitet a neki jacinu struje nazivaju amperazom. Evo mog vidjenja problematike sa kablovima i akumulatorima. Mozda je malo off ali mozda nekom i znaci:

 

Napon (V) - najcesce 12V. Napon ne treba da bude bas 12V vec nesto visi od toga ali da ne ulazim u detalje. Kada spajate 2 vozila kablovima, obavezno je da budu istog nazivnog napona! Dakle ako je jedno vozilo 12V, mora i drugo biti 12V. + na +, - na -. To je sva pamet sto se napona tice.

 

Jacina struje (A) - ovo je jedinica koja oznacava maksimalno opterecenje akumulatora. Svaki potrosac, dakle alnaser, svetla i ostali vuku sebi karakteristicnu kolicinu struje. Alnaser je tu daleko najveci potrosac. Ovde nastaju problemi. Moj cale uzme i pali traktor akumulatorom iz juga. Alnaser traktora povuce vise struje nego sto je propisani maksimum za jugov akumulator i time ostecuje samu bateriju. Ovo moze biti problem i kod prespajanja kablovima. Vozilo od koga uzimate struju bi trebalo da ima akumulator bar iste maksimalne struje kao vozilo koje palite. Mislim da je i u tom slucaju najbolje upaliti vozilo kojim palite i drzati ga na vecem broju obrtaja kako bi alternator obezbedio dodatnu kolicinu struje ukoliko zatreba. Ampera MOZE i POZELJNO je da bude vise, dakle AMPERAZA NE STETI jer svaki uredjaj vuce istu kolicinu ampera uvek, samo je bitno da mu se ta kolicina obezbedi!

 

Kapacitet (AH) - ovo je zapravo "kolicina struje" koju vas akumulator moze da skladisti. Direktno je proporcionalan jacini i vremenu opterecenja. Drugim recima govori koliko cete moci da "verglate" dok se ne isprazni. Nije presudna velicina ali treba obratiti paznju na nju. Od viska ne boli glava.

 

E sad, ako je akumulator vozila koje palite prazan, i ako ga spojite kablovima na drugo vozilo, pocinje proces punjenja dok se naponi ne izjednace! Taj proces zahteva odredjen broj ampera i opterecuje sistem vozila sa kog palite kao bilo koji potrosac! Iz tog razloga je bolje drzati vozilo sa kog vucete struju upaljenim, inace presipate "sok" iz jednog u drugi akumulator. U ovom slucaju akumulator (+ alternator ako je upaljen) je opterecen i praznom baterijom drugog vozila i njegovim alnaserom, sto moze prevazici max struju.

 

Malo je konfuzno i nabacano, ali nadam se da razjasnjava neke stvari.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja