Jump to content

Moto Zajednica

FJR umro nakon vrlo kratke bolesti

Recommended Posts

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Stigli mi zmigavci sa nekih 5-6 dana zakasnjenja zbog snijega i to, i ja sisao do garaze da izmozgam kako da ih prikacim.

I tako mozgam ja, kad uletise djeca...hoce da vide svijetla. Ajd rekoh, da ih se rijesim, gurnem kljuc kontakt i upalim svjetla (xenon).

I svjetla rade (a sto ne bi radila) i sve ok. Ugasim svjetla, a onda mi se ucini kao da jedna pozicija nije radila, te ih upalim ponovo......

 

Odjedanput pocinje sve da ludi. Zuje balasti, klikcu releji, pale se lampice, sve zmiga...ja polako padam u depresiju.

Ugasim kontakt, kao da nista nisam uradio. I dalje sve ludo, ali postepeno jenjava i polako utihnu sve. Ja stojim tako i kao nesto razmisljam,

ustvari nemam pojma sta se desava. Probam ponovo dati kontakt, stekce neki relej, svjetla ugasena. Pritisnem prekidac za duga svjetla (svjetla ne rade, samo sam prebacio prekidac na duga),

a taj isti relej pocinje da stekce drugacije (ton / frekvencija). Vratim na kratka, relej opet stekce "the old way".

Skinem far, raskacim totalno xenon, kontakt, sve i dalje ludo. Prebacim kill u on, izvrti se pumpa, pritisnem start i cujem samo "puk" i sve utihne.

Od tad se ponasa kao da sam izvadio akumulator. :zbunjen: Mrtav skroz.

 

Od kad je sve radilo kako treba, pipao/uradio sam sledece:

- skinuo zmigavce

- skidao lijevi prekidac da skinem ruckicu

- vratio lijevi prekidac nazad (samo sam ga malo odvojio od rucke i vratio nazad)

- pritisnuo crveni kill switch

 

 

Provjerio sam sve osigurace sto sam nasao i svi su OK.

 

Najcudnije mi je bilo zujanje balasta i nakon okretanja kljuca u off....:zbunjen:

Hiiilfe.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12217 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Moguće je ako je napon mnogo pao da elektronika pobrljavi ;)

 

Napuni accu pa probaj jope'

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1558 postova
  • Lokacija: Mlecni put, Zemlja, Beograd, Zvezdara
  • Motocikl: Cigareta skraćuje život za 2 minuta, buteljka vina za 4 minuta, a jedan radni dan skraćuje život za 8 sati !!! Ah, da KLE 500

Hoce i od zime... Uteraj ga u toplo, napuni acc, then, give it a try...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 525 postova
  • Lokacija: VRSAC
  • Motocikl: Yamaha TT 600 S , Yamaha YZ 250

Nemoj ni da meris napon, skini aku. napuni ga, ocisti kleme, pa probaj. Ako posle par dana isto pokaze, moraces nov da kupis ( ne motor, nego akomulator ) :takoje:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Sad se sjetih da sam posle prve brlje odmah dohvatio metar i procitah nekih 2-3 volta, ali sam to odbacio kao nemoguce, ugasio kontakt ponovo izmjerio i ... 12 i nesto.

Jel moguce da padne na 3 V, pa posle gasenja kontakta da se u roku od par sekundi vrati na 12?

 

edit: sad je na punjacu, ali ga nisam izvadio.

 

edit2:

Nemoj ni da meris napon, skini aku. napuni ga, ocisti kleme, pa probaj. Ako posle par dana isto pokaze, moraces nov da kupis ( ne motor, nego akomulator ) :takoje:

 

Jesi ti to siguran da je najveci moguci problem akumulator? (s obzirom na :takoje:)

Ja bih bio sretan da je to, ali ovo jos nisam vidio pa se brinem da nije problem malo veci.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12217 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Moguće je ako je crkotina :D...čim nešto povuče struju accu se udavi. Za nekoliko sekundi po prestanku opterećenja kao da ništa nije bilo.

 

Da nije možda gel accu? Ti su najgori :D danas rade k'o aviJon i sutra ujutru ama ni grama struje ne mogu da daju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 525 postova
  • Lokacija: VRSAC
  • Motocikl: Yamaha TT 600 S , Yamaha YZ 250

:takoje: Sam roknuo da se ne nerviras

A 99% je samo akomulator. I neverujem, a i nema logike da je nesto drugo crklo od premalog napona

 

I sto rece Boki, obavezno proveri kleme, hoce da se desi da deluju pritegnute, a unutra se pojedu i nemaju dobar kontakt

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I=U/R, 2061 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Transalp `97

Moze bit akumulator,a moze biti i olabavljen kabel mase.Proveri i te debele kablove da nije slucajno popustio neki sraf negde.Posebno pogledaj masu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Pa moram da priznam da je masa od xenona diskutabilna (pisah o tome), ali vjerovatno nije do te mase, jer sam xenone raskacio pa opet isto.

Pogledat cu jos extra sve debele mase sto imam na motoru, pa slijedi test sa akumulatorom od XJ-a. (mlad, par mjeseci )

 

Javljam rezultate.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2285 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda Sevenfifty

Moze bit akumulator,a moze biti i olabavljen kabel mase.Proveri i te debele kablove da nije slucajno popustio neki sraf negde.Posebno pogledaj masu.

E, sa mojim motorom je bas masa bila vrlo labava ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Daklem, izgleda da je stvarno bio accu u pitanju. Prikacio sam drugi i fercera. :takoje:

 

Jos jedna (za mene) nesvakidasnja pojava se desila u procesu testiranja.

Accu je bio na punjacu cijelu noc. Kad sam ga skinuo s punjaca imao je preko 13v.

Dao sam kontakt i sve je ozivjelo / vratilo se u normalu.

Upalio sam ga i motor je radio par sekundi na malo jacem gasu (zbog sauga) i onda je poceo da stuca i ugasio se.

Sve opet mrtvo.

Znaci accu je toliko bio mrtav da nije mogao ni sa alternatorom da odrzava motor u zivotu.

 

Steta sto sam sve ovo razvalio radi pisljivog akumulatora. LM, nasao sam na netu novi za 70 jura sa sve postarinom.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

@Arakis

Nije meni ovo prvi put. Iako znam da nista ne znam, ja opet krenem sa nekom pozitivnom energijom u potragu za logikom i smjernicama.

A ovo sam vec toliko puta rastavio i sastavio, da sad mogu i zatvorenih ociju da ga sklopim dok si rekao "kuja je zalajala, kuja je prolajala." ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja