Jump to content

Moto Zajednica

Svi modeli: Alat

Recommended Posts

  • Teoreticar ..., 12092 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Nabavio sam ovaj MityVac 8020 uredjaj za zamenu kocione tecnosti. Ima li ko iskustva sa njim?

 

jXjDX_mv802014006091411308.jpg

 

Da li je neko ovde menjao kocionu tecnost u sistemu sa ABS-om? Imam tacan opis u Service Manualu, ali me zanimaju vasa prakticna iskustva. Naime, vidim da je problem u tome sto ljudi cesto zamene ulje u rezervoaru, crevima i klestima dok ulje u samom ABS modulatoru ostane nezamenjeno.

 

Moze li neko da opise i postupak zamene u sistemu sa iABS ( 2003-2004 1150GS i 1200GS do 2006)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12092 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Kais alternatora.

 

Kako proveravate zategnutost kaisa? Fabrika propisuje zamenu kaisa na 50000km a proveru zategnutosti na 10000km servisu.

 

BMW prodaje alat za zatezanje kaisa: Adjuster for Poly V belts: tool 12 3 551, part 83 30 0 401 699. U Nemackoj kosta oko 20e.

 

3m62y_frontkp.jpg

 

Uz pomoc ovog alata, kais se lako zategne uz pomoc moment kljuca (8 Nm)

 

 

Drugi opet kazu, ako mozete da zarotirate kais rukom do 90 stepeni, dobro je zategnut. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1448 postova
  • Lokacija: subotica
  • Motocikl: Honda ness 150

auuuuuuuuu,lalajko uzeo si motor u nemackoj a alat zaboravio! sve sto si pomenuo ima tamo negde,napravi spisak i poruci ima bajkera gore! izaci ce jeftinije! :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

Nabavio sam ovaj MityVac 8020 uredjaj za zamenu kocione tecnosti. Ima li ko iskustva sa njim?

 

7avkm_mv802014006091411308.jpg

 

Da li je neko ovde menjao kocionu tecnost u sistemu sa ABS-om? Imam tacan opis u Service Manualu, ali me zanimaju vasa prakticna iskustva. Naime, vidim da je problem u tome sto ljudi cesto zamene ulje u rezervoaru, crevima i klestima dok ulje u samom ABS modulatoru ostane nezamenjeno.

 

Moze li neko da opise i postupak zamene u sistemu sa iABS ( 2003-2004 1150GS i 1200GS do 2006)

 

OVDE IMA PUNO KORISNIH INFO

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12092 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

auuuuuuuuu,lalajko uzeo si motor u nemackoj a alat zaboravio! sve sto si pomenuo ima tamo negde,napravi spisak i poruci ima bajkera gore! izaci ce jeftinije! :takoje:

 

Pa kad budem imao spisak investitora pravicu i veliki spisak alata :)

 

 

Hvala Bojane, ja sam sve ovo dobro pregledao! Zanima me da li je neko ovde ovo sam radio...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12092 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Pre podesavanja ventila odgovarajuci cilindar mora biti u GMT (gornja mrtva tacka). To je trenutak kad su svi ventili zatvoreni. Jedan od nacina za nalazenje ove pozicije je skidanjem svecice i guranjem srafcigera kroz otvor - lagano okrecete motor dok ne procenite da ste nasli ovu tacku. BMW nudi i za ovo specijalan alat: tool number 11 2 650 (CRT) and a BMW No: 83300401523.

 

sk3GU_24231668m.jpg

 

Special Tool je bas preteran naziv za parce gvozdjusine koja se prodaje za oko 30$. Elem, sa zadnje strane cilindra postoji otvor (pokriven plasticnom kapicom) kroz koji se ova sipka gurne i kad proleti kroz rupicu na zamajcu - cilndar je u GMT.

 

Za one koji kao ja ne zele bas za sve da daju pare, evo crteza ovog dela koji mozete da date nekom dobro strugaru:

 

LWIXG_tdcpinorgpage2medium.jpg

 

MYmZz_tdcpinorgpage1medium.jpg

 

Tako da na kraju izgleda ovako...

 

90SRX_mvc001fw.jpg

 

... ali vrsi posao, zar ne? :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1448 postova
  • Lokacija: subotica
  • Motocikl: Honda ness 150

hmmmm,ja ti mogu slikati sa cime ja to radim(istina kod tomosa) kod strugara uradis komad sa navojem svecice i rupom za komparator, u komparator ulazi navoj spice od bicikle tako da mozes da odredis koliko ti dug komad treba,uvrnes i odredis u stotu polozaj mrtve tacke!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12092 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Zanimljivo resenje :) Ne mora bas u stotu, ipak tu ima poprilicne tolerancije. Mada, meni ovo resenje sa gvozdjusinom izgleda jednostavnije.

 

A moze i ovako :)

 

ve3Hp_camarrowrightmarked.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12092 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Sinhronizacija.

 

Potrebni su manometri. Klasicni okrugli - kazu da boranija iz Louisa za 50-100e (u zavisnosti dva ili cetiri) nije precizna. Ceprkao sam po BMW forumima i dosao do tri najpopularnija proizvoda:

 

1) http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/21631-alat-za-balansiranje-karburatora-za-156-din/

 

Ovo je Scubin proizovod, ali su jako slicni svi projekti ovog tipa na netu. Prednost: apsolutna preciznost i ekstremno niska cena. Mana: treba potrefiti pravu duzinu creva i narocito viskozitet tecnosti koja joj mora biti obojena (dvotaktol se pokazao kao najbolje resenje). Sem toga, tesko za cuvanje kad se neupotrebljava i ruzno brate za nekog ko je tehnicki freak. Sem toga, postoji mala opasnost da motor usisa tecnost.

 

SUuP5_scubomer.jpg

 

 

2)http://www.twinmax.co.uk/acatalog/twinmax.html#atwinmax

 

Twinmax je elektronski diferencijalni manometar. To znaci da ne meri pritisak u apsolutnom iznosu vec samo razliku izmedju pritisaka. Postoji dugmence za nisku i visoku osetljivost. Najcesce se koristi za "uradi sam" podesavanje. Procitah na par mesta da se desava da posle sinhronizacije, kad se zamene creva cilindara, pokazuje nesinhronizovanost, sto ne bi smelo da se dogadja. Ovo se cak desilo Steptou, vlasniku UKGSer sajta. Poprolicno skup - dok stigne do Srbije racunajte na oko 90e, ukoliko izbegnete carinu. Prednost - male dimenzije, moze da se namontira na motor i prati rad vakuuma u toku voznje.

 

6i7Dk_mk39814071.jpg

 

 

3) http://www.carbtune.co.uk/index.html

 

Engleska firma Morgan proizvodi uredjaj na bazi zivinog stuba. U praksi, imacete nepogresiv prikaz odnosa vakuuma na vasem BMW-u. Postoji verzija sa dve i cetiri cevi. Osnovna verzija kosta 43 funte, ali cete se olaksati za okruglo 50 jer za tu sumu dobijate lepu koznu torbicu sa dodatnom opremom i dzepovima za drzanje crevaca :) Ni na jednom forumu nisam pronasao losu rec o ovom uredjaju.

 

QIT4C_ssl11411lc9794935980446.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12092 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

GS-911 Hexcode dijagnosticki uredjaj

 

http://www.hexcode.co.za/

http://www.ebbo.org/gs-911.php

 

tJoWD_gs9117449191.jpg

 

Obavezna stvarcica za svakog vlasnika novijeg BMW-a. Ne samo zbog dijagnostike eventualnih kvarova, vec i zbog servisa i kontrole rada motora i ostalih uredjaja na motociklu.

 

Podrzani modeli:

 

R-Series

 

* R1200GS

* R1200GS Adv

* R1200GS HP2 Enduro

* R1200GS HP2 Megamoto

* R1200R

* R1200RT

* R1200S

* R1200S HP2

* R1200ST

* R1200C

* R1200CL

* R1150GS

* R1150GS Adv

* R1150R

* R1150RS

* R1150RT

* R1100S

* R850C

* R850R

* R850RT

* Kompletna 1100 serija

 

G-Series

 

* G650Xchallenge

* G650Xcountry

* G650Xmoto

* G650GS

* G450X

 

 

F-Series

 

* F800GS

* F800R

* F800S

* F800ST

* F650GS (800cc)

* F650GS

* F650 GS Dakar

* F650CS

 

 

C-Series

 

* C1

* C1-200

 

K-Series

 

* K1200GT

* K1200R

* K1200R Sport

* K1200S

* K1200LT

* K1200RS

* K1300R

* K1300S

* K1300GT

 

S-Series

 

* S1000RR

 

Od nedavno tu su i svi modeli iz 1100 serije (GS, RS i RT).

 

 

Dakle, mala juznoafricka firma Hexcode je smestila u uredjaj dzepne velicine kompletan BMW servisni kompjuter. Postoje dve verzije uredjaja: obicna, koja moze da se poveze samo putem kabla sa PC racunarom ili nesto naprednija koja ima mogucnost Bluetooth veze sa svim modernim mobilnim telefonima. Tako imate pomoc bilo gde na putu - jednostavnim povezivanjem GS911 na dijagnosticki port vaseg BMW-a i konekcijom na mobilni telefon mozete videti sve parametre rada Motronic-a, ABS-a i ostalog. Mozete izvrsiti kontrolu svih senzora. Uredjaj ima i nesto kao emergency mod gde ce vam naci kvar - podrazumeva se da imate odredjeni nivo znanja o vasem motociklu, jer mu morate pomoci sistemom eliminacija. To se lepo moze videti na gornjem snimku.

 

Cena osnovnog uredjaja je 280e a Bluetooth verzije 340e. Jos da dodam da u obe ove verzije imate ogranicenje na servisiranje 10 motocikala - pre pocetka rada morate uneti VIN kod vaseg motora u uredjaj. Ovo ogranicenje ne postoji u profi verziji, ali je ona 200e skuplja.

 

Uredjaj i prateci sftver se stalno unapredjuju. Besplatnom registracijom na Hexcode sajtu, dobijacete informacije o novom softveru koji opet besplatno mozete da skinete i koristite.

 

What systems does it cover?

This depends on the bike model, but in general we cover the following:

 

* Engine controller (BMS-K, BMS-KP, BMS-C, BMS-CII, MA2.4, KMS-K16)

* ABS (ABS-II, ABS-N, Integral-ABS, Integral-ABS-CAN, Integral-ABS2-CAN, ABS8, ABS8MOC)

* Central Vehicle Electronics (ZFE-Basic (low, mid, high), ZFE-Low, ZFE-High(full, no-ESA, ESA-only))

* Instrument cluster (Kombi-H, Kombi-L, Kombi-7x, Kombi-2D)

* DWA (Anti-Theft Alarm system)

* RDC (Tyre Pressure Control)

 

Note: Not all motorcycles have all the systems. Please reference the Function Model Matrix (Function Chart) to see exactly what systems as covered on the individual models

 

 

What functionality does it have?

 

* Read Diagnostic Fault Codes

*

o This shows the Fault codes and text descriptions of the faults stored on the Electronic Control Unit.

* Shows ECU information

*

o See hardware and software versions, manufacturing dates, and other manufacturer related data.

* Clears Diagnostic Fault Codes

*

o Enables you to erase fault codes once the problem has been fixed.

 

* Real-time Analog and Digital values for Engine control units

*

o view and log the real-time values (very dependent on the type of controller)

 

* Service Functionality

*

o This differs from model to model and controller to controller, and ranges from Service Reminder resets, output tests adaptation resets etc. See the Function Chart for more detail.

 

4qjq3_photo47457181.jpg

 

LT5PV_photo57735563.jpg

 

glXLF_screen27749506.jpg

 

eVXhj_screen67760892.jpg

 

9048294394.png

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

http://www.touratech.com/shops/001/product_info.php?cPath=3_51_398&products_id=7249&osCsid=da178e6c08bc72ab182243e002d8e52a

 

U Touratech-u 319e ...pa minus pdv...hmm... Dobro stvarcica! :takoje:

 

 

ps.Hvala ssnupi, super je! :care:

 

jedna važna napomena oko ovog alata....ako kupujete od nemačkog reseller-a, verovatno če doči sa softwerom na namačkom i promena jezika na engleski se posebno plača (ako bi neko hteo softwer na engleskom), tako da je možda bolje odmah kupiti od engleza.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12092 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

A sto nisi kupio hondu,ne treba ti nikakav alat :zdravo::nanana:

 

Sa ovim alatom ce se najvise odrzavati Honde iz mog okruzenja :)

Znam da si se salio, ali cu ozbiljno da odgovorim - sve ovo (sem GS911) je univerzalan alat i trebao mi je i za Afriku, narocito dobar vakuumetar. Jednostavno nije doslo na red u tom trenutku.

 

Ja licno volim alat i imam povecu kolekciju opsteg alata za odrzavanje domacinstva. Poseban slucaj je sa alatom za motor. Posto motor (ili bar firmu) necu nikad menjati, nabavicu vremenom sve to je specificno za BMW. Prva stvar, koju volim sem voznje, a u vezi sa motorima je ceprkanje oko njih. Volim da poznajem motor, volim da radim bilo sta oko njega i ubedjen sam da cu radnje oko SVOG motora uraditi bolje od vecine mehanicara koji nikad nece uneti u posao ono zrnce ljubavi prema tome. A ja ne unosim zrnce vec traktorsku prikolicu :)

 

uhhhhhhh,ovaj BMW bas komplikovan! cela atomska fizika oko njega,nema nista uz pomoc stapa i kanapa!!

 

Pa sta mislis, kad odvezes japanca u servis, da mu prilaze servisnim kompjuterom ili cekicem i klestama? Prednost BMW-a sto taj kompjuter sada mozes da kupis, imas kuci i nosis sa sobom na put, za ne daj Boze.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Cuore Sportivo, 1337 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: KTM LC4 620, KTM 790 Adventure

A sto nisi kupio hondu,ne treba ti nikakav alat :zdravo::nanana:

 

Sa ovim alatom ce se najvise odrzavati Honde iz mog okruzenja :)

Znam da si se salio, ali cu ozbiljno da odgovorim - sve ovo (sem GS911) je univerzalan alat i trebao mi je i za Afriku, narocito dobar vakuumetar. Jednostavno nije doslo na red u tom trenutku.

 

Ja licno volim alat i imam povecu kolekciju opsteg alata za odrzavanje domacinstva. Poseban slucaj je sa alatom za motor. Posto motor (ili bar firmu) necu nikad menjati, nabavicu vremenom sve to je specificno za BMW. Prva stvar, koju volim sem voznje, a u vezi sa motorima je ceprkanje oko njih. Volim da poznajem motor, volim da radim bilo sta oko njega i ubedjen sam da cu radnje oko SVOG motora uraditi bolje od vecine mehanicara koji nikad nece uneti u posao ono zrnce ljubavi prema tome. A ja ne unosim zrnce vec traktorsku prikolicu :)

 

uhhhhhhh,ovaj BMW bas komplikovan! cela atomska fizika oko njega,nema nista uz pomoc stapa i kanapa!!

 

Pa sta mislis, kad odvezes japanca u servis, da mu prilaze servisnim kompjuterom ili cekicem i klestama? Prednost BMW-a sto taj kompjuter sada mozes da kupis, imas kuci i nosis sa sobom na put, za ne daj Boze.

 

 

Lalajko je si ti :lud: ?

 

Nemoj biti takav pesimista, pa majku mu biće valjda para da veliki ADV !

 

Ja kako gledam pad cena registracija počeo K1200 R da mi se mota po glavi i neka kroserica uz to i ja bih bio kompletan (al samo mi još motorni zmaj fali :lud: )

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12092 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Ne bih da offujem i sirim pricu, ali volim ovaj motor, u dohvatu je mog mehanicarskog znanja. Na www.ukgser.com se tvrdi da je 1100GS najzgodniji motor na svetu za kucno odrzavanje (napominjem za kucno odrzavanje, ne inace). Sem toga, tvrdi se da je to do sada najpouzdaniji GS i meni je to dovoljno. Zaista ne osecam potrebu za 1200 i pored nesumnjivo boljih voznih osobina.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • "Greasy Thumb", 442 postova
  • Lokacija: Beograd - neka buregdzinica jedem bureG :)
  • Motocikl: F650 ST Furuna

lalajko da li ovo sto si napisao ( kucno odrzavanje 1100 ) moze da se prenese in na 1150? meni je on nekako... u snovima... u najavi...cudno ali nikada ne sanjam 1200 :) ... zbog elektronike a i toga sto moras kod radulovica da odrzavas ( delta itd )... mada i ja lupam elektronika...evo vozim stila 4 godine i svi pricaju fijat i elektronika... a ja majstora vidjam samo za zamenu ulja :)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12092 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Koliko znam, vecina vazi i za 1150. On je ipak slozeniji jer ima:

 

a) hidraulicno kvacilo (dva cilindra, vodovi...) znaci dodatni posao oko zamene tecnosti, ispustanje vazduha i sl.

 

b) od 2002 integralni kocioni sistem sa elektricnom servo pumpom. Da izbacimo pitanje pouzdanosti jer ova tema obradjuje servis. Koliko sam citao na Netu, dosta je komplikovano zameniti tecnost u kocionom sistemu na ovim motociklima. Imam Klajmerov Manual na 1000 strana (hvala Bane!!), i bas sam sad pogledao stavku zamena kocione tecnosti na 1150 modelima sa iABS-om.

 

Ukratko prevedeno: obratite se ovlascenom servisu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja