Jump to content

Moto Zajednica

Aprilia Leonardo 125 vs Aprilia SR 150

Recommended Posts

  • BJB Maxi Scooter Club, 743 postova
  • Lokacija: Beograd

Kupi ono što možeš legalno da voziš - nemoj ni da razmišljaš o alternativama (mene su uhvatili tri puta pre nego što sam položio za A, i nikako se ne isplati...). Ako imaš mogućnosti, polaži za A kategoriju, i onda lagano i pametno napreduj od slabijih ka jačim mašinama, ali ako nemaš mogućnosti (godine, manjak novca, štagod), drži se 50cc skutera. Kupi neki pouzdan model u dobrom stanju, održavaj ga da bi te služio dobro i da bi zadržao vrednost, i kada stekneš uslove za A - položi test i zameni skuter za jači.

 

Inače, novčano gledano, kitovanja, turpijanja i budženja skutera su često neisplativ posao. Npr, kupio si neki 50cc skuter za 500e, investirao još 400e (i sate rada) i prodaćeš ga posle dve sezone ga u najboljem slučaju za iste pare za koje si ga kupio. Po mom mišljenju, bolje je odmah odvojiti više novca, kupiti jači skuter i uredno ga održavati, i kada ga prodaješ izvučeš mnogo više para. Opet, ovo je samo moje mišljenje...

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 5601 postova
  • Lokacija: Žabalj-NS
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500ie / CF Moto 450 MT-u dolasku

znaci po vasem bih trebao da uzmem skuter od 50ccm ???

 

...apsolutno... :aha:

 

Koliko god ti sada izgledalo bezveze, ponoviću ono što sam ranije napisao: Vožnja motora je puno više uživanja nego puko

jurcanje za brzinom ! I stojim iza toga sa svojih 40000 km staža na skuterima. Ja sam sa trideset i kojom godinom kupio

prvo 125 ccm pa onda 250 i na kraju sebe našao u 500 ccm. Sa prvim sam prešao 8000, sa drugim preko 19000 i sa Atlanticom

nepunih 13000...Auto vozim od '91. i pre toga dve zoljice i apn 6.

 

Dakle kupi neki komforan skuter od 50 ccm i uživaj. Kupuj polako kvalitetnu opremu - Kacigu, jaknu, rukavice, kofer, kišno

odelo...To će sve lepo da te služi u vožnji a poslužiće ti za ne daj Bože...I ostaće ti kad prodaš taj skuter.

 

Najjednostavnije ti je da sedneš na neku nabrijanu zujalicu i da se ubogaljiš, ne daj Bože...Stiči iskustvo i kulturu

vožnje na dva točka a jače mašine će doći vremenom...

 

Ako misliš da sam nešto pametno napisao ti ovo zapamti a ako misliš da trabunjam - zaboravi. Izbor je samo tvoj. :zdravo:

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 48 postova
  • Lokacija: srbija

sve razumem sta hocete da mi kazete , al od 50ccm koji skuter stvarno neznam ... negde sam citao da su SR 50 i runner 50 jedni od najboljih skutera od 50ccm , , sta o owome mislite ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6715 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Ne moze tako usko da se gleda, u toj klasi verovatno jesu, a imas dosta toga da biras:

 

Sportski skuteri

Retro skuteri

Skuteri sa velikim tockovima

Cross skuteri

 

Izaberi nesto sto ti se svidi, postaj ovde link pa cemo pokusati da ti kazemo nesto vise i na sta da obratis paznju.

 

 

Inace, ispricacu ti moje iskustvo kada me je policija zaustavila prvi put:

 

Smederevo nije tako veliki grad gledajuci centar, uglavnom svako svakog zna ko se vozika i tacno se provali kada se kupi nova masina i aktivno voza po centru. Tako sam i ja upao oci Habanom jer je moja bila i jedina u Smederevu, onako specificnog dizajna. Prvih mesec - dva nisam mogao da prodjem pored patrole da me ne zaustave. Prvi put su me zaustavili, rekli su da parkiram skuter na trotoar i ugasim, spremim dokumenta... Pandur je uzeo baterijsku iz Peugeota i detaljno mi gledao skut. i dokumente. Osvetlio mi je instrument tablu i video da je Aprilia izgravirana 120km/h i ko iz topa, jel ovo 125cc registrovan na 50cc? Ubedjivao sam ga da nije, pa me je terao da ga upalim, turiram, ispritiskam obe kocnice da utvrdi da nemam manuelno kvacilo, cak mi je pretio vanrednim tehnickim dok mu nisam dao kljuceve i rekao da ako Habi predje 45km/h (tada je imala blokade) da je slobodno nosi kuci deci. Tek tada me je pustio. No, oni na tehnickom nemaju aparate da utvrde snagu na zadnjem tocku, a ne znam da li imaju pravu da ga ogole do cilindra i procitaju sta pise. Ocitaju brojeve rama i agregata, provere signalizaciju i to je to. Istina je da se brojevi poklopaju bez obzira sto je nesto vece regano na 50cc, ali ako ukuca recimo broj rama odmah ce znati marku, model, kubikazu, prvu boju, gde je proizvedena i kada (datum tacan)i za koje trziste.

 

Tako da, to moze da prodje a i ne mora. Dunuce mu da te pritisne na blef tako kao mene, a ti tacno znas sta si kupio, pa te uhvati malo trema, stres, pocnes da pricas nepovezano a on je prosao skolu da te provali u takvim situacijama i tako ode tebi skuter i pare plus dobijes krivicnu. Koji ce ti to k u zivotu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1448 postova
  • Lokacija: subotica
  • Motocikl: Honda ness 150

procitao,ali ne kontam u cemu je frka poloziti za A ?

mislim da se jos moze odraditi po starom i resio si sve nevolje!! :stabre:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 548 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: gilera runner 50/piaggio x9 500

ovaj runner sa linka deluje ok...inace runner vazi za najbrzi seriski skuter, moj ide 81 po gps, mnogi skuteri to ne postizu ni sa budzenjem...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6715 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Provozaj SR i Runner. SR je nesto kvalitetniji po pitanju plastike i farbe. Ljudi koji su vozili kazu da je SR vozniji. Sve u svemu, probaj pa vidi, kupio Runnera ili SR, nema tu greske.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • festina lente, 749 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XRV

Provozaj SR i Runner. SR je nesto kvalitetniji po pitanju plastike i farbe. Ljudi koji su vozili kazu da je SR vozniji. Sve u svemu, probaj pa vidi, kupio Runnera ili SR, nema tu greske.

Plastika je abs pa je abs, nema tu mnogo diskusije. A svaki polovan skuter ima manja ostecenja boje, 6-7 godina stari i stariji u glavnom imaju veca i vec su imali korekcije farbe i nalepnica dok su neki vec potpuno prefarbani, mozda i po vise puta. Ako si mislio na fabricke kombinacije boja to je vec stvar ukusa.

 

bikerboy uzmi i probaj sto vise razlicith skutera, ne zaleci se samo po izgledu, ko zna sta ce ti se svideti.

Ako u obzir uzimas samo runner i sr treba da znas neke stvari o njima.

Runner se proizvodi u 2 generacije, od 1997('98 pocinje sa zadnjim diskom)-2006 i 2006-danas.

Runner je uvek bio vodenjara(piaggio hiper2pro agregat), tako da tu ne postoje varijacije sa modelima. Vecina modela ima ram napravljen od limenih profila, sto je blago receno bedno. Modeli sa cevastim ramom su mnogo bolji. Postoje runner-i sa karburatorom i sa direktnim ubrizgavanjem (purejet). Neki purejet su prebaceni na karb.

SR se proizvodi u 3 generacije, sr1 1992-1998, sr2 1998-2005, sr3 2005-danas. Proizvodio se sa razlicitim masinama i razlicitim hladjenjima i kocnicama.

Sr1 je koristio minareli agregate, i lc sa zadnjim diskom i ac sa zadnjim dobosem.

Sr2 je koristio minareli lc* i ac* agregate, morini agregate (to je ditech verzija, neki su prebaceni na kraburator), a poslednja serija je koristila piaggio(hiper2pro) agregat, takodje lc* i ac*.

Sr3 koristi morini(ditech) i piaggio agregate, opet lc* i ac*.

lc - liquid cooled, vodeno hladjen agregat, oni u glavnom imaju zadnju disk kocnicu.

ac - air cooled, vazdusno hladjen agregat, oni u glavnom imaju zadnju dobos kocnicu.

 

Minareli je jedan od najpopularnijih tuning agregata jer se ugradjuje u yamahu aerox od pocetka proizvodnje, poznat po komplikovanosti finog stelovanja prenosa. Delova ima dosta i lako su dostupni.

Morini je manje zastupljen agregat, delova je dosta manje i skuplji su.

Piaggio je najjaci fabricki agregat, popularan za tuning, delova ima dosta i lako su dostupni.

 

Modeli sa karburatorom su popularniji i zastupljeniji kod nas jer su u stanju da bez "primedbi" progutaju nas benzin, dok su modeli sa direktnim ubrizgavanjem cesto u (skupim) problemima zbog istog.

 

Nek ti je sa srecom potraga :)

 

edit: ovo ti moze pomoci da odredis koji agregat apilia sr ima:

post-8518-074597900 1294103096_thumb.jpg

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6715 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Kruca je plastika na Runneru, uporedjivao sam licno. Nije losa, ali eto, to je kod SR bolje, verujem i da je utoliko fleksibilnija i kvalitet farbe je bolji kod SR. No dobro, slazem se sa svime sto si napisao osim za Morinijevu masinu. Delova ima kao iza Mina/Piggi. Sta god sam kupovao imalo je na lageru. Nema zime sto se toga tice. Ovo ostalo, ja sam moj otvorio na skoro 30000, zamenio klip i karike, i to je bilo jedino sto se potrosilo. Moglo je jos da ide ali je zveckalo a to me nervira.

 

Tako da, sto kaze covek, kupuj ono sto ti zapadne oko ali obrati paznju vise na stanje nego na tip i godiste.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Skuteras, 3622 postova
  • Lokacija: Ivanjica
  • Motocikl: Suzuki Burgman 250

Samo da ti kazem da nikako ne kupuje modele za direktnim ubrizgavanjem, zato sto to kod 2t jednostavno nece da funkcionise kako treba.

Pogledaj jos i yamahu aerox, ali samo ako nisi mnogo visok posto zeza prostor za noge. Dobar je i ako hoces da ga naturpijas

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 548 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: gilera runner 50/piaggio x9 500

evo da se javim i ja kao vlasnik runnera....to da runner ima krute plastike baci te u vodu jer ima abs plastike koje se jako tesko lome, novi runner je losiji odradjen...piaggio masina ima najbolji fabricki prenos od svih proizvodjaca, zato njihove masine idu bolje nego neke sa sportskim auspuhom...moj runner ide 81.4 po garminu, a masina je serijala...sto se sr tice, vozio sam ga, vise serija...udobnost je mnogo veca na runneru, km sat kod nekih modela dosta laze, jedino sto je vislja pozicija sedenja nego kod runnera i sto je trosio manje...u startu treba da znas da piaggio masine dosta trose...najvise sto sam uspeo da spustim je 4.2 ali je isao max 75 po satu (oko 70 po gps), a da bi isao kako treba potrosnja ide oko 4.5-5L na 100km...tako je i kod nove aprilije...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Skuteras, 3622 postova
  • Lokacija: Ivanjica
  • Motocikl: Suzuki Burgman 250

bikeru,ostalo je da ovi ljudi dobre volje sakupe pare i kupe ti motor a mozda i naspu tank benzina! :takoje:

Aj ti otvori racun i prvi se ucipi pa da nastavimo :dobar:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • festina lente, 749 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XRV

evo da se javim i ja kao vlasnik runnera....to da runner ima krute plastike baci te u vodu jer ima abs plastike koje se jako tesko lome, novi runner je losiji odradjen...piaggio masina ima najbolji fabricki prenos od svih proizvodjaca, zato njihove masine idu bolje nego neke sa sportskim auspuhom...moj runner ide 81.4 po garminu, a masina je serijala...sto se sr tice, vozio sam ga, vise serija...udobnost je mnogo veca na runneru, km sat kod nekih modela dosta laze, jedino sto je vislja pozicija sedenja nego kod runnera i sto je trosio manje...u startu treba da znas da piaggio masine dosta trose...najvise sto sam uspeo da spustim je 4.2 ali je isao max 75 po satu (oko 70 po gps), a da bi isao kako treba potrosnja ide oko 4.5-5L na 100km...tako je i kod nove aprilije...

 

Najbolji fabricki prenos od svih skutera imaju Kymco i SYM skuteri. Piaggio agregat tek sa malossi multivarom 2000 dostize perfomanse kc i sym prenosa, ono na sta si verovatno mislio je duzina prenosa (primar i sekundar) a tu je piaggio u prednosti jer kc i sym stavljaju isti prenos i na ac i na lc.

 

Piaggio agregati su po svojoj konstrukciji najjaci, lc piaggio hiper2pro agregat je po meni najbolji 50ccm agregat, vec fabrici ima dug prenos, delova za odrazavanje i tuning ima mnogo i na svakom cosku, mogucnosti ima mnogo :)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 548 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: gilera runner 50/piaggio x9 500

kako se zove deo gde se nalazi zupcanici primara i sekundara???sad ste ga toliko zakomplikovali da je to neverovatno, jedni ga zovu prenos, drugi diferncijal...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6715 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Nije komplikovanje nego osnove masinstva :nanana: Diferencijal je sklop koji omugucava da se pogonski tockovi na istoj osovini okrecu razlicitim brzinama. Ako izuzmemo motocikle sa bocnom prikolicom, diferencijal je skroz nepotreban jer imamo samo jedan pogonski tocak. :takoje:

 

To sto je na skuteru, to je samo glavni prenosnik ili zavrsni odnos zupcanika.

 

PS. Nisam ja stavio minus na tvoj post :neznam:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 548 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: gilera runner 50/piaggio x9 500

to za minuse je nbt, a sto se tice toga uglavnom ga zovu prenos, ali isto tako zovu i sklop varijatora, kremena i kvacila pa tako dolazi do zbunjivanje...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja