Jump to content

Moto Zajednica

Koje je najvece fabricko djubre od motora?

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 537 postova
  • Lokacija: Virovitica
  • Motocikl: 916 SPS; M900;A35 AML Racing

koliko sam citao prvobitna serija Honde VF 750F iz 1983 god. je imala ozbiljnih problema sa razvodom ventila, crkavali su lanci i spaneri, nisu bili bas pouzdani.. ALI svetla strana tog nemilog dogadjaja je ta da su Japanci posle tog neuspeha ponovo seli za sto i promuckali malo glavu i napravili jedan od najsavrsenijih motora ikad - LEGENDARNI VFR 750 koji je imao razvod preko zubcanika i to resenje se pokazalo kao puno pogodak :)

 

 

....nisu oni promućkali glavom već prekopirali rešenje sa MV Aguste iz sedamdesetih godina...

 

A ovo ?

 

PU1KX_v8line800.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 43 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Aprilia SL 1000 Falco

Taj guci V8 je bio masina koja je obecavalala mnogo, pa su se svi uplasili i zabranili guciju taj agregat. Kao i Laverda V6 na 24h LeMana, da nije pukao kardan ko zna sta bi oni napravili. Italijani imaju dosta znanja o motorima, al se ponasaju kao da ih to ne zanima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7032 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

koliko sam citao prvobitna serija Honde VF 750F iz 1983 god. je imala ozbiljnih problema sa razvodom ventila, crkavali su lanci i spaneri, nisu bili bas pouzdani.. ALI svetla strana tog nemilog dogadjaja je ta da su Japanci posle tog neuspeha ponovo seli za sto i promuckali malo glavu i napravili jedan od najsavrsenijih motora ikad - LEGENDARNI VFR 750 koji je imao razvod preko zubcanika i to resenje se pokazalo kao puno pogodak :)

 

 

....nisu oni promućkali glavom već prekopirali rešenje sa MV Aguste iz sedamdesetih godina...

eh ti japanci.. :care::care::care:

oni su poznati po tome da tu i tamo "maznu" ponesto, ali to je obicno samo IDEJA, koju posle dovedu do savrsenstva, i naprave jos bolju stvar nego oni od kojih su maznuli ideju :)

tako je bilo i sa wankel masinom, NIKO nije uspeo toliko da je usavrsi, ali japanci su uspeli, i vec 30 godina serijski proizvode Mazdu RX seriju....

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovori..., 3301 postova

Ne, ne, dragi moji, nije Jawa 350 najgore fabričko đubre. To je ČZ 350. Jako je nalik na Jawu, samo što nisam nikada video primerak Jawe u tako jadnom stanju kao ČZ 350. Govorim o modelima na 6V. Razlike su bile u ramu, mašina je, verovatno, pravljena od lošijih materijala od Jawinih, struja je bila još katastrofalnija... I kod Jawe i kod ČZ, + je išao na ram, a - se razvodio žicama....

 

 

 

Neznam zasto ovoliko zuci na CZ 350,ali ja mogu odgovorno reci da je mene moja CZ 350 ( prvi model petrolej plave boje,a kupljena u Balkaniji u BGD) besprijekorno sluzila od 1975. do 1978.godine kad sam kupio prvi Japanski motor Hondu CB 500 Four.0takoje.gif Znaci nikakvih problema sa strujom i bilo kojim mehanickim sklopom.Vjerovatno sto sam bio sebican-skrtica pa nije isla iz ruke u ruku,kao motori tih godina,jer je rijetko ko mogao da kupi motor,a pogotovo nov.0namigivanje.gif

 

 

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ENDURO, 1344 postova
  • Lokacija: Vrčin
  • Motocikl: Honda XR600R

Verovatno je Jawa 350TS na lošem glasu jer su paljenje štelovali "razni" majstori, a to je inače jako jednostavan i zahvalan motor, delovi su jeftini (problem je što ima dosta small privreda delova na našem tržištu) pa otud problemi...

 

Meni lično smeta kod nje to što se greje ako se vozi ispod 15-20kmh, tako da sam izbegavao vožnju van asfaltiranog puta sa njom, nekim lošijim seoskim putevima nisam smeo da se vozim. Što se potrošnje tiče, imajući u vidu da je u pitanju 2t twin od 350ccm i da je i nisam mazio preterano, uvek imao suvozača, prosek od 5l/100km je ok.

 

U početku nisam voleo to što menjač nije sinhronizovan ali sam se navikao za pola sata vožnje.

 

Kad sam je kupio, bila je zapuštena pa sam imao poprilično ulaganja u nju, ali to što je zamenjeno nikad nije pravilo probleme. Kočnice, ogibljenje, sve ok, sasvim sam zadovoljan, normalno da je daleko od japanskih motora slične starosti, ali kog japanca možete kupiti i srediti za ukupno 500e i navozati se? :stabre:

 

Možda će neki reći da sam pristrasan, kako god, Jawa je po meni ok motor, nikako ne bih mogao da kažem da je đubre :neznam:

 

Al sam se raspis'o... :lud:

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 269 postova
  • Lokacija: Svedska
  • Motocikl: Silver wing 400, Suzuki AN 650 Executive, Suzuki GSX 1100 R, Suzuki DR 350 SE, Kawasaki KLX 300 R, Yamaha Majesty 250 DX, Yamaha TT-R 250, Puch Korado 50

Najveća sranja od motora su KAWASAKI GPz900R i ZXR 750.

 

 

Zasto mislis da su to losi motori? Licno sam posjedovao ZXR 750 1991.god,doduse nov novcat pa nisam stigao primjetiti neke velike mane. A 900 R je i imao problema :sa hladjenjem, prednji tockom sesnaesticom... itd, Ali i pored svega je bio VEEEEELIKI bum kad se pojavio davne 1984, i ostavio je veoma ozbiljan trag u moto indusrtiji.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6084 postova
  • Motocikl: GS1250Adv curi ulje na semering

Mislim da je problem sto se kod nas kupe motori stari 10+ godina i onda krenu kvarovi zbog: starosti, loseg ili nikakvog odrzavanja itd... pa se onda tako ocenjuje motor. Naravno ima boljih i gorih ali kod nas se ne baca u djubre sto bokilic kaze vec kad krene zna se: u oglase! Kod nas retko ko kad ''pocne''... da radi generalke i sl. uglavnom ide u oglase i razne druge varijante jer se drugacije ne isplati. Ispravite ako gresim :neznam:

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

Mislim da je problem sto se kod nas kupe motori stari 10+ godina i onda krenu kvarovi zbog: starosti, loseg ili nikakvog odrzavanja itd... pa se onda tako ocenjuje motor. Naravno ima boljih i gorih ali kod nas se ne baca u djubre sto bokilic kaze vec kad krene zna se: u oglase! Kod nas retko ko kad ''pocne''... da radi generalke i sl. uglavnom ide u oglase i razne druge varijante jer se drugacije ne isplati. Ispravite ako gresim :neznam:

Ne isplati se osim ako ne namjeravaš da zadržiš taj motor. Ali ako tako gledaš onda se ne isplati ni mjenjati lanac, gume, pločice, raditi velike servise, itd... I onda kad takav motor koji se nikome nije "isplatio" da ga održava, promjeni par ruka i naleti nekome ko bi da ga sredi, onda kreće izuvanje, jer mora da promjeni sve potrošne djelove i da rješi budžotine bivših vlasnika. A opet ni zamjena svih potrošnih djelova nije toliko strašna koliko strašni znaju biti različiti budževi, jer lanac, gume, pločice, ponekad i diskovi i najčešće veliki servisi(skoro niko ih ne radi) se moraju kad tad odraditi i poslje ste mirni nekoliko desetina hiljada kilometara. A budžotina uvjek ćuti i čeka, čeka najgori momenat da pusti i usere što je moguće više.

 

I ovo nije vezano samo za motore, koliko imaš slučajeva da neko preko kupi 10-15 godina starog BMWa peticu, dođe u zavičaj i pravi se baja jedno 50.000km, a za to vrjeme ni ulje ne mjenja, pa ga onda proda nekome po istoj cjeni po kojoj ga je on vani platio, pri tom se kilometraža srozala, a auto je došao u očajno stanje koje se doduše spolja ne vidi. I onda bi budući vlasnik, vjerovatno isti goljo ko prethodni rekao kako je BMW petica, inače izuzetno kvalitetno konstruisan i izrađen automobil, jedno sranje koje se stalno kvari. A mnogi takvi "mentalni" slučajevi ignorišu pravilo da vozilo srednje klase, zahtjeva održavanje srednje klase, tako da ako nemaš platu srednje klase nemožeš da priuštiš vozilo srednje klase i tačka, pa da si ne znam kakve pare nasljedio, uzeo na kladionicu, dobio od tetke, našao na ulici, itd...

  • Podržavam 8

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6084 postova
  • Motocikl: GS1250Adv curi ulje na semering

Ne gledam ja tako nego kazem realnu situaciju. Drugo su vlasnici relativno novih motocikala koji su iskesirali 6000-... evra pa se i isplati ako dodje do veceg kvara. Ali ko ima motor od 1000-2000evra pa mu se desi neka havarija na motoru, realno nema racunicu da sredjuje taj motor. Narocito sto je u Srbiji, ali nije nigde bas jeftino.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Meni lično smeta kod nje to što se greje ako se vozi ispod 15-20kmh,

 

Pa šta imaš tad da je voziš, tad je guraš ;)

Jes 'vala :D

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6287 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Stvar je prosta, ako redovno kontrolisete, odrzavate motor i dajete mu sve sto mu sleduje nikad vas nece ostaviti na putu, bez obzira koliko je star. Lose odrzavanje se obije vlasniku o glavu kad tad, pa makar kupio nov motor.

Primer - manja je verovatnoca da vas na putu ostavi dobro odrzavana Jawa nego lose odrzavana Africa twin.

  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 204 postova
  • Lokacija: Zemun-Ugrinovci
  • Motocikl: suzuki dr 650

Meni lično smeta kod nje to što se greje ako se vozi ispod 15-20kmh,

 

Pa šta imaš tad da je voziš, tad je guraš ;)

 

lepo kaze decko na seoskom putu kad vozi onda se greje jer nemoze da ide 100km/h kad to nije enduro motor!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Kao neko kome je prvi veći motocikl bila baš Jawa - mogu reći da motor uopšte nije loš. Da je loš - ne bi se prodavao po celom svetu. Jawa ili ČZ 350 ima samo jednu manu, a to je grejanje ( kod modela od 350 ccm. Ko je popravljao Jawu, pa skidao cilindre - mogao je videti da u sredini između cilindara nema rebara za hlađenje, pa je i to uzrok grejanja, mada ako se normalno vozi - ni to nije problem ( išao sam u cugu relaciju Novi Sad - Čačak, bez problema a išao sam i na more sa par pauza) .

Najveći problem kod Jave/ ČZ koji pravi to grejanje motora je u tome što ispari ulje sa filca koji podmazuje breg za platine. Zbog toga počne da se jede fiber na platinama i paljenje se razdesi. Prvi simptom toga je što počne da se čuje cijukanje iz mašine u toku rada - ko da imate nekog miša u njoj.

Kad se paljenje razdesi - što bi se išlo kod majstora kad mi sve znamo ? Vlasnik sa drugarima počne da šteluje paljenje ( ako zna da našteluje APN 4 - zna da našteluje i spejsšatl ). Kad je stručno naštelovao motor ( a motor loše radi ) stručno utvrđuje da je regler loš, pa onda počinje da čačka i njega i na kraju dolazi do zaključka da je Jawa đubre, a ustvari neće da prizna da se ne razume u mehaniku ( bolje da je motor oterao u servis ). Promenio sam nekoliko Jawa i ČZ-a, sve su bile polovne, neke i u delovima - pa sam ih sklapao - i baš sam se lepo navozao sa njima.

Nekoliko mojih priojatelja je u ono vreme imalo Tomos elektronik 90. Nisu bili loši, al ako se malo žešće poteraju - pucala im je radilica - samo otpadne kraj radilice sa magnetom, a nova je koštala samo tako .

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 278 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Transalp XL 650

Ma ista stvar kao i sa kolima. Ovde mašine održava svaki drugi vlasnik. Jedan vozi, ne silazi, ne ulaže ništa dok joj motor može da upali. Jednom kada crkne, popravi se toliko da se vrati u stanje da može da se provoza još malo i ide u oglas. E onda sledeći vlasnik rodi mečku dok ne sredi sve budževine. Dok ih sve ih sredi, motor mu se toliko smuči, da opet ide u oglas - gde ga kupuje neko ko ne planira da održava i tako u krug.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 136 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda

Ma ista stvar kao i sa kolima. Ovde mašine održava svaki drugi vlasnik. Jedan vozi, ne silazi, ne ulaže ništa dok joj motor može da upali. Jednom kada crkne, popravi se toliko da se vrati u stanje da može da se provoza još malo i ide u oglas. E onda sledeći vlasnik rodi mečku dok ne sredi sve budževine. Dok ih sve ih sredi, motor mu se toliko smuči, da opet ide u oglas - gde ga kupuje neko ko ne planira da održava i tako u krug.

 

Voleo bih da kazem da nisi u pravu, ja sam bas imao priliku da davno kupim bas takav, jedva ga se resih...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 293 postova
  • Lokacija: Sombor
  • Motocikl: Triumph sprint 900 Kawasaki Z500, Triton 650 Gilera 500 LTE 1938g.

7DB09FCD-60DD-5348-A1B8-0FC6E938F3CE_thumb.jpg

 

(Powered by frubar.net)

 

Evo,mislim da slika govori više od puno reči,naročito za te pare!

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svratio...., 343 postova
  • Lokacija: Beograd-Dorcol
  • Motocikl: Imam

7DB09FCD-60DD-5348-A1B8-0FC6E938F3CE_thumb.jpg

 

(Powered by frubar.net)

 

Evo,mislim da slika govori više od puno reči,naročito za te pare!

 

Slazem se u potpunosti 0takoje.gif0takoje.gif0takoje.gif

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1192 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: R6

7DB09FCD-60DD-5348-A1B8-0FC6E938F3CE_thumb.jpg

 

(Powered by frubar.net)

 

Evo,mislim da slika govori više od puno reči,naročito za te pare!

 

Slazem se u potpunosti 0takoje.gif0takoje.gif0takoje.gif

 

kad je bmw bio motor, nikad,..................................................

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1118 postova
  • Lokacija: Mladenovo
  • Motocikl: KTM 660 SMC & KTM 1190 Adventure

7DB09FCD-60DD-5348-A1B8-0FC6E938F3CE_thumb.jpg

 

(Powered by frubar.net)

 

Evo,mislim da slika govori više od puno reči,naročito za te pare!

 

Slazem se u potpunosti 0takoje.gif0takoje.gif0takoje.gif

Verovatno bi ovaj GS trebao da prodje kroz kucu neostecen da bi vi bili zadovoljni :neznam:

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja