Jump to content

Moto Zajednica

Popravka zicanih felni!

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 283 postova
  • Lokacija: Beograd

Znam da je bila tema, ali jako davno i kada sam pokusao da resim problem informacijama iz te teme nisam uspeo. Ako moderatori misle da treba da se obrise neka brisu. :)

E ovako, pukle su mi zice na felni (sto je uzrokovalo probusenom gumom). Zvao sam gomilu majstora koji popravljaju bicikle i niko ne radi sa felnama od motora.

Treba mi neki predlog gde da nosim felnu, ko to moze da mi popravi (zameni pokidane zice i da dotegne ostale)?

Hvala puno

 

p.s. Ako je iz okoline Beograda ili u Beogradu odlicno :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12231 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Pošalji pp našem članu Peter Pan-u, pre neki dan je uradio felnu za Africu, odličan rad.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12231 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Retki su tako precizni i strpljivi majstori kao što je Peter. Milina ga gledati kada napadne felnu, samo što to traje...;). Kada se zamene pokidane žice tek onda počinje igranka sa zatezanjem i otpuštanjem svih ostalih žica. Gledao sam kako radi i potrebno je znanje, preciznost i veliko strpljenje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ,, 1032 postova

Pre praznika je sredjen i jedan tocak od Transalpa. Jadan je jajastog oblika krenuo u gepeku sluzbenog automobila iz Beograda za Suboticu pa se iskrcao u Novom Sadu gde sam ga pokupio. Za nekoliko dana sav srecan, zdrav i prav se vratio za BG. :zdravo:

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • glavatar, 172 postova
  • Lokacija: burlingame, ca
  • Motocikl: gs500 '02

moze li neko da mi kaze gde mogu da se nabave zbice, kako i kojom metodom se narezuje navoj na iste i jel radio to neko ureznicama, posto se po fabricki navoj ne urezuje vec utiskuje, a za to je potrebna zajebana masinerija, i mogu li i u kolikoj meri da se koriguju rupe na obrucu da prime zbice pod drugim uglom, i kako??????????

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ,, 1032 postova

Za koji motor ti trebaju zbice?

 

Za narezivanje moras imati odgovarajucu nareznicu, ali isto tako moras urezati isti navoj i u maticu. Nekada je jednostavnije da se napravi nova zbica. Sto se rupa na felni tice one imaju svoje leziste gde matice ulezu pa nije preporucljivo de se to dira.

 

Opisi nam detaljnije sta te muci pa mozda i nadjemo neko resenje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • glavatar, 172 postova
  • Lokacija: burlingame, ca
  • Motocikl: gs500 '02

ma to je neka moja ideja koju pokusavam da realizujem, ali ne ide s finansijske strane. elem, vozi mi se supermoto, a posto nemam kinte niti cu skoro imati za nekog exc525 ili nesto slicno, fokus pada na matore mekane enduro motocikle tipa nx650 xt600 dr650 xl... jes da nisu race klasa, ali mogu da posluze. i mozda ce mnogi reci ovo-ono 'vako-'nako, al my mind is set i tu nema rikverca :D

 

popularna konverzija podrazumeva nabavku tockova sa nekog sportaka i onda strug, podloske, pomeranje celjusti kocnice, cesto ofsetovan prednji i zadnji tocak, mnogo laksa je i kompletna zamena zadnje viljuske, ali ja zelim da isplaniram jeftino, a dobro :lol:

 

zadrzavanje standardnih glavcina i nabacivanje manjih obruca na iste. zadnji moze da se nabaci napred i za nazad uzeti neki siri. broj rupica je 36 jedino zbog razlicitih duzina pri pletenju zbice ce izlaziti pod drugacijim uglom. znam da te navrtke mogu da setaju koji stepen tamo amo ali mislim da nije dovoljno, pa se pitam koliko je potrebno prepraviti (prosiriti ) rupice da se postigne da samo aksijalna sila deluje na zbice. koliki je izbor navrtki za zbice dostupan prosecnom srbinu? zbica? skracivati zbice je logican korak i upotrebiti iste, ali fabricki navoj se utiskuje tako da je sam navoj malo siri od osnovnog poprecnog preseka, nema gubitka materijala, kao narezivanjem. takodje narezivanje navoja stvara krater i potencijalno mesto koncentracije napona tako da je to najverovatnija zona pucanja. stranci imaju para pa narucuju tacne dimenzije buchannan zbica i sve to na neki excel i tallon uvezano spretnom rukom mladog johna. ja imam ideju o jednom polovnom obrucu nekog dr big-a nazad i zadnju nabacenu napred(nisam proucavao dimenzije, ali princip je tu) i da sve to udesim za 50-100eur bez guma recimo. gledao sam po madjarskim sajtovima obruci mogu da se nadju za 10-15k forintosa...

 

mada trenutno samo mastam, sve sto usicarim istog momenta mi nestane iz budjelara u ovoj prokletoj zemlji... >:(

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • glavatar, 172 postova
  • Lokacija: burlingame, ca
  • Motocikl: gs500 '02

eo jos malo da definisem primera radi.

 

mnogo mi se svidja dr650rs, rekao sam davno sebi kurbla vise nikada, ali sadaa mi se izuzetno dopada huliganska ideja, kako skacem po motoru koji ce da zaurla iz otvorenog auspuha sa sve copavom dole. offroad obozavam samo dok je suv i dok moze da se vozi 80 90 kmh po njemu, znaci neki makadam uglavnom nas uzasni asfalt, svidja mi se klirens, svidja mi se 1cyl i sve sto on nosi, ali 21" prednjeg tocka je kao da upravljam 500m dugavkim tankerom, zato zelim da zadnji obruc nabacim napred. 17" i prima gumu sirine 120, sto je idealno za izbor nekih lepljivih sport guma. ostaje mi samo da skratim postojece zbice urezem navoj (imam dileme oko urezivanja) , malo prosirim rupice na felni da bi zbice mogle da izlaze pod drugacijim (tupljim) uglom bez da se u zbicu unese sila koja ce da ju savija ili drugacije prepletem ukoliko je moguce (imam trileme oko ovoga) i sve lepo zategnem nekom silom u zoni elasticnosti materijala zbicaa vecom od one koju mogu da unesem u njih divljanjem(moracu malo da digitronisem i istrazujem ali uradljivo je :D ) i na kraju stavim home made fork bracket iliti mali mostic iznad tocka koji ce da poveze stapove i ukruti ih, u stapove ubacim podloske koje cu da dizajniram, a koje ce da malo sabiju opruge i ubacim neko mega gusto ulje. nabacim pletena creva i malo kvalitetnije paknice i da vidis zezanja. nazad vesanje neb' dirao a za start moze da ostane i standardni setup, eventualno istim principom preplesti neki obruc od recimo dr 800 koja je malo sira i prima 130 sirine gumu.

 

znaci urezivanje navoja i koliko je sigurno, i prosirivanje rupica na obrucu za pretpostavljam milimetar, misljenja?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • glavatar, 172 postova
  • Lokacija: burlingame, ca
  • Motocikl: gs500 '02

evo jos:

 

nemam opremu kojom bih ovekovecio ovaj jedinstven trenutak sa neverovatnom preciznoscu, ali moze se primetiti da je vrv navoja tj precnik vrska brega veci od precnika zbice, a da je minimalni precnik, paa...minimalan... a precnik zbice se ugnjezdio izmedju ova 2. dok kod urezivanja navoja, nista ne strci preko precnika zbice. i to samo po sebi nije nikakav problem, dok se u obzir ne uzme koncentracija napona koja se javlja kada se od materijala nesto odgrize naspram one kada se nesto oblikuje, pretpostavljam da je u pitanju neko hladno oblikovanje, valjanje po fabricki.

 

imam osecaj da se urezivanje u kucnoj radinosti primenjuje vec neko vreme bez problema, ili niko nije stigao da se zali :D

 

 

 

DSC00916.jpg

 

zatim rupice na obrucu felne, koji moraju da se prosire, ali pretpostavljam za oko milimetar

 

DSC00919.jpg

 

da bi zbice koje su virile pod jednim uglom

 

DSC00920.jpg

 

mogle sada da izvire pod nekim drugim (tupljim)

 

DSC00918.jpg

 

a da se ne opterete radijalno, vec samo duz ose, jer ako se opterete nekom savijajucom silom... puci ce.

 

cini mi se da navrtci ostaje dovoljno "mesa" da ostane fiksirana u obrucu, i uz malo smirglanja da se ivica lepo obradi, obruc bi trebao da zadrzi tu navrtku u svom zagrljaju....

 

is it?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ,, 1032 postova

Ako bi zadnju felnu stavljao napred onda bi najverovatnije mogao da iskoristis zbice iz zadnjeg tocka. Mozda ne sve, ali vecinu. Nacin pletenja je uglavnom isti na prednjem i zadnjem tocku pa verujem da ne bi bilo problema. Naravno pod uslovom da odgovara duzina zbica. Prosirenje rupa na felni je u redu ako se ubacuju po precniku deblji navrtnji odnosno matice. Ugao pod kojim zbica ulazi u felnu se ne moze mnogo izmeniti prosirivanjem rupe. Takodje treba obratiti paznju da matica lepo ulegne na svoje mesto. Kod modifikovanja matice u cilju da ona lepo ulegne tako sto bi stanjio jednu stranu matice se javlja problem kada treba da dotegnes zbicu. Tada ne bi mogao da dotegnes cetvrt ili pola kruga vec bi morao ceo krug sto bi mogao rezultirati pretegnutost i pucanje zbice.

E sad, neke zbice su fabricki krive pod odredjenim uglom na mestu gde izlaze iz glavcine. Na taj nacin bi mogao da se donekle koriguje ugao pod kojim zbica ulazi u rupu na felni. Takvo je resenje na MZ-u, Jawi, u manjoj meri na Transalpu i Africi. Kod APN-a i Tenere na primer ova metoda ne prolazi zbog zbica sa kukastim krajem.

Dostupnost zbica kod nas je katastrofa. Uglavnom tesko se nabavljaju i skupe su. Prema mojim informacijama komplet je oko 70-80 evra pa i skuplje. Vecina ih prodaje iskljucivo u kompletu i moraju se naruciti pa se ceka na njih kao i na vecinu moto delova.

Osecaj u vezi izrade u kucnoj radinosti te ne vara. Ceo tocak jos nisam sastavio tako, ali nekoliko zbica sam vec ubacivao i nije bilo problema. Postoji i ideja da se napravi spravica za utiskivanje navoja, ali se odustalo od ideje zato sto se postavilo pitanje isplativosti i do sada nije bilo veceg interesovanja za tako nesto. Opet izrada zbica u kucnoj radinosti moze biti skuplje nego da se uzmu fabricke. Zato ako zahvali nekoliko komada onda je preporucljivo da se prave, ali ako ti treba ceo komplet onda je po meni bolje traziti fabricke.

 

Nesa iz Paracina takodje pravi zbice: http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/10218-zice-na-felnama/page__p__178593__hl__%2Bima+%2Bli+%2Bko+%2Brastavlja%2C+%2Bsastavlja__fromsearch__1#entry178593

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • glavatar, 172 postova
  • Lokacija: burlingame, ca
  • Motocikl: gs500 '02

aha, hvala. sad mi je sve jasno. samo jedno pitanjce. navrtke, kakva je situacija sa njima i postoji li adekvatna narodna rukotvorina ili je i do njih tesko doci, pretpostavljam da one nisu osetljive kao zbice.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ,, 1032 postova

Kod nas jos nisam video da se matice prodaju posebno.

Postoji mogucnost kombinovanja zbica i matica. Tako sam na primer nasao matice sa M4 navojem i zbicu fi 4mm. Takodje mozes urezati novi navoj u maticu ako ima dovoljno mesa. Imaj u vidu da presovani navoji na zbicama nisu standardnog koraka ni dimenzija pa je uparivanje koje sam gore opisao redak slucaj.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • glavatar, 172 postova
  • Lokacija: burlingame, ca
  • Motocikl: gs500 '02

ok, mega super. znaci bez novih zbiconki neozbiljno je upustati se u tako nesto, sem ako fabricke mogu da se upotrebe.

 

jos par pitanja :D

 

znam da je malo teze odgovoriti, ali koliko su upotrebljive stare fabricke zbice. recimo uzmem na oko normalan polovan zadnji tocak i s njega skinem zbice i obruc s namerom da ga upasujem napred, a glavcinu pretopim, bacim prodam itd.

 

koliko realno zbica mogu da ocekujem da je neupotrebljivo, unisten navoj pri skidanju, nemoguce za skinuti jer je zapeklo bez obzira na kolicinu wd-a i ostalih namaza koje upotrebim itd.

 

i koliko moze da seta zbica u lezistu u obrucu u stepenima. 2, 3, 5 stepeni max. onako ofrlje, pretpostavljam da ima neki mali hod, posto kkontam da je prosirivanje rupe besmisleno, s obzirom na gore objasnjeno. naravno jasno mi je i da zavisi i od obruca do obruca, ali onako ofrlje.

 

hvala za resavanje dilema. stvara mi se jasnija slika sta i kako te ultimativno kakav izbor napraviti.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ,, 1032 postova

Fabricke zbice su upotrebljive ako uspes da ih izvadis iz tocka tako da one ostanu citave. Ako su zapekle onda uglavnom pucaju kod matica. U vecini slucajeva ne pomaze ni super sredstvo zvano WD. Navoj uglavnom ostane citav ako uspes da odvrnes maticu. Znaci ili odvrnes ili puca. Trece nema.

E sad, koliko zbica moze da stoji koso u odnosu na fabricki polozaj? Pa toliko da ne pukne ili da se ne iscupa iz felne kada uletis u neku rupu na putu i kada ona treba da izdrzi silu koja deluje na nju u tom trenutku. Moze malo ostupanje, ali moje misljenje jeste da sto vecom povrsinom matica uleze u leziste na felni to bolje.

Pri rastavljanju je pozeljno da koristis odgovarajucu alat, moze i kljuc vilasti. Treba izbegavati koriscenje raznih klesta, posto one znaju ostetiti maticu a ako ih jace stegnes onda puknu uzduz jer im je zid potanji na donjem delu gde nema navoja.

 

Nadam se da ti pomazem u izboru, a ne odmazem! :moto3:

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Bicker, 156 postova
  • Lokacija: O- Bre-Novac
  • Motocikl: HONDA Transalp XL700V 2011

Ma samo reci PETER PAN

Nista vise!

Kome sta treba, samo pozove coveka, posalje mu tocak i dobije sve na gotovo, za jako male pare!!!

 

LICNO ISKUSTVO!!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 2 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Hornet pc36

Da ne otvaram novu temu, podici cu ovu staru sa pitanjem u vezi zicanih felni.

 

Poliram felne od jedne musterije, u pitanju je bas stari motor bmw r75, i naravno ima aluminijumske zicane felne, ali imam problem, zadnju felnu sam uspesno rasklopio i ispolirao, ali prednju je neko radio i ostetio toliko da sada ne mogu da ih odvrnem, pa je jedino resenje da se zice isku i naprave nove, ali plasim se to da uradim dok ne nadjem nekoga ko moze nove da napravi, ipak nijsu moje felne, niti su neke mlade pa da mogu da nadjem zamenske zice.

 

Pa sad, vidim da hvalite coveka iz temerina perter pan-a, ali sam i procitao da je u nemackoj, tako da ako imate nekoga drugog ko ume da napravi nove zice i da posle namontira to sve i balansira, prosledite mi kontakt, moze ovde, a ako je to problem zbog reklamiranja, onda moze i na privatnu poruku da posaljete sve.

 

Do tada, da ubacim i koju sliku da vidite kako to izgleda otprilike

 

image.jpg
 
image.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6479 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

 

Da ne otvaram novu temu, podici cu ovu staru sa pitanjem u vezi zicanih felni.

 

Poliram felne od jedne musterije, u pitanju je bas stari motor bmw r75, i naravno ima aluminijumske zicane felne, ali imam problem, zadnju felnu sam uspesno rasklopio i ispolirao, ali prednju je neko radio i ostetio toliko da sada ne mogu da ih odvrnem, pa je jedino resenje da se zice isku i naprave nove, ali plasim se to da uradim dok ne nadjem nekoga ko moze nove da napravi, ipak nijsu moje felne, niti su neke mlade pa da mogu da nadjem zamenske zice.

 

Pa sad, vidim da hvalite coveka iz temerina perter pan-a, ali sam i procitao da je u nemackoj, tako da ako imate nekoga drugog ko ume da napravi nove zice i da posle namontira to sve i balansira, prosledite mi kontakt, moze ovde, a ako je to problem zbog reklamiranja, onda moze i na privatnu poruku da posaljete sve.

 

Do tada, da ubacim i koju sliku da vidite kako to izgleda otprilike

 

image.jpg
 
image.jpg

 

 

Ne delim mišljenje no ne bitno, voljan sam da ti pomognem. Ovde imaš o sličnoj restauraciji točkova:

 

http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/34674-restauriranje-zicanih-felni/?p=1708243

 

Mislim da je isti točak rađen za našeg drugara Spredrag-a, on je uradio tretman i našao set odličnih žica povoljno:

 

IMG_20150427_153824_zpsfsvc7bxb.jpg

 

Osvrt na BMW točak, ima još po forumu za ostale al da ne linkujem:

 

http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/96334-bmw-r1100-1150-1200gs-zicani-tocak/

 

I oglasnik, ako radi:

 

http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/96334-bmw-r1100-1150-1200gs-zicani-tocak/

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 4 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha XT 600 3UX

Poz svima,

pošto mi je ova tema trenutno veoma aktuelna, da li neko zna gde u Srbiji postoji majstor koji prepertlava z(b)ice na moto tockovima.

Deluje mi kao da su svi majstori koji su se time bavili napustili državu.

Konkretno je u pitanju zadnji za yamahu xt600.

Hvala

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja