Jump to content

Moto Zajednica

Countersteering, teorija, sile...

Recommended Posts

  • BMW GS is waiting for You...what are You waiting for????, 822 postova
  • Lokacija: YU jos uvjek u 36-oj...
  • Motocikl: Wee 650

primjera radi uzmimo desnu krivinu.

Iz jednog pravolinijskog kretanja ulazimo u desni zavoj.

Centrifugalna sila (ili u ovom slucaju dok jos nema kruznog kretanja mozemo reci i INERCIJA) tezi da nas odvuce u lijevo! Mi se sada naginjemo u desnu stranu i sila zemljine teze zeli da nas "obori na zemlju najkracim putem tj. na desnu stranu" tako da ona sada djeluje kao Centripetalna sila koja ponistava dejstvo Centrifugalne i mi prolazimo zavoj!

Sto je jaca krivina (odnosno zakrivljenost nase putanje) jaca je i centrifugalna sila . Mi u tom slucaju pravimo vecu inklinaciju odnosno pravimo vecu udaljenost od vertikale koja je normalna na osu motocikla i samim tim dobijamo veci krak poluge odmosno Moment sile i lakse savladavamo krivinu!

Tako to radimo sve dok nas trenje guma jos drzi zalepljene za podogu da ne izletimo iz zavoja!

Zato sam porucio nove gume koje stizu za koji dan :D:D:D

 

E sad ne vidim potrebu koristenja kontra upravljanja na normalnoj podlozi u normalnim uslovima!

Ako neko moza da mi pojasni...................

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE
Evile' date=' ajde da se organizujemo ovih dana......[/quote']

Vazda, samo javi 8)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12091 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv
Ja mogu samo da kazem da sam probao i RADI! :)

 

Probao sam juce i ja, nije bilo posledica. Zaista radi. Ali jos mnogo rostilja ce se na BJB napraviti dok ono budem mogao da koristim u praksi, ako ikad i uspem. Ja sam se posle par proba totalno pogubio hocu li levo ili desno i gde sta guram. I dalje ne vidim svrhu svega toga, kad mogu da ga nagnem i bez ovih egzibicija. U ostalom, za moj stil voznje ovo je nepotrebno, meni voznja nije cilj sama po sebi, cilj mi je da negde stignem i da se druzim sa ljudima ili vidim nesto. Ovo prepustam boljim vozacima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2245 postova
  • Lokacija: Beograd

nisam procitao svaki post koji ste napisali ali vidim da ima ljudi koji pricaju nesto tipa - ne treba to meni i sl.

 

Ma mi SVI skrecemo na taj nacin (osim ako to nije manevrisanje u mestu po parkingu), samo sto toga neki nisu svesni. Motocikl tako leze u zavoj. To je to. Hteli mi to ili ne, mi pravimo kontraupravljanje i ako mislimo da to ne umemo da uradimo

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2314 postova
  • Lokacija: Staro Selo
  • Motocikl: Yamaha XT600

Ljudi, bez kontra upravljanja nema skretanja... ja sam to provalio i pre nego sto sam znao za kontra upravljanje... i kada sam tako mlad i neiskusan pitao "iskusnije" vozace, ovi me ismejali u fazonu sad ja izmisljam toplu vodu... Svi to radimo samo sto nisu svi svesni tog manerva... ne verujem ni da profesionalni vozaci razmisljaju o tome, to mu dodje kao normalna radnja, refleks...

Ja koristim kontra upravljanje i kad ne drzim ruke na upravljacu (vozim bez ruku) a treba da prodjem kroz krivinu...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 35 postova
  • Lokacija: Beograd / London

Najzli, vrhunski odabrana tema!

Slucajno sam na netu naleteo na donji sajt, baja je amer instruktor na motorima, na 2 tocka je preko 40 godina i presao preko 500000 milja...

Ko zna engleski neka pogleda jer ima nenormalno dobrih saveta, ja probao mnoge od njih i sve tacno...

 

http://www.msgroup.org/DISCUSS.asp

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1192 postova
  • Lokacija: Bg
  • Motocikl: Dominator

 

Sto se tice kontra upravljanja tu se slazemo i ja mislim da ovo nije do kraja objasnjeno! Kako to mislite da skrenete upravljac u lijevo a da motor ide desno? Jedino ako iteziste prebacimo na kontra stranu od upravljaca ali onda nesto mora i da proklizava! Zar ne?

Ja mislim da je u krivini bitnije teziste od samog upravljanja motocikolom!

 

Countersteering je ustvari tehnika pripreme pravilnog nagiba motocikla prilikom ulaženja u krivinu na taj naèin što u pravom momentu, pre krivine napravimo lagano vrlo kratko skretanje u kontra stranu koje obara motocikl ka unutrašnjoj strani krivine. Ne prièamo o okretanju kormana u kontra stranu koje æe da izazove skretanje u suprotnu stranu. Kada prièamo o guranju kormana jednom rukom, to je ista stvar je kao i povlaèenje drugom. Naèin na koji neko izvodi countersteering je individualna stvar. Èinjenica je, ipak, da ga svi koristimo, svesno ili ne.

 

najzli

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1249 postova
  • Lokacija: underlittleforest
  • Motocikl: nekakvo motokros sokocalo

e ja sam probao svjesno da ga koristim, i sto kaze lalajko nisam znao vishe dje okrecem volan nishta zivo, imao sam popadat ko konj

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BMW GS is waiting for You...what are You waiting for????, 822 postova
  • Lokacija: YU jos uvjek u 36-oj...
  • Motocikl: Wee 650

Koliko vidim iz drugih postova to djeluje SAMO kad se koristi NESVJEsNO!

Ko je pokusao SVJESNO najebo je! :D:D:D:D

Ne nam mozda sam je fenomen al i kad obracam paznju na krivinu stvarno nisam u stanje da registrujem taj pokret ,vec se samo laganini nagnem i to je to!

Mozda i zato sto ne vozim brzo kao neki na zujalicama....ko ce ga znati?!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Guest Cubric
Koliko vidim iz drugih postova to djeluje SAMO kad se koristi NESVJEsNO!

Ko je pokusao SVJESNO najebo je!

 

Ja koristim, narocito na brzinama 150+, tada zbog vetra ne mogu bas da "igram" po motoru i da prebacujem teziste, nego lepo legnem na rezervoar i samo povlacim korman.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2314 postova
  • Lokacija: Staro Selo
  • Motocikl: Yamaha XT600
Koliko vidim iz drugih postova to djeluje SAMO kad se koristi NESVJEsNO!

Ko je pokusao SVJESNO najebo je! :D:D:D:D

Ne nam mozda sam je fenomen al i kad obracam paznju na krivinu stvarno nisam u stanje da registrujem taj pokret ' date='vec se samo laganini nagnem i to je to!

Mozda i zato sto ne vozim brzo kao neki na zujalicama....ko ce ga znati?![/quote']

 

Kada se vozi BAS brzo taj momenat CS je manji... Vise se primeti na manjim brzinama... Da se nadovezem na Najzlijeg, CS je samo priprema za obaranje motora, nije tehnika skretanja... kao da se hvata zalet za skretanje, kao kada se spremate da skocite pa prebacite tezinu na zadnju nogu pa onda skocite celim telom...

Znaci, CS sluzi da bi ste lakse, brze oborili motor i sebe u krivini i time skrenuli... a oboriti motor je potrebno da bi se pariralo centrifugalnoj sili koja deluje tako da nas izbaci iz krivine...

Jesam li ja to dobro shvatio???

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BMW GS is waiting for You...what are You waiting for????, 822 postova
  • Lokacija: YU jos uvjek u 36-oj...
  • Motocikl: Wee 650
Koliko vidim iz drugih postova to djeluje SAMO kad se koristi NESVJEsNO!

Ko je pokusao SVJESNO najebo je! :D:D:D:D

Ne nam mozda sam je fenomen al i kad obracam paznju na krivinu stvarno nisam u stanje da registrujem taj pokret ' date='vec se samo laganini nagnem i to je to!

Mozda i zato sto ne vozim brzo kao neki na zujalicama....ko ce ga znati?![/quote']

 

Kada se vozi BAS brzo taj momenat CS je manji... Vise se primeti na manjim brzinama... Da se nadovezem na Najzlijeg, CS je samo priprema za obaranje motora, nije tehnika skretanja... kao da se hvata zalet za skretanje, kao kada se spremate da skocite pa prebacite tezinu na zadnju nogu pa onda skocite celim telom...

Znaci, CS sluzi da bi ste lakse, brze oborili motor i sebe u krivini i time skrenuli... a oboriti motor je potrebno da bi se pariralo centrifugalnoj sili koja deluje tako da nas izbaci iz krivine...

Jesam li ja to dobro shvatio???

 

Pa ako je to samo priprema za skretanje,ja onda pre krivine radim slican manevar al ne bas to....

Recimo ako je krivina u desno a pre toga vozimo uz krajnji desni rub kolovozne trake ja se sada prestrojavam uz samu punu liniju(inace je puna uvjek na krivini) i krecem u obaranje koje je po mojoj procjeni mnogo ljepse nego da sam nastavio starom putanjom uz desni rub!

Tada imam i bolju preglednost bar za nijansu nego da sam skroz na unutrasnjem dijelu krivine!

E sad ako ako je CS sastavni dio ovog manevra , onda podrzavam teoriju!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 577 postova
Uzmimo da zavaris upravljac i gurnes motor a recimo za desnu stranu upravljaca ili recimo u desni kofer stavis 30kg tereta sta mislis u koju stranu bi motor isao?

stavi u desni kofer i 300 kila, ici ce pravo, a nagnuce se na desnu stranu

 

Kako to mislite da skrenete upravljac u lijevo a da motor ide desno?

pardon, motor se naginje desno.

 

E sad ne vidim potrebu koristenja kontra upravljanja na normalnoj podlozi u normalnim uslovima!

hteo ne hteo, koristis

 

I dalje ne vidim svrhu svega toga, kad mogu da ga nagnem i bez ovih egzibicija
quote

da nagnes mozes, da skrenes - ne mozes

 

meni voznja nije cilj sama po sebi, cilj mi je da negde stignem

sram te bilo sta pricas, a vozis AFRIKU :twisted:

 

Ja koristim, narocito na brzinama 150+, tada zbog vetra ne mogu bas da "igram" po motoru i da prebacujem teziste, nego lepo legnem na rezervoar i samo povlacim korman.

koristis uvek, pri svim brzinama (0.1 - 300km/h) sve dok si na dva tocka. bacaj se po motoru koliko hoces, dok ne pomeris upravljac, skrenuti neces, nagnuti motor oces, ali u suprotnu stranu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BMW GS is waiting for You...what are You waiting for????, 822 postova
  • Lokacija: YU jos uvjek u 36-oj...
  • Motocikl: Wee 650

OK stavi u desni kofer 30kg i gurni motor pravo!

Ako bude isao pravo imas od mene veceru gdje god hoces u Beogradu!

Kazes "nagnuce se na desnu stranu"! Pa kako mislis da ide pravolinijski ako se nagne u desno ............daj pojasni molim te!?

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BMW GS is waiting for You...what are You waiting for????, 822 postova
  • Lokacija: YU jos uvjek u 36-oj...
  • Motocikl: Wee 650

Najzli moze li jedna slika tog CS pa da svi vidimo kako to izgleda!?

Bice da ovde svako CS tumaci drugacije!

I daj pojasni prakticki znacaj takvog upravljanja!

Citav dan pokusavam da izvedem taj CS i kontam kako nema nikakvog smisla!

Pogotovo se nerviram kad procitam "Svi ga koristite samo NESVJESNO".......sto kaze Bata u Balkanskom spijunu: Nije lepo da sam lud a da ja to neznam!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1592 postova
  • Lokacija: Budva - MNE
  • Motocikl: Aprilia Pegaso 650 Strada

kada želimo brzo da zalegnemo u krivinu koristimo ga, čak i nesvjesno

inaće je neminovno širenje putanje.

kada se motor nagne prirodno i volan se okreće u tom smjeru i pomaže kod savladavanja krivine

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2314 postova
  • Lokacija: Staro Selo
  • Motocikl: Yamaha XT600
Najzli moze li jedna slika tog CS pa da svi vidimo kako to izgleda!?

Bice da ovde svako CS tumaci drugacije!

I daj pojasni prakticki znacaj takvog upravljanja!

Citav dan pokusavam da izvedem taj CS i kontam kako nema nikakvog smisla!

Pogotovo se nerviram kad procitam "Svi ga koristite samo NESVJESNO".......sto kaze Bata u Balkanskom spijunu: Nije lepo da sam lud a da ja to neznam!

 

Zasto slika kada postoji link ka Youtube za CS 101 na prethodnoj strani? Tamo je sve lepo objasnjeno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 577 postova
OK stavi u desni kofer 30kg i gurni motor pravo!

Ako bude isao pravo imas od mene veceru gdje god hoces u Beogradu!

Kazes "nagnuce se na desnu stranu"! Pa kako mislis da ide pravolinijski ako se nagne u desno ............daj pojasni molim te!?

 

mmm... klopa :D

sta da ti pojasnjavam kad ti je i samom jasno? i sta ko kome ima da pokazuje kako se upravlja motorom kad svi vozimo motore? ovo je razglabanje do sitnih detalja' date=' teoretisanje koje nema koristi za tehniku voznje jer je od malih nogu i bajseva upravljanje skalamerijama na dva tocka svima nama preslo u automatizam.

nece bolje zaleci u krivinu onaj sto provali i razlozi kontraupravljanje na neutrine, (SVI VEC TO RADIMO ODAVNO), nego onaj ko se [b']usudi[/b] da malo po malo uci i napreduje.

 

a za dzak cementa, kofer, i skretanje. seti se da je pretpostavka da je upravljac FIKSIRAN u pravom polozaju. i tada NECE skrenuti. menjas polozaj tezista, krece nagib, i -nista. ode napred i pade.

da je upravljac slobodan, skrenuo bi, jer osa zakretanja viljuske (vrata) prolazi ispred tacke dodira prednjeg tocka. kad opteretis stranu i masina krene da se naginje, tacka dodira (trenja) se juri da uvek bude iza ose rotacije u pravcu kretanja, pa ce tako zaostati iza ose, tj skrenuce se tocak/upravljac desno.

 

probaj: vozi tik uz liniju, nebitna brzina, pa se baci u stranu od linije, i reci mi da si skrenuo a da nisi nagazio liniju. jos bolje, vozi po ivicnjaku, tik uz ivicu, i probaj naginjanjem da se sklonis dalje na bezbednu stranu. ili ces nastaviti pravo (ako ne diras volan), ili ces skliznuti (sto znaci da si ga ipak (svesno/nesvesno) usmerio ka ivici, tj. kontra.

 

da batalimo ovu diskusiju, posle saznaja da ne shvata kontraupravljanje, moze neko sutra da sedne i razbije se, iako vozi motor 20 godina, al dzaba, ne kapira kako to motor ide. :wink:

a da se prvo nadjemo da popijemo nesto, pa tek onda na veceru :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BMW GS is waiting for You...what are You waiting for????, 822 postova
  • Lokacija: YU jos uvjek u 36-oj...
  • Motocikl: Wee 650

Jebiga ako je meni ovde ista jasnije! (Mozda sto sam Bosanac?-)

 

Da imam jedan motor viska sve bi ovo probao al ovako vozicu kao i do sada pa sta bude.........

Na pice moze kad hoces a i na veceru a ina rucak i dorucak kad se god sretnemo...........bice razloga da se jede i pije! :D

 

OK recimo i da CS postoji koja mu je svrha

Jel ga neko radi bolje neko losije?

Moze li se vremenom nesto tu usavrsiti?

Moze li se negdje nauciti?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BMW GS is waiting for You...what are You waiting for????, 822 postova
  • Lokacija: YU jos uvjek u 36-oj...
  • Motocikl: Wee 650

Ok sad sam tek pogledao onaj filmic na YOUTUBE i tek sad mi je jasno o cemu se radi odnosno o cemu se svo vrijeme radi!

Pa naravno da ga svi izvodimo ali pri nekim manjim brzinama !

 

Pri brzim ulascima u krivinu ovaj manevar je totalno bespotreban a naravno moguce ga je izbjeci i pri sporijoj voznji!

Odnosno CS sluzi samo da se na manjem prostoru OSTRIJE skrene(kao da se obilaze cunjevi tj.prave osmice)! Pa radili smo to na bajsu to sto puta! Ja cak i auto ako skrecem u usku ulicu pod pravim uglom (npr desno) uvjek motam volan malo levo da bi uhvatio bolji ugao! Mozda najbolji primer(odnosno najocigledniji) skretanje autobusa GSPa u usku ulicu.........on uvjek zagazi pola suprotne trake,zar ne?

Mislim zaista da pri vecim brzinam izvoditi ovaj manevar gubi smisao jer se tada i ne rade ostra okretanja! Cak stavise vrlo je opasno pokusavati nesto ovako! :D

Zato i nema takvog filmica na Yuotubeu :lol::D:lol::D:lol::D:lol::D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2314 postova
  • Lokacija: Staro Selo
  • Motocikl: Yamaha XT600
Ok sad sam tek pogledao onaj filmic na YOUTUBE i tek sad mi je jasno o cemu se radi odnosno o cemu se svo vrijeme radi!

Pa naravno da ga svi izvodimo ali pri nekim manjim brzinama !

 

Pri brzim ulascima u krivinu ovaj manevar je totalno bespotreban a naravno moguce ga je izbjeci i pri sporijoj voznji!

Odnosno CS sluzi samo da se na manjem prostoru OSTRIJE skrene(kao da se obilaze cunjevi tj.prave osmice)! Pa radili smo to na bajsu to sto puta! Ja cak i auto ako skrecem u usku ulicu pod pravim uglom (npr desno) uvjek motam volan malo levo da bi uhvatio bolji ugao! Mozda najbolji primer(odnosno najocigledniji) skretanje autobusa GSPa u usku ulicu.........on uvjek zagazi pola suprotne trake' date='zar ne?

Mislim zaista da pri vecim brzinam izvoditi ovaj manevar gubi smisao jer se tada i ne rade ostra okretanja! Cak stavise vrlo je opasno pokusavati nesto ovako! :D

Zato i nema takvog filmica na Yuotubeu :lol::D:lol::D:lol::D:lol::D[/quote']

 

Blizu si ali nisi bas najbolje ukapirao... Zamisli da pri velikoj brzini trgnes governalu u levu stranu, motor ce se oboriti na desnu, ako trgnes jako katapultiraces se sa motora u desnu stranu... E sad zamisli da "trgnes" (pri vecim brzinama i ostrim skretanjima je to bas trzaj) motor u levo i kad pocnes da "padas" na desnu stranu, vratis upravljac u poziciju u kojoj bi trebao da bude da si "regularno" obarao motor u krivini... Centrifugalna sila ce te spreciti da padnes, tacnije izjednacis centrifugalnu silu sa svojim nagibom i prolazis krivinu...

Da li ti je sada jasnije?? :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1249 postova
  • Lokacija: underlittleforest
  • Motocikl: nekakvo motokros sokocalo

ma to je najbolje ide covjek ulicom na neki dug pravac, i samo gura jednu ruku, pa gur drugu ruku blago na volan, i eto ga voala, da vidi shta ce mu se deshava, ja se tako izigrah, da sam sam sebe poludio na kraju

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BMW GS is waiting for You...what are You waiting for????, 822 postova
  • Lokacija: YU jos uvjek u 36-oj...
  • Motocikl: Wee 650
Ok sad sam tek pogledao onaj filmic na YOUTUBE i tek sad mi je jasno o cemu se radi odnosno o cemu se svo vrijeme radi!

Pa naravno da ga svi izvodimo ali pri nekim manjim brzinama !

 

Pri brzim ulascima u krivinu ovaj manevar je totalno bespotreban a naravno moguce ga je izbjeci i pri sporijoj voznji!

Odnosno CS sluzi samo da se na manjem prostoru OSTRIJE skrene(kao da se obilaze cunjevi tj.prave osmice)! Pa radili smo to na bajsu to sto puta! Ja cak i auto ako skrecem u usku ulicu pod pravim uglom (npr desno) uvjek motam volan malo levo da bi uhvatio bolji ugao! Mozda najbolji primer(odnosno najocigledniji) skretanje autobusa GSPa u usku ulicu.........on uvjek zagazi pola suprotne trake' date='zar ne?

Mislim zaista da pri vecim brzinam izvoditi ovaj manevar gubi smisao jer se tada i ne rade ostra okretanja! Cak stavise vrlo je opasno pokusavati nesto ovako! :D

Zato i nema takvog filmica na Yuotubeu :lol::D:lol::D:lol::D:lol::D[/quote']

 

Blizu si ali nisi bas najbolje ukapirao... Zamisli da pri velikoj brzini trgnes governalu u levu stranu, motor ce se oboriti na desnu, ako trgnes jako katapultiraces se sa motora u desnu stranu... E sad zamisli da "trgnes" (pri vecim brzinama i ostrim skretanjima je to bas trzaj) motor u levo i kad pocnes da "padas" na desnu stranu, vratis upravljac u poziciju u kojoj bi trebao da bude da si "regularno" obarao motor u krivini... Centrifugalna sila ce te spreciti da padnes, tacnije izjednacis centrifugalnu silu sa svojim nagibom i prolazis krivinu...

Da li ti je sada jasnije?? :)

Kristalno jasno!

Al nikad ne bih uradio nista takvo ni kad bi iza krivine stajala Natasa B.....licno! :D:D:D

Lijep je zivot i bez tih manevara :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 712 postova
  • Lokacija: Bliski istok
  • Motocikl: cbr900rr

Mislim da je Sparco naveo ime coveka koji je napisao knjigu i koji predaje u akademiji za vozace motora (za trke). Predpostavljam da je i prevod teksta iz te knjige onaj copy/paste. Samo trazim link ali nikako da ga nadjem :x

One price, ne treba mi CS, ja to ne radim, to je glupost, nije sigurno i slicno, bice drugacije kada procitate tu knjizicu.

Mada je najbolje da Vam neko to prakticno pokaze.

Evil_Zo se javio, pa iskoristite...

 

PS Nacicu taj link pa makar...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja