Jump to content

Moto Zajednica

Zadnji amortizer Africa Twin

Recommended Posts

  • Integrisan, 12759 postova
  • Lokacija: Buda/Szigliget
  • Motocikl: CB 360 / . SV 650 / GSXR600(ukraden) / GSX-R 750

Taj koji je mom postu dao negativnu ocenu je to učiio iz emotivnih razloga a ne zato

što zna o čemu se radi. Meni ocena nije bitna i onako će ih ukinuti kad shvate da su glupost,

ali je bitno da li je nešto tačno ili ne.

Kad bi b@ne otišao do svog motora sa jednim saučesnikom koji bi mu pridržavao motor a on obeležio flomasterom amortizer sa gornje strane matice i izmerio razdaljanu od donjeg do gornjeg "oka" amortizera i zatim "zavrnuo" maticu dok se ne udalji 10mm od markiranog mesta i ponovo izmerio udaljenost od oka do oka na amortizeru shvatio bi dubinu svoje zablude.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ,, 1032 postova

Eto, ja sam ti dao jedan plusic, zato sto mislim da si u pravu. Zasto?

 

Moj Transalp je spusten, posto je prethodni vlasnik bio nizi i odvrnuo je onu maticu pa je tako dobio nize sediste. Ja planiram da podignem motor iz dva razloga: prvi je sto sam ja visi i vise mi odgovara; drugi je sto sa ovako namestenim amortizerom isti non-stop radi, naime stalno je opterecen. To sam utvrdio tako sto motor odnosno zadnji amortizer ima hod na gore dok dvotockas stoji na copavoj.

 

Znaci sabijanjem opruge (odnosno ako vam se vise svidja: zatezanjem matice) se dize zadnji kraj motora, a otpustanjem matice na amortizeru se spusta. To je tako kod Transalpa a verujem i kod Afrike.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1520 postova
  • Motocikl: KTM 990 Adventure, KTM Lc4 Adventure-R 640

Taj koji je mom postu dao negativnu ocenu je to učiio iz emotivnih razloga a ne zato

što zna o čemu se radi. Meni ocena nije bitna i onako će ih ukinuti kad shvate da su glupost,

ali je bitno da li je nešto tačno ili ne.

Kad bi b@ne otišao do svog motora sa jednim saučesnikom koji bi mu pridržavao motor a on obeležio flomasterom amortizer sa gornje strane matice i izmerio razdaljanu od donjeg do gornjeg "oka" amortizera i zatim "zavrnuo" maticu dok se ne udalji 10mm od markiranog mesta i ponovo izmerio udaljenost od oka do oka na amortizeru shvatio bi dubinu svoje zablude.

 

Ako ti ocena nije bitna zašto si meni ( mom komentaru )dao negativnu kao iz topa. Ovo je forum, razmena mišljenja, svako ima svoje. Ti za tvoju teoriju misliš i tvrdiš da je tačna baš kao i ja. Izneo sam svoje mišljenje i mislim da tebe ni na koji način nisam uvredio niti sam omalovažio tvoje mišljenje.

 

Da je tako lako podići/spustiti zadnji kraj zavrtanjem/odvranjem matice koja drži oprugu ja bih to uradio davno ali to ne ide tako. Visina motora se ne meri kad vozač sedi na njemu i kod mog motora je to 95ccm ( da, visina sedišta je 95 cm ), a ja sam visok 176-177. Mnogo bi mi bilo lakše da sedam na motor kad bi bio niži za 5 cm. Kad sednem na njega nije mi problem što zemlju dohvatim prstima baš kao što mi nije problem da ga vozim ( ne samo po ravnoj podlozi ).Koliko će se motor spustiti kad ja sednem na njega nije mi bitno i ovde ću se složiti sa tobom ako otpustim oprugu motor će biti niži ali samo kad ja sedim na njemu. Pri tome gubi karaketristike koje je predvideo proizvođač, ne samo po pitanju ogibljenja već i upravljivosti.

 

Standardno podešavanje zadnje opruge na mom motoru je za vozača od 75kg ( kao i kod drugih motora ), tada je matica koja drži oprugu zavrnuta 27mm od početka navoja. Vozač koji je teži od 75kg treba da zavrće oprugu da bi zadržao iste karakteristike ogibljenja što se tiče tvrdoće opruge ( nećemo ići dalje, zadržavamo se samo na podešavanju opruge ) isto je ako ima saputnika ili je motor natovaren. U korisničkom uputstvu kod podešavanja zadnjeg ogibljenja nige se ne pominje visina vozača ( da bi se korigovala visina motora ) već samo težina koja utiče na sabijanje opruge, a time i na vozne karaketristike.

 

Kod Kopljaševe Afrike je verovatno došlo do sabijanja opruge, motor je već prilično ušao u godine i vlasnik je korpulentan i obišao je ove godine svet sa svoja dava drugara tako da je moje mišljenje da će Afriku vratiti na normalnu visinu samo ugradnjom nove opruge.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 12759 postova
  • Lokacija: Buda/Szigliget
  • Motocikl: CB 360 / . SV 650 / GSXR600(ukraden) / GSX-R 750

Dao sam mu ocenu zato što je netačan.

Otpuštanjem matice se motor spušta za onoliko koliko je matica otpuštena. Ne znamo

šta je sa kopljaševim motorom, možda je otpuštao maticu verujući (pogrešno) da tako

omekšava vešanje. Možda je prethodni vlasnik to radio. Možda je opruga ciknula,

šta god da je i dalje važi da je taj preloader nezgodno nazvan i da iz toga proiziliazi

zabluda da služi za sabijanje/otvrdnjaavnje opruge. NE, služi za podizanje i spuštanje

u zavisnosti od težine terete koju će motor nositi da bi zadržao predviđenu udaljenost

od tja. to jest predviđenu geometriju.

 

p.s. nikada, NIKADA, ne bih nekom dao negativnu ocenu za post samo zato što je taj meni

dao negativnu ocenu za post. Ocenjuje se vrednost/tačnost informacije a ne afinitet

prema osobi koja ju je objavila!

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 12759 postova
  • Lokacija: Buda/Szigliget
  • Motocikl: CB 360 / . SV 650 / GSXR600(ukraden) / GSX-R 750

ako otpustim oprugu motor će biti niži ali samo kad ja sedim na njemu.

 

Ovo bi bilo tačno kad motor bez dodatnog opterećenja ne bi imao hod na gore. To jest kada

bi sam stajao na zemlji sa poptuno otvorenim vešanjem, što nije slučaj.

U postu koji si negativno ocenio u zadnjoj rečenici piše čemu služi preloader.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1520 postova
  • Motocikl: KTM 990 Adventure, KTM Lc4 Adventure-R 640

Opterećen motor se neće podići zavrtanjem opruge već se neće spustiti i na taj način zadržaće istu visinu.

 

Neopterećen motor imaće istu visinu i sa otpuštenom i sa stegnutom oprugom pod uslovom da je amortizer ispravan da nije došlo do zamora opruge.

 

Amotrizer ima svoju minimalnu ( kad je sabijen ) i maksimalnu ( kad je otpušten ) dužinu i na amortizer je namontirana opruga što se i vidi na animaciji koju je Simon postavio. Opruga ni u jednoj tačci nije vezana na ram motora. Amortizer je taj koji je povezan sa ramom u gornjoj i donjoj tačci. Opruga je uvek napeta čak i kad je matica koja je drži otpuštena do kraja ( ne odvrćite maticu do samog kraja jer bi u tom slučaju opruga izletela, ona se skida sa specijalnim alatom ).Dovoljno je napeta da razvuče amortizer do njegovog maksimuma i tad motor ima najveću visinu. Opruga će razvući amortizer isto do maksimuma i kad je stegnuta po fabričkom podešavanju ( na mom motoru 27mm ) ili kad je stegnuta i više od toga.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 12759 postova
  • Lokacija: Buda/Szigliget
  • Motocikl: CB 360 / . SV 650 / GSXR600(ukraden) / GSX-R 750

Opterećen motor se neće podići zavrtanjem opruge već se neće spustiti i na taj način zadržaće istu visinu.

 

Neopterećen motor imaće istu visinu i sa otpuštenom i sa stegnutom oprugom pod uslovom da je amortizer ispravan da nije došlo do zamora opruge.

 

Amotrizer ima svoju minimalnu ( kad je sabijen ) i maksimalnu ( kad je otpušten ) dužinu i na amortizer je namontirana opruga što se i vidi na animaciji koju je Simon postavio. Opruga ni u jednoj tačci nije vezana na ram motora. Amortizer je taj koji je povezan sa ramom u gornjoj i donjoj tačci. Opruga je uvek napeta čak i kad je matica koja je drži otpuštena do kraja ( ne odvrćite maticu do samog kraja jer bi u tom slučaju opruga izletela, ona se skida sa specijalnim alatom ).Dovoljno je napeta da razvuče amortizer do njegovog maksimuma i tad motor ima najveću visinu. Opruga će razvući amortizer isto do maksimuma i kad je stegnuta po fabričkom podešavanju ( na mom motoru 27mm ) ili kad je stegnuta i više od toga.

 

1. Dužina amortizera (pod opterećenjem) je zbir dužina A. od donjeg oka do dna matice i B. od dna matice do gornjeg oka. Ako okrećeš maticu menjaš dužinu dela B. i samim tim dužinu amortizera pod opterećenjem.

 

2. Amortizer je maximalno ovoren samo kad nije na motoru ili kad je točak u vazduhu.

Čim ga spustiš na zemlju on se sabije za x. Taj x se naziva "static sag".

 

1+2. Ako okrećeš maticu dok motor stoji vertikalno na točkovima menjaš razadaljinu između

gornjeg i donjeg oka to jest statičnu dužinu amortizera što mnenja statičnu visinu motora.

 

p.s. donji kraj opruge je defakto "vezan" za donji graničnik na amortizeru to jest ovek je na istoj razdaljini od osovine kojom je amortizer vezan za viljušku (kao kod tebe) ili linkeage (kao na africi).

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1520 postova
  • Motocikl: KTM 990 Adventure, KTM Lc4 Adventure-R 640

@ to crank

 

Odgovori mi: da li će se visina povećati stezanjem opruge na potpuno rasterećenom motoru? I zašto?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 12759 postova
  • Lokacija: Buda/Szigliget
  • Motocikl: CB 360 / . SV 650 / GSXR600(ukraden) / GSX-R 750

@ to crank

 

Odgovori mi: da li će se visina povećati stezanjem opruge na potpuno rasterećenom motoru? I zašto?

 

Šta znači poptuno rasterećen. Bez dodatnog tereta ili sa točkovima u vazduhu?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 423 postova
  • Lokacija: Pancevo
  • Motocikl: Yamaha FZS 1000 , Beverly 250 ie

Interesantna tema, samo spustite tenzije oko misljenja. Ja se ne razumem u te stvari ali kao laik i ako logicno razmisljam , teorija o odvijanju ili zavijanju matice u zavisnosti od tezine vozaca i suvozaca ne pije vodu. Suvise je komplikovano da par puta na dan to radim u zavisnosti da li vozim nekog ili ne. Meni je logicno da za to sluzi gasni amortizer, on se lako steluje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 12759 postova
  • Lokacija: Buda/Szigliget
  • Motocikl: CB 360 / . SV 650 / GSXR600(ukraden) / GSX-R 750

Interesantna tema, samo spustite tenzije oko misljenja. Ja se ne razumem u te stvari ali kao laik i ako logicno razmisljam , teorija o odvijanju ili zavijanju matice u zavisnosti od tezine vozaca i suvozaca ne pije vodu. Suvise je komplikovano da par puta na dan to radim u zavisnosti da li vozim nekog ili ne. Meni je logicno da za to sluzi gasni amortizer, on se lako steluje.

 

 

Nema potrebe da ga šteluješ ako voziš komšinicu do pijace. Ali ako ideš na put sa suvozačem

natovaren stvarima, obavezno!!

 

Gasni amortizer ne može da "služi za to" zato što je taj gas u rezervoaru i služi nečem

drugom. Ako pak misliš na one amortizere koji imaju štelovanje visine (prednapregnutosti)

na dodatnom rezervoaru sa točkom i šteluju se rukom u tom rezervoaru je ulje.

 

Tenzije su u zdravim okvirima. Važna je tema.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4834 postova
  • Lokacija: Kosjeric
  • Motocikl: enduro

to crank,

 

na amortizeru imam tri mogucnosti stelovanja.

1. Matica na oprugi

2. Rezervoar sa ručnim stelovanjem od 1-5

3. Veliki plasticni šraf sa donje strane amortizera

 

Ako sam dobro razumeo?

 

1. Se steluje visina.

2. Nisam siguran za sta sluzi.

3. Sa njom stelujem povrat motora, tj. tvrdocu. Ako je na pr. min., onda se motor brzo vraća u pocetni polozaj i samim tim je mekse podesen.Ako je na max. onda se vraca jako sporo, i samim tim je vesanje tvrdje i prilagodjeno za put bez neravnina.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 12759 postova
  • Lokacija: Buda/Szigliget
  • Motocikl: CB 360 / . SV 650 / GSXR600(ukraden) / GSX-R 750

Nisam nikad video Africin amortizer. Iz toga što si napisao točkić na dodatnom rezervoaru

bi mogao da služi za štelovanje kompresije, ali bi morao neko ko stvarno zna da ti kaže.

Jedino što ja zasigurno mogu da kažem je da ako amortizer nije servisiran više godina

pre bilo kakvog štelovanja bi to trebalo da se uradi jel je minimum ciknulo ulje i pun je

"hidrauličnog blata".

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4834 postova
  • Lokacija: Kosjeric
  • Motocikl: enduro

Nisam nikad video Africin amortizer. Iz toga što si napisao točkić na dodatnom rezervoaru

bi mogao da služi za štelovanje kompresije, ali bi morao neko ko stvarno zna da ti kaže.

Jedino što ja zasigurno mogu da kažem je da ako amortizer nije servisiran više godina

pre bilo kakvog štelovanja bi to trebalo da se uradi jel je minimum ciknulo ulje i pun je

"hidrauličnog blata".

 

E sad si me razočarao. :(

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1520 postova
  • Motocikl: KTM 990 Adventure, KTM Lc4 Adventure-R 640

Šta znači poptuno rasterećen. Bez dodatnog tereta ili sa točkovima u vazduhu?

 

Motor postavljen na centralni šteder, zadnji točak da ne dodiruje tlo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 12759 postova
  • Lokacija: Buda/Szigliget
  • Motocikl: CB 360 / . SV 650 / GSXR600(ukraden) / GSX-R 750

Šta znači poptuno rasterećen. Bez dodatnog tereta ili sa točkovima u vazduhu?

 

Motor postavljen na centralni šteder, zadnji točak da ne dodiruje tlo.

 

Neće se povećati jer je amortizer već potpuno otvoren. Kad ga vratiš nazad na točkove

biće viši u odnosu na pre operacije za onoliko za koliko si pomerio maticu. Na ovu pro-

menu množenje linkeage-om ne utiče.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1520 postova
  • Motocikl: KTM 990 Adventure, KTM Lc4 Adventure-R 640

Ako sam te dobro razumeo, a mislim da jesam, kad je zadnji točak podignut od tla ma koliko da stežeš/otpuštaš oprugu neće se desiti nikakvo vertikalno kretanje. To znači da se na taj način zadnji kraj ne podiže i ne spušta.

 

Šta se dešava: dešava se da stezanjem opruge menjaš karaketristike opruge, postaje tvrđa, i dopušta manje sabijanje. Tako da isti vozač sa svojih x kg kad stegne oprugu i kad sedne na motor imaće subjektivan osećaj da je podigao motor, a stvarno opruga se manje sabila pod njegovom težinom.

 

Jel´ se slažeš?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 12759 postova
  • Lokacija: Buda/Szigliget
  • Motocikl: CB 360 / . SV 650 / GSXR600(ukraden) / GSX-R 750

Ako sam te dobro razumeo, a mislim da jesam, kad je zadnji točak podignut od tla ma koliko da stežeš/otpuštaš oprugu neće se desiti nikakvo vertikalno kretanje. To znači da se na taj način zadnji kraj ne podiže i ne spušta.

 

Šta se dešava: dešava se da stezanjem opruge menjaš karaketristike opruge, postaje tvrđa, i dopušta manje sabijanje. Tako da isti vozač sa svojih x kg kad stegne oprugu i kad sedne na motor imaće subjektivan osećaj da je podigao motor, a stvarno opruga se manje sabila pod njegovom težinom.

 

Jel´ se slažeš?

Ne. Motor će da bude viši zato što si mu produžio deo iznad opruge a ne zato što je opruga postala tvrđa.

 

Stavi motor na točkove (s vozačem ili bez) izmeri dužinu opruge, zavrni maticu 10mm

izmeri opet oprugu. Biće iste dužine. Neće se sabit ni za nokat.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6298 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

to crank,

 

na amortizeru imam tri mogucnosti stelovanja.

1. Matica na oprugi

2. Rezervoar sa ručnim stelovanjem od 1-5

3. Veliki plasticni šraf sa donje strane amortizera

 

Ako sam dobro razumeo?

 

1. Se steluje visina.

2. Nisam siguran za sta sluzi.

3. Sa njom stelujem povrat motora, tj. tvrdocu. Ako je na pr. min., onda se motor brzo vraća u pocetni polozaj i samim tim je mekse podesen.Ako je na max. onda se vraca jako sporo, i samim tim je vesanje tvrdje i prilagodjeno za put bez neravnina.

1. steluje se prednapregnutost opruge (pa samim tim i visina)

 

 

2. steluje se tvrdoca amortizera

 

3 steluje se povrat amortizera (rebound). 

 

Nadji tekst na forumu o stelovanju ogibljenja koji je napisao Maki, odlicno je i slikovito sve objasnio. Kad pohvatas sta koje "srafce" radi i kako uopste funkcionise amortizer, mnogo ces ga lakse nastelovati da radi onako kako tebi odgovara.

 

Ja na zalost na svom motoru nemam podesavanje povrata (rebound-a) ni na prednjam ni na zadnjem amortizeru, pa ne mogu da nastelujem ogibljenje u dlaku kako bi hteo, ti imas sve te mogucnosti i na prednjem i na zadnjem i steta je da to ne iskoristis. 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 863 postova
  • Lokacija: Negotin
  • Motocikl: @ UBER ALLES

Ako sam te dobro razumeo, a mislim da jesam, kad je zadnji točak podignut od tla ma koliko da stežeš/otpuštaš oprugu neće se desiti nikakvo vertikalno kretanje. To znači da se na taj način zadnji kraj ne podiže i ne spušta.

 

Šta se dešava: dešava se da stezanjem opruge menjaš karaketristike opruge, postaje tvrđa, i dopušta manje sabijanje. Tako da isti vozač sa svojih x kg kad stegne oprugu i kad sedne na motor imaće subjektivan osećaj da je podigao motor, a stvarno opruga se manje sabila pod njegovom težinom.

 

Jel´ se slažeš?

Ne. Motor će da bude viši zato što si mu produžio deo iznad opruge a ne zato što je opruga postala tvrđa.

 

Stavi motor na točkove (s vozačem ili bez) izmeri dužinu opruge, zavrni maticu 10mm

izmeri opet oprugu. Biće iste dužine. Neće se sabit ni za nokat.

 

Time se u stvari samo razvlaci sam amortizer , odnosno izvlaci se "zenski " deo i time povecava kompresioni prostor.

Opruga ostaje ista.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1520 postova
  • Motocikl: KTM 990 Adventure, KTM Lc4 Adventure-R 640

 

Ne. Motor će da bude viši zato što si mu produžio deo iznad opruge a ne zato što je opruga postala tvrđa.

 

Stavi motor na točkove (s vozačem ili bez) izmeri dužinu opruge, zavrni maticu 10mm

izmeri opet oprugu. Biće iste dužine. Neće se sabit ni za nokat.

 

Kad otpustiš oprugu do kraja, motor će se zaista spustiti ali samo iz razloga što je opruga mekana i pod težinom motora više će se sabiti. Ali tad opruga nije pravilno podešena, motor nije za vožnju i kao takav je neupotrebljiv jer je suviše mekan. Ko hoće da ima ljuljašku ili katapult slobodno neka takav motor i vozi ( do jednom ).

 

Kad je opruga pravilno dotegnuta kad se motor spusti sa centralnog štedndera amortizer treba da se sabije do 1/3 hoda. I tu nema igranja to je prvo pravilo podešavanja ogibljenja. Tada ostaje dovoljno prostora u gornjem delu amortizera da bi se mogao istegnuti do kraja u slučaju da teren po kojem se vozi ili način vožnje to i zahteva. A 2/3 ostaju da opruga može da se sabije, a da pri tome ne postane i katapult.

 

Zato proizvođač i doteže oprugu i pripremi ogibljenje za vozača od 75kg. Svako dodatno opterećenje ( teži vozač, prtljag, suvozač, ...) zahteva dodatno dotezanje opruge. I to tako i piše u korisničkom uputstvu. To je predopterečenje amortizera ( preload ).

 

Copy/paste KTM640 Lc4 - User Manual:

 

Changing the spring preload of the shock absorber

KTM sets the shock absorber for a driver only, weighing approximately 75

kg (165 lb). If you want to take a passenger with you, of if you weigh considerably

more or less than 75 kg (165 lb), you should change the spring

preload A accordingly. This is easily done.

NOTE:

– Before changing the spring preload note down the basic setting, e.g.

how many threads are visible above the adjusting ring.

– One rotation of the adjusting ring 1 changes the spring preload by

approximately 1,75 mm (0,07 in).

Loosen the locking ring 2 with the hook wrench from the tool set. Change

the spring preload with the adjusting ring 1 and re-tighten the locking ring.

BASIC SETTING – SPRING PRELOAD

WP 0118X726.......... A = 27 mm (0,9 in)

 

 

Ovo je pravilno pedešavanje opruge ali nije i konačno podešavnje ogibljenja. Od dotezanja opruge se kreće, a zatim sledi : Compression damping i Rebound damping

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 275 postova
  • Lokacija: Zmajevo-Novi Sad
  • Motocikl: Honda Africa Twin RD07a

Bane grešiš, ...

Mislim da ne grešim

Pogrešno misliš.

 

Hahaha, bas ste cudni.. Motor se podize sabijanjem opruge amortizera. Ne nesto preterano znacajno, kao sto bi meni trebalo ali se ipak podize...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja